Shi cheng (2014)

Zombie Raid. Elitna jednotka nabehne do budovy, aby zlikvidovala nejakych drogovych priekupnikov, ale prekvapi ich barak plny zombie. Ludia, ktorym sa paci bezmyslienkova a bezdejova nonstop akcia plna stavnatych gore efektov, budu z tohto filmu nadseni. Ale mne uz po 10 minutach bolo uplne jedno, co sa tam deje. Ziadna postava ma ani na sekundu nezaujimala a akcia ma tiez nebavila. Tvorcovia sa sice snazia neustale prist s nejakou vtipnou krvavou vychytavkou, ale asi som uz na tieto tupe krvaky stary. Film postrada akekolvek napätie, takze pre mna to cely cas pôsobilo monotonne a dost som sa nudil. Takisto ma srali slabsie pocitacove triky. Proste film, ktory uz nie je pre mna, ale pokial ste v puberte, tak budete nadseni. 4/10.

Yeonpyeonghaejeon (2015)

Mam rad film o namornych bitkach, takze som sa dost tesil na tento film. Bohuzial vysledok je dost rozpacity. Prvy hlavny problem vidim v tom, ze film sa snazi byt dojemnou poctou juhokorejskym namornikom, takze uvodna predstavovacka postav je tak o 20 minut dlhsia ako by bolo nutne a o postavach sa dozvieme aj tie nazbytocnejsie informacie. Napriek tomu sa mi tato prva hodina pacila, lebo si ma postavy dokazali ziskat. Potom nasleduju jatky. A to je druhy hlavny problem. Neviem ako to prebiehalo v skutocnosti, ale vo filme to je znazornene dost nezazivne a ciernobielo. Lod plna demonickych severokorejcov striela do lodi plnej statocnych dobrosrdecnych juhokorejcov a nijak to negraduje. Ti dobri netrafia ani prd a ti zli roztrielavaju na sracky jedneho dobreho za druhym, ktori len krvacaju a plaču. A to je tak vsetko. Ziadne manevre, ziadna taktika. Z letargie ma vytrhli len štavnate gore efekty. Naviac je to trochu neprehladne natocene. Nie kvôli strihu ale velkym kamerovym detailom, takze som sa obcas stracal kto po kom striela. Ale akonahle to niekto schytal, tak som vedel, ze to boli ti dobri. :). No a nakoniec tu mame extremne dojimavy zaver z ktoreho sa mi chcelo skoro zvracat. Ani americke filmy nie su tak pateticke. Takze nakoniec davam aj tretiu hviezdicku, lebo mam tuto tematiku rad, ale ovela radsej by som videl tento film natoceny civilnejsie a realistickejsie bez prehnaneho tlacenia na divakove city. 6/10.

Nae simjangeul sswara (2015)

Pohodovy film z psychiatrickej liecebne so sympatickou ustrednou dvojkou. Napriek tomu, ze som sa slusne bavil a ani na chvilu nenudil, tak štvrtu hviezdicku nedam preto, ze nemam chut to vidiet znova. Pretoze som mal prilis casto pocit, ze jednotlive epizodky som uz videl inde a naviac prevedene ovela pôsobivejsie. Najviac ma mrzelo, ze viacere vedlajsie postavy tu nedostali väcsi priestor a tak mi pripadali dost nevyuzite. Originalitu v tomto filme prilis nehladajte. Snad okrem samotnej atmosfery, kedze namiesto klasickej depresivnej sondy sa tentoraz dockate skôr komedialnejsieho ladenia z neprijemneho prostredia. Za jedno pozretie tento film rozhodne stoji a pri troche stastia vam mozno sadne natolko, ze si vas uplne podmani. Mna si nepodmanil, ale bavil som sa slusne. 7/10.

Nepřítel pod hladinou (1957)

Mam slabost pre tieto namornicke bitky a Petersenova Ponorka patri medzi moje oblubene filmy. Tento film by som, co sa tyka kvalit kludne priradil k Ponorke. Akurat treba zobrat do uvahy, ze Enemy Below je o 24 rokov starsi, takze to ma naivnejsiu atmosferu a suboj medzi torpedoborcom a ponorkou je dzentlmenský. Na technickej stranke sa tiez uz podpisal zub casu, takze sceny so zmensenymi modelmi dnes uz nikoho neohuria ale na druhej strane väcsina scen s realnou lodou vyzera pôsobivejsie ako dnesne vsadepritomne CGI. Velkou devizou filmu su postavy. Hlavne postavy kapitanov. Jak na americkej tak aj na nemeckej strane su stvarneni ako rozumni a skuseni ludia. Ziadne ciernobiele rozdelenie typu chrabry american a hnusny sialeny nacek sa tu nekona. Takze vysledkom je film, ktory mozno trochu zostarol po technickej stranke, ale akonahle sa rozohraje nahanacka medzi torpedoborcom a ponorkou, tak napätie je take huste, ze by sa dalo krajat. 8/10.

Časovaná bomba (1991)

V tom filme sa neustale nieco deje. Jedna hovadina za druhou. Vysledkom je ten typ otrasneho filmu az to je neskutocna zabava. K tomu to ma kratku stopaz, zbesile tempo a mnozstvo infantilnych napadov, takze sa nudit nebudete ani na sekundu. Mna najviac potesil Billy Blanks v dost velkej zapornej ulohe. Rozhodne tento trash odporucam.

Mrtví muži netančí (1997)

Nejaky divny mismas v ktorom po nepodarenej uvodnej akcii jednej jednotky sledujeme otravny vycik nejakeho zenskeho komanda, aby sme sa v poslednej tretine dockali aj trocha tuctovej akcie. Za zmienku stoji este megatrapny suboj Biehna a Paula. Z nudy ma miestami vytrhla len nejaka ta trapna scena. Proste tragikomedia. 3/10

Brothers (2015)

Indicky Remake Warriora. Hm. Nakoniec to dopadlo dost slusne. Najväcsim plusom je, ze aj ked je pribeh dost podobny, tak celkove spracovanie je dostatocne odlisne na to, aby mal vznik remaku zmysel. Len neviem, ci to beznemu europanovi sadne pretoze sa dockame vsetkych klasickych neduhov Indickych filmov. Premrstenu stopaz, jednoduchsie napisane postavy, teatralne herecke vykony, hudobne vystupy bez ktorych by to v Indickom filme fakt neslo atd. Na druhej strane postavy funguju na jednotku a dokazali vo mne vyvolat patricne emocie, Predstavitel otca a starsieho z bratov su neskutocne charizmaticki herci, takze si ma podmanili a ich pribeh ma zaujimal. Len skoda, ze som sa o nich dozvedel kazdu jednu zbytocnu prkotinu bez ktorej by som sa obišiel a film mohol byt kratsi kludne aj o hodinu. Hudobne cisla sa dali vydrzat, lebo soundtrack sa fakt vydaril a ustredna tema je famozna. No a bitky? Tie su slusne, ale su v takom tom realistickom MMA style, ktory nemusim. Ja mam radsej akrobatickejsie bitky s dychvyrazajucimi kaskaderskymi kuskami. Objektivne by som im vytkol len to, ze nepôsobili prilis drsne a ku kontaktom medzi supermi prilis nedochadzalo. Takze vysledkom je zaujimavy exoticky remake, ktory rozhodne odporucam jak fanusikom originalu, tak aj ludom, ktori doteraz ziadny Indicky film nedopozerali. 7/10.

Nesmrtelný (2015)

Namet nie je prilis originalny. Dost mi to pripomenulo film Freejack a s niektorymi aspektami z filmu 6th Day. Ale to nevadi. Co mi vadilo, ze sa to zacalo ako celkom inteligentny film, ktory mal na viac a po nastupe Reynoldsa sa z toho stala jednoducha priamociara akcna nahanacka. A akcie tam bohuzial tiez az tak vela nie je. Je natocena standardne. Co mi nevadilo az do chvile, kedy som zistil, ze to reziroval inokedy vizualne originalny Singh. Tentoraz ale s nicim zaujimavym neprisiel a vysledok vyzera jak keby to natocil hocijaky druhorady rutiner. Skoda. Aspon ze z hercov dostal slusne vykony a tak Kingsley konecne po dlhsej dobe nebol trapny a aj Reynolds bol v serioznej ulohe v pohode. Vysledkom je slusna priamociara jednohubka, ktora nie je prilis originalna, ale je kompetentne natocena a tak je lahko stravitelna na pondelok vecer pri TV k dietnemu jogurtu k zotaveniu po nejakej tej operacii. ;-) 5/10.

Námořní pěchota (1990)

Taky Expendables 0 s hercami, ktori su za zenitom este viac ako Sly a jeho parta. Skoda, ze po dejovej stranke to je strasne naivne a postavy su znova namachrovane jak v Top Gune. Asi to bolo v tej dobe v mode, ale mne to proste nesedi. Naviac skoda, ze okrem Biehna a Sheena tu nikto nema väcsi priestor aj ked je v obsadeni niekolko dalsich znamych ksichtov, tak su len do poctu. K tomu naivnemu stylu je tu zase v kontraste R-kova akcia. Sice jej tu nie je vela a az na finale pôsobi dost nezazivne, ale finale je fakt dost slusne a prakticky len kvôli nemu by som odporucil tuto naivnu propagandu aspon raz vidiet. 5/10.

Dárek (2015)

Solidny film, ktory neustale balancuje medzi thrillerom a dramou. Ustredna trojka podava skvely vykon. Vadili mi len 2 veci. Tempo filmu je na môj vkus az prilis pomale a potom zaver, ktory sa prikloni k thrilleru. Tato pointa mi pripadala zbytocna a tuctova a o triedu v mojich ociach zhodila inak dost originalne pojaty film. Ale na debut je to slusny film. 6/10.