Johančino tajemství (2015) (TV film)

Tato pohádka mne dosud míjela, ale dnešní velikonoční odpoledne mi připravila opravdu nevšední divácký zážitek - mírou stupidyty trumfla i McGyvera běžícího na Primě - ten vedle ní vyhlíží jako vysloveně intelektuální záležitost. Přédesílám, že Emílii Vašáryovou i Ondřeje Vetchého řadím ke svým oblíbeným hercům, tady ale oba budí dojem, jakoby hráli v rámci arteterapie ústavu pro léčbu lehčích mozkových disfunkcí. O scénáristické neschopnosti a z ní plynoucím nelogickém ději plném blábolů škoda slov. Až na půvabnou a krásně vypadajíci i pějíci Kristínu (jejíž postava se nápaditě jmenuje Kristýna, to asi aby nezapomněla čí je), se slovenským filmařům hrubě nevydařil casting. Některé postavy (královna, princ, jeho kumpán nebo v některých komentářích vychvalovaná titulní šelma ryšavá) mají vyzáž vskutku úděsnou a tak kromě již zmíněné známé pěvkyně zůstávají největším kladem této frašky tradičně pohledné slovenské exteriéry.

Bílá královna - Poslední bitva (2013) (epizoda)

Trapná lovestory Alžběty a Richarda a nepovedená, hodně uboze a celkově nesmyslně působící bitva (v Anglii jistě bývá občas i dost sychravo, ale že by se 22. srpna bylo nutno brodit sněhem, to je asi poněkud přehnané) završuje dost mizerným způsobem tento jinak docela solidní seriál.

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda)

Celé to není žádná sláva, ale případ jako takový a zejména jeho absurdní motiv, to je slabota nemající obdoby. Řešení uhodne každý průměrný konzument detektivek velmi záhy a zbytek (hospodáříček, proklínací scénka na hřbitově a milostné eskapády Kouzelníka Žita) je už jen trapnost a vata...

168 hodin (2006) (pořad) odpad!

Kladná hodnocení tohoto pořadu z doby kdy vznikl, nebo ještě deset let poté, plně chápu. To co se z něj stalo dnes je poněkud jiná káva...

Maigret - Maigret a rozkoše noci (1992) (epizoda)

Stěžovat si u Maigreta na nedostatek akce může jen divák, který nemá potuchy co se vlastně rozhodl sledovat. U této konkrétní epizody mi ovšem vadí jiná věc - to jak se televizní zpracování dokonale rozchází s předlohou ("Maigret v Picrat Baru"), co se týče osoby pachatele a vlastně celého rozuzlení. Seriálová pointa dělá hlupáky z diváků a ještě víc ze samotného komisaře. V tomto případě se daleko víc povedlo například zpracování s R. Atkinsonem.

30 stříbrných - Obětování (2021) (epizoda)

Všeho moc škodí - přímo ukázkovým ztělesněním tohoto pořekadla je závěrečná epizoda "30ti stříbrných". Tvůrci honí až příliš zajíců najednou a je z toho (i přes řadu skvělých vizuálních nápadů, včetně "jateční" výzdoby hradu) nejslabší článek jinak nad očekávání kvalitního osmidílného řetězu. Autoři si sice očividně připravili půdu pro další sezónu, ale kdy a zda vůbec se jí dočkáme je otázka.

Místo činu - Berlín: Žíravina (2015) (epizoda)

Možná by měla tato DRUHÁ epizoda vyšší hodnocení, kdyby ji Dvořákova ČT, záštita svobody a demokracie, vysílala až po té PRVNÍ, jak by to bylo celkem normální a divák by nemusel při jejím sledování marně přemítat, o čem je to na obrazovce vlastně řeč... Jelikož si ovšem naše veřejnoprávní, koncesionáři patřičně dotovaná televize počíná se svojí obvyklou mírou profesionality, a díly berlínského Místa činu uvádí na přeskáčku, divák, který ještě neztratil o seriál zájem se až po delší době dozví, jak, kdy a proč se ústřední dvojice kriminalistů setkala a o jaké nevyřešené vraždy se jedná...

Po jedné stopě - Mezi žirafami, antilopami a lvy (2020) (epizoda)

Na rozdíl od jednoho z kolegů jsem Senegal nedávno poznal jako turista osobně. A Martina Písaříka musím pochválit - zdaleka nejen proto, že jsme navšívili ve značné míře stejná místa. Autor a hlavní protagonista dokáže vystihnout to podstatné a ve svých zasvěcených komentářích to i smysluplně a nebulvárně zúročit.

Vládci chaosu (2018)

Za mlada jsem tyhle mládence poslouchal, nakonec jsme vrstevníci. Ovšem přes veškeré instrumentální kvality dávám přece jen přednost sofistikovanější hudbě a srozumitelnějšímu zpěvu (Ozzy je Ozzy). Jako syrový vhled do severské blackmetalové psychopatologie jsou nicméně "Vládci chaosu" perfektní a ani jako dobový dokument nejsou k zahození. "Vzpouru nejrozmazlenějších děcek Evropy proti konzumní společnosi, která jim dává všechno na co si vzpomenou" (Adam Nevill - "Rituál") popisuje více než výstižně.

Pád (2013) (seriál)

Seriál - lépe řečeno jeho český dabing (respektive distributor) - mne od začátku iritoval (neřku-li sral) dementní lidovou tvořivostí, s níž jeho autoři (patrně v domnění, že český divák by si s britskými policejními hodnostmi nedokázal bez jejich předžvýkání poradit) superintendantku Gibsonovou předělali na "komisařku", hodnost v britské policii neexistující. To jen pro upřesnění. Drobnou výtku si zaslouží trochu nevěrohodná (a značně přikrášlená) vizáž tváří a těl některých postav po agresivním fyzickém napadení - to platí zejména pro 3. sérii. Jinak ovšem bez výhrad. Vyšetřování z pohledu Stelly Gibsonové, stejně jako její postava je zajímavé, rozhodně zaujme neotřelé severoirské prostředí. Proč ovšem "The Fall" stojí za vidění především, je postava Paula Spectora a geneze jeho deviace, odstup a nadhled, s nímž pohlíží na své druhé já, marná a nepříliš důsledná a nakonec spíše předstíraná (i před sebou samým) snaha se svojí úchylkou bojovat a zároveň žít v druhém plánu normální život. Věrohodný psychologický portrét psychopata, včetně naprosto logického a uvěřitelného vyústění. Ponurý, skličující pád do temnoty.