Manželské etudy (1987) (seriál)

Když se začala vysílat řada po 35 letech, rozhodli jsme se sjet to celé od začátku. Ty první roky, kdy se mladé páry plné lásky rozhodovali co dál se životem byly super. Třeštíková byla nenápadná, nikam nikoho netlačila a snažila se ukázat pohled do života běžných lidí. Kontrast charakterů byl cítit už tady a mohli jsme tipovat, které páry vydrží a které se rozpadnou. Trošku taková TV show. Po dvaceti letech bylo naprosto boží. Podchytilo to asi největší období, éru šílených devadesátek a tvořivost jednotlivých protagonistů. Tady byly největší změny, zvraty a bylo to nejvíce zábavné, ale i poučné. Některé páry mě inspirovaly k tomu, jak v životě nepostupovat. Etudy po dvaceti letech tedy ode mě mají ultimátní hodnocení, protože předávají nejen dokumentární pohled, ale i hodnotu a poselství. Myslím, že ovlivnilo spoustu diváků. Poslední díl po 35 letech byl slabší. Spousta protagonistů odmítlo natáčení, čemuž rozumím. Zásah do soukromí musí mít velký dopad na jejich životy. Jedná se o takové shrnutí života, tak jak jednotlivci dopadli. Bylo to místy smutné (tedy většinou), ale nemělo to ten správný drive. Možná by bylo zajímavé více se věnovat stopám dětí, ale je pravda, že tím by byla v rozporu korespondence s původním párem. Celkově vzato se jedná o zajímavý cyklus, za který si Třeštíková zaslouží metál. Dočkáme se i dílu po 50 letech?

Příběh heavy metalu (2011) (seriál)

Když se mě někdo zeptá, jakou hudbu poslouchám, odpovídám často metal. Ty nevypadáš na metalistu, říkají... Paradox, kdy metal je "nemetalisty" vnímán jako vlasatý, špinavý, kroutící se chlapec před Iron Maiden, je obraz pro širokou veřejnost. Pravda je však jinde a trošku by ji měl osvětlit tento seriál. Popisuje některé metalové podžánry a vysvětlí odkud se vlastně čerpalo a taky třeba to, proč je grunge v tom samém stromu. Některé epizody byly pro mě nudnějšími, některé pro mě byly zase velkou inspirací pro poslech nové hudby. Nelze se zavděčit všem, protože strom metalu je opravdu košatý. Jsem rád, že jsem se na to kouknul a škoda, že nevznikly další série. Určitě by i další větve zasloužili své epizody. Super...

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Byl jsem na tom v kině před hromadou let a až teď jsem se dostal k přečtení knížky. Ta mě nadchla, pochopil jsem, co na tom všichni vidí a takotéž jsem si tuto ságu velice oblibil. Moc jsem se těšíl, až se na to film podívám novou optikou "znalce" původní předlohy. Byl jsem velice příjemně potěšen. Je to jedna z mála adaptací, která si zaslouží plné hodnocení. Samozřejmě tam sposta klíčových věcí chybí a dost je toho předěláno pro filmového diváka, ale pochopíte potřebu té změny. Jsou to dva odlišné světy a prostě to nemohlo být stejné. Někde jsem četl, že tahle filmová trilogie načrtla novou epochu filmového fantasy a s tím se ztotožňuji. Kvalitní dílko.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Historické filmy a ještě k tomu životopisné nejsou mým šálkem kávy. Když to je ještě k tomu o postavě něžného pohlaví, většinou to obcházím obloukem. Před lety jsem však viděl filmy o Alžbětě a docela se mi to zalíbilo, proto tento česko-rakouský počin jsem sledoval se zájmem. Cítím se jako barbar a dospělák, který nedával ve škole pozor, protože si nepamatuji o této ženštině zhola nic. Proto mě pár událostí docela překvapilo a bral jsem to i jako hodinu dějepisu. Z hereckého a dramatického pohledu to stálo za prd a až na pár vtipných momentů jsem se u toho moc nebavil. Asi to bude způsobeno i tím, že období 18.století a tyhle monarchistické plesíky nejsou nic pro mě. Průměr, nenadchne, neurazí...

Pohádky pro Emu (2016)

Ráno při snídani jsem na jednom hudebním kanále shlédnul klip M.Hrůzy z tohoto filmu. Docela mě to zaujalo, mám rád tyhle jednoduché vánoční story, tak jsme to s ženou zkoukli. Příběh je zajímavý, každá postava má své kouzlo a zajímavý příběh. Geislerová hraje ztřeštěnou zrzku z hotelu, ta role jí moc nešla, ale žerete jí to. Vetchý je prostě sympaťák, takže tomu taktéž odpustíte některé herecké přešlapy. Mladou dcerku žena nemohla moc vystát, já jsem vůči těmto dětským hercům optimistický. Vím, že jejich herecké výkony jen málokdy dokážou diváka nadchnout, proto jsou spíše doplňkem a až čas ukáže, zda je uvidíme i v dospělosti. Posledních dvacet minut mě moc neoslnilo, zvrat byl takový umělý a konec přišel příliš rychle a rychle taky naservíroval rozuzlení příběhu. S tím se mohli tvůrci trošku vymazlit. Každopádně předvánoční pohoda, lehký nadprůměr.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Dva roky jsem čekal, jak dopadne návštěva Rey u Luka na jeho ostrově. Force Awakens skončila předávkou světelného meče a já netrpělivě čekal, jak ho dopadne. To, že v The Last Jedi vyprsknu smíchy jsem fakt nečekal. Jestli něco, tak Hvězdné války VIII jsou vtipné. Vtipy je to prostřené až do morku kostí i tam, kde byste to obyčejně nečekali. Odlehčení tomu asi prospělo, možná bych do kategorií přidal i žánr Komedie, důležité je však, jak uspěl snímek na ostatních polích a tedy space opera, lightsaber fights, vesmírné souboje, apod. Space opera je to klasická, srovnatelná se starými díly, lightsaber soubojů je pomálu, ale jejich kvalita předčí kvantitu. Vesmírné bitky jsou tam snad dvě či tři, ale spíše v podobě partyzánského odboje a snaze o přežití. Když jsem četl některé recenze, tak se všichni shodli na tom, že se jedná o nejlepší díl z posledních čtyřech natočených. S tím né úplně souhlasím. Pro mě je srdcovka Episode I, souboj s Darth Maulem se prostě nezapomíná. Každopádně když se koukám na jednotlivé aspekty a chybičky či nedostatky, které s filmem mám, tak to jsou malichernosti a určitě se dají odpustit. Největší smutek mi snad dělá málo prostoru pro temnou stranu a Snoka, který nám mohl ukázat více. Každopádně super popcornová zábava, vřele doporučuji!

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Zakončení hobitovy trilogie muselo být epickou bitvou, která se táhne přes dvě hodiny. V knize je tomu věnovaná jedna kapitolka, tak jsem byl zvědav, čím nás filmoví tvůrci překvapí. Nacpali to monstrózní akcí, bitkami všeho druhu, úmrtností některých kladných protagonistů, ale dost to protáhli a přecpali zvraty. Kryž už se to tvářílo na finále, čekala mě další dávka akce. Dlouho jsem neviděl Návrat krále, proto nedokážu porovnat, která z těch grandiózních finálových bitev byla promakanější, ale ta Hobití splnila co měla. Neřekl bych však, že si z toho budu trhat rodila i po letech.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Zbytečné odklony od knižní předlohy dělají ze zajímavé pohádky protáhlé drama. Momenty, kdy Thorin trajdá pod drakem s kolečkama nebo utahané a zbytečné love story zrzavé elfky a nemastného trpaslíka, způsobují touhu přeskakovat některé části této pomyslné perly. Určitě se bude jednat o super dílo do archívů filmové kinematografie, protože to reprezentuje jedno z nejlepších fantasy světů, ale ta kvalita je teda někde kolem průměru. Škoda. Každopádně mě potěšila přítomnost Medděda a nádherně zpracované jezerní město. Tam jsem cítil inspiraci v Pratchettově Ankh-Morporku a uměl bych si tam představit nějakou RPG gamesu :-) Takže něco to do sebe mělo, ale nebylo toho moc. Finální souboj se Šmakem snad nebudu ani zmiňovat...

Strnadovi (2017)

Manželské etudy jsem nikdy nesledoval. Věděl jsem o nich, znám Třeštíkovou, viděl jsem Reného a Katku a byl jsem z těchto časosběrných filmů dost nadšen. Když jsme pustili Strnadovi, myslel jsen, že se bude jednat o lehkou humornou cestu životem jedné úspěšné rodiny. To co následovalo, všechny ty útrapy podnikatele a rodičů pěti dětí mě dost šokovalo a trošku odradilo od podnikání. Docela síla! Jsou to oba silní lidé, kteří několikrát dostali pořádně přes držku a mají velké šrámy na životní pažbě, ale pořád se drží, prochází spolu trpkou zahradou a jsem rád, že nám umožnili vhlédnout do jejich soukromí.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Týden před shlédnutím jsem přelouskal knihu, která mě nadchla i přes to, že byla pohádkově vyprávěná a mířila spíše na děti. To jsem tedy čekal i od filmu, takové to high-fantasy, podobně jako Pán prstenů. Překvapilo mě tedy, že to bylo více akční a tajemné než kniha. Rozdílů tam bylo více, např. Thorina jsem si dle knihy představoval více "trpaslicky", takový ten chlupatý vtipný malý pán co žere tvrdý chleba a miluje lesk zlata. Ve filmu byl více jako Aragon, pravý král, kterého žene pomsta a ne touha po zlatě. Ty rozdíly oproti knize chápu, snaží se více upoutat filmového fanouška a ne toho knižního, takže odpouštím. Byl jsem zděšen, že z jedné knihy rozparsoval Jackson tři filmy, ale doplněním různých příběhových linek (a naopak vynecháním jiných např. Medděd) to má dobrý spád a např. scény s Glumem bylo pošušňáníčko. Ty animace rozpolceného tvora byly k popukání. Teď se těším na další dva díly, snad nadchnou stejně jako ten první!