Stíny minulosti (2001)

Zaujímavý mix žánrov. Tešil som sa, že sa to bude viac venovať kaskadérstvu, ale väčšiu časť filmu zaberá mafiánska línia, čo by sa mi normálne páčilo, ale to mi pripadala otravná. Bez nej to mohol byť síce iný ale lepší film. Romantická línia je upozadená ešte viac, takže záverečné sebaobetovanie je také nemastné neslané. Film celkom podržalo solídne herecké obsadenie. Hlavne kráska Joey Lauren Adamsová a drsniak James Caan ako jej otec. Vo vedľajšej úlohe potešía Cuba Gooding Jr alebo Lillo Brancato pár rokov predtým ako si skurvil život a kariéru. Len ten Matthew Modine je v hlavnej rozporuplnej úlohe príliš nevýrazný. A s čiernymi vlasmi vyzerá divne. Celkovo zaujímavý film na jedno pozretie s pár peknými kaskadérskymi stuntami. 6/10.

Válka o dědictví (2022)

Dosť to pripomína komédiu Greedy s M.J.Foxom. Zase tu máme rodinku zmrdov, ktorá sa ako supy zlietla utešiť umierajúcu bohatú príbuznú, aby sa dostali do jej závetu. Samozrejme to dopadne tak, že každý z tých parchantov dostane to, čo si naozaj zaslúži. Film v ktorom nie je komu fandiť, ale tentoraz mi to nevadilo. Bavil som sa nad chamtivosťou a hlúposťou celej tej rodinky, ktorá vymýšľala jeden infantilný nápad za druhým ako sa votrieť do priazne umierajúcej. Parkrát som sa zasmial aj nahlas. Viackrát to bolo trápne, ale celkovo to stálo za jedno pozretie. 6/10.

The Starling Girl (2023)

Radikalizmus by sa nemal preháňať v žiadnej oblasti vrátane náboženskej. Potom to dopadne tak, že sa mnohí veriaci cítia ako väzni v systéme, kde žijú. Väčšina sa s tým zmieri a žije svoje nešťastné životy a časť sa s tým pokúsi bojovať ako mladá sympatická hrdinka tohto filmu. Držal som jej palce, ale dvakrát príjemné sledovať ten štýl života, ktorí takýto extrémne konzervatívni veriaci vedú, nebolo. Aspoň že záver je plný nádeje. 6/10.

Adopting Audrey (2021)

Klasická indie dráma s celkom originálnym príbehom o mladej žene, ktorej sa v živote nedarí, a tam sa skúsi nechať adoptovať staršími pármi, ktoré hľadajú niekoho s kým by mali na staré kolená bližší vzťah. Bohužiaľ hlavná hrdinka je strašne nezaujímavá a nudná, takže mi bolo celkom jedno ako to dopadne. 5/10.

Jezero (2022)

Absolútne štandardný monstr horor podaný na vážno. Takže sa tam vo veľkej miere venujú bambiliónu postáv malého mestečka. A čo trochu nuda a asi ani ostatných to nekonečné thajské rapotanie nebavilo. Po trikovej stránke sú príšery v pohode. Síce nie top, ale žiadne trápne Sharknado sa nekoná. Za mňa čistý priemer. 5/10.

Gyoseob (2023)

EvilPhoEniX to vystihol trefne. Je to solídny thriller plný vyjednávania. O Akcii to tentoraz fakt nie je. Politické pozadie nie je dvakrát dobre vykreslené. Takisto tu chýba nejaká hlbšia myšlienka. Proste len taká ukážka, čo v tom Afganistane ten hnusný Taliban robí. Škoda, že celý film nebol tak napínavý ako finálne vyjednávanie s hlavným bradáčom. Takže celkovo to je ok jednohubka. 6/10.

Blue Beetle (2023)

Komixová blbinka pre malé deti na úrovni tých slabších dielov Spy Kids. 4/10.

Man on the Edge (2022)

Pokus o epickú triádovku, kde je všetko, absolútne všetko. Gangstri, ktorí sa mlátia medzi sebou, zložité vzťahy v rámci polície, politici a všetko to je premiešané. Na jeden film je toho až príliš, takže to pôsobí ako zostrih nejakého seriálu. Takže len bez nejakého logického vysvetlenia sledujete kto s kým momentálne kuje pikle proti komu, aby sa to o 5 minút zmenilo. K tomu je tam v pravidelných dávkach akcia v typickom prehnanom a hnusnom CGI prevedení. Najviac ma bavilo objavovať kto všetko sa tu objaví. Väčšina hviezd sa tu len mihne na pár minút a nikto z nich nemá v tom rýchliku možnosť predviesť niečo zaujímavé. Úplný nepodarok to nie je, len tu bol oveľa väčší potenciál. Napríklad na seriál. 5/10.

Young Ip Man: Crisis Time (2020)

IP Man: Die Hard. Hneď na začiatku super duper zloduch Ma Long utečie z basy, aby krátko nato so svojou bandou prepadol školu, kde zajme študentov a žiada výkupné. Inak ich pekne krásne po jednom začne zo strechy budovy vypúšťať na slobodu, hehe. Našťastie medzi študentami je aj mladý Ip Man, (ktorého ale celý čas oslovujú Ye Wen, tak neviem čo tom malo znamenať), ktorý sa po vzore Johna McClanea rozhodne únoscov redukovať. Naviac sa dočkáme aj nejakého toho šokujúceho odhalenia, ktoré je ale podané nefunkčne, lebo dramatické scény tu sú zredukované na minimum. Film je prakticky nonstop sled akčných scén so zbesilým tempom. Bitky sú ale len ok pozerateľný priemer. Sú dynamické a dobre sa na ne pozerá, ale často sú predrátované a chýbajú tu nejaké pamätné chvaty. Ani to guľometné boxovanie do protivníka nemá také grády ako keď ho predvádza Donnie. Takže celkovo priemerné kung-fu, ktoré aspoň vďaka krátkej stopáži svižnému tempu rýchlo utečie. 5/10.

The Baker (2023)

Konečne po dlhšej dobe nejaké béčko, ktoré má kvalitnú jak technickú stránku, tak aj funkčný príbeh so zaujímavými postavami, ktoré si ma hneď získali. Naviac zápletka je moja srdcovka. Nezastaviteľný drsniak + malé dievčatko na ceste za pomstou. Proste kopírka Leona. Ale vydarená. Herecky toho bručouna so železnými päsťami a mäkým srdcom zahral Perlman ľavou zadnou. Horšie to je v bitkách, kde už vidno, že má svoj vek a dvakrát svižne nepôsobí. Ale je to dostatočne zakamuflované a vrcholom je bitka akože na jeden záber v obmedzenom priestore jeho dodávky. Akonáhle dôjde na akciu, tak je na čo pozerať. Krvavá, nekompromisná, bolestivá. Nápadite a prehľadne natočená. Samozrejme v centre je to postupné zbližovanie ústrednej dvojky a aj keď malá toho veľa nenahovorí (vlastne nič), tak je hrozne roztomilá. Slabší sú snáď len záporáci, ktorí sú príliš jednorozmerná. Keitel ako hlavný kápo trochu komicky fuckuje a Koteas ako jeho dvorný zabiják mal potenciál na nejaký vývoj, ale nakoniec to vyšumelo do stratena. Prekvapí snáď len na tento typ príbehov netradičný happy end. Ale pri záverečnej pesničke Iggy Popa by žiadna depka aj tak nefungovala. Celkovo super béčková žánrovka. P.S: Nevypínajte hneď titulky. 8/10.

Časové pásmo bylo změněno