Virtuosos (2020) (pořad)

Vynikající projekt - soutěžní přehlídka mladých hudebních talentů z 5 zemí se opravdu vydařila. Na rozdíl od obdobných projektů pořádaných komerčními stanicemi, kde se uměle natahoval čas exhibicemi moderátorů i porotců, mezi účastníky byla spousta exotů a TV reklamy tekly proudem a obvykle značně zkrácená vystoupení byla nakonec jen částí okrajovou, zde je tomu přesně naopak. Mladí geniální hudebníci jsou na prvním místě a bez výjimky všechna vystoupení jsou vynikající a nezapomenutelná. Je opravdu moc nesnadné vybírat ty nejlepší. Hodně mne zaujalo, že vesměs všichni soutěžící měli kromě svého nesporného hudebního talentu ještě jiné hodnotné koníčky a aktivity, takže nevyrůstají jen v hudební bublině. A u těch nejmenších bylo vidět, že na úkor svégo geniálního hudebního talentu nepřicházejí o své dětství. Jen mi trošku neseděl hlavní moderátor (i když je to prý ohromná hvězda). Naštěstí mi ho sympatická polská moderátorka a především vynikající hudební výkony všech geniálních mladých virtuosů dostatečně upozadily.

Země v nouzi, aneb jak teď a kudy dál (2020) (pořad)

Myslím, že to byl v poslední době absolutně nejlepší pořad o současné situaci s vhodně vybranými odborníky, kteří i přes vážnost situace mluvili nesmírně pozitivně. Pořad výborně moderoval Daniel Stach (jeden z našich nejlepších TV moderátorů - v oblasti "odbornějších" pořadů, ale přitom pro širokou veřejnost je myslím současná a zasloužená "jednička"). A platí to přes jeho relativní mládí už docela dost dlouho. Pořad byl vysílán 19. března (ČT1) a reprízován 21. března (ČT1 a ČT24) https://www.ceskatelevize.cz/porady/10997918455-mimoradne-porady-ct24/220411034000033-zeme-v-nouzi-aneb-jak-ted-a-kudy-dal/ Jaký kontrast mezi "mediálními exhibicemi" AB a ministra zdravotnictví , kteří navíc o půl hodiny později v jedné z dalších "mediálních exhibic dost z paralelně vysílaného pořadu zase (slušně řečeno) postavili na hlavu ...

13. komnata - 13. komnata Marka Výborného (2020) (epizoda)

Působivý a lidský dokument o osobních vlastnostech, rodinných vazbách i prožívané tragedii, Zajímavé je, že se mi hned vybavil skoro 20 let starý dokument o Josefu Luxovi. Oba dokumenty mají mnoho společného.

Anne-Sophie Mutterová a Herbert von Karajan (2019) (TV film)

Vynikající hudební dokument o spolupráci tehdy šestnáctileté Anne-Sophie Mutter s věhlasným dirigentem Herbertem von Karajanem. Mladičký houslový talent zahrál pod vedením dirigenta bravurně Beethovenův houslový koncert D-dur (jeden z nejkrásnějších, ale současně i nejobtížnějších koncertů houslové historie). Záznam koncertu je protkán velice zajímavými glosami a postřehy jak současné Anne-Sophie (jedné z nejlepších současných světových houslistek), tehdejších pamětníků koncertního vystoupení i interpretů mladší generace, pro něž jsou oba hlavní protagonisté vzorem. Dokument obsahuje i část méně známé, ale odborníky vysoce ceněné nahrávky s Berlínskou filharmonií, která vznikla (napůl inkognito) o pár let později. Ten úsměv Anne-Sophie po skončení koncertu je spontánní a velice výmluvný.

Bolo nás jedenásť (2019) (koncert)

Velice zajímavý hudební projekt, ve kterém se hodně vzpomíná na výborného muzikanta Jaro Filipa, pamětnická "Studia Lasicy a Satínského" i skladby z alba z roku 1961. Současné hudební provedení těchto už sice trošku pozapomenutých skladeb je velice zajímavé, Milan Lasica i v pokročilejším věku to nesporné charisma neztratil a Dorota Nvotová názorně ukazuje, že herecké geny má po mamince a ty hudební bezesporu po tatínkovi.

Brexit (2019) (TV film)

Přiznám se, že na film týkající se "manipulace davů" se mi až tak moc koukat nechtělo, ale kvůli Benedictu Cumberbatchovi jsem to zkusil a nakonec vůbec nelitoval. Své až tak ne moc populární role se zhostil opravdu na výbornou a velice věrohodně, i to cestování na kole za "vlivnýma" mu divák "žral i s navijákem". Film (nejenom) o vymývání mozků i manipulace davů názorně ukazuje více či méně sofistikované metody ovlvňování davů ve prospěch politiků i dalších "vlivných" a současně i to, že na trošku vzdálenější budoucnost už se tolik nemyslí a na ty davy (s výjimkou "škemrání" o jejich hlas) už teprve ne.

Claudia Cardinalová - žena s tajemstvím (2019) (TV film)

Zajímavý dokument o jedné z nejkrásnějších ikon filmového plátna všech dob (možná dokonce té nejkrásnější). A kromě toho i skvělé herečky, která to v životě neměla vůbec jednoduché, což dokument zaměřený spíše na první léta její velice bohaté herecké kariéry postupně odhaluje. To jak vypadá v současné době je něco neuvěřitelného a kéž by jí to ještě hodně dlouho vydrželo.

Country Music - Vždy zůstaň svůj (2019) (epizoda)

Výborný osmidílný dokumentární seriál, který velice zajímavou formou mapuje historii country music skoro od začátků až do konce minulého století. Nechybí v něm skoro žádná z významných ikon country music. Seriál je docela obsáhlý, takže se dostane na velké množství interpretů, jejich příběhů, hudebních ukázek,originálních záznamů i rozhovorů s pamětníky i současnými hudebními legendami.

Český žurnál - Bratři Okamurovi (2019) (epizoda)

Moc zajímavý dokument o třech bratřích z jedné krve, ale jak už to tak bývá, povahově i svými vlastnostmi dost odlišných. Hodnocení si samozřejmě musí udělat každý sám a nejenom podle dokumentárního portrétu, který je natočen velice zajímavou formou. Nevím proč, ale u toho mediálně nejznámějšího si vždycky vzpomenu na knihu Ladislava Mňačka "Jak chutná moc". Netuším, jestli ji také četl.

Forman vs. Forman (2019)

Velice povedený střihový koprodukční dokument bilancující život a tvorbu Miloše Formana. Působivě sestříhaný (víceméně chronologicky) soubor ukázek ze stěžejních filmů, velice zajímavá vyprávění Miloše Formana odhalující jeho motivy i názory na život i jeho kariéru a filmovou tvorbu, zajímavé komentáře interpretované Petrem Formanem. Vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo ještě delší a obsažnější, uteklo to jak voda, jen ty titulky na (většinou) světlém pozadí nebyly zrovna to správné ořechové.