Přání smrti II (1982)

Dvojka pôsobí ako béčková tupá kopírka jednotky. Zo začiatku sa ešte snaží tváriť seriózne, ale čo sa týka deja, tak sa tvorcovia zmôžu len na vymýšľanie čo najpestrejších spôsobov, akými Bronson likviduje svojich protivníkov. Takže koho nudila akcia v jednotke, tak teraz bude spokojnejší. Už si Bronson zašpiní ruky aj v nejakej tej bitke. Návrat niekoľkých postáv z minula je zbytočný. Prakticky tu sú len, aby sa ich séria nadobro zbavila a Bronson mal zámienku pre pomstu. Takže výsledkom je tupý revenge akčniak akým je aj Willisov remake. Snáď budú ďalšie diely natoľko odtrhnuté od reality, že budú aspoň zábavné. 4/10.

Chvíle dozrávání (2021)

Zase som sa nechal ojebať hviezdnym hereckým obsadením a vôbec sa mi to nepáčilo. Serafini je tragéd bez ohľadu na to, či točí akčniak alebo komédiu. 1/10.

Transdarinka (2015)

Tak toto je pravý Hollywood. Kto má rád brodenie sa v odpade spoločnosti, tak si film užije. Našťastie sa to nesnaží príliš hrať na city a ani to nie je žiadna depka, ale všetkých tých exotov nám ukazje s obrovským nadhľadom a je to riadna zábava. Viackrát som sa neskutočne zasmial. Až sa mi nechce veriť, že to natočil režisér meganudného filmu Florida Project. Ten sa bral až príliš vážne. Tentoraz má film aj dejový oblúk, ktorý nejak zmysluplne vyústi. Páčil sa mi prístup manželky k nevere svojho muža, ktorý rád fajčí transkám vtákov. Stará sa o rodinu, tak čo? :-) No a tie dve transky to asi ani nemuseli hrať. Tie hlody, čo vypúšťali z úst som ešte nepočul. Kľudne by mohli mať stand up show. Napriek krátkej stopáži to ale miestami už bolo príliš vyhrotené a niektoré scény ma už nebavili. Je to ale rozhodne nevšedný film, ktorý sa oplatí vidieť ak radi nahliadnete do zákutí, kde by ste sa nechceli ocitnúť ani na chvíľu. 6/10.

Přání smrti (1974)

Tak ma macík Wacík konečne dokopal k tejto sérii a napriek tomu že prvý diel vznikol v dobe, v ktorej filmy mali tak pomalé tempo, že by sa pri nich unudil k smrti aj slimák, tak mi to sadlo a vôbec som sa nenudil. Najviac ma prekvapilo, že viac ako o osobný príbeh hlavného hrdinu tu ide o vykreslenie doby, keď vo veľkomestách rozkvitala zločinnosť a tak sa film snaží nastoliť myšlienku, či by nebolo dobré, keby občania zobrali spravodlivosť do vlastných rúk a ozbrojili sa od hlavy po päty, lebo na starom dobrom vidieku, kde je každý ozbrojený, vám hrozí prinajhoršom náhodná smrť od podobne ozbrojeného dobráka. Je pekné, že si film nezabudol aspoň raz rýpnuť aj do druhej strany. V tej situácii v ktorej sa Bronsonova postava ocitla, mu asi nebude mať nikto problém fandiť. Aj keď za ideálne riešenie to ani zďaleka nepovažujem. Bolo ale zábavné sledovať jeho príbeh. Postupnú premenu, ktorá je podaná skôr cez hudbu, lebo Bronson má 98% filmu jeden výraz. O zábavu sa tu staral do veľkej miery detektív Colombovského typu, ktorý na všetko hneď príde, ale tentoraz sa nad páchateľom zľutuje. Konečne. Aj Falk by ho nechal ísť. :-) Nové mesto na vyčistenie ulíc už čaká. O akciu tu nejde. Takticky sú to stereotypné scény: navaľ prachy, nedám pif paf. Ale film vizuálne rozhodne nudne nepôsobí. Zaujmú jak hrátky so odrazmi v zrkadlách alebo westernová scénka. A napätie funguje na jednotku celý film. Takže celkovo za mňa spokojnosť a aj po rokoch film funguje perfektne. Remake si už vôbec nepamätám, ale tento film sa mi z hlavy len tak nevykúri. Trochu mám strach z pokračovaní, v ktorých sa to má zvrhnúť v tupý trash. 8/10.

Oscar 2022 (2022) (pořad)

Bohužiaľ už niekoľko rokov mi je úplne jedno, kto získa Oscara (úroveň Oscaroviek roky prudko klesá a za posledných minimálne 10 rokov sa nejaká stálica medzi nimi zrodí veľmi zriedkavo) a aj tento rok ma vlastne potešil len Oscar pre Billie Eilish, ktorej hudbu mám rád. Ale roky rokúce Oscarovú show rád sledujem. S výnimkou minulého roka, keď show dosiahla také dno nudy, že som to po pol hodine vzdal, to tentoraz bola zase raz celkom zábava. Z časti vďaka tvorcom (rôzne retro medailónky Godfather, Bondovky a hlavne Pulp Fiction alebo pekný zostrih zosnulých hviezd) a z časti na úkor zúčastnených. Smith a jeho fackovačka a aj fuckovačka sa zapíše do dejín. Som zvedavý jak mu to ovplyvní kariéru. Trio moderátoriek bolo bohužiaľ znova dokonale nevtipné a rovnako aj pokusy o pre mňa asi navždy nepochopiteľný černošský humor, behom ktorého sa všetci černosi nonstop správali nedôstojne jak nejakí ožrani z krčmy. Takže celkovo si tento ročník zaslúži taký mierny tichý potlesk hlavne pre nepočujúcich. 6/10.

Burden (2018)

Až príliš obohratý námet o rasizme, ktorý zaujme snáď len tým množstvom full retard redneckov, ktorí sú riadne odpudiví bez ohľadu na to, či sú rasisti alebo nie. Takisto som čakal, že k tomu prerodu ústredného bieleho KKK retarda dôjde skôr a nie až v závere filmu. Takže celkovo to vyznelo do stratena a ani herci tu nemali príliš, čo hrať. 5/10.

Yeoljung gateun sori hago itne (2015)

Skvele obsadený film z odporného prostredia o bulvárnych novinároch, ktorí otravujú rôzne hviezdy. Síce je to pojaté ako komédia, ale mne to vôbec nepripadalo smiešne. A kto jak skončí mi bolo tiež jedno. Nuda. 4/10.

V písku ostrova Iwo Jima (1949)

Je to trochu zvláštne sledovať vojnový film natočený tesne po vojne. Z filmárskeho hľadiska je to zastaralé. Rovnako vyznenie filmu je strašne naivné a cítiť v tom trochu agitku o správnych chrabrých amerikáncoch, ktorí aj keď zo začiatku vo výcvikovom tábore majú nezhody, tak sa behom prvých bojových dní skamarátia a všetky nezhody hodia za hlavu. Najväčším plusom filmu sú bojové scény plné dobovej techniky a aj keď brutalitu a krv tu nenájdeme, tak vyzerajú pôsobivo. Takže, s prihliadnutím k dobe vzniku, to je stále nadpriemerný vojnový film. 6/10.

Směska (2021)

Veľmi príjemný detský ale nie detinský film s retro 90s atmosférou (a nejakými tými dobovými gadgetmi, Napster, hehe) a pohodových pesničiek. Chvíľu to trvalo kým ma film strhol. Ale jak sa postupne budovalo priateľstvo medzi ústrednou trojicou dievčat, tak ma to začalo baviť. Veľkým plusom je postava predavača. Ťažký pohodár. No a vo finále to všetko perfektne vyústi a všetci si s radosťou zatancujú. P.S: to že tentoraz šikanuje spolužiakov chlapec na vozíčku je vtipné zrovnoprávnenie. Aj kriply môžu byť svine. 6/10.

Slzy slunce (2003)

Tak ani na druhý pokus a tentoraz v rejžovom kate ma to nepresvedčilo o tom, že je to dobrý film. Na to má ten film strašne ploché postavy na ktorých mi nielenže nezáležalo, ale ani ten ich vývoj, na ktorom má film stáť vôbec nefunguje. Vôbec som im neveril, že majú chuť položiť život za tú skupinku neznámych chudákov a ani žiadne puto sa medzi nimi nevytvorilo. Napríklad vo filme Three Kings podobná dejová línia funguje dokonale a skvele poháňa film. Tu nie. A mimo tejto nefunkčnej dramatickej línie, film nemá čo iné ponúknuť. Akcie tu je minimum. Nejaké tie drsnejšie scény zabíjania nevinných v dnešnej dobe tiež nijak extra nešokujú. Oproti súčasným videoWillisovkám film zaujme len tým, že to ešte bola áčková kinoprodukcia, ale Willis si už tu už celý film trénoval hranie s naslúchatkom. Tentoraz ho ešte zmysluplne zakomponovali do deja. 4/10.