Amores perros - Láska je kurva (2000)

Depresivní a realistická podívaná, kterou umocňuje drsné prostředí mexické nižší společenské třídy. První příběh byl hodně dobrý, ale zbylé dva mě v některých pasážích dost nudily. Navíc mi přišlo, že povídky nebyly tak výtečně propojené jako v Pulp Fiction a podobných filmech. Možná jsem si pro sledování jen vybral špatnou chvíli, ale momentálně nemůžu dát víc než 3*.

Harry Brown (2009)

Harry Brown a Gran Torino jsou dva naprosto odlišné filmy, přesto se nikdo neubrání jejich srovnávání. Americké Gran Torino na mě působilo jako veskrze pozitivní snímek s poučením na konci, navíc okořeněné vtipnými hláškami Clinta Eastwooda. Naproti tomu britský Harry Brown je ponurý, drastický a východisko nehledající film, který se brutálního násilí vůbec neštítí. Penzista Harry Brown se nesnaží o žádnou zbytečnou nápravu "nezbedných mladíků", prostě jde tvrdě a neúprosně za svým. Na některé momenty , jako je třeba návštěva feťáckého doupěte, jen tak nezapomenu. Michael Caine si za to, co na stará kolena předvádí, zaslouží můj nezkonalý obdiv!

Bratři (2009)

Výborně natočené a emočně vypjaté drama. Přestože snad každý musel vědět, jak se bude příběh vyvíjet (a to i bez přečtení zdejšího obsahu). Cením si absence amerického patosu, hvězdnatá vlajka sice vlaje na každém domě, ale beru to tak, že Amíci prostě takoví jsou. V jiných filmech je nám podsouván daleko více. Scény z Afghánského zajetí jsou dostatečně drsné a uvěřitelné (Lovci jelenů se zamozřejmě rovnat nemohou). Film dobře zachycuje, co s psychikou člověka dokáže udělat válka. Žádný veterán nejspíše nemůže žít úplně normální život, a to si nemusel projít zrovna tím, co jedna z postav. O hereckém koncertu tří hlavních představitelů už bylo napsáno hodně a i já se přidávám k pochvalným ohlasům. Minimálně Tobey Maguire si pro zlatou sošku půjde, i když i Jake Gyllenhaal a Natalie Portman si ji určitě také zaslouží.

Jakubův žebřík (1990)

Temný psychologický film, ve kterém se divák ocitá na stejné lodi jako hlavní postava Jacob. To znamená, že rychle začne ztrácet přehled o tom, co je skutečné a co ne. Na myšlence, že vojákům byly ve Vietnamu podávány drogy zvyšující agresivitu je určitě velká část pravdy, vždyť se to tak dělávalo ve většině moderních konfliktů.

The Collector (2009)

Těžké rozhodování mezi 3* a 4*. Už od začátku mě velmi zaujala hudba, která se perfektně hodí k vykreslení tísnivé atmosféry filmu. Kamera a střih jsou také na dobré úrovni, několik chyb se ale najde ohledně scénáře. Konec mě vyloženě zklamal... Očekával jsem nějaké zásadnější vysvětlení nebo alespoň odkrytí zabijákovy totožnosti. Místo toho si však tvůrci nechali otevřená vrátka k natočení dalšího dílu, který sotva dosáhne kvalit jedničky. Na obzoru se zřejmě rýsuje další nekonečná série po vzoru Saw.

Prohnilí proti prohnilým (1990)

V několika ohledech možná i lepší než skvělý první díl. Nenudil jsem se ani minutu a navíc přibylo opět pár geniálních vtipů a hlášek... "Skoncuju s tou levotou, chci dělat poctivě svou práci!" - "Cože? Ty chceš odejít od policie?"

Prohnilí (1984)

Výborný film, ve kterém nám zkušený mazák Philippe Noiret a idealistický nováček Thierry Lhermitte realisticky (a v humorném podání) ukazují, jak to u policie chodí.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Kvalitní výprava, krásná příroda a ukázky tatranského folklóru nemění nic na tom, že jsem se minimálně polovinu ze 140 minutové stopáže nudil. Film obsahoval pár velmi dobrých scén (např. závěrečné napíchnutí na hák), jenže na jeden takový moment připadá deset nudných a zbytečných. Taková legenda jako Jánošík si zaslouží lepší zpracování.

Cesta (2009)

Pochmurná atmosféra postapokalyptického světa se povedla režisérovi navodit výborně. Nejspíš se však jedná o přesnou adaptaci knihy (kterou jsem nečetl), což vysvětluje pomalu plynoucí a často i nudný děj. Dále mi chybělo nějaké hlubší vysvětlení, proč to s naším světem takhle dopadlo.

Sherlock Holmes (2009)

Sherlock Holmes pod taktovkou Guye Ritchieho patří bezesporu mezi popcornové filmy pro široké publikum, přesto jsem se u jeho sledování vydatně bavil. Londýn devatenáctého století je úchvatný, stejně tak se vydařily akční scény. Skvělý Zimmerův soundtrack snad už není třeba zmiňovat. Samotné duo Downey Jr. - Law je velice sympatické a jejich slovní přestřelky se u mě postaraly o nejeden úsměv.