Spider-Man: Bez domova (2021)

Prvá polovica je mizéria na úrovni Netflixovských produkcií. Vykrádačka slávnejších predobrazov v oveľa horšom prevedení okorenená neskutočne otravným sitcomovským humorom. Spiderman mi tam regulérne liezol na nervy a prial som mu smrť. Potom sa na scéne objavia zloduchovia z minulých filmov (fakt film nevyrukoval so žiadnym novým záporákom? no ty brďo, to je lenivosť) a film sa vyšplhá aspoň do priemeru. Ale stále je smutné jak tí seriózni záporáci musia teraz nasilu hláškovať, aby sa päťroční diváci (čo je evidentne hlavná cieľovka Marvelu) neposrali od strachu. Poslednú hodinu ale film konečne nakopnú ďalší dvaja pavúci, ktorí sa už nesprávajú jak retardovaný teenager a vďaka nim snáď konečne dospeje aj on. Chémia medzi nimi a konečne aj hlášky fungujú na plno. Dokonca sem tam aj dramatické scény. Len škoda, že akcia je digibordel, ktorý sa nevyrovná akcii jak z Webbových a už vôbec nie z Raimiho filmov. Takže celkovo ok mierny nadpriemer, ale vzhľadom na účasť toľkých slávnych postáv to mala byť oveľa väčšia pecka. 6/10.

Lékořicová Pizza (2021)

Ok pohodový film so sedemdesiatkovou atmosférou, ale miestami mi pripadal nekonečný. Našťastie chémia medzi ústredným párom funguje dobre a tak som vydržal to nekonečné čakanie na to, či mu ona konečne dá. Bradley Cooper je už tradične za vtipného kokota. 6/10.

Dívka v pavoučí síti (2018)

Po Fincherovom filme som skúsil ešte túto verziu práve preto, že je to vraj skôr tupý akčniak ako nejaká komplikovaná detektívka. Ale je to až príliš tupé. Vďaka Fincherovmu filmu som bol aspoň v obraze ohľadom vzťahov medzi postavami, ale tentokrát postavy vôbec nefungujú. Herecké obsadenie je oveľa horšie. Akcia tuctová. Hlavná hrdinka sa správa ako taký mix Punishera a Bournea, ale ani na jedného z tých hrdinov sa nechytá. Táto séria nie je pre mňa. 4/10.

Piráti: Poslední královský poklad (2022)

V každom ohľade podstatne horšie ako predošlý film. Schválne nepíšem jednotka, pretože dejovo to nemá nič spoločné. Sú to nové postavy, herci a aj príbeh. Postavy sú otravné, humor trápny, príbeh chaotický, akcia prehnaná ako to majú vo zvyku v USA blockbusteroch. Totálne nereálna a plná mizerného CGI. Vlastne ma na tom filme vôbec nič nebavilo. 3/10.

Severní moře v plamenech (2021)

Ako celok to príliš nefunguje. Je to príliš ukecané a je tam veľa nudných pasáží, ale keď dôjde na trikové scény, tak je to paráda. Vyzerajú pôsobivo, technicky perfektne a neraz originálne. Niektoré z tých scén som ešte v žiadnom katastrofáku nevidel. Plus tam sú aj pekné podvodné scény. Takže za jedno pozretie to stojí aj keď je to ako celok typicky seversky chladné. 5/10.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Originál som nevidel, knihu som nečítal a vlastne som vôbec netušil čo od toho filmu čakať. Dal som si poriadne načas, kým som si ho pustil, pretože som tušil, že to asi nebude pre mňa. No a dočkal som sa nekonečnej chladne pojatej detektívky zloženej z množstva línií, ktoré do seba kompaktne nezapadnú, ale pôsobí to ako miniséria, v ktorej akonáhle sa uzavrie jeden príbeh, tak sa rozbehne ďalší. Ten ústredný prípad ma vôbec nezaujímal. Craigova postava mi bola tiež celkom ukradnutá. Jedine postava Rooney Maray bola celkom fascinujúca, aj keď bola len povrchne napísaná a tá línia s tým tučným prasaťom bola riadne hnusná. Nechápem, prečo celý film nebol od začiatku len z jej pohľadu a Craig tam mohol byť len za jednu z mnohých postáv, ktorá sa tam mihne. Niektoré jednotlivé scény a aspekty filmu boli vydarené ale ako celok to nefungovalo a niektoré vážne scény mi pripadali k smiechu (odhalenie hlavného vraha alebo celá tá záverečná misia v ktorej Rooney pomôže Craigovi). Toto sa proste nevydarilo. 5/10.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Príbeh o netradičnom sériovom vrahovi, ktorý je podaný rovnako netradične. Možnože tam sú nejaké logické prešľapy, ale jednak je samotný príbeh neskutočne pútavý (najviac ma bavila časť s Hoffmanom) ale hlavne tu sú absolútne dokonale cez obraz sprostredkované rôzne vône a pachy. Fakt som mal chuť sa pri tých príjemných sa zhlboka nadýchnuť a pri tých nepríjemných zapchať si nos. V tomto smere je film výnimočný. No a ako bonbónik tu máme tripové finále. Po tomto filme som mal dlho problém diabolského Whishawa akceptovať ako toho typického chudáčika akého bežne teraz hráva. Je to fakt borec. 10/10.

Černý krab (2022)

Zaujímavý námet, ale spracovanie nie je dostatočne pútavé, aby to utiahlo celovečerný film. Pritom technická stránka je ok a kto má rád filmy odohrávajúce sa v zime, tak si užije prestrelky krasokorčulujúcich snehuliakov s protivníkmi na ceste z bodu A do bodu B vo vojne v ktorej ani poriadne nevieme o čo ide a kto je vlastne na tej dobrej strane. Celkovo proste ďalší priemerný film z Netflixu. 5/10.

Bojové nasazení (1986)

Douglas to okomentoval trefne, tak čo k tomu dodať? Clint je tu presne v tej polohe v ktorej ho milujeme najviac. Ostrý ako britva a hláškujúci ešte vtipnejšie ako Arnie. Proste starý dobrý politicky nekorektný hrdina, ktorý musí z bandy šupákov urobiť poriadnych chlapov. V záverečnej akcii sa ukáže, že to dokázal. Prekvapivo bezzubí tu je jeho protivník v podaní Everetta McGilla, ktorý síce vyskakuje jak besná čivava, ale nakoniec je úplne neškodný. Bavila ma aj tá snaha Clintovej postavy drsného mariňáka sa na staré kolená zmeniť, pochopiť svoju ex a znova si ju získať. No a záverečná akcia síce nie je po režijnej stránke nijak výnimočná, ale je to stará dobrá analógová akcia so skutočnými loďami, vrtuľníkmi a výbuchmi, ktorých tlaková vlna mi aj cez TV skoro odtrhla gule. Tak aj za to si to tie 4 poctivé hviezdy zaslúži. 8/10.

Klukanda (2011)

Až príliš minimalistické, bez snahy niečo riešiť. Aj keď chápem, že práve to bol zámer, tak za mňa to príliš rýchlo vyšumí a zanedlho si ani nespomeniem, že som to videl. 6/10.

Časové pásmo bylo změněno