Lovingovi (2016)

Suhlas s Pomom. Je to fakt az prilis komorne. Cely ten konflikt riesia v pozadi pravnici, co by mi nevadilo. Mrzi ma ale, ze film nie je vyhrotenejsi, ked uz sa viac venuje ustrednym postavam. Cely cas to vyzera, ze ich situacia, ktorej musia celit prilis nerozhodila. Ona smutne pozera na jednu stranu a on na druhu a tak vyzera väcsina scen. Bodlo by viac rozhovorov medzi nimi o tom ako trpia, ze nemôzu byt tak dlho so svojimi pribuznymi, ze vôbec musia bojovat o svoju lasku atd. Pokial je jeden z paru introvert, tak to je v pohode, ale ak su takí obaja, tak to je z divackeho hladiska celkom nuda bez poriadnych emocii. Ale Joel Edgerton podal skvely vykon a nominaciu na Oscara by si skôr zasluzil on ako Ruth Negga. 6/10.

Satan nikdy nespí (1962)

Zvlastne pojaty film. Pojednava o vaznej teme a pritom je to natocene dost komedialne a podla mna uz trochu za hranou, takze som sa ani prilis nesmial. Vsetky tie politicke motivy sa odohravaju v pozadi filmu a film sa viac venuje hlavnej štvorici postav. Mlademu knazovi (Holden), ktoreho sa neustale snazi zbalit klasna cinanka. Trochu mi to pripominalo legendarnych Vtakov v trni. Akurat s tym rozdielom, ze on k nej nic neciti a jej zaujem ho otravuje. Tretim je stary knaz, ktory ma uz celej tej situacie po krk, ale holt musi sa zachovat vzdy spravne. A nakoniec velitel Ho-San, ktory nasim hlavnym hrdinom riadne zatopi, aby sa nakoniec ukazalo, ze z tych hnusnych komunistov bol este ten lepsi. Vysledkom je dost divny mix komedie a dramy. Raz sa to pozriet da, ale znova to uz vidiet nemusim. 5/10.

Skrytá čísla (2016)

Taky povzbudivy Hallmarkovsky film pre zeny. Ano, film sa obtrie o temy ako je emancipacia zien, rasizmus a segregacia negrov, ale az na jednu vyhrotenu scenu ohladom hajzlov (akoze zachodov) to ma cely cas pohodovu atmosferu bez nejakych na prvy pohlad neriesitelnych konfliktov, ktore by dali hlavnym hrdinkam zabrat. Zakazdym, ked im nejaky biely parchant hodi polena pod nohy, tak hned pridu na riesenie problemu a pomaly ale isto si idu za svojim cielom. Proste pohodicka. Ich rodinne zazemie je tu tiez len do poctu. Nastastie sa vydaril casting, takze tie tri negrice aj ked nie su ziadne krasky, tak su sympaticke. Z casti za to môze aj to, ze dve z nich hraju v mojich oblubenych serialoch. Okrem nich za zmienku stoji uz len Kevin Costner ako klasicky dobrak od kosti, ktory sa v zlomovej vyhrotenej scene s hajzlami zachova samozrejme spravne. A potom ma este vyraznejsiu ulohu Kirsten Dunst ako ta biela mrcha, ktora mozno neciti nenavist k negrom od srdca, ale holt bola tak vychovana. Jim Parsons dokazuje, ze je mimo svojej ulohy z Big Bang Theory nepouzitelny. Vysledkom je taky pohodovy mierne nadpriemerny film, ktory bude na Oscaroch len do poctu. 6/10.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Stylom mi to dost pripomenulo starsi film s Gibsonom We Were Soldiers. Proste krvave vojnove jatka versus nabozenske kecy. S tym rozdielom, ze vo We Were Soldiers aspon fungovali hlavne postavy. V tomto filme ma srali vsetci okrem charizmatickeho drsniaka ktoreho si zahral Luke Bracey. A problem nevidim ani tak v ich charakteroch, ale v tom ako nevhodne obsadeni (Vaughn), mizerne napisany a vedeny (hlavne Garfield). Garfield nepôsobi ako dobrak od kosti, ktory bojuje za spravnu vec, ale ako nejaky psychopat. Najdivnejsie pôsobi romanticka linia v ktorej bali Teresu Palmer a cely cas na nu pozera jak nejaky uchylak. Ale ani osvedceni herci ako su Hugo Weaving sa prilis nevytiahli a nic zaujimave nepredviedli. Ostatne postavy z jednotky sa mi splyvali do jedneho nahateho debila. Ich vycvik nebol nic extra a postavy z Kubrickovho Full Metal Jacket by sa mu maximalne vysmiali. Gibson ako reziser sa konecne trochu predvedie az v druhej polovici, ked dôjde na vojnovu vravu. Pocet gore scen a prestrelenych hlav na minutu filmu je väcsi ako vo vojakovi Ryanovi a dalsich vojnovych peckach, ale to je vsetko. Po chvili sa to omrzi a zacne to pôsobit monotonne. Vojnove sceny postradaju poriadnu temnu a beznadejnu atmosferu. Vôbec som nemal pocit, ze je vojna peklo, ale skôr to na mna pôsobilo, ze sledujem tupy horor v ktorom to niekto prehnal s gore. Vysledkom je taky mix scen, ktore sme uz videli v inych filmoch v ovela lepsom prevedeni a ani dokopy nedavaju nejaky originalny a hlavne funkcny celok. Cely cas som sa nevedel rozhodnut, ci to Gibson mysli vazne, alebo si z divaka robi prdel. Zaver s veteranmi bohuzial potvrdil, ze to myslel uprimne. Forrest Gump bez humoru natiahnuty na celu stopaz mi vôbec nesadol a film ma sklamal natolko, ze Gibson letel z mojej reziserskej topky. Radsej nech sa drzi hereckej discipliny a mozno sa dostane do mojej hereckej topky. 4/10.

Full Contact (1992)

Nekompromisny film o pomste v takom nekompromisnom spinavom style. Postavy nie su nejakí elegantni mafiani ale drsni zlodeji, ktori postradaju typicke hodnoty HK filmov ako su cest. Vsetci su podrazaci, ktorym ide iba o prachy. Takisto akcia nie je elegantna plna spomalovaciek ako u Johna Woo, ale riadne brutalna jak prevedenim, tak tym co sa tam daje a co najrealistickejsia. Prestrelky su ozvlastnene iba vychytavkou v ktorej kamera sleduje vystrelenu gulku. Bitky su zase co najefektivnejsie. Ziadna komplikovana choreografia ale par ucinnych ran a protivnik sa uz od bolesti zo zemi nezdvihne. Po vsetkych tych Woovkach pôsobi akcia svojou inakostou osviezujuco. Ale rozhodne to nie je nonstop akcny film a finale mohlo byt velkolepejsie. Okrem temnej atmosfery su najväcsim plusom filmu 3 hlavne charaktery. Chow Yun-fat tu hra drsneho motorkara, ktory sa vie dokonale ohanat nozikom a este lepsie strielat. Behom filmu si toho dost vytrpi. Simon Yam je neskutocne zabavny ako hlavny zaporak, ktory je naviac gay, takze cely film si nie ste isty, ci ho chce momentalne zabit alebo ojebat. Pravdepodobne obidvoje. Ale uplne najlepsi je Anthony Wong, ktory prejde famoznou zmenou od rozklepaneho chudaka k bezcitnemu zabijakovi. Je tu este par vyraznych vedlajsich postav z ktorych mi dost vadila otravna nymfomanka. Film asi najviac taha dole vodou az prilis jednoduchy pribeh, ktory dobre funguje v prvej dynamickejsej casti, ale v druhej, ked ma dôjst na pomstu, tak je to az prilis priamociare. Mohlo by to byt prepracovanejsie, ci uz u postavy, tak plan pomsty. Rozhodne sa ale jedna o jeden z tych lepsich Chow Yun-fatovych filmov. Cely cas som sa bal, ze ten nekompromisny bastard Ringo Lam necha zabit aj psa. Aspon ze v tomto ohlade sa krotil. 7/10.

Místo u moře (2016)

Silny pribeh v klasickom artovom pojati, takze sa striedali neuveritelne dojimave sceny s neskutocne nezazivnymi. Prva polovica mi prisla lepsia, kedze este netusime jednotlive detaily, takze to napriek pomalemu tempu nenudi a film vrcholi v polovici, ked sa dozvieme, preco Affleckova postava posledne roky živorí. Druha polovica je uz citelne slabia. Dlho sa nic poriadne nedeje az konecne dôjde k niektorym rozhovorom, ktore film znova emocne neskutocne nakopnu. Po hereckej stranke je najlepsi Affleck. Sice ma cely cas len jeden vyraz so smutnym pohladom basseta, ale do tej ulohy sa hodi dokonale a jeho tragicky pribeh dokaze divaka, ktory nie je uplne bez citov dojat. Okrem neho este stoji za zmienku mladik Lucas Hedges ako jeho synovec, ktory pôsobi tak normalne a prirodzene. Michelle Williams tu ma poriadnu len jednu scenu a dufam, ze za nu nedostane Oscara. Okrem artoveho pomaleho pojatia, ktore ma miestami nebavilo ma najviac stvala vyrazna hudba, ktora na seba strhavala pozornost, az som mal chut vypnut zvuk. Pri jej vybere Lonergan uplne prestrelil. Takisto to Lonergan prestrelil s komickymi naschvalmi v nevhodnu chvilu. Jeden, maximalne dva, by pôsobili prirodzene, ale je ich tu tolko, ze pôsobia vykonstruovane. Takze vysledkom je zaujimavy film so silnym pribehom, ale umeleckym pojatim, ktore si prilis ocividne pýta o ocenenia. Za jedno pozretie to stalo, ale znova to uz vidiet nemusim. 6/10.

Smrtonosná zbraň - Zpovědní tajemství (2017) (epizoda)

Slaba epizoda s nudnym pripadom. Akcia tu skoro ziadna nie je a humor tiez. Akurat sa snad konecne trochu pohla zapletka okolo Riggsovho zarmutku a prestane chlastat. 4/10.

Den patriotů (2016)

Berg pokracuje v style nastolenom filmom Deepwater Horizon a snazi sa co najrealistickejsie znazornit nejaku tragicku udalost, ktora postihla americanov. Tentokrat bombovy atentat v Bostone. Po nadseni z Deepwater Horizon som ale tentoraz sklamany. Vdaka tomu co najcivilnejsiemu pristupu to paradoxne pôsobi dost nudne a nezazivne. Behom uvodnej dvadsatminutovky nam ukazu mnozstvo postav, ktore budu mat neskôr vo filme nejaky vyznam, ale je ich prilis vela a mihnu sa na prilis kratky cas, takze nielen, ze si ma nestihli ziskat, aby vo mne ich nasledny kruty osud vyvolal emocie, ale dokonca sa mi dost plietli. Asi je to film urceny hlavne pre amikov, ktory maju tieto udalosti v zivej pamäti a poznaju detaily. Ja som ale o tej udalosti nic nevedel, takze som sa v postavach dost stracal. Najväcsi potencial skryvalo nasledne vysetrovanie, ale posobi dost chaoticky. Asi je natocene verne, ale bohuzial vúbec nie je napinave. Michael Mann alebo Paul Greengrass by z nametu dokazali dostat ovela viac. Jedine co skutocne zaujme je jedna grandiozna a dost drsna prestrelka medzi pachatelmi a policiou. Az to skoro vyzera, ze cely film vznikol kvôli nej. Sklamanim je rozhovor s manzelkou pachatela. Zda sa, ze amici uz s teroristami jednaju v rukavickach. Vysledkom je roztahany nezazivny film s tolkymi postavami, ze vôbec nefunguju emocie, ale kto ma rad kvalitne prestrelky, tak sa to raz oplati vidiet. 4/10.

Gong woo lung foo moon (1987)

Film, ktory ide na prvy pohlad v stopach Johna Woo a jeho velkeho hitu o gangsteroch Better Tomorrow. Tentokrat ale priatelstvo na zivot a na smrt medzi chlapmi neporovnava s bratskym zväzkom ale s partnerskym vztahom dvoch hlavnych hrdinov so zenami. Tato linia je silnejsia ako mafianska a behom niekolkych rozhovorov sa dokonca rozobera, ci silny priatelsky vztah hlavnych hrdinov nema gay podton. Osud hlavnym hrdinom ale nepraje a nakoniec dôjde na hrdinske krviprelievanie. Akcnych scen tu vela nie je. 3 velke prestrelky bez spomalovaciek. Ale su dostatocne brutalne a prehladne natocene. Nepôsobia tak stylyzovane ako u Johna Woo. Skôr su realnejsie pojate, preto môzu pôsobit obycajne. Takze vysledkom je gangsterka postavena viac na postavach ako na akcii a kedze dramaticka linia je plna emocii vratane dojimaveho zaveru, tak milovnici zanru heroic bloodshed budu spokojni. 8/10. Dalej uz nech citaju len ludia, ktori film videli, kedze sa nevyhnem spoilerom. Neda mi nevyjadrit sa k tomu JFLovmu rozboru na Rejže.cz. Interpretacia, ze tam su vsetci gay, vratane samotneho nazvu, je zaujimava a komu sa paci, tak ok, neberiem mu to. Aspon som sa vdaka tomu rozboru viac sustredil, ci to sedi a ake dalsie motivy vo filme su. Rozhodne si ale nemyslim, ze sa jedna, ako pise, o jedinu konzistentnu a nenapadnutelnu interpretaciu. Dokonca mi tam niekolko veci k tej teorii nepasuje. Najviac mi nedava zmysel postava Richarda. Ok, dajme tomu, ze beriem, ze hlavni hrdinovia su gay. Ale dalsi gay zamilovany do postavy Alana? A ta scena v ktorej mu zabiju syna, je tam len aby Alan utesil Richarda a ukazal, ze ma city aj on k nemu. Gay trojuholnik? To uz je prilis. Alebo ten policajt, ktory nasadi Ah Tienovi puta. Dalsi gay, ktori ide po nom? Tiez nemal manzelku. A aby toho nebolo dost, tak tu mame druhu velku prestrelku v ktorej Alanovi zabiju vsetkych jeho podriadenych a ked ho pride zachranit jeho partnerka, tak ich on odmieta opustit a nastupit do auta pretoze je gay a miluje aj vsetkych svojich podriadenych? Nebude v tom nahodou predsalen ten primarny motiv o ktorom su aj filmy Johna Woo. Cize čest medzi priatelmi a kolegami kvôli ktorym je hrdina ochotny opustit partnerku a obetovat zivot? Ked uz hladame vo filme motivy, ktore mozno ani samotnych autorov pri natacani nenapadli, tak mna napadla teoria, ktora mi pripada logickejsia ako to, ze ustredna trojica je gay a jediny chlap, ktory dlhodobo zije v manzelskom vztahu, je hlavny zaporak. Co ked viac ako orientaciu hrdinov film rozobera nezrelost chlapov aj v dospelom veku, ktori namiesto toho, aby dospeli a zalozili po krestansky rodinu a vychovalali deti, tak radsej sa nadalej budu venovat svojim zalubam. V tomto pripade sa hraju na gangsterov a kazdy z nich chce byt najlepsi. Vlastne to vyznieva ako kritika Woovej oblubenej temy o hrdinskom obetovani gangsterov kvôli detinskym idealom, namiesto toho, aby chlapi dospeli a prijali zodpovednost voci svojej rodine a radsej akceptovali nudnu obycajnu poctivu pracu. Tento negativny pohlad na hrdinske obetovanie vsetkeho kvôli idealom najviac podtrhuje scena v ktorej Richard neprezradi Alana a radsej obetuje svojho syna. Nedava mi zmysel, aby to urobil kvôli gay podtextu k Alanovi. Podla mna tam prave ide o tie idealy, ktore su proste romanticke ale nezrele. Alebo scena v ktorej sa po zaverecnej prestrelke Alana objime s Ah Tienom. Ah Tien dava Alanovi najavo, ze ak bude v uzkych, tak pri nom bude stat aj keby mal vsetko co dovtedy vybudoval strati a Alanovi spokojne pokyvuje, ze sa na neho môze aj nadalej spolahnut. Rozchod Alana s jeho partnerkou si vysvetlujem ako Alanov strach z toho, ze mu zacne na nej zalezat natolko, ze by bol aj on nuteny zacat zit poctivo, co nedokaze akceptovat. Ah Tienove nalicenie ako zena pri predstaveni zase ukazuje jeho zrelost, kedze dava najavo, ze kvôli laske k zene je uz ochotny potlacit muzsku hrdost a ego, aby ju urobil stastnou. Ukazuje tym zaroven, ze uz nie je ten mafian, ktory veci riesi tak, ze zmlati kvôli nekvalitnym hrackam cloveka. To ze je ona katolicky vychovane dievca a byt maju vyzdobeny krestanskymi ikonami neznamena, ze je frigidna a ich vzdah je bezpohlavny ale môze to poukazovat na jej cistotu a spravny rodinny spôsob zivota, ktory by mal Ah Tien akceptovat pred nezrelym mafianskym. Trhlina vo vztahu medzi Alanom a Ah Tienom a ich velka hadka nevznika kvôli tomu, ze si Ah Tien nasiel zenu. Ved so zenou prisiel aj Alan. Ale kvôli tomu, ze uz nechce viest doterajsi spôsob zivota mafiana, co rani Alana, kedze tym dava najavo, ze ideály, ktore spolu vyznavali uz pre neho nie su dobre. A tak by som mohol rozobrat kazdu scenu v ktorej JFL vidi gay kontext. Spomeniem uz len zaver, ktory nepôsobi ako happyend. Hlavni hrdinovia sa sice rozhodli hrdinky zomriet, ale aku cenu ich konanie malo? Kvôli ich idealom zomrela jednemu partnerka, druhy za sebou zanechal svoju detsku lasku a ich najlepsiemu kamaratovi zabili syna. Dost horky koniec. P.S: pre kindermana. Ta pesnicka rozhodne nema milostny text. Pojedna o bratskej laske. Ah Tien nou dava Alanovi najavo, ze je pre neho nieco ako vlastny brat. Je to rovnaka pesnicka, ktora bola hlavnou temou vo filme Heart Of Dragon, ktory pojednava prave o laske surodencov. Snad nikto nebude tvrdit, ze aj Jackie a Sammo boli v tom film gay.

Yi dan qun ying (1989)

Film, ktory vznikol, aby z jeho vynosov mala na dôchodku z coho zit reziserska legenda Cheh Chang, ktory bol v tej dobe na mizine. To vysvetluje, preco sa v hlavnych ulohach, ale aj v mnozstve camei, objavia jeho stáli spolupracovnici. Samotna gangsterska zapletka by vraj mala byt inspirovana filmom Better Tomorrow, ale mne tie filmy prilis podobne nepripadaju. Najviac tieto filmy spajaju parodicke odkazy na Better Tomorrow, ktorych tu je niekolko a keby niekto Better Tomorrow nahodou nevidel, tak mu doslovne jedna postava povie, ze to je presne ako v Better Tomorrow. Podla mna tieto parodicke sceny zbytocne narusuju vaznu atmosferu filmu. Woo si asi chcel trochu kopnut do bezhranicneho obdivu Triad po uspechu Better Tomorrow. Prim v tomto filme nema klasicka Wooovska tema o priatelstve na zivot a na smrt medzi chlapmi-gangstermi, ale je to skôr naopak. Po uvodnom zavrazdeni mafianskeho bosa, nastane boj o moc v ktorom kazdy podozrieva kazdeho a nikto nikomu neveri. Takze, ked si odmyslime akcne sceny, tak to vyzera ako detektivka v ktorej sa identitu pachatela dozvieme az v zavere. Musim povedat, ze to bolo celkom napinave cakanie a bol som zvedavy, kto je ten parchant. Slabinou su postavy, ktore pôsobia tuctovo a vztahy medzi nimi nie su prilis silne (najhorsie dopadli romanticke linie), takze ked sa niektoremu z nich stalo nieco zle, tak ma to nemrzelo. Woo znova obsadil aj komedialnych hercov do vaznych uloh, ale tentokrat sa prilis zo svojej skatulky nevymanili a nepôsobili prilis vierohodne. Napriklad Stephen Chow predvadza takeho prchliveho drsniaka, Ma Wu mafiana, ktory taha za nitky v hierarchii a podobne. Najlepsi bol podla mna Danny Lee ako naslednik po mrtvom bossovi a aj bez policajnej uniformy mu to islo dobre. Najväcsim lakadlom su ale typicke Woovske prestrelky plne spomalovaciek. Je ich tu tak 5. Postupne sa stupnuju az do velkolepeho finale. Stylom je to klasicky Woo, ale prestrelky nie su zdaleka tak prepracovane a stylove ako v jeho najlepsich filmoch. Stale je to ale nadpriemer oproti väcsine inych reziserov. Takze vysledkom je detektivna triadovka s niekolkymi nadpriemernymi prestrelkami. Film si zasluzi presne tolko percent z kolkych ho vraj reziroval John Woo. 60%.