Případy detektiva Murdocha (2008) (seriál)

Vzhledem k tomu, že díky všelijakým reprízám ČT vysílá jednotlivé řady tohoto seriálu na přeskáčku, mám tak trochu zmatek v tom, kdo ze stálých hrdinů je kdy naživu, po smrti, ženatý, těhotný, rozvedený, uvězněný nebo jakou funkci a hodnost momentálně zastává

Chata (2019)

Opět se vyplnilo pravidlo, když si myslíte, že to může být dobrý film a vidíte na Čsfd mizerné hodnocení místního dementa seroucího chronicky v komentářích hovna, vždycky to dobrý film opravdu je.

Pomáhat a chránit (2011)

Gleeson, Cunningham, slušná dávka nevybíravého vtipkování i trocha tragiky ve svérázném irském příběhu a Galway jako bonus pro čtenáře Kena Bruena.

Vinnetou - Vinnetou: Poslední bitva (2016) (epizoda)

Tato slátanina by se mi nelíbila, ani kdybych v životě nečetl žádnou mayovku a neviděl ani jeden film či seriál natočený na jejich motivy. Ubohá výprava, hloupý a nelogický děj, z Apače Vinetoua je prérijní indián a z Old Shatterhanda jakýsi neschopný chcípák. Santer Junior a celá jeho rodina - postavy k zblití. Věčná tma rozhodně ke kvalitnímu diváckému zážitku také nepřispívá a tak ta jedna umrněná hvězdička je leda za jakous takous rádoby drsnou atmosféru a z nostalgické náklonnosti ke jménům hlavních postav.

Krajina ve stínu (2020)

Téma snímku (které je podle mne v současnosti vnímáno už daleko méně kontroverzně, než třeba před 20ti lety) - poválečné "účtování" s německým i "německým" obyvatelstvem v pohraničí a excesy s ním spojené"- bylo v naší kinematografii zpracováno už několikrát. "Krajina ve stínu", jakkoliv oprávněně jsou jí vytýkány Douglasem i mnoha jinými různé nešvary (plochost a přehnaná typizace postav, přemíra klišé viděných mnohokrát jinde atd.) má řadu kladných stránek - nadprůměrné herecké výkony(pro než byl mimo jiné předpokladem neméně kvalitní casting), působivá atmosféra a především, pokud to lze z dostupných zdrojů objektivně posoudit, na rozdíl od tematicky obdobných snímků, historická věrnost. Při srovnání s "Habermannovým mlýnem" nebo "Krví zmizelého" v tomto ohledu Slámův film vítězí na celé čáře a jestliže jsem výše zmíněná díla hodnotil jako slušný průměr, tragédie z Vitorazska si určitě zaslouží o hvězdičku víc.

Podoba ticha (2014)

Pití krve obětí, stínání hlav, párání břich, odsekávání prsů a penisů - tak vypadal v indonéském podání boj proti komunistům, přesněji řečeno proti těm, kdo byli za komunisty označeni, ať už se jednalo o zemědělce, intelektuály, ateisty, příslušníky etnických menšin (zejména Číňany) nebo prostě o kohokoliv, koho se eskadrám smrti zachtělo zabít a obohatit se na jeho úkor. Zločiny, u kterých říci, že byly vyháněním čerta ďáblem je hodně slabý výraz a jež dodnes zůstaly nepotrestány a místní vládou by byly nejraději zcela zapomenuty. Divím se, že pánové Nečas, Topolánek, nebo někdo podobný nevyslali v době svého působení ve vysoké politice do Indonésie delegaci s vyznamenáními pro ony hrdinné bojovníky za demokracii, neboť tak nějak si patrně boj proti rudé totalitě jejich strana představuje, jak o tom svědčí i případ jejich exkolegy Martina Langa, pro nějž je podřezávání nepohodlných oponentů věcí chvályhodnou a vyzívání k němu dle naší nezávislé justice i beztrestnou. U Hadí řeky o níž se v dokumentu mluví, by se výše zmíněný pán mohl patřičně vyřádit...

Temné lesy (2020) (seriál)

POZOR SPOILERY! Zdaleka ne všechny záhady byly na konci uspokojivě vysvětleny (proč začal Artur po 25 letech znovu vrtat do starých událostí, proč ho kvůli tomu musel Goldsztajn rovnou vraždit, kdo nechal poslat Lauře příběh Pivoňky a jak mohl znát události z jejího pohledu, proč si Pavlova žena nahrávala rozhovor s ním atd.), ale přesto vznikl napínavý a kvalitní seriál, v němž si zahrál nejeden dobrý herec, dobře známý i českým divákům - třeba Arkadiusz Jakubik ("Temný dům", "Volyň") jako šéf mordparty z roku 2019, nebo G. Damiecki (mj. "Schindlerův seznam"), který si v populárním "Učiteli" zahrál významnou, ale zcela protichůdnou roli než zde.

Zmijovisko (2019) (seriál)

Panoptikum amorálních kreatur, snad každá postava - některé děti nevyjímaje - je tu psychicky narušená, zkorumpovaná, cynická, sobecká nebo alespoň nesympatická. Komu fandit je opravdu zapeklitý problém a čím víc se blíží závěr, tím je hůře. Ovšem příběh je napsán i vyprávěn chytře, vtipně a diváka má čím překvapit. Další více než slušný polský seriál.

Dokonalost (2018)

Velmi důmyslně vystavěný snímek, který stojí především na osobitém způsobu vyprávění, kdy si divák, neustále sváděný na falešnou stopu nikdy nemůže být jist motivacemi ani charakterem jednotlivých postav. (O jedné z nich jsem měl jasno sotva se objevila, ale dál nebudu spoilerovat). Ústřední herecké duo je vynikající, ale za jednu * navrch stojí sám o sobě úplný závěr, který mi dal vzpomenout na Miikeho a jiné mistry japonského bizáru.

Jeden den ve Velké Británii (2017)

Že v dokumentu skotská historička opěvuje vlastní "neporažený" národ, který se s Angličany prý spojil "dobrovolně", na rozdíl od porobených Irů a Welšanů je samo o sobě absurdní až dost. Ale bezvýhradné vychvalování imigrace, které samozřejmě ignoruje více než patnáctileté působení "asijských" znásilňovacích gangů (Manchester, Oxfordshire, Huddersfield atd.) je asi stejně důvěryhodné jako chvalozpěvy na východoevropské pracovní síly (kauza polského otrokářského gangu s více nez 400 nedobrovolných pracovníků) a ilustruje dnešní stav svobody slova v Evropě, který se bohužel začíná podobat právě tomu britskému (viz kauza Robinson a zdaleka nejen ta).