The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Najprv som si nebola úplne istá, či fenomén The Last of Us je seriál pre mňa, dokonca ešte po dvoch epizódach som si stále nebola istá, či budem pozerať ďalej. Postupne sa mi to zapáčilo. Neviem, či je to spôsobené tým, že na celej prvej sérii sa vystriedalo niekoľko režisérov, no mám pocit, že jednotlivé epizódy sú nevyvážené, nielenže minutáž nie je u každej epizódy rovnaká, ale každá epizóda je jednoducho iná. Som rada, že som hodnotila každú zvlášť, lebo možno by som ani nevedela ako ohodnotiť celú sériu. Moje hodnotenia boli od 3 do 5*! Niektoré epizódy boli fakt super, niektoré ma ničím zvlášť nenadchli. Celkovo sa mi najviac páčila epizóda Kin (nádherné zasnežené scenérie, polárna žiara, skoro žiadna akcia, naopak riešia sa vzťahy, dôraz sa kladie na celkovú atmosféru a dialógy; ďalej úžasná výprava, kamera, hudba, soundtrack a herecké výkony!) a potom samotné emocionálne finále, tiež ma zaujal aj dojímavý príbeh bratov Henryho a Sama z Endure and Survive. Viac ako akcia ma bavila tá atmosféra a vzťah Joela a Ellie. Jeden z najsilnejších momentov bolo, ako Joel oslovil Ellie "baby girl" v predposlednej epizóde. Páčili sa mi aj také tie úplne jednoduché momenty medzi Joelom a Ellie, napríklad ako "kempovali" v lese a Ellie bola taká prekvapená, že ako chutí káva. Zobrazenie postapo sveta je tu zaujímavé, no zároveň pochopiteľne veľmi depresívne! A čo považujem za negatíva je príliš veľa násilia. Myslela som si, že tí "poslední" budú musieť unikať len pred nakazenými, že len tí "clickers" budú predstavovať najväčšiu hrozbu a z nich samotných a možného nakazenia sa vyplynie všetok ten strach, zúfalstvo, beznádej. Ale naopak, tu "všetci", ktorí sú ešte nažive sa navzájom zabíjajú a rieši sa tu nezmyselná pomsta a podobne. Hru som nehrala, tak áno to ma zaskočilo. Z tohto hľadiska som si to inak predstavovala. Už hneď prvá epizóda ma prekvapila, že Sarah nie je Ellie, teda čakala som, že Sarah bude hlavná hrdinka. A aby som nezabudla na záver chcem pochváliť herecké výkony hlavnej dvojice. Pedro Pascal a najmä Bella Ramsey, klobúk dolu.

The Last of Us - Hledej světlo (2023) (epizoda)

Emocionálne vyčerpávajúce finále, ktoré mohlo byť aj o hodinu dlhšie. SPOILER: Nie je ťažké pochopiť Joela, že má potrebu Ellie chrániť ako vlastnú dcéru. Takže celé ich putovanie naprieč nebezpečnou krajinou bolo úplne zbytočné, mohli zostať v mestečku u Joelovho brata a vyhnúť sa každej prekážke v ceste, kedy museli bojovať o holý život! 4 a pol* za túto epizódu!

Neznámý (2011)

Unknown som mala veru dlho na zozname filmov, ktoré chcem vidieť. Nadpriemerný a napínavý akčný thriller z prostredia Berlína, kde zmätený a utrápený Liam Neeson pátra po tom, kto a prečo mu ukradol jeho identitu, manželku, život. Taktiež skvelá tu je aj Diane Kruger, povedala by som, že najlepšia. Film mi niečím pripomenul thriller The Fugitive s Harrisonom Fordom, ktorý bol ešte lepší, ale aj Unknown som sledovala so záujmom.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Pokračujem v mojej "Mission possible"🙂pozrieť si všetky Mission: Impossible filmy do letnej premiéry 7! Po parádnej a pre mňa päť hviezdičkovej M:I 3 mierne sklamanie, pretože M:I 4 ma až tak nebavilo a je pre mňa skôr na úrovni M:I 2!!! Asi najnapínavejšie bolo dianie v Dubaji. Som sklamaná, že Michelle Monaghan je von z hry!

Kung Fu Panda (2008)

Musím sa priznať, že animák Kung Fu Panda ma nikdy nelákal, ale čo človek neurobí pre svoje deti :-) a vlastne nakoniec sa mi to páčilo. Panda Po si ma hneď získal, možno tým, že mi pripomenul Shreka :-). Animácia je prekrásna!!! "Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, but Today is a gift. That is why it is called the present."

The Last of Us - Rodina (2023) (epizoda)

Jeeeeeej, tak táto epizóda mi neskutočne sadla👌. Nádherné zasnežené scenérie, polárna žiara, skoro žiadna akcia, naopak riešia sa vzťahy, dôraz sa kladie na celkovú atmosféru a dialógy. Napätia je tu tak primerane. Veľmi sa mi tu páči výprava, konečne sme opustili depresívne prostredie K.C. a vlastne po prvýkrát po dlhom čase tu máme aspoň na chvíľočku takmer normálne mestečko, kde dokonca funguje aj kino, no ja odpadnem :-). Skvelá kamera, hudba, soundtrack a v tejto epizóde doteraz NAJLEPŠIE herecké výkony Pedra a Belly!  Neskutočné, wow! Najkrajšia epizóda🙂!!! "The only people who can betray us are the ones we trust."

Než skončí léto (2019)

Austrálčanka Eliza Scanlen mi bola známa už z úspešnej minisérie Sharp Objects, kde si zahrala mladšiu sestru Amy Adams. Babyteeth som si pozrela na odporúčanie kamarátky, ktorá si myslela, že sa mi to bude páčiť a asi 200x za posledné dva roky sa ma pýtala, či už som to videla! Typická festivalovka na jedno pozretie, námet vcelku neoriginálny, spracovanie priemerné, herecké výkony slušné. Tiež oceňujem hudbu a kameru a kladne hodnotím aj rozdelenie filmu na kapitoly. Filmov o prvej láske, kde jeden z dvojice je vážne chorý som už videla niekoľko a žiaden ma nezasiahol tak ako A Walk to Remember s Mandy Moore. Babyteeth je vlastne dosť depresívny snímok. Anna: "This is the worst possible parenting I can imagine." Dodatok: Už prešlo pár dní a nad filmom ešte stále premýšľam!!! Myslím si, že od distribútorov nebolo správne úplne zmeniť názov filmu, pretože práve tie mliečne zuby tu zohrávajú dôležitú rolu!!! Keď si to človek uvedomí, až to mrazí!!!! A potom tie šaty na maturitný ples...ale predovšetkým tie BABYTEETH.

The Last of Us - Vydržet a přežít (2023) (epizoda)

Ani som nemala v úmysle písať recenziu k tejto epizóde, doteraz som komentovala len prvú, ale nedá mi to🙂. Totižto ráno som sa zobudila a moje prvé (!!!) myšlienky smerovali práve k tejto epizóde TLOU a to pritom (zatiaľ?) nepatrím k skalným fanúšikom. Epizóda Endure and Survive bola pre mňa doteraz najzaujímavejšia a najemocionálnejšia a považujem ju zatiaľ za najlepšiu celkovo. Príbeh bratov Henryho a Sama je tu veľmi pekne, pútavo a citlivo natočený. Divák si až praje, aby v spoločnej ceste do cieľa pokračovali v štvorici. Novovzniknuté kamarátstvo medzi Ellie a hluchonemým Samom má síce relatívne málo priestoru, ale pre mňa je to zatiaľ to najlepšie, čo seriál ponúkol. Emocionálne silná epizóda👍!!! Osud týchto dvoch chlapcov sa ma dotkol oveľa viac ako osud Billa a Franka v tretej epizóde. A teraz negatíva. Všetci tu spomínajú nejakého Bloatera, hmh??? Mám v tom zmätok. Mne stačí vedieť rozlišovať medzi infikovanými a nenakazenými, myslela som si, že zdraví sú zdraví a teda ľudia😄 a nakazení sú tzv. clickeri. Je tam ešte niečo medzi🤔? A ešte jedna vec, už vôbec nechápem, prečo to zmagorené ľudstvo, ktoré ešte žije - a v Kansas City je tých ľudí na moje prekvapenie nejako veľa(!), sa ešte rozdeľuje na podskupinky ako FEDRA, povstalci a čo ja viem kto ešte PROTI SEBE namierení, akoby nemohli radšej držať pokope. Ale keď tak nad tým premýšľam, asi aj v skutočnom živote by to dopadlo tiež tak! Postavu Kathleen už absolútne nechápem! Pomsta mi tu nielenže nedáva zmysel, ale vzhľadom na situáciu mi to pripadá až nelogické! Ellie si postupne získavá moje sympatie a po tejto epizóde aj rešpekt. A vlastne ešte mám nezodpovedané otázky :-). Moja recenzia je už neaktuálna, ošiaľ okolo TLOU už tak trochu pominul, do seriálu som sa nehrnula, hru nepoznám. ALE AK SI TO NÁHODOU NIEKTO PREČÍTAL A POZNÁ ODPOVEDE NA MOJE OTÁZKY, nech mi prosím pošle správu🙂, budem veľmi rada a vopred ĎAKUJEM. Čo by som mala o Bloaterovi vedieť? Čo alebo kto bol v predošlej epizóde pod hýbajúcou sa podlahou? Bol to on/oni, tí nakazení? Kto napísal odkaz na konci epizódy I'M SORRY? Bol to Sam ešte 'pred tým' alebo už Ellie 'po tom'? Nebála sa Ellie ostať v noci v spoločnej izbe so Samom? Prečo o tom PROBLÉME neupovedomila dospelákov? A ešte nechápem, prečo nezostali Joel a Ellie aspoň niekoľko dní v dome Billa a Franka, keď tam mali zásoby, teplú vodu atď. "If you turn into a monster is it still you on the inside?"

Ponorka (1981)

Das Boot je jeden z najúspešnejších filmov nemeckej kinematografie všetkých čias. Na celom filme ma najviac nadchla hudba, kamera a herecké výkony. Scénka, ktorá mi asi najviac utkvie v pamäti je tá, ako si zopár členov posádky sedí v ponorke za stolom, na stole majú plesnivý chlieb, prezerajú si fotografie, na tvári úsmev, v očiach slzy a do toho hrá melancholická hudba. [Director's Cut, videné v originálnom znení na Arte]

Bratři Bluesovi (1980)

Už chápem, prečo sa stal The Blues Brothers kultovým filmom! Páni, toto je parádny film👌, kedykoľvek zas a znova :-). Je to film plný nečakaných prekvapení, zábavy, humoru, perfektných automobilových naháňačiek, skvelej hudby a predovšetkým je tu toľko zapamätateľných hlášok, jedna lepšia ako druhá. Je to maximálne oddychová, akčná a zároveň hudobná komédia. Najlepšie scénky: naháňačka v nákupnom centre, prelet cez most, objednávka jedla u servírky a muzikálové číslo 'Think' a vlastne až keď tá "servírka" začala spievať, spoznala som v nej Arethu Franklin :-). Ani mladého Spielberga by som tu nepoznala. A je tu veľa ďalších scénok, ktoré určite stoja za pozretie. Dala by som 4 a pol*, ale je tu tak veľa z Chicaga, že jednoducho musím zaokrúhliť vyššie. Milujem Chicago :-). Bonus John Candy. Od režiséra Johna Landisa, narodeného v Chicagu - ako inak, sa mi veľmi páči aj komédia Trading Places. [Special Edition - dlhšia verzia, videné v originálnom znení]. 80 až 85%.