Banditi (2001)

Veľmi príjemný, rozumný a vtipný film. Vždy si ho s veľkou radosťou pozriem. Skvelí herci a perfektná zápletka. 80%

Krokodýl Dundee (1986)

Nič proti vašej Čiernej vdove, ale náš austrálsky pavúk zabije svoju obeť za 8 sekúnd, už len svojím pohľadom Jedná sa o najznámejšiu filmovú úlohu Paula Hogana. Podarilo sa mu vytvoriť nezabudnuteľnú postavu austrálskeho dobrodruha, ktorý láme kosti krokodýlom svojím malíčkom, holí sa 50 cm dlhou čepeľou noža a najjedovatejšie hady vraj neje, lebo má od nich plyny. Jeho postava má nezameniteľný štýl a film obsahuje viac podarených humorných scén. Linda Kozlowski je očarujúca, na každom kroku cítiť 80.roky a celkovo je film natočený s určitým nadhľadom. Okolo Austrálie plávajú Veľké biele žraloky, tie čo hrali aj v Čelustiach. Minule som jedného chytil, rozrezal a v jeho žalúdku som našiel troch rybárov, ešte sedeli v člne. Ostatné pokračovania sú už podstatne slabšie. Prvá časť je však veľmi príjemným, štýlovým a humorným dobrodružstvom.80%

Horší už to nebude (2006)

Byť hlavnou postavou románového príbehu je snom, s ktorým sa zahrával snáď už každý z nás. Tento film je o tom, čo sa stane, ak sa táto predstava stane skutočnosťou. Atraktívny námet a originálne prevedenie. Scenár je jeden z najvýraznejších kladov filmu a nie je mu čo vytknúť. Herci sú skvelí a obsadenie si už lepšie ani neviem predstaviť. Tragikomický ksicht Willa Ferrela sa sem velmi hodil a aj keď je to komik, ktorému nie je nič proti srsti, tu sa otočil o 360 stupňov a predviedol precízne herectvo ( asi ako Jim Carrey vo vážnych úlohách). Veľmi ma potešila prítomnosť Dustina Hoffmana, ktorý je pre mňa absolútna herecká extratrieda (spolu s Nicholsonom, De Nirom, Al Pacinom, Hanksom a Hopkinsom). Maggie Gyllenhaal je veľmi sympatická, Emma Thompson správne neurotická a Queen Latifah veľmi príjemná. Film funguje ako celok a funguje lepšie ako hodinky Harolda Cricka (mimochodom, našiel som si ďalšiu obľúbenú filmovú postavu). Veľmi príjemné prekvapenie, ktoré ma pozdvihlo a naplnilo príjemnou energiou.Horšie to už nebude je neprevarenou komédiou o tom, ako vziať svoj doterajší život do rúk a spraviť z neho taký, aký ho chceme mať. 90%

Sunshine (2007)

Slnko umiera! Film so zaujímavou myšlienkou, ktorú som zatial ešte v žiadnom filme nepostrehol (a to sme tu už mali množstvo filmov o hrozbe meteoritov, silných búrok, obrovských vĺn, všemožných foriem emzákov, sopiek či zemetrasení). Tento však nespadá do kategórie katastrofických orieškov, ale je to poriadny sci-fi orech. Konečne nemá režisér za potrebné ukazovať počas filmu situáciu na našej planéte. Všemožné citové výlevy rodín, partneriek a partnerov hlavných hrdinov, či dokonca politikov a hláv štátu (hlavne tej makovej americkej) mi už lezú krkom. Dej sa odohráva len a len mimo našej modrej gule (ten jeden moment nepočítam). Film má originálnu a aj dobrú myšlienku, atraktívnu výpravu, schopných hercov a aj hustú atmosféru. Lenže v poslednej štvrtine filmu nastáva veľmi zvláštny zvrat, ktorý nie je poriadne vysvetlený a robí z inak inteligentnej dejovej postupnosti niečo nedotiahnuté a hlúpe. Film, ktorý sa po celý čas tiahne v pomalom no veľkolepom tempe odrazu preradí z dvojky rovno do päťky a spôsobuje to mierny zmätok. Veľa vecí je vysvetlených len skratkovito, neúplne alebo vysvetlené niesu vôbec. Právie tieto veci film strhávajú a nerobia z neho dokonalé dielo. Dokonalých filmov však veľa nie je, dobrých je oveľa viacej a do tejto ligy aj napriek pár neduhom tento film patrí. Jeho vizuál je aj napriek malému rozpočtu podmanivý a z obrazu priamo vyžaruje spaľujúca horkosť slnka. Pri scénach so slnkom odporúčam pohár plný ľadu a slnečné okuliare. Hudba je neskutočne krásna a hlavne skladba The Surface Of The Sun je neuveriteľná. Je povznášajúca a jej tóny mi spôsobujú husiu kožu. Jedna z najkrajších melódií, aké som počul. Takže ak sa raz prebudíte a bude neobvykle krásny deň, budete vedieť, že sme to dokázali Niektoré momenty vo filme sú také silné, že si ich ešte párkrát určite pozriem. Dobrý film. 80%

Co ta holka chce (2003)

1 * za Kelly Preston, ktorá je ešte aj v pokročilom veku podmanivo krásna a za Colina Firtha a jeho dobrácky fejs. Inak je to strašná sračka.

Hitman (2007)

Som fanúšikom hernej série Hitman a druhý diel považujem za doslova umelecké dielo a takých nie je veru na hernom trhu vela. Od filmu som nemal prehnané očakávania, podľa množstva ohlasov to nedopadlo najlepšie. Aj napriek všetkému som si to však pozrel. Aké to teda je?....chvíľka napätia....slabé!!! Odkazov na hru je minimum, príbeh je neskutočne debilný a horší sa už vymyslieť ani nedal. Scenáristovi stačilo zmiešať príbehové prísady z hernej série a mohlo sa jednať o niečo zaujímavejšie. O brutalite sa nedá ani hovoriť, mal som pocit, že film má rating od 12 rokov (ak nepočítam obnaženú ženskú). Hitman je mäkký a aj jeho predstaviteľ vyzerá ako taký CUKROŠ. Postava ženy a jej následný prehlbujúci sa vzťah k hlavnému hrdinovi považujem za zlý vtip. Vážne to tam muselo byť? Niekedy rozmýšľam o tom, či sú filmoví tvorcovia normálni a prečo sú nútení, dávať takéto zvláštne (a sprosté) nápady do výsledného produktu. Jedná sa predsa o prevedenie hernej série na filmové plátno, ak mám brať film z tohoto hladiska, nemôžem byť spokojný a musím označiť film za sračku. Ak však zavriem obe oči, odmyslím si predlohu a zameriam sa len na film samotný, tak to už je povedzme - stráviteľné. Akcia a dynamické natočenie nie je zlé aj tak sa však celý tento film zobral za zlý koniec, je mi záhadou, že čo chcel režisér týmto filmom dosiahnuť. Ako akčný film bez ohľadu na predlohu je to slabý priemer bez zapametania-hodných momentov a ako filmová adaptácia hry je to ťažký podpriemer. Nič moc. 40%

Nový svět (2005)

Terrence Malick (jeho Thin Red Line je mimochodom mojím najoblúbenejším vojnovým filmom - zaujímavé myšlienky, krásna hudba, nápaditá kamera a celkovo mi pomalé poetické tempo úplne sadlo) natočil ďalšie sebe charakteristické dielo. Aké je?.. Prvá hodina je zaujímavá. Úvahy postáv nepostrádajú kúzlo a dobre sa počúvajú. Pekné sú aj zábery ručnej kamery a hudba od Jamesa Hornera. Herecké výkony sú tiež pozerateľné, i keď Pocahontas by som si vedel predstaviť aj krajšiu (za ženu by som si teda radšej zobral tú animovanú). Tu už však moja chvála končí. Ako film pokračuje, začína aj nudiť. Tempo je veľmi pomalé, dej neskutočne rozťahaný a monológy postáv sa začínajú opakovať. Film pôsobí ako neúnosne dlhý videoklip. Dej sa dlho nikam neposúva, dialógov je málo a tie básnické monológy idú časom neskutočne na nervy. Unavovali ma, neustále opakovali to isté (Kto si?, odkiaľ si prišiel?, niečo k nemu cítim, ľúbim ho matka? atď...). Motívy lásky, prírody, vojny, tolerancie a civilizácie sú síce zaujímavé, ale len zo začiatku. Ich repetetívnosť je neskonale nudná a po neustálom lyrizovaní som už mal chuť začať lyrizovať o celkovej ignorácii tohoto diela. Strih by som označil za zbrklý, je to taký zlepenec pekných obrázkov. Režisér pri natáčaní nepoužíva storyboardy, necháva sa inšpirovať až momentálnymi situáciami na pľaci a natáča čokoľvek, čo ho práve zaujme. Vidno to na tom strihu , keď je raz roztržka medzi veliteľmi a o chvíľu je zasa všetko bez vysvetlenia v poriadku. Takýchto scén je viac...........Ak by to bol dokument o panenskej prírode Severnej Ameriky z dielne Discovery channel, šiel by som s bodovaním vyššie. Lenže je to film, ktorý rozpráva určitý príbeh. Ako som už poznamenal - Tenká červená línia je skvelá. Toto ma však neskutočne nudilo a uspávalo. Buď budete unesení Millickovou genialitou alebo skôr unudení jeho rozvláčnosťou. Ja som proste skoro zaspal. 2 ** za hudbu a kameru. 45% Viac nie.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Peter Jackson. Dokázal nemožné! Skutočne stvoril Stredozem, zem hobitov a elfov, zem naozajstného priateľstva a odvahy, zem z časti rozprávkovú a z časti kruto reálnu. A do tej nás všetkých pozval. A len málokomu z nás sa z nej chcelo vôbec odýsť.Pri ohníku sedím, dumám, akýže to bude svet, keď raz dlhá zima príde, a neuzriem vtáčí let. Režisér a autorky scenára (Philippa Boyetová a Fran Walshová) veľmi presne vystihli ducha románu profesora Tolkiena, zachytili posolstvo Spoločenstva, posolstvo lásky a vzájomnosti, ktorá spája sily Dobra proti mocnostiam Zla. Sila príbehu bola umocnená profesionalitou prístupu k jeho sfilmovaniu.Peter Jackson nielenže sfilmoval nesfilmovateľné, ale urobil to lepšie, pardon, oveľa lepšie ako som ja a myslím si, že aj Vy, mohli očakávať. A scenéria, ktorá bola pre natáčanie vybratá je jedným slovom úchvatná. Nový Zéland, tak tam chcem raz ísť a pásť tam ovečky. Pán prsteňov je bezpochýb jedným z najlepších projektov v dejinách kinematografie vôbec. Peter Jackson stvoril filmový mýtus.

Asterix a Vikingové (2006)

Snaha o moderný animák tam, kde sa to vôbec nehodí. Priblíženie sa dnešnej mládeži s obsahom infantilného humoru nebola dobrá voľba. Kde sa vytratil sarkazmus? Nebavil som sa a to Asterixove príbehy milujem (to bol asi hlavný problém). Slabé a ak to má v takomto duchu pokračovať ďalej, tak nech sa už radšej netočí podľa tohoto geniálneho komiksu nič. Lebo sa naserem a tých žabožrútov si nájdem! 40%

Seabiscuit (2003)

Kôň umožňoval pohyb a bol prostriedkom, pomocou ktorého mohol človek viesť vojnu proti svojmu vlastnému druhu. Poskytoval tiež hybné sily mieru, bol oporou priemyselnej aj poľnohospodárskej ekonomiky. Je pravda, že človek, aby dosiahol svoje vlastné ciele, vystavil koňa, svojho verného partnera, často životu v neustálej drine, rovnako ako aj bolesti, utrpeniu a smrti na tisícoch bitevných polí. Napriek tomu uznal svoj dlh, aj keď len nevedome tým, že poskytol koňovi uznanie rovnajúce sa úcte, uznanie, ktoré neposkytol žiadnemu inému živému tvorovi - dokonca ani prvému spoločníkovi človeka - psovi......Kone mám veľmi rád, sú to krásne a veľmi rozumné stvorenia. V reči Siuxov nebolo pre kone pomenovanie a tak ich volali veľkými psami, čo je veľmi trefné. Kôň je totiž tiež oddaný svojmu pánovi, tak isto ako pes.......Film však nie je len o koňoch. Predovšetkým je to film o priateľstve, nádeji a dôvere. Je to film, ktorý má skvelých a veľmi príjemných hercov. Ich herecké výkony sú veľmi dobré, či je to ryšavý Tobey Maguire, ukludňujúci Chris Cooper, srandovný William H.Macy alebo sympaťák Jeff Bridges. Všetci hrajú presvedčivo....Scenár je kvalitný, i keď je film dosť rozťahaný, nenudil ma. Celé to obohacujú dobové fotky a komentár k nim, čo perfektne dotvára atmosféru USA počas prohibície. Dostihy sú nasnímané veľmi kvalitne a nie je núdza o dychberúce nájazdy kamery na žokejov a ich štvornohých partnerov. K tomu všetkému hrá aj veľmi príjemná hudba. Keď si to všetko zhrniem, vychádza mi, že sa mi tento film proste veľmi páčil a bolo to milé prekvapenie. Dávam plný počet. 5 ***** za atmosféru, hercov, príbeh, hudbu a zaujímavý námet. Režisér Gary Ross natočil, napísal a produkoval naozaj vydarený film. 7 nominácií na Oscara a žiadny v hrsti? ech, škoda slov....95%