Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Gangster Squad mala dosť veľa cool scén, ale celkovo bol film trochu povrchný. Navyše nejak nezvládli také to tradičné budovanie príbehu a postáv či gradáciu, ktoré by diváka mali vtiahnuť do deja a nechať ho, aby sa investoval do výsledku. Takto bol ten koniec len povinný happy end, kde hlavný hrdina zdolal záporáka vo férovke - akože existuje väčšie klišé? Ale inak musím uznať, že sa na film celkom dobre pozeralo.

Takoví normální Američané (2013) (seriál)

The Americans je parádna dráma. Je to old-school špiónština - odpočúvanie, prevleky, tajné signály, rezidenti na ambasáde a predovšetkým agenti v hlbokom utajení. Okrem toho sa seriál zameriava na jednotlivé postavy s prekvapivou hĺbkou. Príbehy sa pomaly ale veľmi dôkladne odvíjajú diel za dielom so zameraním aj na ruských špiónov, ale aj na kontrašpionážne oddelenie FBI. Obom stranám je venovaného toľko priestoru, až ja ako divák neviem, komu mám držať palce. Navyše musím pochváliť ako verne sú v seriáli zobrazené 80. roky s výborným použitím súdobej hudby. Po 13. diele zatiaľ len zhŕňam, že je to kvalitka a dúfam, že seriál nezrušia.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Už roky som obrovským fanúšikom knižného Reachera. Keď som sa dozvedela, že postavu, ktorá meria skoro 2 metre a váži okolo 115 kíl, má hrať Tom Cruise, vopred som tušila, že film nebude stáť za veľa. Musím však uznať, že napriek istým nedostatkom, bol Jack Reacher dosť dobrý a, nepoznajúc predlohu, možno výborný film. Najväčšou chybou adaptácie bolo, že hneď na začiatku odhalili, kto bol strelec. V knižke sme sa to dozvedeli až asi v polovici, kedy sa potvrdilo čitateľovo nahlodávajúce tušenie. Vo filme vo mne nič nehlodalo, lebo mi to všetko dali na striebornom podnose. Vadilo mi tiež, že buď úplne zrušili, alebo výrazne okresali situácie, z ktorých by sa knižný Reacher dostával predvídavosťou a dôvtipom. Filmový Reacher bol zmainstreamovaný nie len v akcii, ale už aj v osobe spomínaného Cruisa, ktorý prekvapivo chlapa-horu celkom dobre vystihol. Páčilo sa mi pomalšie tempo a dôkladne zobrazenie tých detektívnych častí a veľmi ma potešil taký ten old-schoolový akčný nádych snímku. Neviem, či chcú autori filmu pokračovať ďalšími dielmi, no ak by sa na to dali, odporúčam sfilmovať knihu Persuader.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Tieto Mission Impossible sa v takých kravinách vytešujú zo superkomplikovaností... Ghost Protocol samozrejme v tomto dodržal tradíciu, ale po istom čase (od 1996) aspoň konečne dával zmysel. Keď na začiatku povedali, že to, čo ukradli z Kremľa boli spúšťacie kódy ruských nukleárnych zbraní, normálne som si musela dať pauzu a zamyslieť sa, v ktorom roku sa to má akože odohrávať, pretože len máločo je otrepanejšie ako hrozba nukleárnej vojny medzi Ruskom a USA. A prirodzene, človek by si myslel, že to už je za nami. Napriek tomu to celkom dobre napasovali do deja, a keď k tomu pripočítam všetky tie technické a akčné parádičky, ktoré veľmi napínavo neustále zlyhávali, musím uznať, že MI4 bola nadpriemerne dobrý film.

Torchwood (2006) (seriál)

1. a 2. séria: 4 hviezdičky, 3. a 4. séria: 5 hviezdičiek (alebo milión :-) Roky už som namotaná na Doctora Who, čiže pozrenie si Torchwoodu bola len otázka času. Úvod je pomerne pomalý a ktovie, či by som sa vôbec dala do ďalších dielov nebyť už vopred obľúbeného kapitána Jacka. Ale už po pár dieloch sa u mňa začali prejavovať závažné príznaky seriálovej závislosti, ktoré vyvrcholili v 3. a 4 sérii mojim takmer sa neodlepením od obrazovky. Okrem mnou odjakživa zbožnňovaných sci-fi haluzí totiž Torchwood ponúka neskutočne realistický pohľad na povahu človeka a ľudstva ako celku. Na jednej strane seriál diváka nenechá so žiadnymi ilúziami až mu je ťažko pri srdci, na druhej strane však ponúka fascinujúce morálne dilemy, ktorých samotná existencia znamená, že to s nami možno až také strašné nebude. Okrem tejto myšlienkovej roviny mi nedá nevyzdvihnúť aj nervydrásajúce a intenzívne emócie, ktoré seriál neľútostne žmýka z diváka, či už sú to záchvaty smiechu alebo potoky sĺz, ďalej napínavú akciu, dobrodružstvá, prestrelky a naháňačky a úžasné postavy - aj ako sú napísané, aj ako sú stvárnené. Oproti Doctorovi Who je Torchwood jednoznačne seriál pre dospelých - sex (kudos on the gay stuff :-), násilie a celkovo temnejšie dejové zvraty - ale poznať v ňom ruku Russella T Daviesa a také to nehmatateľné čosi, čo vytvára úžasnú atmosféru whovianskeho universu.

Mnoho povyku pro nic (1993)

Veľmi podarené spracovanie. Aj zábava, aj pekné prostredie, navyše hviezdne obsadenie a kvalitná predloha - nie je o čom :-)

Vikingové (2013) (seriál)

Po pilote zatiaľ v seriáli vidím parádny potenciál - aj v obsadení, aj v príbehu, aj v celkovom spracovaní. Som zvedavá, ako sa ot vyvinie.

Kurz sebeovládání (2012) (seriál)

V mnohom dosť podobné Two and a half men ale musím uznať, že celkovo má Anger management lepšiu a hlavne o dosť pozitívnejšiu premisu. Páči sa mi, koľko priestoru je venovaného aj iným postavám ako Charliemu: jeho pacienti sú bohovsky vtipní a som nadšená zo Selmy Blair aj jej postavy. Navyše camea Martina Sheena (a referencie na West Wing) sú awesome!

Doktorka z Dixie (2011) (seriál)

Veľmi sympatická záležitosť postavená na parádne prepracovaných a veľmi unikátnych postavách. Sympatická doktorka Zoe Hart, charizmatický starosta Lavon Hayes, super intenzívna Lemon Breeland, Wade Kinsella bez trička a golden boy George Tucker sú len niektorí z mnohých zábavných charakterov v Bluebell. Ide v podstate o takú južanskú malomestskú telenovelu so sviežimi komediálnymi prvkami, no napriek tomu je Hart of Dixie prudko pozerateľné.

Terapie láskou (2012)

Taká trochu iná, ale veľmi sympatická romantická komédia.