• Pohádka

Jak přijít o život (1974) (TV film)

Bezskrupulózní psychiatr si jako studentík brigádnicky přivydělával na potratech. Výborná Slunéčková. Instantní Čepek v roli vraha bezbranných.

Smrt a blažená paní (1980) (TV film)

Film je zajímavý pouze kratičkým výstupem hezké Stanislavy Bartošové, která zde ani není uvedena v obsazení.

Tichá bolest (1990)

Ještě, že tam jsou ty pasáže z vojny. Nemají sice takovou šťávu jako v jiných obdobných komediích, ale je to alespoň odlehčení hutné politické masáže. Jandák jako bodrý voják - to je prostě klasika. Až na ten pošlapaný řízek a nepovedenou Zedníčkovu karikaturu. Nejhorší jsou pak extrémně uvědomělí spolužáci hlavního hrdiny na základní škole, kteří ho jako jeden muž zatratí a odmítnou. Člověk by ani neřek, že to jsou děti, kterým bývá politika ukradená. Jožin s ním ani v jedné lavici sedět nebude! Hrušínský sice politicky chytračí na výbornou, ale vnukovi zakázat pionýra kupodivu zapomene. Proti nadšenému zpěváku Internacionály (při "buď práci čest" se dostává do extáze) tak musí zasáhnout až učitelé. A on by se tak rád klaněl Marxovi a dalším fousáčům. A tak se zhrzený rádobypionýr pomstí zničením pionýrských šátků umístěných v kabinetu šikovně hned vedle velkého globusu. Kdepak popřevratoví soudruzi jsou úplně stejní jako ti předpřevratoví. Nekonečné hledání slivovice se mi taky nelíbilo. "O čem víš, že je správné, dělej podle sebe." Hodnocení: 30 %. Je to antikomunistický film, takže je třeba asi zaokrouhlit dolů a aby film neměl moc rudých hvězd.

Parta hic (1976)

Obával jsem se, že Babka na hlavní roli stačit nebude. Ale mile mě překvapil. Svého prohnaného odborového tátu horníků zvládá s bravurou. Rázlové to tady sluší jak nikdy. Z filmu jako celku jsem moc nadšený nebyl, ale má spoustu dobrých gagů podpořených dobrými herci, kteří si s chutí střihli horníky. Nejhezčí moment filmu: Babka nahání horníky na "školení" a následná cesta na podnikovou chatu podbarvená Štaidlovou hitovkou. Píseň jakoby skončí a ihned začne hrát znovu. Nemám rád ve filmech koktaly. Tady je ale dobrý, že ho ostatní neberou korektně, ale dělají si z něj kvůli tomu srandu. Opravdový mistr je na to Fišer, který Vyskočilovo načaté slovo vždycky pohotově a vtipně dokončí. Dvořák zase předvede vynikající fór s Ka-Kamilou. Skvělé kouzelnické vystoupení Nárožný - Babka. Dokonce i Kemr dává koktalovi co proto. Braní Božího jména nadarmo: Stašová: "pro K.P." Zednářská symbolika: podání ruky - Moučka + Satoranský, Moučka s Babkou (např. 1:01:11); 44:06, 44:11 - Moučka - merkel sign; 56:16 - Babka, 1:11:16 Nárožný - devil horns; 59:12 - Satoranský - merkel sign. "Je to tři tři."

Půl domu bez ženicha (1980)

Je to divné celé a divnost s přibývajícím časem roste. A nejdivnější je konec. To asi dramaturg Pluhař umělecky zaúřadoval. Jediný, kdo se chová celkem normálně, je kupodivu Fialová (možná díky Zdeňku Pluhařovi), která svého syna odrazuje od svatby po měsíční známosti. Záchranou je živelný uřvaný Menšík. Bez něj by to byl těžký propadák. 50 %

Loupežnická pohádka (1980) (TV film)

Menšík zde předvádí jedinečný artikulační výkon. Takový, že i profesor Nedbal by zaplesal. A nejlépe mu to jde při vyslovování snad nejhorší kletby. Úsloví Mon Dieu je nenápadně pozměněno, kdy místo Mon je použito slovo mord. A milovaný idol Menšíček si dává velice záležet, aby mu tato ohavnost šla pěkně od plic. Jednu rudou pěticípou hvězdu - pentagram - pro filmaře satanisty jako memento.

Mladé víno (1986)

Scénáristicky nejucelenější z trilogie. Práce scénáristy Vaice je patrná. Žel jak sláma z bot kouká z filmu propaganda tentokráte hlavně co se týče výpočetní techniky. Je evidentní, že se na sjezdu KSČ mudrovalo, že soudruzi pracující stále nejsou nadšení z těch kompjůterů. Hledalo se téma, do kterého by se dalo našroubovat, že i důchodci se dokáží snadno a rychle popasovat s počítačem a volba padla na zkušené harcovníky Sováka, Menšíka a černokněžníka Vorlíčka. A tak jsme tímto filmem, soudruzi a soudružky, dokázali, že se opravdu nemusíte vůbec ničeho obávat. 60 %

Hudba kolonád (1975)

Film ve kterém se často opakuje jedna a ta samá melodie s prkeně přehrávajícím Hrzánem je ke konci doražen politikou, kdy se malíř pokojů rozhodne vzít na zteč mírumilovné Československo. Malířovi pokojů všichni ustoupí a tak tu máme veliký prostor udělat z hudebního filmu politické školení. 40 %

Recepty doktora Kudrny (1975) (TV film)

Ještě snesitelná konverzační komedie na jedno shlédnutí samozřejmě o nevěře. 60 %

Případ Daniela (1964)

Soudobá smyšlená komedie (natočeno podle skutečné události, ha ha), ve které se zápaďáci mohou přetrhnout, aby získali plány českého děla, se kterým pak hodlají patrně dobýt Československo, možná i Sovětský svaz. 50 %