Delta Force (1986)

Včera markíza odvysielala dva z mojich vhs klenotov z čias dávno minulých. Toto je prvý z nich. V tých dobách okolo roku 90 kedy som (ako 6 ročný) začal nachádzať tatkove piratske vhsky medzi, ktorými boli diela ako Votrelec, Vec, Terminátor, Komando, Detská hra, Cyborg, Galaxia teroru a kopa starých karate filmov bol medzi nimi aj tento prvý film s Čakom, ktorý som videl a na vhske som ho mal spolu s lepším Missing In Action. V tej dobe to bol ultimátny killer. Z odstupom snáď desiatich (možno viac rokov) to teda rozhodne na sile stratilo a nostalgia, ktorá funguje napríklad pri Komande tu nepracuje skoro vôbec. Akcie nie je až toľko ako by sa dalo čakať a tá motorka s dvoma guľometmi, dvoma raketometmi a dvoma mínometmi mi už tiež nepríde tak super. Paradoxne ako najlepšia scéna mi teraz prišla tá posledná, kde sa rukojemníci a ich rodiny tešia a radujú zatiaľ čo v pozadí nenápadne odchádzajú chlapi z jednotky delta do svojho C-130 Hercules nesúc svojho mŕtveho kamaráta a odlietajú do akcie niekam do opačného kúta sveta. Plusom je tá topgunovsky americká hudba, čo hrá v pozadí vždy počas akcie. Nakoniec teda aj s kvapkou nostalgie 50%

Hrdinové (2006) (seriál)

Opäť jeden zo seriálov, ku ktorým sa dostávam neskôr než ostatný. Úvodné tri diely ma moc nenadchli, čo bolo asi tým, že hrdinov bolo dosť a teda počas tých niečo cez 40 minút sa toho moc nestihlo a to bol o niektoré charaktery veľký záujem. Avšak! Počínaje 4. dielom sa začali osudy jednotlivých hrdinov spájať, začalo to zapadať a hlavne sa začala pomali odkrývať silne zauzlená zápletka. Zbytok seriálu som potom zhltol v podstate na jeden záťah behom dvoch dní. Záver nebol nijak zvlášť ohromujúci, ale to som čakal. Každopádne nebol zlý. Pre mňa najzaujímavejšie Postavy, ktorých vývoj bol najväčší a najzaujímavejší sú pre mňa Claire Bennetová (tá nie len pre ten vývoj :), Noah Bennet a Peter Petrelli. 1.séria 80% a idem na druhú.

G. I. Joe (2009)

Opäť jeden z filmov, pri ktorých som oľutoval, že som nenavštívil kino. Kino by v tomto prípade určite pridalo na sile. Efekty a akcia tu hrajú jednoznačne v útoku, ktoré z lavičky podporuje bondovsky lacný príbeh. Podľa mňa tu nie je moc čo vypisovať, pretože tieto fimy majú len jednu úlohu a tou je štýlovo pobaviť. No a to sa aj vďaka hercom (hlavne Wayans) slušne darí. Avšak ako malý som sa hral s transformérmy a na Joeou som kašlal a tak aj preto (ale nie len preto) u mňa vyhrávajú transformujúci sa mimozemský roboti. Je to tak medzi 3 a 4 *, ale Sienna Miller (aj keď vo filme podľa mňa málo využitá :), ktorú považujem za jednu z najkrajších mladých herečiek súčasnosti to vytiahla na 4. 70%

Blade (1998)

Wesley Snipes je ozaj Blade. Nikto sa na to nehodil lepšie. Fakt ultra hustý frajer. Na druhej strane Stephen Dorff, ktorý tu ovplýva výbornou záporáckou charizmou. Plus veterán Kristofferson ako Whistler, slušný príbeh a perfektné súboje podmasené brutalitnou muzikou, z ktorých hlavne ten úvodný na diskotéke si môže kľudne hovoriť kultový. Zo všetkých dielov pre mňa určite ten najlepší. 75%

Star Trek (2009)

Milé Star Wars. Úvodom tohto listu by som Vás chcel ubezpečiť, že ste pre mňa boli a ste (a ak boh, alah, vietor a Lucas dá, tak ešte budete) tým najväčším vesmírnym dobrodružstvom. Star Treku som nikdy nevenoval pozornosť. Videl som len pár dielov seriálu (ani neviem ktorého) a kúsok filmu (tiež neviem ktorého) a aj to náhodou. Prichádza časť kedy som možno nahneváte milé Star Wars. Nový Star Trek je totiž naozaj velice vydarené sci-fi a to po všetkých stránkach. Pre výborný zážitok netreba poznať vôbec nič z histórie tejto série. Star Trek je technicky premakané, logicky premyslené, herecky prekfektne obsadené a zvládnuté a Abramsovsky natočené dielo, ktorého ďalším častiam by som sa vôbec nebránil, ak teda zostane rovnaká partia pri kormidle. Tak teda milé Star Wars. Záverom tohto listu by som Vás chcel len ukľudniť, že ste pre mňa boli a ste (a ak boh, alah, vietor a Lucas dá, tak ešte budete) tým najväčším vesmírnym dobrodružstvom. 80%

Něha (2009)

Ťažko sa mi komentuje tento film. Keď som ho objavil, tak bol ešte v čiernych vodách, ale ako pozerám jeho "rating" pomali stúpa. Určite si nemyslím, že sa jedná o odpad, ale skôr o priemernú drámu, ktorá niekomu povie viac a druhému menej. Asi záleží aj od nálady, pretože tento film jú rozhodne nezdvihne. Ani jedna z (hlavných) postáv tu nie je vyslovene kladná a ku koncu ani vyslovene záporná. Dve najzvučnejšie mená z obsadenia nemajú až toľko priestoru ako by sa dalo čakať a sú len akousi podporou hlavnej dvojice. Režia je slušná a v niektorých scénach aj pritlačí. Vďaka tomu a hercom to u mňa stúpa na takých 60% a stojí rozhodne aspoň za jedno pozretie. Len pozor na tú náladu.

Zevlovat a prudit (2009)

Tak a toto bolo čo? Ani neviem kde začať. Snáď asi tým, že som sa tuším ani raz nezasmial. Pár krát (doslova) možno pousmial, ale to je úplne všetko. V tomto filme je len jediná sympatická postava, medzi samými debilmi a aj tá je tam dokopy asi tak jednu minutu. V podobných filmoch je vždy hlavný hrdina trochu magor, ale v podstate dobrák a v pohode. Avšak tunajší Ronnie Barnhardt je jednoducho obyčajný psychopat a totálny imbecil. Stále som čakal, že kedy už príde ten povahový zvrat, ale jedíný, ktorý nastal bol ten od ožralej Anny Faris. Nechápem ako sa Ronnie mohol páčiť tej babe z kaviarne (tá jediná sympatická postava) a ako to že nesedel za napadnutie asi 20 polišov. Je to škoda lebo Rogena mám velice rád a každý jeho film sa mi zatial páčil. Stačilo, idem to zmazať z disku a hneď na to prihodiť jednu hviezdu Paulovi Blartovi. 35%

Lovci myšlenek (2004)

Pamätám sa ako som tento film videl prvý krát aj s mojím bráchom, ktorý totálne odfajčil všetkých tých profilmejkrov z FBI, tým že asi po 10 minútach (po prílete na ostrov) ukázal prstom na jedného z nich a povedal: "Toto je určite vrah, vypadá jak úplny psychoš". Nakoniec sa ukázalo, že má pravdu a bol to skutočne on (ja som ho nazval hodinár, kedže každý správny sériový vrah musí mať prezývku). Včera som to videl podruhé a je fakt, že scenár nie bohviečo. On Renny Harlin už dosť dlhú dobu o dobrý scenár nezakopol. Naposledy to bol asi Dlhý bozk na dobrú noc. On je však ako režisér veľmi zručný a aj keď z hovna tortu neupečieš, jeho réžia je svižná a človek sa nenudí. Ak k tomu prirátam dobré prostredie a zaújímavé mordy, tak mi aj cez ten miestami fakt blbý scenár vyjde slušná thrillerová zábava. 65%

Hanebný pancharti (2009)

Tucet špinavcov po tarantinovsky a to zo všetkým čo k tomuto chlapíkovi patrí. Tarantina mám rád a v podstate všetky jeho filmy sa mi páčili. Je totiž zručný režisér, ktorý ako málo kto iný vie natočiť obyčajný dialóg dvoch chlapov, tak že chltám každé slovo s otvorenou hubou a nedajbože aby mi nejaké uniklo. Píše šťavnaté a pre mňa velice zaujímavé scenáre. Jeho filmy disponujú vždy perfektnou hudbou a vo výbere hercov sa len málokedy pomýli. Všetko vyššie spomenuté patrí aj Nehanebným bastardom. Niekomu sem Pitt nesadne, ale mne nevadil. Hviezdou je však pre mňa doteraz neznámy Christoph Waltz, ktorého Hans Landa je najslizkejší hajzel filmového sveta akého dobre dlho pamätám a ešte ktomu aj nácek. Dobrý bol aj Til Schweiger. Pomenovať tento film prívlastkom vojnová dráma sa mi nezdá úplne presné. Mnohé pasáže sú totiž (naschvál) vyslovene smiešne. Po úvode, ktorý je skvelý sa film trošku ťahá, ale približne v polovici počínaje "hádaj kto som" scénou sa to už sype až do konca. Pre mňa asi tak nejaký stredne prepečený tarantino so zopár fakt šťavnatými kúskami. So I want give you the some you can't take off 80%

Rafťáci (2006)

No tak mne teda nepripadajú Rafťáci až také dno ako poniektorým tu. Občas klesli pod hladinu, občas nad ňu vyskočili, ale väčšinu času sa držia jemne nad ňou. Je to hlavne kvôli zopár podareným "nehodám", fajnovým babám a scéne z pod stola, ktorá mi pripomenula jeden večer z čias sladkých sedemnásť. 55% PS: Z profilu Andreji Kerestešovej som vyčítal, že sa narodila v tom istom roku ako ja a chodila na trnavskú univerzitu, ktorá je od tej mojej (už bývalej) kúsok. Čo som bol do riti 5 rokov slepý alebo čo :(