Převýchova Cameron Postové (2018)

Ďalší film o tom ako kresťanský fanatici prevychovávájú gayov lesby atď, lebo sa s ich orientáciou nevedia vyrovnať ich rodičia. Tentokrát sa z nich toho gay diabla nesnažia fyzicky vymlátiť ako v nedávnom Boy Erased, ale na prvý pohľad tento ústav pôsobí ľudskejšie, keďže sa snažia gayov prevychovať pozitívnejším psychologickým prístupom, ktorý vo výsledku môže byť účinnejší. Ale nakoniec sa aj tak nejedná o nič iné ako vymývanie mozgov, ktoré sa príliš nelíši od náboru napríklad teroristov. Dôvod prečo niečo treba nenávidieť a zároveň si to ospravedlniť sa vždy nájde. Oproti Boy Erased ma film bavil viac, keďže dej nie je tak rozdrobený do ďalších línií, ale celý sa odohráva v tom ústave. Aj postavy mi pripadali zaujímavejšie, vrátane vraj prevychovaného na prvý pohľad totálneho gaya. Trochu ma mrzel až príliš otvorený koniec. Tentokrát som mal chuť s hlavnými postavami stráviť viac času a dozvedieť sa ako sa im darilo ďalej. Najviac ma zaujala mladá Sasha Lane. Hneď mám o dôvod viac tešiť sa na nového Hellboya. 7/10.

The Hard Way (2019)

Klasická novodobá akčná Seagalovka od Waxmana natočená v Rumunsku za pár mega. Akurát namiesto vyžratého Seagala tu hrá pre zmenu tiež už celkom mohutný White. Našťastie on je ešte v bitkách použiteľný, keďže sa stále snaží niečo predviesť. Choreografiu mal síce na starosti Tim Man, ale chvaty sú jednoduchšie a neraz ich prehľadnosť ničí Seagalovský strih do blba, čo je škoda, lebo White to nepotrebuje. Ale holt Waxman si už asi na tento štýl zvykol. Najlepšia je finálna bitka White vs. Couture ktorá síce nie je nijak extra náročná, ale predvedú tam pekné zápasnícke chvaty. Vo finálnej veľkej a prinajlepšom priemernej prestrelke ma potešilo, že sa strieľa skutočnými slepými nábojmi. To sa dnes nevidí ani v blockbusteroch za 200 mega. Samotná zápletka nie je nič extra. White pátra po vrahoch svojho brata a postupne sa k nemu pridá aj Luke Goss, ktorý tu tiež má občas solídnu krátku bitku. Výsledok je také mierne podpriemerné akčné béčko, ktoré by nenáročného fanúšika akcie nemalo uraziť. A pár scén si možno aj vychutná. 4/10.

No není to romantika? (2019)

Nápad natočiť komédiu, ktorá si robi srandu z klišé romantických filmov bol skvelý, ale prevedenie za veľa nestojí. Jednotlivé klišé sú odbité dosť rýchlo a nie príliš vynaliezavo. Proste na primitívnej úrovni tých horších dielov Scary Movie.Rebel Wilson mám väčšinou rád, ale tentoraz mi pripadala nonstop otravná. Takže výsledkom je nudný nepodarok. 4/10.

Nezkrotné srdce (1993)

Ona má nonstop smolu na chlapov a on je plachý chlapík, ktorý toho veľa nenahovorí. Raz ju zachráni pred nejakými násilníkmi a postupne sa začnú dávať dokopy. Ale nejaká veľká romantika to nie je. Vlastne je to dosť veľká nuda. On stále mlčí a ona si viac pohovorí so svojou kamarátkou ako s ním, takže ani tragický záver jak vystrihnutý z kórejskej melodrámy vo mne žiadne emocie nevydoloval. 4/10

Supertajná zbraň (1997)

Tak ja si nemyslím, že to je taká totálna katastrofa. Problém toho filmu je, že je strašne detinský. Je to fakt určené pre deti maximálne do 10 rokov. Hlavný hrdina je totálny dobrák od kosti. Záporák hádže diabolské grimasy. Už mi u neho chýbal len klasický diabolský smiech: muhehe. Prachy na filme rozhodne vidno a technické prevedenie akčných scén je kvalitné. Len je to celé určené fakt pre deti, takže ma to už vôbec nebavilo. Ale rozhodne som z toho nemal trápny pocit ako z Batmana a Robina. 3/10.

O.G. (2018)

Civilný, skoro až dokumentárne pojatý náhľad na to ako to skutočne chodí v base. Hlavnému hrdinovi ostáva už len pár týždňov do prepustenia po 24. rokoch, ktoré si odpykal za vraždu. Je to pomalý film v ktorom sledujeme jak jeho psychické rozpoloženie pred veľkou zmenou v jeho živote (strach, neistota, výčitky), tak aj neustále nástrahy, ktoré na neho v base číhajú. Naviac sa skamaráti s nováčikom, ktorý robí jednu blbosť za druhou a môže mu to nakoniec riadne zavariť. Pre mňa je toto asi najvernejší film ohľadom toho ako to v base skutočne chodí. Vernejšie sú už len dokumenty alebo výpovede ex-väzňov, ktorý si založili rôzne youtube kanály s ktorými sa roztrhlo vrece. Dvoch takých pravidelne sledujem a ich zážitky sa dosť podobajú tomu, čo je znázornené v tomto filme. Pre bežného diváka to ale bude najskôr celkom nuda, keďže namiesto hutného deja je film založený na atmosfére a vykreslení rôznych detailov fungovania basy. Nebavilo ma len niekoľko hypnotických scén v ktorých sa už hlavný hrdina videl von z basy. Jeffrey Wright podal skvelý výkon. Záver je podľa mňa tak akurát otvorený. Nič viac už k tomu nebolo potrebné dodať. 7/10.

Nezastavitelná zuřivost (2018)

Nesúrodý mix thrilleru a komédie o chlapíkovi, ktorému unesú ženu. Prvá tretina ma bavila najviac. Zoznámime s v nej s postavami. Dong-seok Ma je tu nabúchané hovädo, ktoré sa ale celý čas správa krotko a voči všetkým úslužne napriek svojej drsnej minulosti. Holt kvôli žene seká latinu a v tejto polohe je dokonalý. No a vo chvíli, ke%d mu unesú ženu a polícia je bezradná, tak dúfate, že sa utrhne z reťaze jak zúriaci býk a rozpúta sa inferno. Lenže film neustále narušujú rôzne komické vsuvky a tempo nijak neakceleruje. Proste tak pohodovo sa krok za krokom dostáva bližšie k svojej žene a sem tam pri tom niekoho zmláti. Behom bitiek napätie konečne trochu graduje, ale to len vďaka zbesilo bubnujúcej hudbe. Akonáhle bitka skončí, tak Dong-seok Ma znova tak nejak v kľude bez výrazných emócii ide ďalej. Chýbal mi u neho poriadny prejav zúfalosti a hnevu. Nič také tu nebolo. Bitky sú síce po choreografickej stránke solídne, ale hnevalo ma, že skoro všetky kontakty sú ustrihnuté, takže vôbec nepôsobia kontaktne. Veľa akčných scén tu aj tak nie je. Záporák je taký vtipný chudák, ktorý radšej mláti svojich podriadených ako hlavného hrdinu od ktorého sa nechá zmlátiť bez poriadneho odporu. V kolónke žáner rozhodne chýba komédia. Napínavé to príliš nie je. Je to taká pohodová komédia o únose a následnom pátraní so šťastným koncom na jedno pozretie. 6/10.

Singwa hamkke : ingwa yeon (2018)

Dvojka ma zo začiatku nadchla tým, že tentoraz súdmi v pekle prechádza brat hlavného hrdinu z jednotky. Lenže všetko podstatné o ňom sme sa dozvedeli minule, takže nakoniec až taký veľký priestor vo filme nemá. A už ani nepôsobí tak zaujímavo. Skôr celý čas vyzerá podobne znudene ako jeho brat v jednotke. Namiesto neho sa film najviac venuje histórii troch anjelov, ktorý obhajujú mŕtvych. A aj keď je ich spoločná minulosť prepletená a dosť komplikovaná, tak ma nejak extra nezaujala. Okrem toho ešte sledujeme príbeh jednej rodiny na zemi o ktorú sa stará nejaký zbehlý anjel a chráni starého dedka pred tým, aby ho k sebe zobrali smrťáci. Divná línia. Dvojka síce dejovo do veľkej miery nadväzuje na jednotku, ale vo výsledku pôsobí ako zmes rôznych línii, ktoré majú udalosti z jednotky rozšíriť, ale nie sú sami o sebe príliš nosné. Proste línie, ktoré by z dobrého filmu boli vystrihnuté, lebo sú zbytočné. Záver znova ponúka široko otvorené dvere pre pokračovanie v ktorom súdom prejde postava s ktorou sa stretávame od prvého dielu. Takto môžu pokračovať donekonečna. Ale už aj tá samotná pekelná mytológia sa im postupne rozpadá a ani vizuálne už to nebolo tak pôsobivé. 5/10.

Singwa hamkke (2017)

Film, ktorý sa nám snaží ukázať jak to asi môže vyzerať po smrti. Tentokrát tvorcovia čerpali z budhistických predstáv podľa ktorých musí človek najprv prejsť siedmimi súdmi (v ktorých sa posudzuje, či počas života nespáchal niečo ako sedem smrteľných hriechov) v ktorých ho obhajujú traja anjeli, predtým ako môže absolvovať reinkarnáciu. Táto mytológia ma sama o sebe príliš nezaujala a vôbec sa s ňou nestotožňujem. A to je problém, lebo hlavný hrdina, ktorého súdia nemastný neslaný dobrák od kosti. Ani nie je príliš napínavé, či jednotlivými súdmi úspešne prejde, lebo ich vyústenie sa často opakuje. Hrdina sa síce previní jednotlivými hriechmi, ale zakaždým z nesebeckého dôvodu pre dobro druhých. Ani pointa toho, že je dobrák od kosti kvôli výčitkám za svoje hriechy z minulosti ma neprekvapila. To mi tak nejak k týmto ľuďom, ktorý konajú absolútne nesebecky, sedí. Oveľa zaujímavejšia ako línia hlavného hrdinu mi pripadala línia jeho takisto zosnulého brata, ktorého nahnevaný duch uviazol na zemi a dianie okolo neho je oveľa nepredvídateľnejšie. A vo finále aj dojímavejšie. Inak po scenáristickej stránke sú všetky línie dobre premyslené a na konci do seba pekne logicky zaklapnú. Takisto vizuálne to je pôsobivé a vo vedľajších úlohách sa mihne viacero kvalitných hercov. Keby sa celý film venoval postave toho brata, tak by ma bavil oveľa viac. Ale koho zaujme celá tá netradičná mytológia, tak napriek nezaujímavému hlavnému hrdinovi, bude o stupeň z filmu nadšenejší. 6/10

Eonni (2019)

Klasický revenge film v ktorom sa tentoraz mstí žena za to, že jej uniesli dementnú sestru. Prvá tretina v ktorej sa máme zžiť s postavami je celkom nuda. Jedna sestra je dementná a druhá zase nepríjemná. Ale akonáhle začne pátrať po sestre a pritom mlátiť jedného chlapa za druhým, tak začne zábava. Bitky sú kvalitné. Majú skôr realistickú choreografiu bez akrobacie. Tak trochu Bourne štýl, ale prehľadne natočený a zostrihaný. Vrcholom je bitka v obmedzenom priestore auta, ktorá fakt stojí za to. Lenže po hodine filmu som začal mať pocit, že ho natočila nejaká feministka, ktorá nenávidí chlapov. Každý jeden chlap tu je notorický znásilňovač s chúťkami na mladé mäsko. Najprv to začalo byť otravné a potom až komické. Absencia polície ma tiež srala. Ľudia sa tam dlhý čas bijú na ulici a nikoho to netrápi. Pointa ohľadom únosu, kde ide o pomstu na druhú pôsobí už príliš prekombinovane a typická kórejská záverečná vybíjaná jedna proti veľkej presile mi pripadala z bitiek najslabšia. Výsledkom je drsná revenge jednohubka s pár skvelými bitkami. P.S: Chlapi sú fakt prasce. Hm, ja som tiež chlap. Tak sú aj výnimky. 6/10.