• Krátkometrážní

Tarzan's Secret Treasure (1941)

Každá další díl o Tarzanovi je slabší než ten předchozí. Tady si už neužiju ani skákání po liánách a zrychlený běh sem tam. Tady se už řeší jen hloupý příběh o zlatu, který dostane trochu grády až v posledních minutách. Tarzan získal Jane i syna, ale filmově to upadá. Sám král džungle je jen hloupá loutka, která mluví jen jednoduchými slovy a nechává se skoro až komandovat otravnou Jane. Achjo.

Vlkodlak (1941)

V porovnání s remakem pro mě překvapivě stravitelnější. Pochopte, je mi 28. Vztah ke starým filmům si teprve začínám pěstovat, takže proto slovo "překvapivě". Vlkodlak má atmosféru, má kouzlo, a když na začátku přijíždí pan Talbot, tak ty kulisy mě prostě dostali. Stejně tak kulisy a scény venku, na hřbitově při mlze atp. Prostě se mi tenhle feeling, který byl tehdy normální, dnes úsměvný, líbí. Přestože to má pouze 70 minut, je to někdy poněkud zdlouhavé a přišlo mi, že vztahy mezi postavami jednoduše nefungují, ale líbil se mi alespoň výkon pana Chaneyho.

Babička (1940)

Atmosféra tehdejšího venkova je vynikající, stejně jako představitelka babičky, Terezie Brzková. Za mě je to ale tak všechno. Druhá polovina o poznání slabší. Jsem velmi zvědavý na srovnání se známější, jednou tak delší verzí z roku 1971.

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Bohužel jsem na tom podobně jako o jiných "drahokamů" naší filmové historie. Nevím jestli se na tom podepsal čas, nebo je pouze chyba ve mě, ale já se nudil od začátku do konce. A to si podobné kousky pouštím bez předsudků, jenže...to jde pokaždé absolutně mimo mě..

Jih proti Severu (1939)

No, upřímně jsem tak trochu průšvih čekal. Pustil jsem se do toho jen k doplnění filmové historie a trochu doufal, že tam najdu něco. Bohužel se pro mě stal celý film pouze utrpení a pořádným testem vůle dokoukat ho. Kamera je dobrá, ta si tu jednu * zaslouží. Zbytek ale ne. Sám se divím, že jsem ty mamutí 4 hodiny dal v jeden den, téměř na jeden zátah.

Tarzan Finds a Son! (1939)

Na zrychlené scény při běhu nezapomenu. Všichni tu běhají jak gazela. A scénu boje s nosorožcem si budu asi pouštět pravidelně. Příběhově to ale stojí za starou belu. Film se více soustřeďuje na Jane a chlapce, Tarzan tu není tak v popředí, jak by se slušelo.

U pokladny stál... (1939)

Už chápu tu opěvovanou genialitu pana Buriana, protože tohle je první film, který jsem s nim viděl. Bohužel film jako takový jde totálně mimo mě a nebýt skvělého Buriana a scény s prstem na konci, tak jdu s hodnocením ještě níž.

Býk Ferdinand (1938)

Originál, díky kterému vznikl v roce 2017 celkem solidní animovaný film. Těžko uvěřit, že je film z roku 1938.

Škola základ života (1938)

Pokračuju ve vzdělávání klasických českých filmů. A taky bohužel úspěšně pokračuju v jejich totálním nepochopení. Respektive ne, že bych Školu základ života nepochopil, ale ona mě jednoduše nebavila ani chvilku. A závěr je totálně zmatlanej.

Zrodila se hvězda (1937)

Neuvěřitelných 84 let a mě to sedlo, což mě velmi příjemně překvapilo. Prvních 30 minut jsem sice musel přetrpět, ale jak se rozjela ta romance, začal tento originál získávat body. Janet Gaynor byla kouzelná a i když je zde na dnešní dobu už mnoho vtipných záležitostí, to neopakovatelné kouzlo tehdejšího Hollywoodu na mě jednoduše sáhlo, i když je určitě dost přibarvené.