• Krátkometrážní

Black Panthers (1968)

Pre záujemcov o afroamerickú históriu ide o zaujímavý dokument predovšetkým v kontexte toho ako sa veci vyvinuli a ako ich vnímame teraz. Doporučujem každému komu je zrejmý význam slova Negus.

88:88 (2015)

Nieco taketo som asi este nevidel. Hyperkolaz v audio i obrazovej rovine ktora svojou lacnou digitalnostou znacne divaka odcudzuje a vytvara len tazko preniknutelnu stenu audiovizualneho "balastu". I cez toto vsetko sa vsak filmu dari vyvolavat dojem, ze je vysoko osobny a intimny - co bez pochyb aj je. Za mna velke plus - tak vnutorne silny dojem z niecoho tak cudzieho a "noveho" nemal uz davno.

Manila (2009)

Manila je veľmi prostý film, ktorý z hľadiska interpretačného potešenia divákovi neponúka divákovi príliš veľa. Na druhej strane sa na nič nehrá - ide o dva prosté príbehy natočené s podobnou zostavou hercov. Príbehy sú v strede rozdelené sekvenciou, ktorá síce feeling a konzistenciu filmu riadne narúša, no na druhej strane ponúka odľahčujúci a hrejivý moment vo filme, ktorý sa zaoberá skôr temnejšími stránkami ľudského života. Oba príbehy sú zaujímavé a skvele zahrané - Piolo Pascual v hlavnej úlohe vyniká predovšetkým v druhej poviedke odohrávajúcej sa v noci. Film disponuje excelentnou kamerou, a obrazy ktoré predkladá sú vizuálne veľmi pôsobivé. Nejde o prelomový film, ale atmosférou mi veľmi imponuje a obsahuje nesporné filmové kvality. 4.5*.

Suspend Belief (2013)

Režisér v sebe niečo má, raz by mohol natočiť solídny film. Nie je to najhoršie, podobne ako jeho ostatné krátke filmy.

Deadpool (2016)

Pomerne problematický film ktorému ide bezpochyby mnoho vytknúť - od laciného útočenia na niektoré súčasné spoločenské fenomény ako napr. sociálne siete, až po značne primitívny humor postavený na jednoduchej kontroverzii a stupídnych hláškach. Skutočne prepracovaných vtipov je tu pomerne málo, a bez znalostí kontextu súčasných blockbustrových filmoch, komiksu a popkultúry by film príliš dobre nefungoval. Napriek tomu je veľmi osviežujúce to ako je film na hollywoodske pomery sebareflexívny a miestami sa nebojí ísť dosť za čiaru. Pre človeka čo chodí do kina na súčasnú hollywoodsku tvorbu a neberie ju príliš vážne ide o zábavný film, ktorý je len umocnený v kine, nakoľko publikum sa miestami bude určite dosť smiať. Všeho všudy, určite sa oplatí vidieť - predovšetkým v kine. Byť blbý je niekedy osviežujúce.

Adoration (1986)

Svojím spôsob ide takmer o variáciu niektorých filmov Kojiho Wakamatsuho experimentálneho obdobia druhej polovice 60 rokov. Ibaže to nie je až tak silné, aspoň pre mňa. Nie je to najhoršie, no ja dávam prednosť práve Wakamtsuovým dlhometrážnym filmom ako Violated Angels alebo Go, go second time virgin - myslím že atmosférou ide o veľmi podobné snímky. 3.5*.

Field Niggas (2015)

Veľmi silný dokument s fantastickými obrazmi. Neľahká situácia človeka, ktorého druhým domovom je ulica. Dobré na vytriezvenie z našich úbohých každodenných problémov plných malichernosti.Jeden z najlepších dokumentov nového milénia.

Osm hrozných (2015)

Bezpochyby ide o problematický film s mnohými neduhmi. Napriek tomu som sa dobre zabavil, a dokonca som sa slušne zasmial na vtipoch, ktoré považujem za veľmi problematické, podobne ako v Djangovi - tu však na mňa fungovali lepšie, čo však nič nemení na ich problémovosti. Rasizmus tu je na jednej strane realitou doby, no zároveň aj prostriedkom humoru - donútiť sa jedinca smiať na vyslovení slova neger je zároveň obdivuhodné i diskutabilné. Takisto zobrazenie vrážd v náväznosti na rasovú krivdu/misogyniu je dovedené do extrému - sladká pomsta "negra" belochovi, žene a vice versa vo všetkých prípadoch v prvom pláne môže pôsobiť cool, no určite by sa našlo množstvo argumentov prečo látku nespracovať týmto spôsobom. Pominúc toto, je jednou z mojich najväčších výhrad takmer nulová znovupozerateľnosť filmu - neviem si predstaviť, že na druhý krát by som sa bavil čo i len polovične tak ako na prvýkrát. Napriek tomu na jedno zhliadnutie ide o pomerne zábavný film, ktorý napriek stopáži dobre odsýpa, a má solídne dialógy i dramatickú výstavbu. Morriconeho hudba je fantastická a úvod do nástupu postáv je vyslovene strhujúci. Herci zahrali dobre, a kamera je vynikajúca, podobne ako mizanscéna. Pri prižmúrení jedného oka možno dokonca povedať, že je to veľmi vtipný film. Pre mňa osobne problematické, ale dosť zábavné a v celkovom vyznení podstatne lepšie ako Django, hoci ide o úplne iný film. 3.5*.

Ve sklepě (2014)

Film ktorý konštantne balancuje na hranici najčiernejšieho humoru a psychopacie. Možno o ničom nevypovedajúce, ale šialene vtipné. A to u dokumentu nebýva jednoduché dosiahnuť.

Poslední cesta do Macaa (2012)

Nápaditý a originálny film s úspechom balancujúci na hrane dokumentu a fikčného filmu. V obrazovej stránke ide o čisto dokumentárny počin, kde sa nestretneme s herectvom ani umelými kulisami (snáď len v prvej scéne), zatiaľ čo fikčná rovina je tu budovaná cez voiceover. Forma filmu aspoň pre mňa silne naznačovala, že samotný scenár a rozprávanie vznikli až po nasnímaní všetkých obrazov v Macau. O to je film geniálnejší, nakoľko je rozprávanie nápadité, nestupídne a neraz prekvapí. Na to, že režisér použil digitálnu kameru sú obrazy neobvykle nádherné a poctivo zachytávajú nuancie mesta - obzvlášť kontrasty medzi "starým a novým" Macaom. Nádherný film ku ktorému sa rád vrátim.