Vstupenka do ráje (2022)

George Clooney má fakt už 60? Nevyzerá. Spolu s Juliou Roberts sú už starí parťáci a vidieť ich spolu v romantickej komédii sa mi páčilo. Som rada, že som si na Ticket to Paradise🏝 kúpila lístok do kina. Ach a to nádherné prostredie Bali, to je presne to, čo filmu dodáva plusové body. Hneď mám chuť sa zbaliť a ísť spoznávať tie krásy, i keď vraj sa to nakrúcalo v Austrálii, čo ma teda prekvapilo. Je to o kúsok lepší film ako Lost City so Sandrou Bullock. 3* za film a jednu pridávam za krásne prostredie a celkový zážitok v kine. Cineplex Mannheim, akcia Ladies First a Scavy & Ray😉 k tomu. (pozn. pre mňa '25Tage', Tag1)

Pinocchio (2022)

Tom Hanks, Robert Zemeckis, Alan Silvestri - všetkých troch mám v TOP 10 a milujem The Polar Express, na ktorom sa všetci podieľali, videla som ho snáď aj stokrát! Pri Pinocchiovi som vzhľadom na hodnotenie nemala vysoké očakávania, ale chápem to biedne číslo a dokonca pochopím, ak ho niekto nedopozerá do konca. Why why why😔?!!! Pinocchio je Disney klasika z roku 1940!!! Teraz sa akoby vrece roztrhlo so všetkými tými remake disneyoviek celkovo a najnovšie aj s Pinocchiami! Toto je podľa mňa zbytočný film, druhýkrát by som si ho nezapla. Kedysi boli Disney filmy zážitkom, z tohto tu filmu som nemala veruže nijaký zážitok. Nielenže sa mi tento Pinocchio napáčil a nudil ma, ale ešte ma aj hneval. Hanks sa snaží, okay, možno si chcel splniť takmer na staré kolená nejaký svoj detský sen alebo čo. Silvestri sa snaží tiež, hudba je dobrá, ale spev je taký hrozný, och!!! Ako muzikál by toto prepadlo tiež. Jediná, čo tu vie spievať je Cynthia Erivo. ALE ak niekto raz nemá "predispozície" hrať vílu, načo sa tam pchá? Nie každý jednoducho vyzerá ako víla či princezná z rozprávky. Jasné, Gepetto je biely, Pinocchio je biely, cvrček je zelený, všetkých ostatných museli dať miš-maš, keby aspoň vyzerali ako Taliani. Toto vyznelo až parodicky a trápne. Hlúpe a trápne kvóty splnené, lenže očakávania divákov nenaplnené. Už len zhrniem tento Pinocchio nemá absolútne nič z toho, čo dobrá disneyovka má mať. Nie je to žiaden feel-good film, ktorý by zohrial pri srdiečku, pohladil po duši a na chvíľu nás preniesol do krásnych detských čias. Pre škôlkárov neodporúčam vôbec. Deťom zapnem radšej kreslenú klasiku, toto je skôr na zaplakanie. Po Persuasion je to už druhý tohtoročný remake, ktorý považujem za zbytočný a ešte aj zlý film. Chudák Pinocchio!!! Chudák Walt Disney!

The Chosen - Hrom (2021) (epizoda)

Trošku slabší začiatok druhej série. Nezasiahlo ma to až tak ako väčšina epizód prvej série. Podľa názvu som čakala búrku na mori...

Let číslo 93 (2006)

Do 5* mi síce niečo málinko chýbalo, aj som zvažovala, že ich udelím, ale bolo by to skôr za to, že je to skutočný príbeh. 11. september. Táto udalosť, ktorá sa navždy zapísala do dejín, je vždy prvé, čo sa mi s týmto dátumom spája. UNITED 93 je veľmi dobre natočený film, svedčí o tom aj fakt, že aj keď som vedela, ako to skončí, celý čas som bola v napätí a bála sa o tých najprv nič netušiacich pasažierov na palube. Vlastne bolo to strašnejšie a hororovejšie ako horor. Príbeh, ktorý sa naozaj stal, už len pri tej samotnej myšlienke som sa musela báť. Neviem si ani predstaviť, čo museli tí ľudia zažívať. Neopísateľnú beznádej a strach a ten pocit, že ich milovaní sú dole na zemi. V tomto filme to celé vyzerá tak reálne! Prekvapilo ma, že tu hrali skutočné letušky a skutoční piloti, wow. V novembri 2001 som prvýkrát v živote letela a bolo to práve do New Yorku, len o nejaké dva mesiace neskôr. Ani sa mi nechce veriť, že už prešlo toľko rokov. United 93 som videla až včera prvýkrát. Oplatí sa vidieť.

Univerzita pro příšerky (2013)

Od prvého filmu prešlo viac ako desať rokov. Hmh, niečo mi tam nesedelo, veď predsa Mike a Sulley sa už predtým poznali, ako si to mohli nepamätať...ahaaaaa, toto je prequel :-). Ja som očakávala pokračovanie. Najskôr som sa až zľakla, že to celé bude len o tej jednookej zelenej príšerke menom Mike Wazowski, ale našťastie sa tam objavil aj modrý chlpáč Sulley. Aj keď celú tú pointu strašenia detí celkom nechápem, myslím, že deti to pobaví. Dospelému divákovi tam bude niečo chýbať, buď prepracovanejší scenár alebo viac humoru, jednoducho niečo navyše. Monsters University by som skôr zaradila k slabším pixarovkám a jedno pozretie mi stačí. Jednotka bola o kúsoček lepšia, asi preto, že tam bolo také milé dievčatko. Campus "Monsters Harward" sa mi páčil, taktiež krásne interiéry školy, až som zatúžila tam študovať. Myšlienka filmu je tiež pekná a plynie z neho aj dobré ponaučenie. Chválim aj animáciu, ktorá je na vysokej úrovni. Potitulková scénka so slimákom stojí za pozretie.

Mansfieldské sídlo (1999)

Keby som Mansfield Park videla skôr ako Persuasion (2022), povedala by som, že sa jedná o tú najhoršiu adaptáciu Jane Austen! Mansfield Park je teda pre mňa druhé najhoršie sfilmovanie mojej obľúbenej Jane Austen. Možno keby išlo len tak o nejaký film, ohodnotila by som ho ako priemerný, ale ako fanúšik Austen nemôžem. Nie je tu vôbec cítiť dušu a srdce milovanej autorky. Film vo mne nezanechal príjemné pocity. Nefungoval u mňa ako balzam na dušu. Fanny si nedokázala získať moje srdce tak ako iné hlavné predstaviteľky z jej slávnych románov. Knihu Mansfield Park som síce nečítala, ale je mi známy fakt, že veľa vecí bolo buď zmenených alebo pridaných/vynechaných. Vo filme sú situácie, o ktorých by Jane tak otvorene nepísala alebo jednoducho nepísala. Okrem toho mala som pocit, že Mary bola do Fanny zamilovaná! Nie, nie, toto nebola Jane Austen, určite nie. Už teraz chápem, prečo je film na čsfd len v modrej farbe. Celkovo sa mi nepáčil ten štýl a spôsob vyrozprávania príbehu, ten mix "komédie" a drámy, ako aj prihováranie sa Fanny priamo divákom do kamery, rušilo ma to. Dávam len 2*, pretože film ma nezaujal, dokonca ma trochu nudil, všetko ostatné som už povedala, nijako zvlášť sa mi nepáčila ani hudba, ani výprava, ani kostýmy.

Ostré předměty - Blíž (2018) (epizoda)

Ani oslavy a barbecue na "Calhoun Day" nevytiahli epizódu Closer vyššie, ale každopádne už sme bližšie, aspoň dúfam. Amy Adams to pristalo.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Áno prosím, takto sa robia adaptácie Jane Austen!!!! A nie ako to nové Persuasion na Netflixe! Toto je balzam na dušu. Nádherné!!! Čisté a nevinné ako duša Elizabeth Bennet. Verím, že toto spracovanie by sa páčilo aj samotnej Jane Austen. Možno šesť epizód je až veľa, ale to vôbec nevadí. Budem len chváliť. Hudba Carla Davisa je neodmysliteľnou súčasťou tejto krásnej minisérie, je dokonalá. Herecké výkony a výber hercov sú na jednotku s hviezdičkou. Lepšieho Mr. Darcyho ako je Collin Firth si vôbec neviem predstaviť, veď on je Mr. Darcy každým pohybom, pohľadom, slovom, gestom. Klobúk dolu, wow!!! Dala by som mu všetky ocenenia, aké existujú. Na Jennifer Ehle ako Elizabeth Bennet som si najskôr musela zvyknúť, ale postupne si ma získala, má všetky moje sympatie. Je ako slniečko. Zjednocuje sa v nej krása, mladosť, zdravie, čistota, múdrosť a dobroprajnosť. Áno, Jennifer Ehle je Elizabeth Bennet. Veľmi sa mi páči, aký má vzťah so svojím otcom, ktorého hereckého predstaviteľa tiež nemohli vybrať lepšie. Krásny je aj jej vzťah so sestrou Jane, je tam len sesterská láska a ani štipka žiarlivosti či závisti. Mrs. Bennet je kapitola sama o sebe, bez nej by toto dielo nebolo tým pravým dielom Jane Austen. Jane Austen sa vo svojich knihách vysmieva názorom, že najdôležitejšie na svete je dobre sa vydať a na toto tu máme pani domácu, matku piatich nevydaných dcér. Práve táto miniséria Pride & Prejudice je možno aj najlepšou adaptáciou románov Jane Austen. Okrem iného je to ešte nepoškvrnené nezmyselnou a hlúpou politickou korektnosťou. Všetky reálie, zvyky, kostýmy, účesy pravdivo vystihujú dobu, v ktorej žila a tvorila Jane Austen♥️.