Magická hlubina (1988)

Le Grand Bleu. [Videné v kine: BEST OF CINEMA. Cineplex Mannheim]. Veľmi sa mi to páčilo, kým neprišiel koniec filmu - nie zrovna taký, v aký som dúfala. Už dávno som nevidela taký pekný a sympatický filmový pár ako Jean-Marc Barr a Rosanna Arquette. Je to síce dráma, ale párkrát som sa dobre zasmiala. Prekvapilo ma teda, že to bolo aj vtipné. Najviac ma rozosmiala scénka v reštaurácii na Sicílii, Enzova mama a spaghetti del mare, veď určite viete, čo mám na mysli :-). Veľmi sa mi páčila aj scénka v Peru, tam to mohlo byť aj dlhšie. Film určite poteší aj milovníkov delfínov, pretože tie tu dostávajú veľmi veľa priestoru. Nakrúcalo sa aj v San Domenico hoteli v Taormine na Sicílii, kde sa takisto nakrúcal momentálne taký úspešný seriál The White Lotus. Pochváliť musím ešte hudbu, bez nej by to nebolo ono. A áno je to film o potápaní, ale aj priateľstve a rivalite, o láske, o ne/vyrovnaní sa s minulosťou, o vytrvalosti. Je to vlastne tak trochu filozofický film. 80%. "Keď točím film, chcem diváka preniesť z jeho každodenného života niekam inam." - Luc Besson

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Adrenalínová jazda na motorkách a Ethan Hunt bez helmy?! (emoji čo sa chytá za hlavu). M:I 5 ma nijako zvlášť nenadchlo, v rámci série určite nie najlepší film. Povedala by som taký ten typický akčný film, nič navyše tu nie je.

Malá mořská víla (2023)

Konečne po takej dlhej dobe nielen vydarená hraná disneyovka, ale asi prvýkrát v živote si dovolím tvrdiť, že v tomto prípade ma hraná verzia bavila ešte viac ako tá kreslená!!! Aj kreslenej som samozrejme udelila plný počet. Táto nová The Little Mermaid je tak typicky Lin-Manuel "Mirandovská", multi-kulti, muzikálovo temperamentná a vtipná, no zároveň stále dokáže byť rozprávková a romantická a aj napriek zopár odlišnostiam (nielen rasovým) sa drží originálu a nezabúda byť Malou morskou vílou. Pre mňa to bol krásny zážitok v kine, bavilo ma to od prvej sekundy až po poslednú a dokonca by som povedala, že jeden z najlepších 3D zážitkov celkovo! Soundtrack z pôvodnej Malej morskej víly mám veľmi rada a túto verziu už spomínaný Miranda obohatil novými pesničkami. Je tu viacero nových a fakt vtipných situácií. Veľmi dobre je urobený vizuál, veľmi som si vychutnala scénky v korálovom mori, aj preto odporúčam radšej 3D verziu a kvôli soundtracku verziu v pôvodnom znení. Nenechajte sa odradiť tým nízkym hodnotením, na IMDb to má aktuálne 7 z 10. Herecké výkony sú tiež skvelé! Halle Bailey si ma získala dá sa povedať hneď, takisto aj princ Eric a skvelí boli aj Javier Bardem a Melissa chobotnica, hlasovo Sebastian a Scuttle tiež super! Na záver už len dodám, že doteraz som videla všetky filmy, na ktorých sa podieľal Miranda a vedela som, že ani tentokrát nebudem sklamaná. Len človek nesmie premýšľať nad tým, kto má akú farbu pleti a prečo, párkrát počas sledovania filmu mi síce napadlo, či si princa adoptovali, ale rozhodla som sa neriešiť, radšej si rozprávočku vychutnať. A kľudne by som na to zašla znova😉. [Cineplex Mannheim].

Znovu se zamilovat (2023)

Céline: "Hi, this is Céline Dion." Mira: "Sure. And I am Mariah Carey." A tak Céline začne spievať :-). Toto bola najlepšia scénka celého filmu! Hmh, samotný film Love Again ma až tak neohúril a vlastne ani veľmi nemal čím prekvapiť, keďže už som videla pôvodnú nemeckú verziu od Karoline Herfurth SMS für Dich. Love Again má veľké šťastie, vcelku priemerný film mimoriadne oživila a spríjemnila Céline Dion♥️. Práve kvôli nej som to chcela vidieť. Je to úžasná osobnosť, nielen úžasná speváčka. Jedna z najpokornejších celebrít. Má veľký zmysel pre humor a mohla by kľudne hrať aj inú rolu než len seba :-) a teraz keď kvôli zdravotným problémom musela zrušiť turné, možno pouvažuje aj nad filmovou kariérou. Mohla by aj mne zavolať :-) ale tiež by som jej neverila😄. Fanúšikom Céline odporúčam aj film Aline o živote Céline Dion. 60%.

Kimi no na wa. (2016)

Nádherné a to po každej stránke. Maximálne precítené, premyslené, do detailov prepracované. Animácia je úplne že wow👌, takto prekrásne animovanú napríklad jeseň som doteraz ešte nikde nevidela. Hudba je taká jemná, veľmi sa sem hodí. Your Name je zároveň dynamické, divák sa ani chvíľku nenudí, hlava pracuje na plné obrátky - a to som hľadala skôr oddychovku :-) ale v pohode, mám rada filmy, pri ktorých treba aj rozmýšľať. Hlavné postavy sú veľmi sympatické. Japončine teda vôbec nerozumiem (okrem slova ďakujem), ale ako aj Mitsuha tak aj Taki, no predovšetkým Mitsuha sú tu tak perfektne nadabovaní, v ich hlase cítiť všetky emócie na 100%, až nechápem, ako to tak dokázali "zahrať", ďalšie wow. 85% a možno aj viac. Zatiaľ najlepšie anime🙂.

Hon (2012)

Toto je pre mňa v poradí už druhý film od Thomasa Vinterberga (najskôr som videla Chľast, ten bol ešte lepší), v hlavnej úlohe opäť s výborným Madsom Mikkelsenom. Veľmi dobre natočená severská dráma o tom, ako ľahko a znenazdajky sa môže niekomu a vlastne komukoľvek a kdekoľvek zrútiť svet. [Videné na Arte]. 75%.

Kmotr (1972)

Túto filmovú klasiku som dlho odkladala, ale dnes nadišiel ten deň, keď som si The Godfather konečne pozrela. Je to film, na ktorý si treba vyhradiť čas a asi neexistuje filmový fanúšik, ktorý by ho aspoň raz za život nevidel. Dostala som viac menej to, čo som aj očakávala, ale aj tak ma tu niektoré veci prekvapili. Prvá vec, kde je Robert De Niro? Aha, až v dvojke. Druhá vec, v živote by som neuhádla, že Kay Adams je Diane Keaton, keďže "za mlada" som ju doteraz v nijakom filme nevidela. A ešte som si myslela, že celý dej filmu sa odohráva na Sicílii. Mám rada rodinné ságy, tu ma mafiánska tématika trošku odrádzala, ale Marlon Brando a Al Pacino tu podávajú tak skvelé herecké výkony, že už chápem to množstvo fanúšikov. Skvelo napísané, zrežírované, zahrané, no čo viac dodať, plus tá hudba. Aha, ešte jedna vec. V celom filme sa ani raz nevyskytne Corleonova manželka, ak som si dobre všimla, iba raz pri stole a aj to je snímaná zozadu, vždy sa len spomína ako manželka a matka, ale nevidíme ju. Akoby chceli poukázať na to, že v sicílskej rodine (a ešte k tomu mafiánskej!) v tej dobe žena nebola taká dôležitá ako muž, zvláštne. Každopádne filmu by som dala 85 až 90%.

Famílie - Happy Thanksgiving (2010) (epizoda)

Veľmi fajn epizódka. Thanksgiving v rodine Braverman. Takto nejako to vyzerá, keď sa rozrastie rodina a každý si chce tie svoje tradície zachovať aj v novej rodine. Zeek Braverman synovi Crosbymu: "I love you, you're my son and I would give you my kidney if I could, but you' re not carving the Thanksgiving turkey😄." Sarah sa pýta matky: "Where's Dad?" Camille: "In the barn. Avoiding helping out." Ale to bola teda riadna hostina, mňam, pumpkin pie vyzeral taaaaak chutne :-).

Spectre (2015)

Bondovkou Spectre vlastne uzatváram túto sériu s Danielom Craigom, keďže poslednú časť No Time to Die som videla ako prvú. Spectre je spolu s Casino Royale a Skyfall pre mňa na vysokej úrovni, ale iba No Time to Die som dala plný počet. Spectre má zaujímavo urobené intro & super song, krásnu hudbu, dostatočne pútavý a napínavý dej, už tradične bohatý výber lokalít, skvelý casting a réžiu. Léa Seydoux sa k Bondovi hodí viac ako Eva Green alebo ktorákoľvek iná Bond girl.

Příchozí (2016)

Tak za túto rolu by som dala Amy Adams Oscara! Až nechápem, že ešte žiadneho nemá. Perfektný herecký výkon, často aj bez slov. Od samého začiatku som si hovorila, že keď matka prežije smrť vlastného dieťaťa, hravo zvládne aj nejakých mimozemšťanov. Pôsobivá hudba a výborný scenár tiež stoja za zmienku. Tempo mi miestami pripadalo až prispaté, ale Denis Villeneuve asi vie, čo robí. Na konci filmu som neostala až taká prekvapená, tak asi aj preto nedávam plný počet. Každopádne film na zamyslenie. Ako to bezspoilerovo napísať, hmh, ak vopred vie, že od nej odíde, ak mu niečo povie, mohla by mu to radšej nepovedať, aby ostal? 80%.