Ach, ty vraždy! (2010) (seriál)

Pěkná kriminálka s výrazným nádechem komedie. PS: Všiml si zde někdo toho jednání mezi Jiřinou Bohdalovou a Františkem Němcem? Jako ze starých dílů kriminálního seriálu Panoptikum města pražského. Nic moderního, a právě o to je to zajímavější a na úrovni. Jen za tento krásný odkaz bych dal čtyři hvězdy.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

75% za velmi slušné zakončení příběhu a překvapivější zvraty, za což ale zřejmě vděčíme právě tomu, že se jedná o finále. Jako velké mínus, které film sráží minimálně o několik procent, beru střih a v další řadě postavy. Kromě Alice (Milla Jovovich) a Dr. Isaacse (Iain Glen) totiž nikdo nedostane dostatek prostoru ani jako vedlejší figurka. Claire Redfield (Ali Larter) oproti třetímu a čtvrtému dílu, kde alespoň měla svou podstatu, zde slouží jen jako známá hrdinka z předchozích filmů, ale snad vůbec nic by se nestalo, kdyby ji vystřihli. To samé (a ještě horší) se týká nové postavy Christiana (William Levy), jehož si můžeme dokonce všimnout i na plakátě, ale tu svou mačetu (snad se nemýlím ve zbrani, v akčních scénách byla vidět hůře) použil jednou za celý film a také poměrně dost brzy zemřel, přitom se jedná o dobře využitelnou postavu, takže se páni filmaři tak nějak okradli. Jediný, komu bych tohle omezení odpustil, je Wesker, jelikož je víceméně takovým doplňkem hlavního padoucha (což mi připadá rovněž podivné vzhledem k jeho minulým úlohám, ale když už jeho roli nakonec vysvětlili takto, je to pochopitelnější). Chválím kladení důrazu na monstra, vytkl bych OPĚT střih, který jim místy ubližoval a neumožňoval divákovi si je prohlédnout v plné parádě při každé příležitosti. Akce je více, než bych čekal, takže nuda nehrozí.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Osmý díl série přináší naprosto odlišnou podívanou, kdy se tým staví proti svému bývalému vůdci, což je jak pro ně, tak pro diváka, nezvykle težké. Celý film tím ale nabírá perfektní grády a scény plné emocí, které vás přitáhnou mnohem více, než cokoliv předtím (snad kromě loučení se s Paulem Walkerem). Akční scény nabírají vrcholu, co se týká ultimátnosti, neoslní sice ničím více než v předchozích dílech (možná jedině finální scéna s ponorkou by to dokázala trhnout), nicméně, zde jsou často brané zábavněji a daleko méně vážné. Nestane se podobná trapnost jako minule, kdy se Diesel vymlátí s autem, všichni si u jeho oživování vylijí srdce a z něho posléze vypadne věta, která jasně řekne, že je celou dobu v pohodě. Jinak akce jako vždy místy silně přehnaná, ale to už sem patří. Tentorkát mě nejvíce zaujaly postavy. Dominic Toretto (Vin Diesel) si nedobrovolně vybírá zápornou stranu, takže se jeho úloha značně mění a my to zažíváme s ním, Letty (Michelle Rodriguez) se ho od tohoto rozhodnutí snaží marně odvrátit, Hobbs (Dwayne Johnson) se chopí velení Torettova týmu a dostává se tak k další velké možnosti být ústředním hrdinou, Deckard Shaw (Jason Statham) jde po krku zdejší protivnici, a z toho důvodu uzavírá zajímavé spojenectví s touto partou. Nejprve z toho není nikdo šťastný, aby se postupem času ukázalo, že Deckard je v událostech mnohem větším přínosem než v sedmičce a divák si jeho postavu oblíbí i ve chvíli, kdy si vzpomene, co prováděl v předchozím díle. Zkrátka jedna z nejkomičtějších a akčně nejlépe provedených Stathamových rolí současnosti. Jeho scény s maminkou či letadlové souboje zůstanou nezapomenuty. A Cipher (Charlize Theron) je snad vůbec první (a nejsilnější) padoušskou figurkou, která se dostala na čistě hlavní kolej mezi Vina Diesela a jeho nejbližší. Ostatní jsou skutečně vedlejší, přesto se jim dostane také určitého prostoru. Roman (Tyrese Gibson), Tej (Ludacris), Ramsey (Nathalie Emmanuel) a Little Nobody (Scott Eastwood) se řadí mezi nahrávače, ačkoliv Ramsey bohužel působí dojmem, že je tu občas trochu navíc. Mr. Nobody (Kurt Russell) dostal méně času nás pobavit, což se mu i tak poměrně daří a odvede solidní práci. Rhodes (Kristofer Hivju) předvádí obyčejnou svinskou gorilu na zabití. Překvapivou úlohu si střihne Elena (Elsa Pataky), která se zjevuje jakoby odnikud, ale má velký smysl. Owen Shaw (Luke Evans), Don Omar (Santos), Tego Calderón (Leo) a Magdalene Shaw (Helen Mirren) schytali už pouze prakticky klíčovější camea. Absence Briana O´Connera (Paul Walker) a Mii Toretto (Jordana Brewster) vysvětlena, ač si myslím, že za těchto okolností by je tým asi spíše povolal. Děj se v rámci Rychle a zběsile povedl na jedničku, mezi těmi všemi akčními kousky a výbuchy se našlo místo i pro chytřejší zápletku a emocionálně skutečně působivější scénky (ne nuceně a trapně nahrané), čehož si cením. Doufám, že Diesel se hodlá vrátit i se svou současnou partou, do níž by mohl klidně nově zařadit Stathama, jelikož se sem prostě hodí (vymyslete někdo prosím podobně smysluplné zasazení do příběhu pro příště). Chybí už jen Walker a tahle banda by neměla chybu. Dávám pro mě překvapivých a nečekaných 85%.

Pár nenormálních aktivit 2 (2014)

Proč nevsadit na to, co dělalo z prvního dílu zábavnou jízdu? Američané zkrátka neumí jednoduše prohlubovat své vtipy, místo toho je mění. Přesně jako v případě Teda. První díl si dělal legraci z představy, co všechno může dělat živý a dospělý plyšový medvídek. Druhý díl na toto téma navázal jen několika scénami, zbytek se soustředil na to, jak umí dospělý plyšový medvídek mluvit vulgárně, takže veškeré kouzlo daného materiálu pryč. Mluvit sprostě totiž umí opravdu každý a nemusím kvůli tomu natáčet film s medvídkem. Toto je stejné. První nenormální aktivity dokázaly bez velkých potíží pobavit především vtípky ze světa duchů, v pokračování se takových sekvencí najde sice několik, z nichž bohužel (stejně jako celý film) je celá řada čiště sexuálních nebo nechutných. Proč? Stačilo pouze prohloubit to, co nám dal Wayans minule. Nemusel do toho cpát své sprosté hlášky, všelijaké zbytečné řečičky a opět sex! Škoda, potenciál táhne nenávratně k čertu. Pouze za scénu se psem, démonem na záznamu a kohoutem dávám 45%. Jinak bych šel i na 20%.

Mission: Impossible (1996)

Tom Cruise se jako mladík naprosto šikovně zhošťuje role špiona Ethana Hunta z oddělení pro téměř nesplnitelné mise, který je zrazen vlastní stranou. Film nemusí vůbec stavět na tempu, jemuž se přesto daří zaujmout, nýbrž na špionážních fintách, intelektu a nevšedních schopnostech speciálně vycvičeného agenta. Nepříliš akční, přitom svižné a napínavé. Dále zdatně sekundují Jon Voight, Ving Rhames a Jean Reno. K tomu stoprocentně originální soundtrack od Dannyho Elfmana. 90%.

Bláznivá střela (1988)

Stará dobrá éra komedií/parodií z 80. a 90. let. Leslie Nielsen byl třídou ve svém oboru a točil natolik kvalitní a komické filmy, že dnešní americké výplody se tomu zdaleka nevyrovnají. Další dva díly se nacházely na podobné úrovni. Proto dávám plný počet hvězdiček, které patří skutečným vrcholům, a faktem zůstává, že Leslieho výkon si je zaslouží. 98%.

Vůbec bych se nedivil, kdyby Cohena někdo skutečně zažaloval, protože jeho snímek provokuje v každém ohledu. Vtipy, u kterých se chytáte za břicho a obyvatel Kachstánu zase za nůž. Celou dobu jsem si přál, aby to neskončilo, jelikož stopáž činí pouhých 84 minut. Všeobecně nejsem pro sprostý humor a už vůbec nepodporuji primitivní chování, jenže tohle prostě nejde! V životě jsem se tak moc nepobavil. Silnější nadsázku seženete obtížně. 95%.

Sebevražedný oddíl (2016)

DC trpí oproti Marvelu jednou obrovskou vadou, občas jim dělá starosti kvalitně pracovat s postavami. A Suicide Squad se právě kvůli tomuto háčku stane otloukánkem. Navíc si pořádně neporadí s dějem. Superman umřel a ostatní hrdinové jsou z neznámých důvodů off-line, takže vláda povolává do služby partu super zločinců, kteří by měli být schopni v případě nouze zničit nového Supermana, pakliže by se stal padouchem. Týpek, co vše strefí, praštěná holka s baseballovou pálkou, exot s bumerangem, obluda s malinko větší silou, voják s údajně vynikajícími výsledky a holka se zajímavým mečíkem. Bezva. Že jsem vynechal maníka s ohněm? Zcela záměrně. Pouze on by se totiž Supermanovým schopnostem mohl pokoušet rovnat alespoň pár sekund. Jedině, že by si Harley Quinn (Margot Robbie) při své šílenosti troufla umlátit Supermana baseballovou pálkou, který by se určitě nebránil, protože dámy on nebije. Nevyplatí se rovnou poslat na boha z Kryptonu Hello Kitty? Ale nechme toho vtipkování a vřele doporučuji, příběh prosím neřešte! Nemá to cenu a ani dobrý výsledek. Nejsilnějšími postavami jsou bezesporu Deadshot (Will Smith) a zmiňovaná Harley. Za nimi se zdárně prosazují jen Rick Flag (Joel Kinnaman) a Amanda Waller (Viola Davis). Jelikož se Sebevražedný oddíl vytvoří poměrně rychle a ihned je vyslán do akce, seznamovací a týmová část se probírá za pochodu, tudíž nepřekvapí, že zbytek antihrdinů - Diablo (Jay Hernandez), Captain Boomerang (Jai Courtney), Killer Croc (Adewale Akinnuoye-Agbaje) a doktorka June Moone/Enchantress (Cara Delevingne), bere několik skromnějších scén. Adam Beach velikostí své úlohy připomímá cameo, jehož se též dočkal i Flash (Ezra Miller). Chválím Batmanovu (Ben Affleck) vsuvku, zapojuje se přinejmenším ve dvou minutách. Joker (Jared Leto) se všude tváří jako hlavní postava, jíž není ani náhodou, vlastně je mnohem více vedlejší, než trestanci v boji. Co musíte určitě vědět, Jared Jokera pojal svým vlastním způsobem, takže jej hraje odlišně oproti Jacku Nicholsonovi nebo Heathu Ledgerovi, ne však špatně. Na mě osobně působil krásně úchylně, šíleně i zvrhle, což dle mého nezkazil. Ocenil bych tedy větší roli pro příště. Nechte se bavit svižnou akcí, občasnými vtípky a odkazy směrem k Justice League, ignorujte zápletku a místy nedostatečný vývoj postav. Pokud tak učiníte, zcela spokojeni stoprocentně nebudete, ale film si vychutnáte tak, jak je možno. Nic lepšího od Suicide Squad stejně nedostanete. Varování: nepřipravíte-li se předem, zklame vás. 78%.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Upřímně, čtyři hvězdy dávám především za to, že chápu, jak těžké je natočit film, v němž se v jednu chvíli dva hrdinové snaží zabít a ve druhé se téměř kamarádí. Tady je už základ děje extrémně složitý, kdy jakýmkoliv způsobem musí dojít ke konfrontaci Batmana a Supermana, posléze se pro změnu musí najít dost dobrý důvod, aby toho nechali a spolupracovali. Takže není divu, že se to prostě moc nepovedlo. V případě Batmana zde máme zahořklost, silné obavy a nedůvěru, v případě Supermana donucení k onomu činu. Problém potom vrcholí stejným jménem matek obou hrdinů, což jednomu z nich zachrání život a v druhém to probudí citovou vazbu. Spor vyřešen, ač málo uvěřitelně, prakticky směšně, jenže co s tím dělat? Teď už nic. Musíme se to pokusit překousnout. Ovšem více, než konflikt těchto dvou stran přijde podivné jejich následná změna chování. Najednou jsou spojenci. I takový fakt však dokáži přejít, jelikož situace si žádá spojení Supermana i Batmana. Oběma tedy dojde, že zatímco se rvou kvůli možné špatné budoucnosti, na pozadí se rýsuje skutečná a přítomná hrozba. Finále nedosahuje působivých akčních sekvencí Muže z oceli, nicméně, díky sešlosti Superman, Batman, Wonder Woman (Gal Gadot) a Doomsday dostáváme částečnou seznamovací kapitolu s Justice League a jisté ultimátnosti se nevyhneme. Mírně zaráží titulní role. Zatímco Bruce Wayne v podání Bena Afflecka září po celou stopáž, Henrymu Cavillovi coby Clarku Kentovi se snímek věnuje spíše v rámci řešení toho, zda ho lidé vůbec potřebují, jinak však mnoho prostoru neuzme. Napraví to teprve jeho souboj s Temným rytířem a závěr, kde svým odvážným činem dokáže Batmanovi, nakolik se v něm mýlil, a přestože diváci dopředu vědí, kdy a kde se Muž z oceli vrátí, z pohledu postav ve filmu jde o tragickou záležitost. Co se týče vedlejších charakterů, Wonder Woman se slušně představuje a filmaři ji umí využít, Lex Luthor (Jesse Eisenberg), Alfred Pennyworth (Jeremy Irons), Diane Lane (Martha Kent) a Laurence Fishburne (Perry White) jsou tak akorát zasazeni do příběhu, aby neztráceli podstatu (Eisenberg si mimochodem úlohu poctivě užívá), a nepokulhává ani Lois Lane (Amy Adams), jejímž základním principem se již minule stala láska k Supermanovi. Jonathan Kent (Kevin Costner) si střihl cameo. Odpouštím většinu chyb, včetně těch závažných, a doufám, že příště (Wonder Woman a Justice League) přijdou od DC s něčím lépe promyšleným. Těsných 80%, čemuž napomáhá Supermanova nevídaná statečná oběť. PS: V potitulkové scéně se ukáže Superman v černém.................................. žertuji. Ale Alfred by byl určitě rád, kdyby ho navštívila nějaká Waynova předchozí milenka s pozitivním těhotenským testem.

Captain America: Občanská válka (2016)

Je vskutku těžkým úkolem natočit sólový film Captaina Americy tak, aby pojednával o Občanské válce hrdinů z Avengers. Stalo se, co se mělo stát. Postav až příliš, přesto se každé bratři Russoovi věnují, jak nejlépe jde. Oproti Avengers jsou hlavní jen tři - Captain America (Chris Evans), Iron Man (Robert Downey Jr.) a Winter Soldier (Sebastian Stan). Skrz Stevena Rogerse se řeší celý příběh, Tony Stark je mu stěžejním oponentem a James Barnes se stává základním hnacím motorem událostí. Přítomno je však celá řada vedlejších, z nichž se vyskytují ve většině snímku Black Widow (Scarlett Johansson), Falcon (Anthony Mackie), Black Panther (Chadwick Boseman), Baron Helmut Zemo (Daniel Brühl) a Scarlet Witch (Elizabeth Olsen). Natashu Romanoff přeci nikdy neodsunuli do pozadí, takže proč nyní? Sam Wilson navazuje na konec Návratu prvního Avengera. T´Challa se nově představuje ve velké a zásadní roli. Zemo taktéž, navíc ztělesňuje titulního padoucha. Wandě Maximoff přidává začátek. Se Spider-Manem (Tom Holland) pracují tak, abychom se seznámili s novým představitelem a zároveň se jej snaží zakomponovat do týmu a u Visiona (Paul Bettany) jde o několik osobnějších scén, jinak nemá žádný významný prostor. War Machine, Hawkeye a Ant-Man se objevují na hodně sekundární pozici. James "Rhodey" Rhodes má z trojice nejvíce navrch, a to zřejmě proto, protože do filmu přichází kousek po úvodní akční části. Jeho podstatou je schytat ránu během Občanské bitky a posléze se z toho vzpamatovávat. Clint Barton si vybral trochu důležitější úlohu, avšak na úkor toho, že přichází až po polovině, zastřílí si z luku, vytasí jedny z nejvtipnějších hlášek a opět se vzdálí. Napomáhá mu především fakt, že zná hlavní Avengery, takže jeho role obsahuje slušné narážky na tento fakt. Ant-Manův herec Paul Rudd stráví osobně na scéně sotva 2 minuty, ale jelikož se jej snaží filmaři prosadit v Občanské válce, dohání svého kolegu s lukem a šípy. Ostatní (Sharon Carter, Thaddeus Ross, Crossbones, Everett Ross a tetička May) berou zbytky, ač někdy nezbytné. Ději nechybí svižnost a zápletka, dává smysl a nepostrádá opodstatnění. Akce je podobná druhému dílu (jen méně mohutná), staví na fyzických soubojích, jichž je plno v nápadité, působivé a komické válce hrdinů na letišti a také ve finále, které čerpá naopak z přeskrze osobního konfliktu. Místy naneštěstí polevuje hudba od Henryho Jackmana, což se netýká základního motivu. 85%. PS: Absenci Thora s Hulkem by měli omluvit i jejich vážní fanoušci, protože... za prvé je jejich nepřítomnost alespoň slušně "vysvětlena" (oproti Hawkeyovi ve druhém díle), za druhé pro ně zde ani není přirozené místo, a za třetí, i kdyby tuto dvojici nějak do filmu narvali, skoro určitě by tím museli ještě více omezit vedlejší postavy, které toho občas nemají mnoho (Hawkeye, Ant-Man), takže ačkoliv mám Thora i Hulka rád, uvítal jsem jejich nepřítomnost. Komu by tak strašně moc chyběli, může si klidně počkat na Thor: Ragnarok, kde se jim oběma dostane více prostoru než leckterým figurkám zde. PPS: Winter Soldier se nově zabydluje a Spider-Man si zase rád hraje.