Externí recenze k filmu (24)

 • Aktuálně.cz (Martin Svoboda I)

  "Láska tu vzniká z minuty na minutu, lidé ztrácejí naději dřív, než pochopíme, že už se začali o něco pokoušet, osudy postav se musí vejít do jedné věty, Heydrich je anonymním zloduchem. Když se na konci v kryptě zjevuje Aňa Geislerová, aby Gabčíka dovedla do nebe (vypadá to vkusněji, než zní), jsme…" (více)

 • AVmania.cz (Marek Čech) **

  "První, postavy představující polovina, působí uspěchaně a zkratkovitě. Neexistence psychologické kresby postav nám neumožňuje se k nim připoutat. Druhá část je hnaná čistě na efekt, podpořený notnou dávkou patosu (citace Shakespeara)." (více)

 • Blisty.cz

  "Anthropoid není nejhorší thriller z doby druhé světové války, ale zapamatovatelný také není. Zloduši jsou skupina helem vykřikujících "Schnell", nebo "Scheisse!", anebo dokonce "Schnell" a zároveň i "Scheisse!" Doufejme, že dostali dobře zaplaceno. Závěrečný titulek nás instruuje, jak důležití byli…" (více)

 • CinemaView.sk (Michal Klembara) ***

  "Na jednej strane by sme mohli byť radi, že sa tohto kusu našej histórie chopil aspoň zahraničný filmár, keď už to nevieme spraviť my sami, ale tento pokus nedopadol dobre. Skresľuje skutočnosť, zbytočne fabuluje a nie práve v prospech diváka. Jadro snímky sa totiž pozvoľna mení na akúsi ľahkú…" (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Tereza Šedivá) ****

  "Válečné drama Anthropoid je zajisté natolik kvalitním filmem, aby mohla zahajovat 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Je dobře, že se Sean Ellis chopil pro osud ČSR klíčového příběhu a dostane ho do podvědomí světové veřejnosti. Dějové souvislosti jsou srozumitelné, a…" (více)

 • Dailyoffline.cz (Lukáš Řezník)

  "Na Anthropoid do kina určitě vyrazte. Už jen kvůli historii, kvůli všem, kteří za hlavu třetího nejvyššího představitele SS dali svůj vlastní život. A až ho zhlédnete, můžete si doma pustit třeba film Jiřího Sequense Atentát." (více)

 • Eurodenik.cz (Petr Semecký) ****

  "Řemeslně však Anthropoid ve všech polohách ukazuje, že za ním stojí šikovný tvůrce, který měl víceméně jasnou vizi a zároveň oplývá kromě estetického citu i soudností ve scénách emocionálně vypjatých až patetických. Anthropoid se nikdy nepřevrhne do kategorie ubulené selanky jako Renčova Lída…" (více)

 • EuroZprávy.cz (Robert Pavelka) ***

  "Anthropoid, který se po uvedení na MFF v Karlových Varech dostává do českých kin měsíc po premiérách v zámoří a Velké Británii, je bezesporu pracizně zvládnutou prací, může mít význam pro současnou mladou generaci při jejím seznamování s historií, ale zároveň dané téma silně zjednodušuje. Bude-li…" (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) ****

  "Většina filmu je natočena velmi těkavou ruční kamerou, často s velmi zmateným střihem, což má dohromady zřejmě symbolizovat konstantní nepřehlednost a nebezpečnost situace, ale místy mě to už docela otravovalo. Celkově je Anthropoid relativně vydařené dílo, ale je na něm vidět, že jeho ideálními…" (více)

 • Filmovyguru.cz (David Hanuš) ***

  "Film se atentátem dělí na dvě půlky, které jsou neméně zajímavé, ale u té první se vám může stát, že se přistihnete při zívání, přesto, že by vás mělo zajímat, jak a co předcházelo spáchání atentátu. No a naopak vše, co následuje po atentátu je drama plné vyhrocených chvílí a plné emocí, při…" (více)

 • Filmpress.sk (Emília Kincelová)

  "Kladom je snaha upozorniť na to, že tento heroický čin bol dôležitou udalosťou nielen v dejinách Československa, ale aj Európy, snaha poľudštiť hlavných aktérov, trochu nahliadnuť do ich pocitov, rozhodnutí, herecký výkon Ciliana Murphyho i niektorých ďalších a predovšetkým verná rekonštrukcia…" (více)

 • Filmspot.cz (Jan Varga) ***

  "Namísto emocí a napětí (které by se dalo budovat i prostřednictvím přidání scén z pohledu nacistů, leč ve filmu je prezentována pouze parašutisticko-odbojová perspektiva) tak akorát zbývá užít si akční sekvence (hlavně těch závěrečných dvacet minut), některé herecké výkony a dobovou stylizaci …" (více)

 • Generace21.cz (Kristina Roháčková) ****

  "Zpočátku úsměvný, na konci ale natolik silný, až zobrazovanými hrůzami vyráží dech a zároveň dojímá. Československá historie si zasloužila hollywoodské zpracování, a tak ani nevadí, že se ve výsledku neobešla bez nezbytných příkras. Svůj účel splnila a nějaké ty nedostatky se v tom ve výsledku…" (více)

 • iDnes.cz (Mirka Spáčilová)

  "válečný thriller, se vší vážností, s vydatnými akčními scénami, někdy až příliš názornou brutalitou ve scénách mučení, kdy slabší povahy opouštějí sál, nicméně také s nánosem patosu. Atentát na Heydricha, za nějž zaplatili životem nejen parašutisté, líčí Ellis jako hrdinský epos.Velkou výhodu má v…" (více)

 • IHNED.cz (Tomáš Stejskal)

  "Pokud ovšem první půle filmu neukáže živoucí postavy a jediná psychologická kresba spočívá v tom, že Kubišovi se třesou ruce a Gabčík je rozhodnější a o celé akci skálopevně přesvědčený, působí podobné brutální scény jako z poněkud jiného, brakovějšího žánru než zbytek filmu. Věrnost skutečnosti a…" (více)

 • LaCultura.cz (Petr Vít)

  "I přes tyto drobnosti je vidět, že se tvůrci snažili držet historie, vyhnuli se zbytečnému patosu a vystihli podstatu hrdinství hlavních postav. I když asi toto dílo nedosahuje kvalit Atentátu z roku 1964, myslím, že má cenu ho vidět. Opravdu jde o silný zážitek." (více)

 • Lidovky.cz (Marcel Kabát)

  "Na druhé straně Anthropoid rozhodně není první ani poslední historický film, který zobrazené události lehce přetváří ve jménu obecně pravdivé výpovědi. A tu Ellisovu filmu rozhodně upřít nelze." (více)

 • MovieMania.sk (Martin Černický) ****

  "Anthropoid sa síce dopustil viacerých menších prešlapov, no v zásade ich dokázal ustáť. A povedzme si pravdu, mladších divákov asi zaujme viac ako možno kvalitnejší, no citeľne starší Atentát. I napriek tomu má čo ponúknuť a pokiaľ ste Čech, alebo Slovák, dokáže vo vás vzbudiť národnú hrdosť, že…" (více)

 • MovieZone.cz (Mojmír Sedláček) ***

  "Murphyho Gabčík je nekompromisní drsňák, který celý film suverénně táhne. Svým charismatem hezounka Dornana výrazně zastiňuje a jasně ukazuje, že Jamie je jen fešák s nulovým hereckým rejstříkem, jenž na podobně dramatické role prostě nemá. Ale stejně jako na většinu ostatních nedostatků si i na…" (více)

 • Novinky.cz (Věra Míšková) ****

  "A Brit Ellis předkládá vlastní, tedy zahraniční pohled, natočený současnou filmovou řečí. Navíc je to jeho pohled na událost, která byla v různých etapách českých poválečných dějin jak v oficiálních výkladech, tak v povědomí jednoho každého člověka vnímána kontroverzně, a je tedy dobré se k ní i v…" (více)

 • Okodivaka.cz (Lukáš Plaček) ****

  "Pokud budete ochotni přejít za uši tahající anglickou pseudovýslovnost českých jmén, Anthropoid skrývá neskutečně působivé zpracování českých dějin, ve kterém Sean Ellis zvládá vytvořit hutnou atmosféru, podpořenou slušným hereckým obsazením a mrazivě přesným hudebním doprovodem. Lepší jak drtivá…" (více)

 • Pinbacker.cz (Adam Hencze, Jakub Brych) ***

  "Pro zámořský trh se Anthropoid hodí, nenáročně zpraví o náročném tématu, českému publiku ale vlastně nabízí jen řídkou dávku zadostiučinění z toho, že se zásadní dějinná událost země a národa dočká velkofilmové podoby a tím pádem světové pozornosti. Vedle toho je ale Anthropoid typizovaným…" (více)

 • TotalFilm.cz (Jakub Gutt) ****

  "I v Anthropoidu najdeme několik momentů, které někteří recenzenti považují za nepřekonatelný problém. Já nenašel jediný. Dokonce i proklínaná scéna v kryptě, která má tak trochu duchařský aspekt mi přišla patřičná a vhodná. Pak je tu ještě výtka vůči angličtině všech zúčastněných herců. Sean Ellis…" (více)

 • Unipo-press.sk (Marcel Kušnír)

  "Snímka hľadí na české a slovenské dejiny s odstupom a históriu nijako neprikrášľuje a nezveličuje, aby komerčne alebo emočne zaujala. Vynecháva subjektívny pohľad a hľadí na veci tak, ako boli. Sean Ellis uplatnil pri stvárnení dejín racionálny postup a vďaka jednoduchosti a spontánnosti …" (více)