Toire no Pieta (2015)

Chlapík umiera na rakovinu. Celkom zaujímavý námet. Nevadilo by mi ani slimačie tempo, ale hlavný hrdina je totálne nezaujímavý a bez štipky charizmy. Škoda že film nebol o jeho spolupacientovi ktorého hrá sympaťák Lily Franky. Vzťah s mladou školáčkou bol tiež taký divný. Film na mňa celý čas pôsobil jak taký nudný rozťahaný art. 4/10.

Dugaeeui bich : rillumino (2017)

Celkom príjemný kraťas o dvoch nevidiacich, ktorý sa postupne dajú dokopy na kurze fotografovania. Absurdný nápad, ale celkom to funguje. Na celovečerný film by ústredný nápad nestačil, takže je dobre, že to má len pol hodinu. 6/10.

Úniková hra (2019)

Variácia na Kocku s pointou odpozeranou zo Saw. Triková stránka filmu je špičková a aj jednotlivé rébusy sú celkom zaujímavé, ale ja som mal obrovský problém naladiť sa na hru. Proste to bludisko je tak absurdne prehnané, že som to nedokázal akceptovať. V kontraste toho je snaha o realistické vysvetlenie toho, kto za tým všetkým stojí. To už by som skôr akceptoval, že za všetkým stoja mimozemšťania, ktorí hlavných hrdinov uniesli na svoju planétu. No a postavy mi tiež nesadli a namiesto toho aby som sa o ne bál, tak som tým debilom prial bolestivú smrť. A keďže je to PG-13 film, tak ani to som si nemohol poriadne vychutnať. Stará dobrá Kocka bola oveľa lepšia a jej tvorcovia urobili oveľa lepšie rozhodnutie, že sa nesnažili pôvod labyrintu vysvetliť. 4/10.

Daelibgoon (2017)

Súhlasím s ďalšími fanatikmi do ázie, že je to po každej stránke priemerný film. Námet je celkom zaujímavý, ale postupom času sa film stáva nežáživný a celkom nudný. Technická stránka bitiek je ok, ale po choreografickej alebo strategickej stránke to tiež ničím nezaujme. A ani fanatici do gore si tu neužijú. Z postáv ma zaujal len hlavný hrdina a ostatní mi boli ukradnutí. Výsledkom je taká tuctová historická jednohubka v ktorej väčšinu stopáže cestuje ústredná skupinka z bodu A do bodu B a občas si s niekým zabojuje. 5/10.

Wondeopul goseuteu (2018)

Variácia na Ducha, len bez romantiky, keďže sa duch, ktorý chce vypátrať svojho vraha začne zjavovať chlapíkovi s ktorým mal dovtedy konflikty. Vlastne mi to dejovo viac pripomínalo film Heart Condition, ktorý som videl strašne dávno. Prvým problémom filmu je, že duchárska zápletka sa rozbehne až v polovici filmu. Dovtedy sledujeme nudný život obidvoch hlavných postáv z ktorých je dokonca jeden (policajt Yeong-kwang Kim) skôr otravný. No a v druhej polovici sa film zameria na primitívne prvoplánové vtipy. Ani detektívna línia po vrahovi nie je príliš napínavá. Akčné scény tu vôbec nehľadajte. Pre mňa je výsledok proste sklamanie a nuda. 4/10.

Balambalambalam (2018)

Názov mi síce bol povedomý, ale aj tak som netušil, že to je viacmenej remake českého filmu. Holt české filmy nesledujem a neverím, že by sa mi česká verzia s ich tradične neznesiteľnými dialógmi a trápnymi hereckými výkonmi páčila viac. Zato kórejská ma nadchla. Jednak ma od začiatku bavili všetky postavy (Ha-kyun Shina mám rád už od filmu Joint Security Area a konečne sa vo filme objavila nejaká sexy kórejka El Lee) a zároveň zápletka ponúka dostatok zábavných situácií, ktoré mi nepripadali tradične ázijsky prehnané alebo trápne. Miestami je film aj dojímavý a nadchlo ma aj skvelé vyústenie u všetkých postáv. Holt asi to bude film, ktorý viac sadne chlapom ako ženám, keď už to je film o záletníkoch. 8/10.

Noongil (2015)

Film s podobnou tématikou ako Spirits' Homecoming. Príbeh pojednáva o dvoch líniách. V tej zo súčasnosti sledujeme starkú, ktorá sa skamaráti s problémovou mladou susedkou. V línii z minulosti si starká spomína na svoju mladosť, keď ju počas druhej svetovej (už tradične) zákerní Japonci odvedú s kamarátkou do bordelu na potešenie vojakov. Tentokrát sa film zaobíde bez nejakých nadprirodzených poetických prvkov a viac ma bavila línia zo súčasnosti, ktorá ma bohužiaľ menší priestor ako línia z minulosti. Tá je síce emotívnejšie spracovaná ako vo filme Spirits' Homecoming, ale stále je to pre mňa len mierny nadpriemer. 6/10.

Balón (2018)

Od komedianta Bullyho som nečakal takýto typ filmu. Príbeh o pláne dvoch rodín počas studenej vojny újsť na západ vo vlastnoručne vyrobenom balóne natočil poriadne napínavo. Miestami to má skoro až hororovú atmosféru. Obidve rodinky sú zároveň dostatočne sympatické, aby si získali divákovú priazeň a v pätách majú nekompromisného agenta Stasi, ktorý ide na svoje obete psychologicky, takže o to viac naháňa strach. Posledných 20 minút som skoro od napätia nedýchal. K štvrtej hviezdičke mi tam chýbalo nejaké väčšie zdramatizovanie v prvej polovici filmu. Možno váhanie niektorého člena zdrhnúť. Proste hlbší rozbor postáv. Takto sa jedná o skvelú napínavú jednohubku, ktorú si znova nepustím, ale za jedno pozretie rozhodne stojí. 7/10.

Amsusalin (2018)

Mňa to teda strašne sklamalo. Čakal som napínavý dialógový súboj dvoch prefíkaných súperov behom ktorého sa budú vzájomne ťahať za nos a vymýšľať jednu fintu za druhou. Ale celý film som mal pocit jak keby som sledoval súboj blbého a blbšieho. Herecké výkony ústrednej dvojky ma vôbec nestrhli a aj vizuálne film pôsobí televízne. Za mňa veľká nuda. 4/10.

Potichu (2019)

Ďalší horor veziaci sa na súčasnej vlne, keď pred hroziacou hrozbou musíte obmedziť jeden zo svojich zmyslov. Tentoraz musíte držať hubu, inak si po vás priletí nejaké stádo zmutovaných pterodaktylov. Začiatok je ešte celkom nádejný. Ústredná rodinka je sympatická a technický stránka filmu je kompetentná. Akurát ma znova sklamalo, že dnes sa už neobťažujú s natočením ani jedného blbého havarovaného auta, ale všetko musí byť viditeľne CGI druhej cenovej. Lenže po solídnom úvode sa naplno ukáže, že scenár za nič nestojí a vývoj príbehu je obohratá nuda. Rodinka uniká pred príšerami. Postupne zisťuje ich slabiny a nakoniec sa už tradične ukáže, že najväčšou hrozbou sú sfanatizovaní ľudia. Sklamalo ma, že tie príšery sú totálne blbé a ak držíte hubu, tak vám nič nehrozí. Kopa potencionálne silných scén (vyhostenie a útok na matku s deckom, zbavenie sa psa) je fádne natočená, takže vo vás nevzbudia žiadne emócie, ale iba si poviete, ehm, dobre a čo ďalej. Celý film je takýto nemastný, neslaný. Ale to sa asi od takého diletantského režiséra dalo čakať. 4/10.