Film nezávislého hollywoodského producenta a režiséra Stanleyho Kramera vypráví dramatický a přitom hluboce lidský příběh dvou trestanců, černocha Noaha Cullena a bělocha Johna Jacksona, kteří prchají před zákonem. Cestu k neplánovanému útěku dvojici otevře havárie vězeňského vozu, při níž je pozornost dozorců na chvíli otupena. Bohužel jsou k sobě na každém kroku připoutáni ocelovými pouty. To jim značně komplikuje možnost nalézt dočasný úkryt a rychle uniknout před pronásledovateli do bezpečí. Společný osud Cullenovi a Jacksonovi ale pomáhá překlenout propast rasových předsudků, která je na počátku jejich útěku odděluje a nakonec mezi nimi vytváří nové pouto solidarity a přátelstvÍ… Postavu Noaha Culena ztvárnil Sidney Poitier (Džungle před tabulí, Polní lilie, V žáru noci), úlohu Johna Jacksona představuje Tony Curtis (Někdo to rád horké, Bostonský případ). (Česká televize)

dobytek

Tahle vysoce hodnocená filmová klasika mě dost zklamala. Tony Curtis a Sidney Poitier se spolu pořád broděj přes nějaký močály a snažej se nám sdělit poselství, že "Rasismus je špatný, áno?. Zhruba po hodině jsem myslel, že je konec filmu, protože jsem si fakt nedokázal představit, jak z týhle situace hlavní dvojka vybruslí. Scénárista si s tim hlavu moc nelámal, takže sestoupí doslova "deus ex machina" a můžeme tak sledovat ještě podivnou epizodu se ženskou, která se na první pohled zamiluje do uprchlýho trestance, o kterym neví vůbec nic, ale chce s nim za každou cenu utéct. Pak už jen naivní závěr a THE END. A to ani nepočítám, že jsou ve filmu hodně debilní chyby (sice jsem promočenej na kost, ale vytáhnu z kapsy suchý cigáro a suchý sirky, spadnu do bláta a v dalšim záběru mam čistý oblečení). ()

Jara.Cimrman.jr

Jistou část života jsem měl matné tušení, že bych mohl být rasistou, ale pak jsem se z tohoto obvinění elegantně vykroutil. Mně totiž vadí pouze šmejdi parazitující na společnosti a je mi vlastně jedno, zda jsou černí, bílí, žlutí či zelení s modrými anténkami. Přesto jsem ke krosovému závodu dua Fešák - Čmoud s nedůslednými pronásledovateli přistupoval spíše s lehkou nedůvěrou. Dvojice s řetězem naštěstí nasadila slušné tempo, jemuž sice neprospěla hromada keců o rasismu ani vzájemné fighty bez zjevného důvodu, ale zase dobrácké pokusy o lynč znuděnými vesničany vůbec nebyly špatné. ()

misterz

Film s veľkým odkazom a peknou myšlienkou, no ktorý toho celkovo zas až tak moc, ako naznačuje hodnotenie, neukázal - príliš schematické, jednoduché, často postrádajúce logiku a reálnejší prístup a herci v hlavných úlohách sa tiež nepretrhli od práce. Tento snímok by som preto určite neoznačil ako dychberúci... ale len skrátka za príjemne strávený filmový čas. Lepší priemer. 65/100 ()

Rocky62

Kdybych žil v době vzniku tohoto snímku, neváhal bych s plným hodnocením. Dnes už je pro mě těžké utřít z něj prach a vnímat ho opět v celé své kráse, ale to hlavní co může film stále nabídnout, je úžasně ztvárněné přátelství vynikajícími herci (můj oblíbenec Sidney Poitier výborný jako vždy). Žádná hluchá místa, bezchybné dialogy a charakter hlavních postav činí z Útěku v řetězech poctivou práci. ()

Webb

Hloupé nezáživné melodrama s jednoduchým příběhem a programem realistických liberálů, které sráží hromada nelogičností. [5,5/10] (Curtleigh, Lomitas) (Čb. /// Produkce: Stanley Kramer /// Scénář: Nedrick Young, Harold Jacob Smith /// Kamera: Sam Leavitt /// Hudba: Ernest Gold /// Oscar: Nedrick Young, Harold Jacob Smith (scénář), Sam Leavitt (kamera) /// Nominace na Oscara: Stanley Kramer (nejlepší film), Stanley Kramer (režie), Tony Curtis (herec), Sidney Poitier (herec), Theodore Bikel (herec ve vedlejší roli), Cara Williams (herečka ve vedlejší roli), Frederic Knudtson (střih) /// MFF v Berlíně: Sidney Poitier (Stříbrný medvěd)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

• Veškerá hudba ve filmu pochází z rádia. (džanik)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier