Million Dollar Baby (2004)

Pro mě ten nejlepší Eastwood, sorry Gran Torino. Million Dollar Baby je jeden z těch nejdojemnějších filmů, co znám, a poslední tři čtvrtě hodinu jsem brečel jak holka, naštěstí jsem vše mohl svalit na pot, zimu a rýmu. Film o tom, že člověk musí žít, a chytit šanci za pačesy. Clint Eastwood zde předvádí něco neuvěřitelného. Poté je zde oscarový Morgan Freeman, který snad musel zaprodat duš ďáblu, aby to zahrál takto. A naposled je zde roztomilá Hilary Swank, která by si oscara též zasloužila. I vedlejší role jsou zvládnuty dobře, ale toto jsou jednostoprocentní výkony. Pak je zde další výkon - ten režijní, který je také neuvěřitelně dokonalý, až neuvěřitelný. Poté se nám musel Eastwood předvést ještě jednou, a tak složil perfektní hudbu. Pak zde máme scénáristický ráj od Paul Haggise, kamerový orgasmus Toma Sterna, střihačsky perfektního Joela Coxe, a další funkce. Ještě nesmím opomenout zvukaře. Příběh je vtahující, a hned člověk zaujme. Hned ho zajímá, zda klaďas Eastwood ustoupí roztomilé Swank jako Freeman, nebo zda bude bojovat s jejím duchem. K charakteru Mary Fitzgelardové se nejvíce hodí citát ze Simpsonů "Velký duch povznese i malého človíčka". Bouchač je také nezapomenutelná postava, a když šel do ringu, bylo mi toho pomalejšího naivky vážně líto, ale jelikož mi Eastwood vidí do hlavy (jinak si to nedokážu vysvětlit) tak nám seslal Freemana, který hrál ubohého starce, ale pak arogantního debila zvládnul třemi ranami. Dále filozofickou otázku ohledně euthanasiea uvědomění. Tento film v mém srdci zůstane ještě dlouho, ne-li navždy. Zkrátka to putuje do topky, to bez debat. Tomuto klenotu nemohu dát méně, než maximální počet hvězd, tudíž pět. 100%

Dokonalý svět (1993)

Pokud si správně pamatuji, je to první film od a s Clintem Eastwoodem, co jsem viděl. Koho tohle nedojme, tak nemá srdce. Osobně tenhle film řadím k špičce. Tohle má být v TOP300, ne usmolenej Rambo. 100%

Lovec jelenů (1978)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, a můj nejoblíbenější 'Nam. Robert De Niro by si za toto zasloužil oscara, stejně tak Streep, Cazalle, Savage, Walken a Grifasi. Samozřejmě, že nejoblíbenější scéna je ta s Rus....Vietnamskou ruletou, aneb - "když se střelíš, tak chcípneš, když se nestřelíš, umučíme Tě".....Nechápu, co všichni mají proti počáteční scéna na svatbě. 100%

Bílý žár (1949)

Asi nejlepší psychopat na plátně v podání Cagneyho, Donnie Brasco čtyřicátých let v podání O'Briena, Ratchedová gangsterek v podání Mayové, a šílená matka v podání Wycherlyové, a hlavně, JEDEN Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ VŠECH DOB! Hypernapínavý mix mysteriózna, krimi, dramatu, noiru, thrilleru a melancholie ve stočtrnácti minutách. Raoul Walsh musel být buď blázen, nebo génius, aby tento klenot mohl natočit. Od tohoto filmu jsem zase tolik nečekal, ale ono se to vyplatilo. Ani na chvilku tento opus nenudí (jak by mohl, když tam je takový šílenec). Jsem velmi rád, že jsem si pustil toto, a ne třetího muže. Zkrátka jeden z nejlepších výkonů, BasedOnBook filmů, hudebních skladeb a celkově filmů. 100%

Sedmá pečeť (1957)

"Mio, já je vidím! Vidím je! Na temném bouřlivém nebi. Jsou tam všichni. Kováč, Lisa, rytíř, Raval, Jons i Skat. Přísný Smrťák chce, aby se drželi za ruce, a tančili v dlouhé řadě. První hopká On s kosou, a přesýpacími hodinami. Ale Skat se motá se svou loutnou. Kráčejí rozbřeskem pryč při slavnostním tanci. Vstříc temné krajině. Déšť jim skrápí tváře. Smývá jim z lící slané slzy." Po 2001:Vesmírná odysea zřejmě nejvíce artový film vůbec. Můžeš hrát pěšcem, věží, jezdcem, střelcem, dámou, či králem, ale Smrt nepřelstíš. Podobenství natolik vydařené, až mě to dojalo (jedná se o metaforu). Pokud Bergman takto točil vždy, tak máme horkého kandidáta do TOPky. 100%

Vetřelci (1986)

Zřejmě nejlepší II všech dob. Jednička stála za nic. Lepší výkon, lepší režie, lepší scénář, lepší kamera, srovnatelně dobrá hudba, efekty na jedničku, a ten konec! Faktem je, že mě zklamalo to, že se na prvního vetřelce čekalo 57 minut, ale zbytek to čtyřnásobně vynahradil. Vetřelci by byli nejlepší film roku 1986, nebýt Smrt krásných srnců. Jee to asi zkreslené, ale dávám 100%

Nebe a země (1993)

Velmi drsný film, avšak je natočen s citem. Je vidět, že se Stone snažil udělat film co nejvíce realistický, a žádnou scénu nenatáčel ve studiu (ani tu počáíteční, kde Le Ly znásilní známí a hodí jí v strhaných šatech do bahna....). Pokud si správně pamatuji, tak se jedná o první film od O. Stonea, a jedná se o jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů. Autentičnost je velmi, velmi, velmi vysoká, stejně jako herecký TALENT Tommy Lee Jonese, s velkým T,A,L,E,N,T. Určitě si od Stone něco už musím pustit. U konce jsem brečel jako želva. 100%

Hon (2012)

Hon pro mne není filmem, je pro mne poselstvím. Poselstvím, jenž hlásá, že jedna věta může člověku zničit život. Poselstvím, jenž hlásá, že společnost se nezmění. Poselstvím, jenž hlásá, že média mohou odrovnat člověka. Poselstvím, jenž ukazuje zvrhlost některých lidí. A poselstvím, jenž hlásá, že člověk je němenný. Úchvatně, nervy-drásající natočený snímek, s hned několika poselstvími. Výkon Madse Mikkelsena, ale i malé Anniky Wedderkopp a jejího "otce" Thomase Bo Larsena. Filmová hudba podtrhuje tento mocný zážitek ze skvělého filmu, který si musím pustit ještě několikrát. Velmi dojemný film 100% Rok 2017 prokázal pravdivost filmu (Spacey, Weinstein, Hoffman,...).

X-Men: První třída (2011)

X-meni (alespoň první tři-čtyři díly) mě moc nebavili. Ale tohle, tohle je umění. Hypercharismatický Fassbender (kterého mám snad raději než Profesora X), a padouch Schmitd - Bacon (nevím jak se píše to správné jméno). Po obsahové ani po vizuální stránce není co vytknout. A cameo Wolverina celkem potěšilo. Já se velmi bavil, První třídě dávám plný počet a i plné percentuální hodnocení.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Dost možná nejvíce artový film, jkaý kdy vznikl. Stanley Kubrick musel být génius. Buďme všichni rádi, že efekty dělal zrovna Stan. Epický (ne ten debilní slang) film, a celkem "mindfuck". Konec (rozumějmě poslední půlhodina) je něco tak geniální, že jsem to pořádně nepobral. Herecký výkon pana Dullea byl úžasný. Škoda, že to vzniklo stejný rok jako Tenkrát na Západě, jinak by to byl film roku. Embryo je tak silná myšlenka, že jsem si to začal malovat. A mimochodem, ty scény z vesmíru - Interstellare, jdi do pr...čic. Děkuji, maestro. 100%