Hunger Games (2012)

Myslela jsem, že Hunger Games je něco na způsob jiných fantaskních příběhů, kde je jasně definované dobro, zlo (jak to bývá) a mezi tím nějaký boj o jednu či druhou stranu. Ale ne. S Hunger Games je to spíše jako s těmi moderními pohádkami, odkud se vytratil příběh a zůstal jen prokletý les. Katniss žije ve světě, kde lidé bydlí v různých distriktech a zábavou těch bohatých je pořádat hry, kde se zabíjejí děti. Všichni jsou s tím seznámení, všichni se zdají být smíření, od začátku do konce. Kdo nečetl knihu, jako já, nepochopí. Je to černobílý a nelogický příběh, kde jsou všichni až na hlavní hrdiny ti špatní a zároveň tam nikdo ani nemyslí a nemá svůj názor a všem chybí lidské emoce. Kde jsou doby jiných dětských příběhů o přežití (Pán Much třeba), kde postavy měly charakter, vše mělo svůj smysl a činy měly důsledky? Po shlédnutí jsem byla znechucená příběhem i tím, že jsem zbytečně marnila čas.

Magická slova: Příběh J. K. Rowlingové (2011) (TV film)

Jasně, že jsme se u filmu usmívali, protože jsme všichni věděli, jak to dopadne. Sám o sobě by televizní film jako tento nijak nevybočoval z průměru, to by ale nesměla být hlavní hrdinkou žena, jejíž příběh táhne sám za sebe. J K Rowling obdivuhodně šla za svým snem, v dobrém i ve zlém, a tak vrátila fantazii i těm, kteří si mysleli, že ji nikdy neměli. A to mě přimělo zavřít mé kritičtější oko a nechat se unášet příběhem jejího života, natočeným snad trochu povrchně, aby divák věnoval dostatečnou pozornost HP indíciím, ale přece jen poutavě, citlivě a nebulvárně. A to se cení.

Malé královny krásy (2009) (pořad) odpad!

"Když jsem byla těhotná, modlila jsem se, abych měla holčičku. Abych ji mohla dát do soutěže krásy. Taky jsem se modlila, aby měla hezké vlasy." To snad mluví za vše. Je mi líto těch holčiček, co z nich může vyrůst, když slyší, že vše co potřebují je být krásná a umět se prodat. Od batolecího věku. To je zvrácené.

Piráti! (2012)

Je mi líto, že musím dát svému oblíbenému studiu Aardman tak nízké hodnocení, ale ve srovnání s jejich ostatními firmy nemůžu jinak. Po Velké vánoční jízdě (u které jsem se mimochodem skvěle bavila), byla má opětovná velká očekávání nenaplněna. Piráti jsou milí, docela zábavní, návrat k plastelíně ve filmu a ruční animaci opravdu oceňuji. Bohužel jako celek film působí nevyváženým dojmem, chvíli ztřeštěná akce, jindy hláška za hláškou, ale nic moc zapamatovatelného, děj trochu pokulhává. Je to roztříštěné, jako kdyby se nemohli rozhodnout, zda je lepší film pro děti nebo dospělejší a tak udělali něco mezi, co ale nenadchne nikoho. Pták Blboun by byl skvělý zábavný prvek, kdyby dostal svůj prostor. Třeba příště.

El Paso (2008)

El Paso je film, jehož námět má neskutečný potenciál. Z tématu romské matky samoživitelky se sedmi dětmi se při současné společenské situaci dalo vytřískat solidní, avšak uvěřitelné, drama. Z mého úhlu pohledu se však nic takového nestalo. Výkony neherců dobré, ale ty herecké (L. Rybová a Matásek zejména) byly dost nepřesvědčivé a strojené. Nejhorší je děj, špatně uchopený, pro dokument skvělý, ale na film slabý a rozvleklý. Na všechny postavy bylo pohlíženo povrchně, každá jen recitovala připravené repliky, často plné klišé, ale nevím, třeba to tak opravdu je v této komunitě. Je skvělé, že se režiséři pouštějí do ožehavých témat, pro mě však El Paso nebylo nic víc než téměř dvouhodinová nuda. Škoda, tyto typy filmů mě obvykle zajímají.

Klukanda (2011)

Velmi citlivě a civilně natočený snímek o dilematu jednoho dítěte a o dětstvím jako takovém. Námět je realistický, nijak zvlášť vyhrocený, asi tak, jak to v životě opravdu je. Všechny děti jsou přesvědčivé, skoro jako kdyby se kamera zatoulala na plácek a nikdo si jí v zápalu hry nepovšiml. Přes klidné tempo Tomboy dokáže zaujmout a i díky poměrně krátké stopáži se jedná o opravdu příjemný film.

Jack White - American Express UNSTAGED Show (2012) (koncert)

"Myslím, že ani nemá mobil." uvedl Gary Oldman na adresu Jacka Whitea v listu The New York Times. Jack White je unikát. A neskutečně talentovaný, jako důkazem budiž skvěle natočená a zahraná Amex Unstaged.

Bláznivá, zatracená láska (2011)

Jenom crazy producers mohli povolit odrazující název Crazy, Stupid, Love. Ačkoliv se film na první pohled tváří jako jedna z obyčejných, ujetých, evropským divákem těžko stravitelných amerických komedií, ve skutečnosti se řadí po bok komedií mimořádně zábavných, velmi příjemných a sofistikovaných. Jenom délka tento film trochu strhává, přestože každá minuta je skvěle vyplněna, dvě hodiny jsou pro diváka, toužícího po odreagování, docela únavné. Herecké obsazení je vynikající, Ryan Gosling přímo dokonalý. Malé mínus za závěr a konečných 4,5*

Přednosta (2003)

Chystala jsem se doporučit tento film s úžasnou atmosférou, ale zasekla jsem se na otázce "O čem to je?". Já nevím, o životě, o přátelství. Je zajímavé, jak funguje a upoutá příběh o třech lidech, přesto, že tu není žádná vyhrocená zápletka, přehršel vtipu, napětí nebo akce. Jen tak pomalu plyne a zároveň těší. Pobavila jsem se víc, než u většiny vysokorozpočtových filmů posledních let, které se snažily divákovi nabídnout to, co je populární, ale tím pádem byly ochuzeny o lidskost, se kterou vyniká právě Přednosta.