Babe (1992)

Životopis baseballistu, ktorý nielenže vyzeral ako veľká smradľavá nevychovaná opica, ale aj sa tak správal. Film sa ani nepokúša o nejakú hlbšiu sondu do jeho charakteru. Proste ho povrchne podáva ako nezvládateľný živel. Buď sa na ňom snáď budete baviť, alebo vás nebude zaujímať. Dôvod fandiť mu ma nenapadá. A tentokrát film nezachráni ani John Goodman, ktorý okrem svojej majestátnej postavy tu nemá čo iné predviesť. Nie je tu ani žiadny rozhodujúci napínavý zápas, ani žiadny démon s ktorým by hlavný hrdina v súkromí bojoval. Proste nič. Po každej stránke to je nuda. 4/10.

Vražda na Eigeru (1975)

Toto je strašne divný film. Prvá polovica pôsobí jak nejaká variácia na Bondovky, ale jej vyznenie je dnes už neskutočne trápne. Všetky tie macho hlášky, spôsob akým sa Eastwood správa k ženám alebo jeho infantilne štylizovaný šéf majú bližšie k Austin Powersovi ako k Bondovi. Prvá polovica je prakticky neznesiteľná. V druhej sa film dostane do hôr a akokeby sme zrazu sledovali iný film. Do veľkej miery seriózny horelezecký biják. Len občas to narúša snaha vyvolať napätie ohľadom toho, ktorý Eastwoodov kolega je zradný zloduch, ktorého sa treba zbaviť. Samozrejme nesmie chýbať WTF odhalenie, ale tentoraz ma to nijak nepohoršilo a vlastne som bol so záverom celkom spokojný. V dnešnej dobe film ponúka jedinú atrakciu kvôli ktorej sa film oplatí vidieť. A to poctivé oldschool horolezecké scény bez CGI a iných trikov v skutočných exteriéroch v ktorých si to Eastwood poctivo odliezol. Síce bol celý čas istený, aj keď to občas nedávalo zmysel (napríklad keď liezol ako prvý, tak kto mu nahodil to lano, ktorým sa istil?), ale rozhodne stojí za pochvalu jak Eastwoodova odvaha, tak fyzická námaha, ktorú musel vynaložiť. Kto má aspoň trochu rád nezmyselné štveranie sa po skalách, tak bude spokojný. Do nedávna som na tom nevidel nič zaujímavé, ale v poslednej dobe ma to celkom začalo fascinovať. Takže výsledkom je divný mix Bondovky a horolezeckého filmu, ktorý sa berie vážne, ale často pôsobí komicky. 5/10.

Californication - Série 1 (2007) (série)

Pred rokmi som videl prvé dve série a vtedy mi Hank, ktorý šuká všetko čo má vagínu, imponoval. Dnes už som trošku usadlejší a Hank už nie je môj vzor, ale stále je to vtipná postavička, ktorej neustále bláznivé príhody točiace sa často okolo sexu s nádhernými polonahými babami, ma dokážu dobre pobaviť. Plus je tu aj nekonečná romantická línia s mojou obľúbenkyňou Nataschou McElhoneovou, ktorá sa evidentne bude tiahnuť celým seriálom. V dobe vzniku bol tento nekompromisný štýl seriálu plný sexu a sprostých slov niečim novým a v dnešnej čím ďalej tým viac politicky korektnej dobe je zase pre zmenu osviežujúce vidieť niečo také. Dupľom mi to sadlo po dopozeraní gay seriálov Halston a Pose. Po všetkých tých čurákoch som potreboval znovu nabudiť nejakou číčou. A tu ich je neúrekom. Z postáv okrem ústrednej dvojky a ich roztomilej dcéry zaujme aj ostatné hlavné postavy. Nezbedná šestnástka Madeline Zima alebo najlepší Hankov kamarát s jeho bláznivou ženuškou. Záver série v posledných sekundách dokonale funguje aj ako koniec seriálu ak by sa ďalej nepokračovalo. Čo ale vzhľadom na úspech seriálu tak skoro nehrozilo. Snáď Hankov a Karenin vzťah nebude neznesiteľne naťahovaný a nebudú sa neustále rozchádzať a dávať dokopy ako to v seriáloch býva zvykom. 8/10.

13: hra smrti (2006)

Po dlhých rokoch som si to pozrel znova až dnes a už viem prečo. Má to síce skvelý námet na zamyslenie a nie je to len prvoplánovo drsná vyvražďovačka, ale atmosféru to má riadne depresívnu a rozhodne mi nebolo príjemné to sledovať. Tretíkrát si to rozhodne nepustím. Asi nie som až taký zvrátený voyer ako diváci, ktorí si tento typ zábavy vychutnávajú. No a keď by som sa mal zamyslieť nad tým jak ďaleko by som na mieste hlavného hrdinu zašiel ja, tak piate kolo v reštike by som v žiadnom prípade nedal. A aj u tých predošlých kolách by som mal problém. Asi nie som taký zúfalý, zlý alebo skazený? Kto vie. Za jedno pozretie to stojí. Film pekne tvrdo nastavuje zrkadlo priaznivcom všetkých tých gore uchylných filmov. 8/10.

Fantastická cesta (1966)

Bol raz jeden život v hranej podobe. Námet o miniatúrnej ponorke v ľudskom tele je stále fascinujúci, ale tentokrát už filmu strašne škodí jak triková, tak vedecká zastaralosť, keďže drvivá väčšina filmu je založená na vizuálnom stvárnení vnútra ľudského tela. Ale triky dnes už neobstoja. Ani príhody, ktoré z fungovania tela vyplývajú dnes už nepôsobia dvakrát uveriteľne. Určite by sa dalo vymyslieť kopa napínavejších problémov, ktoré by posádka musela vyriešiť. Mimo skúmania tela a už film prakticky žiadnu inú poriadnu zápletku neponúka. Aj ten záškodník veľký priestor nemá. Posádka je načrtnutá stroho. Klasické jednorozmerné typy. Takže celkovo to je dnes už len priemer a aj taká Pixarovka Inside Out ponúka zaujímavejšie znázornenie ľudského vnútra. 6/10.

Krásné šílenství (1966)

Sean Connery si tu zahral frajerského nezodpovedného básnika, ktorý len zvádza ženy a fláka sa. Asi tu mal byť za sympatického rošťáka, ale mňa celkom štval a nevidel som jediný dôvod mu fandiť. Veď to bol obyčajný parchant a ani tie jeho vylomeniny neboli nijak extra zábavné. Skôr som sa pri nich cítil trápne. 4/10.

Pokušení (2000)

Pomalý uondaný televízne pôsobiaci thriller v ktorom je hlavná dejová línia tak chatrná, že by vystačila maximálne tak na 40 minútovú epizódu nejakej kriminálky. Preto popri ústrednom prípade sledujeme kopu flashbackov hlavnej hrdinky, aby sa nejak zaplnila už tak dosť striedma stopáž. Na konci sa dočkáme aj šokujúceho zvratu tohto tuctového milostného trojuholníku. Keby ten zvrat prišiel najneskôr v polovici filmu a poriadne by sa rozpracoval, tak to mohol byť mierne nadpriemerný thriller, ale keďže nastane až v posledných 10tich minútach po nekonečne pomalom nudnom deji, tak sa zrazu musí všetko tak rýchlo vyriešiť, že nie je čas na nejaké napätie alebo rozmýšľanie nad tým jak sa z tej šlamastiky hlavná hrdinka dostane. Herecké obsadenie je celkom hviezdne, ale nikto z nich nič extra nepredvedie. Keby aspoň v tej milostnej scéne Rebecca niečo ukázala, ale aj v tomto smere to neuspokojí. Výsledkom je nudný thriller, ktorý nestojí ani za jedno pozretie. 4/10.

20 000 mil pod mořem (1954)

Hm, toto je vlastne prvé filmové spracovanie tejto Verneovej knihy, ktoré som videl. A aj dnes celkom v pohode funguje. Triky stále pôsobia dobre. Interiér ponorky je pôsobivý, malý model z exteriérových záberov zase roztomilý a je tam kopa pekných scén z morského dna. Zápletka mi tak trochu pripomína Bondovské dobrodružstvá vďaka kapitánovi Nemovi, ktorý tu je prezentovaný ako klasický Bondovský zloduch s diabolským plánom ako uškodiť ľudstvu, aj keď má celkom pochopiteľnú motiváciu. Problémom je, že mu chýba adekvátny súper. Profesor Aronnax je neškodný dobrák od kosti, ktorý môže maximálne tak apelovať na Nemove svedomie. Nezachráni to ani namakaný Kirk Douglas ako akčný hrdina, pretože pôsobí jak Pepek námorník, ktorá to prehnal so špenátom a je neskutočne otravný. Takže jedinou kladnou postavou, ktorá má dostatok charizmy, je profesorov asistent v podaní skvelého Petra Lorrea. Vďaka slabším neakčným scénam má film viacero hluchých miest, ale akcia ma dostatočne bavila a ako celok to je stále solídny nadpriemer, ktorý aj dnes dostatočne zabaví. Ale nejaký súčasný remake by nebol na škodu. 6/10.

Melissa a Joey (2010) (seriál)

Na prvý pohľad štandardný sitcom. Jeden pár a dve deti. Lenže ten pár netvoria manželia ale zaneprázdnená žena, ktorá si najme chlapa ako pestúnku pre svojho synovca a neter o ktorých sa musí náhle starať. Je to taký lacnejší sitcom, takže okrem týchto štyroch postáv tam nie sú skoro žiadne ďalšie vedľajšie stále charaktery. Teda až na nápadníka tej netere, ktorý sa objaví v druhej polovici seriálu. Väčšinou sa dej odohráva len v tom byte a v prvých sériách sa dej sústredí hlavne na ústredné duo. Čo je dobre, lebo medzi Melissou a Joeym to sakra iskrí. Chémia medzi nimi by sa dala krájať. Pritom romantický vzťah sa medzi nimi rozvinie až v druhej polovici tretej série. Dovtedy sa len neustále vtipne hádajú. No a vlastne aj potom. Deti dostanú väčší priestor až v neskorších sériách. V prvej sérii dej na seba vôbec nenadväzuje. Nejaké dlhodobejšie dejové línie tu absentujú, takže sa dá v pohode vynechať aj viacero dielov a stále budete v obraze. Od druhej sérii sa tam nejaká nadväznosť objaví. Najlepšia je rozhodne tretia séria. Je asi najvtipnejšia, konečne sa tí dvaja dajú dokopy a celkovo to tam po každej stránke do seba zaklaplo. Štvrtá je najdivnejšia. Obsahuje niekoľko experimentálnych dielov (napríklad z Melissy urobia čarodejnicu a aj keď chápem, že to mal byť odkaz na jej minulý hit, tak sa to nepodarilo), postava synovca Rydera väčšinu série absentuje, lebo jeho predstaviteľ točil nejaký malý film o veľkých dinosauroch, plus línia Joeyho ľavobočkom tiež za veľa nestála. Nečudujem sa, že to po tejto sérii zabalili. Seriál uzatvára prakticky tuctová epizóda, keďže sa tam ani nemali žiadne dlhodobejšie línie uzatvoriť. Proste pár slov o tom čo zhruba každého z nich ďalej čaká a koniec. Čo charakterizuje aj celý seriál. Pohodový jednoduchý sitcom, ktorý nenadchne ale ani nenudí, ale ak si zamilujete ústrednú dvojku, tak budete spokojní. Ja teda Melissu žeriem. Stále je hot. 6/10.

Duna (1984)

Po rokoch som si to pustil znova a tentoraz rovno predĺženú verziu, ale popritom som prvú hodinku porovnával v čom sa líši od kinoverzie. Nesúhlasím s tým, že lepšie prekresľuje charaktery. Postavy sú stále ploché jednorozmerné figúrky, ktoré nemajú priestor na nič. Väčšina nových scén len trochu dopĺňa motivácie, ale robí to často suchým komentárom. Jak keby sa vám behom filmu znalec knihy snažil v rýchlosti vysvetliť, že ten chlapík, ktorý sa tam mihne na pár sekúnd, má s hlavným hrdinom bohatú históriu a preto ten divný výraz hlavný hrdina nemá preto, že má vetry, ale pretože ho štve, že mu zomrel dobrý kamarát. Ale všetky tieto bleskové vysvetlovačky nič nemenia na výslednom dojme z filmu, ktorý pôsobí sterilná dejovo a emočne nefunkčná obrazová ilustrácia košatej knihy. Filmu sa celkom zdarne podarilo zobraziť všetky tie zákulisné intrigy, takže chápeme kto proti komu a prečo ide, ale kvôli tomu, že žiadne vzťahy tu nefungujú, tak vo výsledku mi bolo jedno, kto jak skonči a kto dosiahne svoje ciele. Vizuálne film brutálne zastaral. Je to doslova hnusné. Štúdiová televízna miniséria síce nemá kvalitnejšie triky, ale rozhodne pôsobia krajšie a roztomilejšie. Toto je jeden nepríjemný smiešny hnus. Takže celkovo to je dosť nevydarený film, ktorý zaujme námetom natoľko, že si budete priať lepšie spracovanie. Mňa dostatočne uspokojila miniséria, tak som zvedavý na nové kino-spracovanie. Trikovo to bude pravdepodobne paráda, ale mám obavy o dejovú prázdnotu. 5/10.