Miláčku, miluji tě (2011)

Promarněný potenciál zajímavého tématu. Dokument se na nic nezaměřuje, nic nedotahuje do konce, neustále se opakuje. Škoda, že nevíme, jak dlouho jsou polské turistky v Egyptě, jak nakonec dopadnou jejich vztahy a co na to rodiny. Všechno je to takové povrchní.

Miss Representation (2011)

Ženy si vydobyly volební právo, možnost studovat a získaly příležitosti, o kterých se jim v předchozích stoletích mohlo (většinou) akorát zdát. Přesto je mediální svět mění ve figurky plné klišé, kterým chybějí "mužské schopnosti". Ať už je politička, právnička, CEO nebo reportérka, první věc, která zaujme diváka je její oblečení a vzhled. Co víc od ženy očekávat? Proč se dobrovolně připravujeme o příležitosti, které by ženy mohly nabídnout, kdyby nebyly souzeny a podceňovány jen díky zažitým představám a předsudkům? ... Dokument nenabízí jiný pohled, než který všímavý člověk dávno objevil sám. I přesto pěkné 3*.

Nevěstinec (2011)

Nevěstinec je prototyp filmů, u kterých je ze začátku těžké odhadnout, jestli je tak výborný nebo je to ztráta času, ale rozhodně není nikdy obyčejně průměrný. Bohužel v tomto případě jsem se musela přiklonit k té druhé možnosti, ačkoliv mi nevadí bezcílné vyprávění a absence děje, čekala jsem, že tomu konec nasadí nějakým způsobem korunu. Mohlo to skončit nijak, to by by docela sedělo, ale přece (a podle mě zbytečně) se hraje na notu vždycky bylo, vždycky bude, což mě utvrdilo v tom, jak povrchně režisér pojal svůj příběh. Ale atmosféra je zajímavá.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Vizuální stránka, Robert Downey Jr. a pár opravdu povedených vtípků jsou jediné aspekty, které mi zabránily, abych dala pokračování filmového Sherlocka smutné 2*. Při porovnání s prvním, vtipným a inovativním dílem je tento díl prostě slabý. Líbí se mi rozdílná zpracování Doylova hrdiny, nicméně ochudit Sherlocka o jeho brilantní inteligenci a nahradit ji běháním sem a tam (jako se to povedlo Ritchiemu právě ve Hře stínů) a čekáním kdy se něco konečně stane, abychom zjistili, že se nestane nic, to už není ani zábavné. Kdyby každá scéna měla o deset minut méně, výsledek by byl o mnoho lepší.

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Spartakus je droga. Tak nevím, jestli je to tím, že tak prudce útočí na základní lidské smysly a nebo tím, že je konečně na obrazovce něco historického, z čehož nedýchá hodina dějepisu střední školy. Bohové arény jsou neméně dobré jako Krev a Písek a přesto, že se děj točí prakticky kolem stejné věci, je stále co nabídnout. A vzhledem k hříšnosti starověkého Říma se určitě dočkáme spousty dalších skvělých dílů.

Tchyně a uzený (2011) (TV film)

Jeden z průměrnějších, ale ne z těch nejhorších českých filmů. Jitka Čvančarová si svou roli očividně užívala, však jí mrchy vyloženě sednou. Sandra Nováková je podle mě herečka bez výrazu, nemastná, neslaná. Ono to vlastně celé postrádalo šťávu. Tchyně jsou velmi vděčné téma a tak mi přijde škoda nevyužitého potenciálu. Místo neobratných pokusů o působivé drama, kterých v české produkci vídáme víc než dost, bych uvítala černou komedii, protože těch je jak šafránu.

Velká vánoční jízda (2011)

Nevím, jestli Velká vánoční jízda navnadí sváteční atmosféru (možná proto, že sledovat vánoční film v březnu také není pravé ořechové, odzkouším to v prosinci), ale zcela jistě vykouzlí nejen úsměv, ale i smích na tvářích dětí a dokonce i dospělých, což je u animovaného vánočního filmu tak trochu zázrak. Hodně mě baví i narážky pro pozornější a znalejší diváky - přišlápnutí ovečky Shaun, připomínka kubánské krize... (a další, najděte si je) a trochu hulvátské vtípky starého Santy. A nakonec musím zmínit, jak moc mě potěšila absence srdcervoucích okamžiků, díky Británie, konečně dlouhý vánoční film, na který se dá dívat bez kapesníčků. Viděno v originálním znění.

Wipeout - Souboj národů (2011) (pořad)

Jednou jsem se dívala na Drtivou porážku na Barrandově (konkrétně na americkou verzi), královsky se bavila a napadlo mě, jak by to asi vypadalo, kdyby bylo něco podobného u nás. A je to tady a je to přesně takové, jaké to být nemá. Vtip vyprchal a nastoupila hodinu a půl trvající nuda. Nova moc nepochopila, že tato soutěž staví na krkolomných pádech a jednoduchých vtipech na účet soutěžících, nasadila vážnou tvář a skvělý formát Wipeoutu utopila hluboko v bazénu.

Zrození Planety opic (2011)

Milionář z chatrče, Avatar a Zrození Planety opic - nejpřeceňovanější letní blockbustery posledních let. Hezké provedení, docela dobří herci, zajímavé digitální opice... Pokud něco naprosto nesnáším, tak to je hra s city, ten moment dojetí nad chudákem hlavním hrdinou. To bohužel Planetu opic také neminulo. Jediné, co bych chtěla vědět je, kde ostatní nadšení komentující zde vidí tu "hloubku", mě to přišlo docela plytké. Nějak mě to nezaujalo. Pro zajímavost uvádím, že opice kvůli stavbě své čelisti mluvit nemohou, ani kdyby měly vyvinutější mozek.

Alenka v říši divů (2010)

Na této verzi Alenky není nic vyloženě špatného (snad kromě závěrečné ukřičené skladby od Avril Lavigne). To, co ji shazuje v očích diváků je fakt, že je to dílo Tima Burtona. Protože od tohoto režiséra všichni čekají temnou, vtipnou a především velmi originální podívanou, mohou být lehce zklamáni, že Alenka je pouze pohádka od Disneyho. Krásná, barevná, dětská. Burton bohužel nevyužil obrovský potenciál, který kniha nabízí. Mohlo zde být mnoho narážek a hravých vtípků pro děti i dospělé. Tyto nedostatky jsou však vynahrazeny skvělou hudbou, přenádherným světem a výborným výkonem Heleny Bonham Carter. Tato Alenka v říši divů má mnoho chyb na kráse, ale průměrná není.