Třináct životů (2022)

Závidím ľudom, ktorých to bavilo. U mňa to film prehral hneď od začiatku, keďže úplne kašle na obete uväznené v jaskyni alebo rodiny obetí a sústredí sa čisto len na technickú stránku jak tie deti/zvieratká/košík s ovocím (koho to v tomto prevedení fakt zaujíma?) dostať von. Keďže absolútne kašle na emócie, tak mi bolo od začiatku úplne jedno jak to dopadne a čo sa tam deje. Ale technická stránka je tip ťop, to hej. Lenže to je pre mňa málo. Za mňa totálna nuda. 4/10.

Starej chlap - I (2022) (epizoda)

Videl som jeden diel a ďalšie dva som preklikal, ale toto išlo mimo mňa. Nejaká dôchodcovská variácia na Bournea, či čo a starom agentovi, po ktorom zrazu ide jeden zmrd za druhým. Polorozpadnutému Bridgesovi som to neveril ani herecky, ani v akcii. Zápletka je mizerná a režijne sa mi to tiež nepáčilo. 1/10.

Volavka (2022) (seriál)

Vydarená detektívno väzenská miniséria. Detektívna línia zapeklitého prípadu pripomenie seriál True Detective a tá väzenská s nekonečnými rozhovormi so zosobnením diabla, zase seriál Mindhunter. Herecky to je tiež vydarené. Taron Egerton ako namakaný a extrémne namyslený frajírek, ktorý sa musí skamarátiť so sériovým vrahom postupne prejde tvrdým prerodom. Hlavným ťahúňom je ale zase famózny a tentoraz ani na chvíľu smiešny Paul Walter Hauser ako človek s ktorým nechceš stráviť ani sekundu. Ale je fascinujúce to zlo sledovať v bezpečí kresla na obrazovke. Nestratí sa ani Ray Liotta, ktorému som otca tesne nad hrobom fakt veril. Ale nič sa nemá preháňať Ray a až tak si sa do toho vžiť nemusel. No a nakoniec tu je sympatické duo detektívov Greg Kinnear a kráska Sepideh Moafi. 6 dielov je tak akurátna dĺžka minisérie, aby nezačala nudiť a zároveň to bolo dostatočne prepracované. No dobre, tá mafiánska línia nemusela vyznieť tak do stratena. Celkovo som ale spokojný a som rád, že detektívku okorenili väzenským prostredím. 8/10.

Star Trek: Podivné nové světy (2022) (seriál)

Tak sme sa konečne dočkali nového Treku, ktorý má atmosféru pôvodného Star Treku a zase raz epizódne zápletky. Úplne bezchybné to nie je. Ako je dnes zvykom, tak sa musí vykrádať a tak kopa epizód pripomína iné Star Trek epizódy alebo dokonca sci-fi filmy. Logika tiež hapruje častejšie akoby mala, ale na pomery týchto scenáristických packalov sme vlastne dostali obdivuhodný výsledok. Do druhej sezóny by som pridal viac morálnych dilem pri rozhodovaní, čo potvrdzuje aj vydarené finále s povinným cliffhangerom. Najväčším plusom je posádka. Hneď som si obľúbil roztomilú Uhuru, drsniačku La'an, neskutočnú krásku sestru Chapelovú a ako vždy chladne logicky konajúceho Spocka. Po pár dieloch si ma získal aj príjemný kapitán Pike, dobrosrdečný doktor M'Benga a hlavný inžinier Hemmer. Number one Una mi bohužiaľ pripadá nudná a rebelka Erica Ortegas ma neustále srala jak odvrávala kapitánovi. Niečo také by si u Picarda alebo Siska nikto nedovolil. Ale to je nešvar dnešnej doby. Namiesto logického prísneho velenia sa v kritickej chvíli vedie diskusný krúžok. Kasting sa proste vydaril a väčšina hercov dokázala predať aj to, že každá z postáv musí mať nejaký mindrák z minulosti. Prakticky každému niekto tragicky zomrel. Potešilo ma, že niektoré línie u ktorých hrozilo, že ich budú neúmerne naťahovať, stihli vyriešiť v tejto sérii. Prekvapilo zase to, že niektoré stále postavy odišli nadobro a u ďalších je návrat neistý. Takisto triky a znelka a celkový vizuál stoja za to. Až mi bolo ľúto, že jedna séria má len 10 epizód. Nesadla mi len tá rozprávková epizóda. Ale celkovo po dlhej dobe som sa dočkal Star Trek seriálu, z ktorého som nadšený. 8/10.

Jerry a Marge: Tajemství loterie (2022)

Už od traileru som vedel, že to bude pecka. Deväťdesiatkovo skvele natočený film so silným námetom, bezchybnými výkonmi, sympatickými postavami a skvelou pohodovou atmosférou. Film o tom jak chlapík z vidlákova zase raz využil chybu v systému, ale keďže to je dobrák od kosti, tak vo všetkej počestnosti a aby pomohol celej komunite. A keďže je to film pre celú rodinu, tak sa tam utužia aj rodinné vzťahy, kladné postavy k šťastiu prídu a záporná konkurenčná skupina dostane na zadok. Kto má rád film s jednoduchým ale skvele spracovaným námetom, tak bude spokojný.  8/10.

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000)

Nechápem to nízke hodnotenie. Mne sa to páčilo už pred rokmi a stále ma to baví. Naviac na to, že to zostrihali z niekoľkých dielov zrušeného seriálu, tak je obdivuhodné, že to po dejovej stránke bez problémov funguje. Obsadenie je menej hviezdne ako vo filme, ale zo sexy mrchy Amy Adamsovej sa medzitým stihla stať hviezda. Robin Dunne funguje rovnako dobre ako Ryan Phillippe a vzhľadom na to, že je to prequel a je menej skazený, tak je jeho postava sympatickejšia. Sarah Thompsonová síce na Reese nemá, ale aj jej by som bez problémov podľahol. Celkovo si ale tento diel zachoval rovnako vtipné dialógy, dobré herecké výkony a svižnú réžiu ako jednotka. Vidno, že to točil ten istý človek. K dokonalosti mi tam chýba len podobné vyústenie ako v jednotke, ale keďže je to prequel, tak Sebastiana na konci čaká nemilé prekvapenie vďaka čomu sa z neho stane ten parchant akým bol na začiatku jednotky. Škoda, že z toho nevznikol seriál. Mohla to byť rovnaká zábava ako prvý film. 7/10.

Voda pro slony (2011)

Romantická línia na mňa nefungovala. Reese mám rád, ale Pattinsona neznášam. Bavilo ma sledovať len zákulisie fungovania cirkusu, ale aj v tomto ohľade to bolo oveľa pútavejšie podané vo filme Nightmare Alley. Takže celkovo len priemer. 5/10.

Tři Kristové (2017)

Taký jednoduchý Hallmarkovský film z psychiatrickej liečebni hrajúci hlavne na city. Mínusom je obsadenie Gereho u ktorého som bol zmätený jak stará tá jeho postava má byť. Celý čas som mal pocit, že tá postava má byť o desiatky rokov mladšia od staručkého Gereho. Z trojice schizofrenikov bol najzaujímavejší a najlepšie zahraný príbeh Waltona Gogginsa, ktorý znova dokazuje, že zahrá čokoľvek. Whitford mi tam pripadal len do počtu a Dinklage holt vychytal nutnú líniu, ktorá musí mať nejaký tragický koniec. Trochu ma sklamalo, že sa tam viac nepracovalo s dôvodmi, ktoré viedli k schizofrénii. Boli tam naznačené, aby to divák pochopil, ale doktor sa im vlastne vôbec nevenoval. Asi by sme ako diváci mali považovať za úspech, že Gereho postava presadila viac terapie a menej šokov a sedatív. To sa mi zdalo trochu málo. Ale film ako celok je pohodová žánrová jednohubka. 6/10.

Carter (2022)

Je to akokeby ste sledovali jak niekto 2 hodiny hrá nejakú videohru bez akejkoľvek pridanej filmovej hodnoty. Videoherný koncept môže fungovať aj vo filmoch, keď ho prispôsobia filmovému jazyku. Napríklad Princess alebo prvý Rockov Jumanji. Tu sa o nič viac ako sfilmovať záznam z videohry nesnažili. A keďže to má neposednú kameru a zbesilý strih, tak si divák na rozdiel od Hardcore Henryho ani nemá šancu vychutnať nejaký kaskadérsky kúsok. Pokiaľ tam teda nejaký bol, lebo z toho často trčí lacné očividné CGI. Napriek tomu chápem ľudí, ktorých to baví. Nepovedal by som, že je to sračka, len je to koncept, ktorý ide mimo mňa. 4/10.

Predátor: Kořist (2022)

Tanec s predátormi: nakúkanie do yndiánskej kultúry na objednávku slavnoj predátorskoj mimozemšťanov. Séria predátorov sa pre mňa od ostatných hororov, v ktorých nejaký bubák vraždí, líšila tým, že bubák nevraždil prsaté blondínky, ale rovnocenných elitných vojakov alebo policajtov. Práve to tým duelom dodávalo grády. A čo máme tu? Nejakú žubrienku, ktorá vyzerá jak keby dorazila na pľac z detského Disney seriálu. Neriešim, že má aj s výzbrojou celej indiánskej dedinky tak 40 kg. Scenáristi si dali záležať, aby predali divákom jej postavu cez jej inteligenciu, keď nám postupne ukazujú ako sa schopne vysporiada s CGI zvieratkami, kým sa konečne nepostaví predátorovi (hm, napadlo hľadať v tejto vete dvojzmysel aj niekoho iného ako mňa?). Bohužiaľ som jej drsniačku neveril ani sekundu, rovnako ako som to neveril Emiliy Clarkeovej v Terminátorovi. A aby som nebol za pičusa, ktorý nedokáže akceptovať ženu ako akčnú hrdinku, napriek tomu, že som vyrastal na HK girls with guns akčniakoch, tak som drsniaka neveril ani Adrienu Brodymu v Predátoroch. Pritom on na to postavu v tom filme mal, ale holt nemá na to xicht. Keďže mi teda ľudské osadenstvo určené na porážku vôbec nesadlo, tak čo mi ostalo? Iba číra akcia. V prvej polovici sa dočkáme hlavne CGI zvieratiek. Kvalita renderu ja ok, ale zase sa tam dejú zbesilé bláznivé veci pri ktorých zvieratká postrádajú fyzično, takže som ani na chvíľu neveril, že sledujem niečo skutočné. Namiesto superhrdinov z Marvelu tu sterilne poskakovali a mlátili sa CGI zvieratká. Akcia v druhej polovici, keď konečne naplno nastúpi predátor je o triedu lepšia. Aj keď je potrebné vypnúť mozog a nehľadať v tom logiku. Ale aspoň som sa fakt bavil. Najviac sa mi páčila ale scéna v ktorej evidentne schopný kaskadér/ka hlavnej hrdinky (keďže jej náhodou celý čas nebolo vidieť do xichtu) vymláti v solídnej choreografii skupinku zlých kolonizátorov. Plus aj upgrade finty pre neviditeľnosť človeka mi pripadal zaujímavý. Celkovo som teda dostal zhruba to, čo som čakal. V každom ohľade priemerný produkt v súčasnom štýle, ktorý mi nijak extra nesedí. 5/10.