Předčítač (2008)

Po druhém zhlédnutí zvyšuji na 5 hvězd. Komorní zpracování tak citlivého tématu se mě zase dotklo, snad více než minule. Winslet a Fiennes podávají své standardně vynikající výkony. Do té doby neznámý mladíček Kross mě mile překvapil a byl svým zkušeným hereckým kolegům rovnocenným partnerem, taky mě potěšila rolička Hitlera (ehm, pardon, Ganze). Téma Předčítače je opravdu složité a jeho rozhřešení není vůbec jednoduché, každý má jistě svůj názor, ať už radikálnější nebo mírnější. Je jasné, že Hanna nebyla žádným neviňátkem, já jsem ji přesto litovala. Michael se taky nezachoval zrovna nejsprávněji, jeho rozhodnutí je však pochopitelné a já mu je nezazlívám. Nuže, myslím, že mám zase o čem dlouho přemýšlet...

Agatha Christie's Poirot - Pět malých prasátek (2003) (epizoda)

Knížku jsem měla moc ráda a její adaptace mě v žádném případě nezklamala. Má nádhernou poetickou až melancholickou atmosféru, dokonce bych se nebála mluvit o jakémsi "zfilmovaném impresionismu". Změny ve scénáři mi nevadily, zde se totiž hodily. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších filmů s Poirotem.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

"Já vím. Všechno je špatně. Ani bychom tu neměli být. Ale jsme tady. Je to jako ve velkých příbězích pane Frodo. V těch důležitých. Byly plné tmy a nebezpečí. Člověk někdy nechtěl znát konec, protože nemohl být šťastný. Jak by mohl svět zůstat, jaký býval, když se stalo tolik zla? Ale nakonec stín pomine. I stín musí skončit. Přijde nový den. A až vysvitne slunce, bude svítit tím jasněji. To byly příběhy, které v člověku zůstaly, které něco znamenaly. V tomhle světě ještě je dobro, pane Frodo. Stojí za to o něj bojovat."

Černé zrcadlo - Národní hymna (2011) (epizoda)

OBSAHUJE SPOILERY! Nevěděla jsem, jestli se mám smát či brečet. Rozhodně jsem ale byla znechucená - ne touto epizodou, ale představou, že by něco takového naše společnost dovolila. Opravdu byste byli schopni brát premiéra vážně i poté, co jste viděli, jak si to rozdává s prasetem? Rozhodně se jedná o díl, na který budu ještě hodně dlouho myslet, dává velký podnět k přemýšlení... Scénář je naprosto originální a jeden z nejkontroverznějších, s jakými jsem se kdy setkala. Herci hráli naprosto skvěle, zejména Rory Kinnear podal velice přesvědčivý výkon. Možná bych uvítala trochu delší stopáž, toto téma by se dle mého názoru dalo rozvést ještě více a do hloubky. Každopádně dávám 5/5.

Cizinka (2014) (seriál)

Ten poslední díl první série byl fakt odvážný. SPOILER Tak realisticky a brutálně zobrazené znásilnění muže mužem jsem v TV seriálu ještě neviděla. Myslím, že natočit takovou scénu by dalo zabrat i tvůrcům Game Of Thrones. KONEC SPOILERU Jedná se o kvalitně natočenou červenou knihovnu, doprovázenou krásnou hudbou a odehrávající se v okouzlující přírodě. Dialogy místy skřípají, děj je občas jako z historické telenovely, ale naštěstí s mírou a ohledem na žánr a cílovou skupinu. Herci jsou nejen krásní, ale umí kupodivu i hrát a výprava je taky pěkná (na seriál). Avšak pozor! Outlander není cílen pouze na osamělé padesátnice. Milovníci násilí a sexu si taky přijdou na své (vztah hlavních hrdinů je totiž postavený veskrze na tvrdém sexu a vzájemném mlácení, někdy jsem si dokonce říkala, jestli jsem si omylem nepustila nějaké soft péčko). Jakkoli perverzně to může znít, mou nejoblíbenější postavou se nejspíš nakonec stal sadistický maniak Randall. Jeho charakter mě zajímá a baví, navíc je skvěle zahraný, prostě záporák, který je natolik hnusný, až ho "žeru". Taky jsem ráda, že hlavní hrdinka je silná a svéhlavá, i když mi občas tou svou dokonalostí a všeznalostí lezla na nervy. Jamie je sympaťák, někdy se ale choval jako naprostý idiot (bití Claire, nadávání vlastní sestře do děvek, neustálé hraní si na hrdinu...), že se až divím, proč ho ty holky tak žerou. Tedy částečně je chápu, musím uznat, že vypadá dobře - vlastně možná až příliš dobře. Zranění a jizev má spoustu, ale vybité zuby, rozbitý nos, jizvy na tváři, to ne, že? Očividně autorka předlohy i tvůrci seriálu potřebují, aby nedostatečně uspokojené ženy slintaly nad jeho plakátem v pokojíčku... Pfff. Konečný verdikt: Kouká se na to fajn, vizuál je jedinečný a díly jsem sjížděla jako divá. Prostě guilty pleasure. P. S. Obsah je naprosto mimo! Prosím, zjistěte si o seriálu něco, než napíšete kraviny, jako je např. zdejší poslední věta!

Malý velký muž (1970)

Je zvláštní, že občas mi stačí 10 minut filmu a jsem přesvědčená, že to bude za 5* (a nakonec tomu tak opravdu je). Malý velký muž patří právě k oněm filmům. Jeho režijní styl a nepatetický scénář plný bezva hlášek mému gustu naprosto seděly. Hoffman zde nehrál, on Malým velkým mužem byl. Myslela jsem, že to bude jeden z těch nudných, klišovitých a zdlouhavých příběhů plných černobílých charakterů, naštěstí mě čekal přesný opak - film je zábavný, nekonvenční, rychle ubíhající a postavy, včetně té hlavní, jsou lidské a chovají se realisticky, ač samozřejmě pro zábavné účely v trochu přibarveném stylu. Jedním slovem paráda, jsem vážně mile překvapená.

Útěk v řetězech (1958)

Krásných filmů o přátelství není nikdy dost a Útěk v řetězech patří k těm nejlepším z nich. Pravda, je to v podstatě jedna velká reklama na cigarety (které jsou suché a čisté i po přebrodění řeky a válení v bahně) a můj mozek občas postrádal logiku děje, to jsem však ochotna prominout. Přece jen, film je starý jako můj táta, a jak jsme mohli zaslechnout v jiném filmu s Curtisem - "nikdo (a to ani scénárista, ani režisér) není dokonalý." Navíc mám slabost pro Sidneyho...

Pokání (2007)

Nádherně lyrický film s úžasnou hudbou a perfektními hereckými výkony. Je sice dojímavý, ale zřejmě hodně sofistikovaným způsobem, když rozplakal i takového cynika jako jsem já. A dokonce dvakrát.

Samotáři (2000)

Je to taková česká verze Americké krásy, přesto si však zachovává originalitu a nepůsobí jako plagiát. Samotáři si věci nepřikrášlují, přímo srší nápady, hláškami a myšlenkami a hlavně jsou svou bizarností a nadsázkou nesmírně vtipní. Macháček, Trojan, Schneiderová, Mitervska a Maciuchová navíc ve svých rolích přímo excelují. 90%. P. S. Vysílat toto na ČT 14. 2. 2016 (den sv. Valentýna) je super černý vtip, který mě fakt pobavil. A já, jako samotář, jsem se samozřejmě na tento kult znovu s chutí podívala.

Robert Merle, interview (1998) (TV film)

Moc zajímavý rozhovor s velice chytrým pánem. Dosud jsem ho neznala, ale díky tomuto interview vážně začínám uvažovat, že svou neznalost napravím a něco si od něj přečtu.