Čmuchalové (2023) (seriál)

Bitkársky nárez v ktorom sa pre zmenu v hromadných bitkách vo veľkom používajú ruky, keďže hlavné duo sú boxeri. A napriek tomu, že mám radšej rôznu akrobaciu a kopy, tak tentoraz ma bitky nadchli. Sú dynamické, tvrdé a tak akurát krvavé. Krv nechýba, ale ani to nie sú nechutné gore jatky. Zápletka (dobrí vs. zlí úžerníci a ich obete) je jednoduchá, priamočiara, bez nejakých zbytočných odbočiek alebo šialených šokujúcich odhalení, ale dokonale funguje. A to vďaka postavám. Tie kladné si ma získali behom prvého dielu. Ústredné duo mladíkov, ktoré sa skvele dopĺňa. Jeden je trochu nudný správňák za každú cenu a druhý je ukecaný chválenkár. Ďalej tu je charizmatický dobrý úžerník a jeho sympatická chránenkyňa  dvaja ultimatívny vymáhači. Na druhej strane je slizký megaparchant, ktorému som hneď prial smrť a po boku má verného nabúchaného golema u ktorého som si nevedel predstaviť jak ho ústredné duo premôže. Od prvého do šiesteho dielu seriál neskutočne graduje a bola radosť to sledovať. Vrcholom pre mňa bol štvrtý diel, ktorý je najakčnejší. V šiestom diely ale dôjde k redukcii kladných postáv. A aj keď od začiatku dielu bolo jasné, že sa k niečomu tragickému schyľuje, tak som nečakal, že to neprežije tak veľa z nich. Mohla to byť skvelá zámienka k prerodu ústredného dua od dobrákov od kostí k ultimatívnym parchantom, ktorí by sa vydali na cestu pomsti v krvavom finále, ale prevedenie je teda riadne rozpačité. Atmosféra seriálu sa po tom masakry prekvapivo zľahčí a duo vtipkuje snáď viac ako v predošlých dieloch dokopy. Dejovo to úplne zdegeneruje a začne sa diať jedna nezmyselná chujovina za druhou s cieľom nejak dať hrdinov a zloduchov do jednej scény, aby si konečne rozbili držky. A nakoniec aj finále bolo pre mňa mimo bitiek vlastne neuspokojivé. Už dávno som nevidel seriál, ktorý by sa v posledných dvoch dieloch tak úplne pokazil. Našťastie tých prvých 6 dielov stojí za to a kto má rád poriadny tvrdé bitky, tak bude spokojný. Seriál som sledoval v CZ dabingu, ktorý mi tentoraz celkom sedel. Dokonca aj to dnes už nezvyčajné časté použitie najtvrdších nadávok sa mi páčilo. Kurvuje, píčuje a vyjebáva sa tu ostošesť. :-) Celkovo je seriál u mňa za 8/10.

God Is a Bullet (2023)

Začne sa to pôsobivo. Pripomenie to 8MM tým, že to je taká exkurzia do sveta o ktorom radšej nič vedieť nechcete. Ale nakoniec celá tá satanistická línia vyšumí do prázdna a ukáže sa, že za všetkým je stará dobrá chamtivosť a osobné záujmy pár parchantov. Spracovanie je tiež rozporuplné. Neustále sa striedajú chvíľky brutálnych scén, ktoré sú fakt nepríjemné s dlhými pasážami, v ktorých sa dokopy nič nedeje. A po nejakých desiatich hodinách tohto nekonečného filmu som z toho bol už riadne unavený. Finále je naviac ultrabrutálne do takej miery, že je to komické. Veľkým plusom sú herecké výkony. Okrem ústredného dua a hlavného záporáka vyzdvihnem hlavne Ethana Supleeho, ktorý si zahral riadne nepríjemnú nabúchanú gorilu. Asi najzaujímavejšie na filme je to, že neustále dokáže prekvapovať. Neraz sa postavy správajú natoľko nelogicky, že som nedokázal odhadnúť jak sa to skončí. Takže nuda to nebola, ale film ma skôr sklamal, pretože tam bol oveľa väčší potenciál. 6/10.

Flash (2023)

DCčková variácia Spider-Man: No Way Home. Zase mladý poserie všetko čo sa dá a tak sa všetky rôzne alternatívne reality trochu pomiešajú a celý zvyšok filmu sa to mladý, ktorý je tu len dvojmo (o tretej verzii pomlčíme, lebo by to bol spoiler), snaží všetko napraviť. Samozrejme všetko dobre dopadne a všetci žili šťastne až do najbližšieho pokračovania, ktoré vzhľadom na mizerné tržby nebude, ale remake to istí. Prachy sa musia točiť. Trailery sa mi celkom páčili, takže som čakal pohodovú jednohubku. Ale bolo tam príliš veľa otravných vecí. Akcia je klasický digibordel, ktorý ma vôbec nebavilo sledovať. Povinné sitcomovské vsuvky sú tradične otravné. Mladšia verzia Flasha je na zabitie. Ale na druhej strane staršia verzia mi bola celkom sympatická. Ezra je možno chudák s množstvom psychických  problémov, ale ako herec nie je zlý. Bavili ma aj rôzne cameo výstupy. Dejovo to nakoniec všetko pekne do seba zaklapne. V rukách schopnejšieho režiséra, ktorý by to natočil viac oldschoolovo (napríklad Nolan), by to mohla byť pecka, ktorá by mi sedela. Takto je to typická súčasná komediálna digibordelová komixovka pre malé deti (či už vekom alebo duchom). Holt, som príliš starý na takýto shit. 4/10.

Obchod s bílým masem (2005) (TV film)

Silná téma o obchodovaní s bielym mäsom, ale nudné, rozťahané spracovanie, ktoré vo mne nevyvolalo žiadne emócie. 4/10.

Asteroid City (2023)

Príbeh ústrednej rodinky, ktorá sa vyrovnáva so stratou manželky a matky ma celkom zaujal. Anderson vie postavy kvalitne obsadiť a hercov dobre režírovať. Bohužiaľ tá jeho typická forma pôsobí už skôr otravne a samotnému príbehu škodí. Hlavne narušovanie príbehu mnohými dejovými odbočkami. Takže niekde v polovici filmu ma to už úplne prestalo baviť. Ale toľko hviezd pokope sa len tak nevidí a skoro každý tam má scénu v ktorej zažiari. S výnimkou snáď len Edwarda Nortona, ktorý pôsobí celý čas znudene ako Willis. Už ma fakt Norton štve tým jak úplne serie na svoju filmovú kariéru. 4/10.

Clerks III (2022)

Tak som konečne dostal chuť si to pustiť a bohužiaľ je to také sklamanie ako sa dalo čakať. Smith to už v sebe nemá. Nezvláda nielen formu, ale už mu došli aj nápady. Téma smrti tu proste vôbec nefunguje. Najsmutnejšie bolo, že po náznaku posunu v živote ústredného dua v minulom diely, sa ukázalo, že sa mentálne vrátili niekde do stavu z jednotky. A tie somariny, ktoré zamlada pôsobili cool, sú už len trápne. Najviac to vidno v druhej polovici filmu, v ktorej sledujeme ako opakujú scény z jednotky. Skutočne vydarených vtipov, ktoré ma rozosmiali, tam je minimum (cameo Ethana Supleeho, ktorý tú skurvenú loďku stále nevidí). Väčšinou sa len cituje alebo nadväzuje na legendárne hlášky z minulých Smithových filmov, ktoré, sú také legendárne, že som si ich dobre pamätal, aj keď som tie filmy nevidel už roky. Na hlášky z tohto dielu si už zajtra nespomeniem. Väčšina cameo výstupov je tiež zbytočná. Affleck znova pripomína, prečo získal povesť mizerného herca. Celkovo sa mi vôbec nepáčilo aký osud Smith pre tieto postavy prichystal a ani samotné spracovanie tomu vôbec nepomohlo. So Smithom to definitívne vzdávam. Chcel som dať tretiu hviezdu aspoň z nostalgie, ale pri repete predošlých filmov, si tento diel už nepustím. 5/10.

Šampióni (2023)

Príjemný pohodový športový film, ktorý síce neprináša absolútne nič nové (že je to remake som netušil, ale ani ma to neprekvapuje) a je plný klišé, ale jak plynula stopáž, tak znova všetky zafungovali a nakoniec som bol rád, že sa ten nie až tak veľký parchant tréner polepšil a všetky postavy nakoniec došli k svojmu vysnívanému happyendu (vrátane šoumena, ktorý sa nakoniec trafil, pokiaľ ste nevynechali záverečné titulky). Prekvapivo sa režisér nechutných komédií Farrelly krotil a až na jednu scénu so zvracaním, to bolo v pohode. Predsalen sa ale prvá polovica filmu rozbiehala pomalšie a dúfal som, že to bude vtipnejšie. Priestor pre niečo intenzívnejšie tu evidentne bol. Podľa hodnotení je na to originál lepšie. Takže pre divákov originálu je remake asi zbytočný, ale pre ostatných (hlavne fanúšikov Harrelsona) to je povinná príjemná jazda. A downiaci boli ako vždy roztomilí. 7/10.

Come Out Fighting (2022)

Režisér zase neprekročil svoj tieň a tak sa dočkáme hlavne nekonečnej prehliadky starej techniky a ešte starších akčných hviezd. Keď dôjde na nejakú akciu, ktorá je na video-Z-tkové pomery veľkolepá, tak je to strašne amatérske a nudné. Najvtipnejší je úvod s CGI lietadielkami, ktorý ukazuje ako by vyzeral Tmavomodrý svet, keby ho natočil Asylum. Dej nemá zmysel vôbec rozoberať. Akurát je tam o niečo viac černochov a tak dôjde aj na poznámky ohľadom rasizmu. Takže tak. Nenechajte sa nalákať nejakým známym menom v obsadení. Nikto z nich tu nič zaujímavé nepredvedie. 1/10.

Vyproštění 2 (2023)

Ok, tak toto som nečakal. Na sériu John Wick som už regulérne alergický. Prvý diel Extraction ma nebavil po dejovej stránke a ani akcia ma úplne nenadchla. Ale v dvojke to nejak všetko do seba dokonale zaklaplo a v každom ohľade ma to bavilo. Jednak príbeh, strohý ale plne funkčný. Aj postavy. V jednotke mi bol Hemsworthov hrdina ukradnutý a tu ma jeho finálny rozhovor s jeho ex dojal. A hlavne som mu celý čas fandil, aby všetku tú akčnú divočinu prežil. Zloduch bol správne slizký na to, aby som ho nenávidel, zároveň neskĺzol k trápnej karikatúre. A akcia? Žrádlo, totálne žrádlo prvotriednej kvality. Obavy som mal z tej dlhej akčnej scény akože na jeden záber. Vo Wickovi akcia vďaka častým dlhým záberom pôsobí pomaly a nudne. Ale tu, dokonca aj v tej dlhej akože jednozáberovej scéne, má akcia tú správnu dynamiku, aby to pôsobilo svižne, ale zároveň prehľadne. Nasnímanie akcie sa teda vydarilo na jednotku. O jej prevedení je zbytočné hovoriť. V tomto ohľade má Hargrave dlhoročné špičkové skúsenosti a ani tu nesklamal. Hlavné je, že na rozdiel od Wicka, som nebol akciou presýtený, ale je správne dávkovaná. Takže po skončení filmu mám chuť si ho hneď pustiť znova. Keby Hargrave dostal do ruky réžiu nejakého dielu Expendables a zároveň by mal rovnakú voľnosť ako tu, tak to by bola vysnívaná pecka. Ale asi by mu tí dôchodcovia v akcii nestačili, tak nič. Teším sa na ďalší diel Extraction a snáď sa vyrovná kvalitám tohto dielu. P.S: Natočiť remake Raidu je už zbytočné. Hargrave strčil do vrecka minimálne jeho druhý diel. 10/10.