Tohle jsme my - Manželství na prvním místě (2017) (epizoda)

No a konecne ukazali aj svadbu Rebeccy a Jacka:-). Velmi pekna epizodka. Jack sa ukazal ako velky romantik, spolu s Rebeccou preziju krasne nostalgicke a romanticke chvile, no divakovi je uz jasne, ze mozno aj naposledy... Inak vedeli ste, ze herec, ktory hra Tobbyho, je v skutocnosti stihly a takto ho len maskuju?

Tohle jsme my - Tři věty (2017) (epizoda)

Three Sentences alebo tiez three Birthday parties in one :-). This is Us sa mi paci cim dalej tym viac!!! Stale ma cim prekvapit, konkretne v tejto epizodke prekvapil Kevin a tiez spoznavame novu tvar, Sophie. Jack je uplne podareny, ked tuzi este po jednom dietati, vacsinou zena s niecim takym vyrukuje :-). Mandy Moore je tu fakt skvela, velmi sa sem hodi a matku hra na jednotku s hviezdickou, aj ked v skutocnosti este materstvo nezazila. S manzelom sme sa zhodli na tom, ze tento serial je velmi na zamyslenie sa.👍

Koruna - Série 2 (2017) (série)

Pre Season 2 platí v podstate to isté, čo som napísala k prvej sérii. The Crown nie je len umeleckým zážitkom, no zároveň ponúka množstvo zaujímavých informácií a faktov. Ide naozaj o kvalitný seriál, dali si záležať na autentickosti, všetko je do detailov prepracované. Chválim úctyhodné herecké výkony, predovšetkým kráľovnu seriálu Claire Foy - jej výraz tváre hovorí za všetko, slová nie sú potrebné, ďalej John Lithgow - ako Churchill je dokonalý a presvedčivý. Obľúbila som si aj princeznú Margaret, teda pre mňa doteraz neznámu Vanessu Kirby a celá tá dejová línia dvoch sestier ma zaujala asi aj najviac. Chválim kameru, strih, hudbu, kostýmy, výpravu, scenár, réžiu, vlastne všetko. Vidím, že tvorcovia si dali záležať, snažili sa tak, ako keby točili kinofilm, nič nie je zanedbané. Pravdupovediac veľmi sa o kráľovskú rodinu nezaujímam (The Crown som si dala ako náhradu za úžasný nádherný seriál Downton Abbey😀), a Alžbetu som vnímala len ako bielovlasú kráľovnu v ružovom kostýme, ktorá nikdy nič nemusí robiť a má na ružiach ustlané celý život. Vďaka seriálu som na ňu zmenila názor. Už to nie je len monarch, ale človek, žena, ktorá bola kedysi mladá, manželka, matka, dcéra, sestra a ako kráľovná to nemala ľahké, kadečím si musela prejsť. 4,5* zaokruhľujem vyššie.

Koruna - Záhadný muž (2017) (epizoda)

Ohhhh posledný diel druhej série, chýbať mi budú najmä Claire Foy a Vanessa Kirby... Opäť výborné!!! A ešte dodatok z webu: Podľa historika Huga Vickersa si nepresnosti v seriáli najviac odskákal princ Philip. Nielen v poslednej epizóde, ale v celej druhej sérii je podozrenie, že princ podviedol (alebo podvádzal) kráľovnú Alžbetu. Tieto klebety sa šíria desaťročia. V médiách sa písalo, že mohol mať vzťah s dvomi tanečníčkami. Jasné dôkazy však nemá nikto. „Ako by som mohol. Od roku 1947 mi bol neustále nablízku detektív, dňom i nocou,“ povedal raz princ Philip. Seriál šikovne nepotvrdzuje, ani nevyvracia tieto fámy. Nikdy neukáže, že aféru skutočne mal. „Dúfam, že som to napísal tak, že to umožní každému, aby si urobil závery sám,“ povedal autor seriálu Peter Morgan pre Vanity Fair.

Koruna - Paterfamilias (2017) (epizoda)

Tento diel ma až tak veľmi nebavil a miestami som sa nudila, ale seriál je určite aspoň 4hviezdičkový! Mohlo by vás zaujímať: (info z webu). Seriál retrospektívne ukazuje tragickú smrť sestry princa Philipa, ktorá bola vydatá za vysokopostavného nacistu. K nej skutočne došlo. Lietadlo, ktoré ju viezlo na svadbu do Londýna, v zlom počasí narazilo do komína v Belgicku a havarovalo. Pravda je aj to, že Philipova sestra v ôsmom mesiaci tehotenstva počas letu porodila. Medzi obeťami sa našli aj ostatky bábätka. Nie je však pravda, že zomreli preto, že Philip na internátnej škole udrel chlapca a dostal trest, a teda sestra musela ísť do Londýna. Ani to, že mu to vykričal otec na pohrebe. Philip skutočne kráčal na procesii v nemeckom meste Darmstadt, zatiaľ čo v oknách viali nacistické zástavy. Philip ako vnuk gréckeho kráľa sa narodil na ostrove Korfu, no vo veku rok a pol musela jeho rodina po zvrhnutí monarchie utiecť z krajiny. Chvíľu žili v Nemecku a Philipa poslali do internátnej školy do Škótska práve za vychovávateľom, ktorý nacistické Nemecko musel opustiť, pretože bol Žid. Philip aj v skutočnosti presadil, aby túto internátnu strednú školu navštevoval aj jeho syn Charles.

Koruna - Gloriana (2016) (epizoda)

Zaujímavé info z webu: Na jednej strane láska, na druhej povinnosti a privilégiá princeznej. Príbeh, ako si princezná Margaret nakoniec nemohla vziať rozvedeného a výrazne staršieho Petra Townsenda, skutočne hýbal britskou verejnosťou. Ľudia boli drvivo na strane lásky – až 95 percent ľudí schvaľovalo, aby sa vzali. Proti však bola cirkev aj zákony. A podľa seriálu aj kráľovná Alžbeta, tlačená dvorom. Princeznej Margaret nakoniec po dvojročnom odlúčení oznámila, že ak si vezme Townsenda, stratí výhody princeznej a bude musieť opustiť Britániu. "Mohla si ma vziať iba vtedy, ak by bola pripravená vzdať sa všetkého – svojej pozície, prestíže, peňazí. Jednoducho som nemal tú váhu, aby som vyvážil všetko to, čo by stratila,“ napísal Townsend neskôr vo svojej autobiografii. V posledných rokoch sa však objavili dokumenty, ktoré naznačujú, že to mohlo byť aj trochu inak. Podľa korešpondencie kráľovná s premiérom Anthonym Edenom pripravovali zmenu zákona, ktorá by umožnila princeznej Margaret zostať súčasťou dvora a zároveň sa vydať za vyvoleného. Jej jedinou obeťou by bolo, že by ona a jej deti stratili hypotetický nárok na trón. Iná korešpondencia medzi Margaret a premiérom Edenom pár týždňov pred jej 25. narodeninami zasa naznačuje, že doňho nebola úplne bezhlavo zamilovaná. „Až vtedy, keď ho znova uvidím, sa môžem riadne rozhodnúť, či si ho môžem vziať, alebo nie,“ napísala v liste podľa BBC. Historik Hugo Vicker pre Times napísal, že zafungoval plán oddeliť ich, aby „láska medzi nimi zahynula“.

Koruna - Vergangenheit (2017) (epizoda)

Zaujímavé informácie, ktoré som našla na internete: V šiestej epizóde sa kráľovná Alžbeta dozvie o existencii tajných dokumentov, ktoré ukazujú, že jej strýko a bývalý kráľ Eduard VIII., vojvoda z Windsoru, bol pred a počas vojny sympatizantom nacistov. Marburgské dokumenty nájdené v Nemecku v roku 1945 skutočne existovali. Obsahovali aj zložku Windsor, kde bolo 60 listov či telegramov, ktoré písali nemeckí špióni okolo vojvodu. Mimo iného obsahovali plán známy ako Operácia Willi, ktorého cieľom bolo zvrhnúť vtedajšieho kráľa Juraja VI. a dosadiť na trón Eduarda, ktorý chcel mier s Nemeckom. Snažili sa ho presvedčiť, že jeho brat kráľ sa ho snaží zavraždiť. Winston Churchill vedomý si jeho sympatií k nacistom ho napokon poslal na Bahamy. Vojvoda z Windsoru s manželkou skutočne navštívili v roku 1937 Hitlera. Strávili s ním dve hodiny a vojvoda mu odhajloval späť na pozdrav. Britský bulvár pred pár rokmi zverejnil video, ako strýko učí asi šesťročnú Alžbetu v roku 1933 hajlovať. V tom čase pozdrav ešte nemal taký význam ako počas vojny a po nej. Rodina tiež mala príbuzných v Nemecku. Je pravda, že Eduard chcel uzavrieť mier s Nemeckom a páčili sa mu ekonomické a sociálne reformy nacistov. V júni 1940 jednému španielskemu diplomatovi povedal, že za vojnu môžu „židia, červení a britské ministerstvo zahraničia“. V 50. rokoch sa však nesnažil získať post veľvyslanca v Paríži a neexistovala skupina priaznivcov, ktorá by ho v jeho plánoch podporovala. Pravdu má epizóda v tom, že kráľovná Alžbeta bola fanúšikom amerického kazateľa Grahama a niekoľkokrát sa zúčastnila jeho kázní.

Koruna - Loutky (2017) (epizoda)

Z webu: Barón Altrincham (neskôr sa vzdal titulu a volal sa John Grigg) skutočne pomohol zmodernizovať britskú monarchiu. Práve po jeho senzačnom článku napríklad kráľovná vôbec po prvýkrát vystúpila so svojím vianočným príhovorom v televízii. „Som rád, že môžem verejne povedať, že ste monarchii urobili skvelú službu,“ povedal o tridsať rokov neskôr kráľovnej tajomník Martin Charteris. Nie je však dokázané, že by sa lord Altrincham vtedy osobne stretol s kráľovnou (stretol sa práve s Charterisom). Takisto progresívny barón nedostal na ulici od naštvaného rojalistu päsťou do tváre, ale „len“ facku. Mužovi súd udelil pokutu jednu libru.

Koruna - Drahá Jacqueline (2017) (epizoda)

Mohlo by vás zaujímať: (článok z webu) Epizóda 8 rozohráva stretnutie dvoch možno najznámejších žien svojej doby – kráľovnej Alžbety a Jackie Kennedyovej, prvej dámy USA, v júni 1961. Americký prezidentský pár na ceste Európou žne úspech za úspechom. Seriál ukazuje rivalitu medzi oboma ženami a najmä žiarlivosť britskej kráľovnej. „Osobné napätie medzi Alžbetou a Jackie je špekulatívne. Nemôžete povedať, že je to lož, nemôžete povedať, že to je pravda,“ povedal pre Newsweek seriálový historik Robert Lacey. Nie je známe, že by sa Jackie Kennedyová na verejnosti pohŕdavo vyjadrovala na adresu kráľovnej a monarchie, ako to ukazuje seriál. Prvá dáma však v súkromí podľa svojich priateľov povedala, že Buckinghamský palác ju svojím vybavením neohúril, rovnako ani kráľovná účesom a šatami. Jackie Kennedyová si myslela, že kráľovná je „dosť ťažkopádna“. Nie je však pravda, že by Alžbeta II. išla do Ghany preto, aby ukázala, že sa Kennedyová mýli. K nie úplne najbezpečnejšej ceste došlo päť mesiacov po návšteve amerického prezidentského páru, v novembri 1961. Kráľovná si zatancovala s miestnym prezidentom a tlač to označovala za jej veľký diplomatický úspech. „Premiér Macmillan potom telefonoval prezidentovi Kennedymu a povedal mu: ‚Ja som riskoval svoju kráľovnú, vy musíte riskovať vaše peniaze.‘ Američania následne financovali stavbu priehrady na rieke Volta a Ghana zostala súčasťou Commonwealthu,“ napísal pre Times kráľovský historik Hugo Vickers. Jackie Kennedyová sa v seriáli priznáva kráľovnej, že jej doktor dáva podporné látky, aby celý ten cirkus vydržala. To je pravda. Kennedyovci skutočne využívali služby doktora Maxa Jacobsona, ktorého prezývali Doktor Cíťsadobre (Dr. Feelgood). V rokoch 1961 až 1962 navštívil Biely dom celkovo 30-krát. Manželom dával koktail látok, v ktorom boli aj amfetamíny. Či však bola Jackie pod ich vplyvom aj na ceste v Londýne, nie je jasné. Vie sa však, že tento doktor sprevádzal Kenneydovcov v Paríži a vo Viedni.

Tohle jsme my - Velký den (2017) (epizoda)

Prelinanie casovych rovin je tu naozaj super !!! Stale niecim prekvapia. Necakala som, ze napr. taky hasic dostane tolko priestoru na vlastny mini pribeh, ani ze sa budeme znova vracat k dnu D. Skor som si pod nazvom epizodky The Big Day predstavila svadbu Kate a Tobbyho. Vtipne bolo, ako isla Rebecca nakupovat :-). Ja som taka happy, ze prave Mandy Moore je Rebecca. 👍