Návrat domů (1978)

Jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (bez jediné válečné scény), drsná obžaloba války ve Vietnamu, natočená Halem Ashbym už v roce 1978. Komorní psychologické drama o traumatech válečných veteránů (fyzických, ale hlavně psychických) i o traumatech jejich "okolí". Vynikající herecké výkony Jona Voighta, Jane Fonda i Bruce Derna, které byly také po zásluze "oscarovsky" oceněny. A samozřejmě nesmrtelná hudba 60. let (Rolling Stones, Beatles, Bob Dylan, Simon and Garfunkel, Janis Joplin a další), která dojem z tohoto nesmírně silného a působivého filmu ještě mnohanásobně umocňuje. Závěrečná řeč hlavního hrdiny ke studentům/rekrutům je už jen třešinka na hodně moc dobrém dortu.

Něžné kuře (1978)

Dvě naprosto odlišné postavy a de Brocův velice povedený mix detektivky, romantického dramatu a komedie. Výborná kamera i hudba a samozřejmě dvě Herecké osobnosti v nejlepších letech a nejlepší herecké formě vyústil ve velice povedený filmový zážitek, který diváka příjemně naladí a něžně pobaví, dojme i poučí. Těm dvěma hlavním postavám to tak děsně neladí až jim to vlastně ladí :-) Ani po letech film vůbec nezestárnul, což o volném pokračování už tak docela neplatí a (podle mne) i když nebylo vůbec špatné, kvalit "Kuřete" nedosáhlo, jak už to velice často při pokračováních bohužel bývá.

Bílý Bim, Černé Ucho (1977)

Podobně jako Hallstromův Hačikó, nádherný film o absolutním přátelství psa a jeho "páníčka". O více než 30 let starší film ani po tolika letech nezastaral a má stále co říci a to nejenom "páníčkům a paničkám" . Není to totiž zdaleka jen příběh o vzájemném přátelství psa a jeho pána, ale také moc zajímavá a pronikavá sonda do všemožných lidských povah i chování těchto postav v konkrétních situacích. Celý (tříhodinový) film díky poutavému prolínání všech pestrých lidských osudů a za účasti psího hrdiny Bima alias Černoucha uteče jak voda a obávám se, že možná na většině diváků po jeho skončení zanechá i určité následky ...

Člověk z mramoru (1977)

Andrzej Wajda patřil a patří mezi mé oblíbené režiséry. Tenhle film ale pro mne byl víceméně utajen. Nebylo divu, v předešlém režimu se takováto díla "nehodila moc do krámu". Obdiv Wajdovi, že tento film dokázal tehdy natočit. Myslím si, že ani v Polsku tehdy neměl tento film "na růžích ustláno", i když v zahraničí (tedy kromě východního bloku) sklízel ceny. Výborný scénář a hodně zajímavé a netradiční zpracování nejenom o tom, jak se vybírali a "vyráběli hrdinové/budovatelé/stachanovci - nehodící se škrtněte :-) ale také o tom, co se s nimi dělo dále, poté co splnili svoji roli a režimu posloužili ... Moc poučný film, obzvláště pro ty, kteří tuto dobu zažili. Ale zrovna tak i pro mladší generaci pro představu, jak "cool" bylo žít v režimu a společnosti založené na lžích a přetvářce. Hodně poučný film a obávám se, že i dost nadčasový i "hranicemi neohraničený". Zpočátku jsem si musel trošku zvykat na originální a méně obvyklý způsob vyprávění (film ve filmu), ale po "naladění na vlnu" už to byl pozoruhodný zážitek.

Ikarův pád (1977) (TV film)

Legendární televizní drama jedné obyčejné rodiny. podle scénáře Jiřího Hubače. Že byl Vladimír Menšík legendární komik a vypravěč o tom žádná, ale on byl zrovna tak legendárním hercem charakterních rolí a bylo jich mnoho. Toto je jedna z nich. Přesto, že Menšík filmu "kraluje" i další herecké výkony jsou více než nadstandardní a i díky režii Františka Filipa film patří oprávněně mezi nejcennější klenoty naší televizní tvorby.

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Už legendární a zlidovělá romantická komedie nejenom o "hledání nového tatínka". Výborní František Němec a Jana Preissová, ale většinu příběhu si "krade" pro sebe malý Vašek v neodolatelném a naprosto přesvědčivém podání Tomáše Holého. Na něho se opravdu můžete úplně spolehnout !

Autobus (1976)

Skvělý film, který dovedně balancuje na hraně mezi dramatem, tragikomedií a thrillerem. Na to, že film byl natočen před 40 lety jako režisérský debut herce a vystudovaného zubaře, je velice nadčasový a nad velkou většinou současných filmů zabývajících se touto tématikou, vyhrává vysoko na body. Trpký a šokující příběh tureckých vesničanů na cestě za prací do Stockholmu je i díky umnému řazení scének absurdních i komických právem považován za klenot turecké kinematografie a je škoda, že u nás ani nešel v kinech, ale pouze po filmových klubech. Myslím si, že by měl co říci i po letech, protože jeho tématika je stále (lépe řečeno čím dál tím více) aktuální a speciálně Okanovo "poselství" se hodně moc povedlo, protože divák akorát přemýšlí co je satira a co trpká a depresivní skutečnost.

Griffin a Phoenixová (1976) (TV film)

Jedna z mých srdcovek, i když do TOP 10 se mi tento film bohužel nedostal. Skvělý Peter Falk (tentokrát bez ošuntělého baloňáku) v nezapomenutelné roli, Jill mu zdařile sekunduje. Perfektní vyvážení poměru smutných, veselých i vypjatých situací vytvořilo jeden velký koncert pro tyto herce a především pro diváky. Asi proto se tento původně TV snímek později promítal s velkým úspěchem v kinech. Já sám jsem ho v mládí viděl opakovaně v kině a zaryl se mi tak hluboko do paměti, že před nedávnem když jsem poprvé viděl remake, paralelně se mi vybavovaly i po letech scény z originálu resp. co všecko se liší. Musím se přiznat, že originál u mne vyhrál vysoko na body. Podle mého názoru byl daleko realističtější, oba dva hlavní hrdinové i prostředí, ve kterém se (hlavně v závěru) děj odehrával byli mnohem uvěřitelnější a na závěr "Griffine, věděla jsem, že se zastavíš" asi nikdy nezapomenu. Jen mne trošku mrzí, že podobné starší snímky se v současné době do hledáčku distributorů dostávají velice zřídka nebo spíše nikdy ...

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Geniální a nesmrtelná komedie Oldřicha Lipského s neuvěřitelnou spoustou "hlášek", které zlidověly i špičkovými herci z let sedmdesátých, kteři si určitě tehdy filmování náramně užívali. Nezapomenutelný profesor Hrbolek v podání Františka Kováříka, Plha v podání Josefa Kemra ("Já když kouřím, tak zvracím"), dvojice Schmitzerů v ústředních rolích, Svěrák se Smoljakem si tu první lavici ve škole také náramně užívají a mnoho dalších. Myslím, že na tuto komedii a její hlášky se jen tak nezapomene. Leda snad, že by se Hliník přistěhoval zpátky z Humpolce, ten bývalý nejvyšší a "nejchytřejší" našel špetku smyslu pro humor a vzal tuto komedii na milost, anebo že by všichni Hujeři ve společnosti vyhynuli. Ale vzhledem k tomu, že asi ani jedna z těchto možností nehrozí, tak asi nehrozí ani zapomenutí této nadčasové komedie. Ale ani já vás nepotěším, vše o filmu i hláškách už bylo mnohokrát a lépe citováno, takže už dále prudit nebudu. Navíc se trošku ochladilo a asi mne ještě čeká "závodní rada" i když v mém věku už to dávno není "metelesku blesku" ...

Stratená dolina (1976)

Nevím, proč bývá tento film uváděn jako závěrečný díl trilogie, či volné pokračování filmů předešlých. Jako "komedie" nemá zdaleka na "Orlí pírko" a na skvělou "Medenou vežu" už teprve ne. Navíc už se pod toto pokračování ani nepodepsal Martin Hollý ml., což také o něčem svědčí. Kromě Michala Dočolomanského už jsou společné jen ty krásné Tatry, za ně o hvězdičku více, ale ani po letech jsem toto dílo na milost nevzal, přestože filmy z horského prostředí jsou mým šálkem čaje.