• Krátkometrážní

Saltová (2010)

prvá polovica šľapala a v druhej sa čosi pokazilo, hoci ma stále tlačilo ku koncu stoličky a očakával som, čo príde, ako to bude a kde sa to dostane. rozumná minutáž so zručnou remeselnou réžiou z tohto robia síce ničím výnimočný, no solídny thrillerový priemer.

Wanted (2008)

ono si to v skutočnosti viac ako tri hviezdičky nezaslúži, aj keď sa o to veľmi snaží... soundtrack je popový, ale upozorní na seba (aspoň mňa teda upozornil), plus tohto filmu je u mňa ten, že sa mi tu prvý krát v živote páčila ako žena s jej drsnými pohľadmi, rozkošnými úsmevmi a potetovanou kožou... okrem toho potešia detaily: napríklad plagátiky s Václavom Klausom vo vlaku (keď sa film v Čechách natáčal, zrejme bolo tesne pred prezidentskými voľbami); pol hviezdičky si pridajte, ak to budete sledovať na veľkom plátne, full hd s kvalitnou 5.1, lebo akcia tam je naozaj vydarená a dobre zrežírovaná, inak to je ale pomerne schematické;

Hodiny harmonie (2013)

výtvarne dokonalé (právom oceňovaná kamera), štýlom rozprávania, záberovania i hereckého prejavu minimalistické, no presné, zaujímavé na interpretáciu, silné a miestami mrazivé

Nahoře je ticho (2013)

holandská verzia (či skôr "variácia na") brokeback mountain síce chce byť komorným meditatívnym filmom, no v konečnom dôsledku je len pomalým a miestami nudiacim príbehom, ktorý je až príliš čitateľný, predvídateľný, videný... aj keď kamera a herecké výkony tu sú na vysokej úrovni európskeho nezávislého nadpriemeru;

Kouzelníci (2013)

prekvapili ma slabé hodnotenia, pretože je to síce stávka na istotu, trochu klišé, trochu schéma, šablóna, ale inak nadpriemerná komédia s výborným ústredným triom a príjemným humorom;

Kobylky: Den zkázy (2005) (TV film)

je to jasný odpad - totálne televízne céčko - ale tá jedna hviezdička v mojom hodnotení je lucy lawless: viac lucy lawless v spodnom prádle!!!

Zábavný park (2009)

neviem, prečo, ale superbad sa mi páčil viac... ale hrdinovia sú tu sympatickí, prostredie zábavného parku hrá krásne a bavilo ma sledovať to, ženy pekné a celkovo je to "serióznejšia" (a zrelšia) variácia na podobnú tému ako pri superbade.

Hypnotizér (2012)

nech mi nikto nechce vyhovoriť, že tento film je o celú polhodinu dlhší, ako by mal byť! navyše je na detektívku príliš predvídateľný a neoriginálny (potenciál hyponotizére tristne nevyužitý), na "rodinný" film veľmi roztržitý a plytký, scenár navyše zahltený schválnosťami a nelogickosťami - prečo rovno nezabili toho hypnotizéra? odkiaľ sa vzal tu mobil, tam autobus a podobne... človeku na obhajobu tohto priemerného thrilleru, ktorý dokazuje, že hallstromova silnejšia stránka leží niekde úplne inde, ostáva pomerne sympatické obsadenie, pekná atmosféra zadymených švédskych interiérov s vianočnými svetielkami a nádherný letecký záber nad štokholmom počas magic hour... a pár lepšie riešených scén (záver na ľade, prvé predstavenie hypnotizéra) a atmoféra niektorých častí, kedy vlastne hlavne o tú atmosféru ide;

Jen Bůh odpouští (2013)

nedokážem to sformulovať tak krásne a presne, ako by to vyjadrila moja frajerka, preto ak chcete pochopiť, o čom (a prečo práve takto) je tento klenot modernej kinematografie, porozprávajte sa s ňou, ide ale o formálne vybrúsený a presný film, ktorý to američanom a ich egocentrickému trendu napchať sa všade a všade sa správať ako páni, všade všetkým vnucovať svoju predstavu demokracie a spravodlivosti, spočítava viac, ako to kedykoľvek predtým urobil wenders alebo herzog... refn je navyše poctivý parchant, od ktorého by sa mohol učiť aj samotný tarantino (hlavne v posledných rokoch) a vie, kde, koho a ako citovať, od koho, kedy, kde, ako a prečo si požičať, ukradnúť... v tomto filme nie je nič pôvodné, nič originálne a napriek tomu to pôsobí koherentne a inovatívne a tak sa to dnes už má (musí?... každopádne však legitímne môže!) robiť a wnr to doháňa až do obsesívnej dokonalosti!

Tísňová linka (2013)

pri takýchto filmoch si vždy hovorím, do akej miery sú sponzorované a financované vládou spojených štátov, zbrojárskymi firmami a rôznymi korporáciami, lobbystickými skupinami atď.... tretia (alebo už neviemkoľká) vlna pseudo-feminizmu v hollywoodskej kinematografii tu nadobúda kolosálne rozmery, podhľad na halle berry v obtiahnutom tielku s vlajúcou americkou vlajkou na pozadí krásne dokazuje, do akej miery táto tendencia v hollywoode atrofovala od dôb sarah connorovej a ripleyovej... veľmi krátku, no ako-tak thrillerovo slušnú, napínavú, a aj keď neoriginálnu, no aspoň poctivú časť prenasledovania a vyšetrovania, trvajúcu od únosu v garáži po zistenie totožnosti páchateľa pochováva zvyšok scenára - príliš štandarný, klišéovitý a zahlcujúci sa nelogickosťami a schválnosťami... film tak ostáva iba skvostným dôkazom toho, že "trvalá" naozaj trvá a hičkoka už jakživ nikto neprekoná a aj to mlčanie jahniat bolo len jedno, v pamäti možno utkvie modrá push-upka abigail breslinovej, ale za to predsa nemusíme platiť šesť euro do kina, keď máme internet, no nie?