Grizzly Park (2008) odpad!

Keby som mal uviesť príklad primitívnosti dnešnej doby, siahol by som po tomto...tejto......dokonca ani neviem ako by som nazval bezhraničnú blbosť, aby to nevyznelo vulgárne. Dovolím si dokonca tvrdiť, že psychicky zdravý a vekovo zrelý jedinec tomuto dielu nemôže dať iné hodnotenie ako odpad. Okrem prípadov, keď tento počin berite ako komédiu, pretože dôvodov na zasmiatie tu nájdete viac než dosť. Takže tvorcovia nám ponúkajú klasickú partičku hlúpučkých pekných mladých opoľudí, ninja medveďa s najvyšším stupňom tréningu "search and destroy", masového vraha, ktorý vzhľadom na vek a skutočnosť, že ak každé dve hodiny niekoho nezabije, tak mu zlyhá srdce, musí mať na svedomí tisíce obetí a rangera Čističa, najlepšieho priateľa ninja medveďa. Obsadenie je pevne dané, rovnako ako dej. Najskôr vraždí masový vrah aby sa udržal pri živote, neskôr trénovaný grizzly len tak zo zábavy. Najviac sa nasmejete práve pri performácii medvedíka. Či ide o ekcelentne rýchly pohyb smerom k tvári opočloveka a následneho vycucnutia mozgu, alebo pohyb tichý, keď sa bez ohľadu na svoju váhu dokáže nepozorovane a nehlučne priblížiť k cieľu na 20 centimetrov behom niekoľkých sekúnd, alebo vynikajúci "rozkladací" pohyb, po ktorom sa od obete oddelia končatiny bez akéhokoľvek ďalšieho pričinenia útočníka. Ešte stále váhate či si jedného kúpiť? Tak vedzte, že vám poslúži aj ako skvelý zosilovač - s medveďom totiž prichádza signál aj do najodľahlejších kútov národného parku. Taká holka pre všetko. V balení vám dajú aj výnimočného vĺčka - ak ste si mysleli, že vlci napadajú človeka len výnimočne a že žijú vo svorkách s prísnou hierarchiou na čele s alfa párom, tak vás film rýchlo vyvedie z omylu. Taktiež inštinkt vlka zadusiť korysť je blbosť, on radšej útočí na palce na nohách.....aspoň podľa režiséra. Vážne - toto je druhý najhorší film aký som kedy videl (alien vs hunter už asi nič neprekoná), nenájdete žiadne pozitívum nech sa akokoľvek snažíte (okrem spomínanej komediálnej zložky ), vyvraždovacie scény sú slabučko prevedené, zostrihané, zahrané... Radšej využite tých 90 minút pozeraním z okna na stenu susedovho domu. Bude to účelnejšie využitý čas. Vážne.

Guns (2008) (TV film)

Seriál najviac pripomína skvelú klasiku v podobe The Wire a hoci jeho kvalitu nedosahuje, stále ide o výbornú záležitosť.

Hancock (2008)

Prvá polovica filmu vyznela ako super komédia, no z nepochopiteľných dôvodov prešli autori v druhej časti na drámu s úplnou absenciou humoru. A to nedopadlo vôbec dobre, v dôsledku čoho sa dielo utápa v hlbinách priemeru.

Hodný, zlý a divný (2008)

"Babi? Waw ty teda žiješ dlho." Čínska alternatíva divokého západu, ktorá je skôr akčnou jazdou, než pamätným snímkom. Sú tu ľahké (a vydarené) náznaky humoru, sem-tam snaha o filozofovanie a otvorená nevraživosť voči Japoncom. Postavy bohužiaľ nie sú ani zďaleka také silné, aké by podľa názvu mali byť a v dej sa stáva časom zbytočne prekombinovaným. V každom prípade však ide o dobrý rekreačný snímok, ktorý držia nad vodou najmä akčné pasáže vysokej kvality.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Seriál, ktorý je v obrovskej miere závislý na charizme hlavných aktérov. Bez aktuálneho obsadenia by zapadol v šedom priemere, avšak známe tváre z Oz, a The wire tvoria výborný tým, ktorému divák veľa odpustí. Seriál výlučne na rekreáciu šedej kôry mozgovej, ktorá môže kľudne odpočívať.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Vidieť film o Nemcoch hovoriacich britskou angličtinou pôsobí na začiatku zvláštne, avšak samotná tématika je natoľko vážna a tak dobre spracovaná, že sa človek nad danú skutočnosť rýchlo povznesie. Fašistické zverstvá sú tu konfrontované s detskou nevinnosťou, čo dáva celej veci bizardný nádych. Konečne sa niekto odklonil od zaužívaného spracovania a znázornil snahu o genocídu Židov spôsobom na prvý pohľad menej drastickým, v skutočnosti však dostatočne emotívnym na to, aby sa divák zamyslel, aké hrôzy Nemci vlastne napáchali. 90%

Ip Man (2008)

Zopár nereálnosti typu úder do hlavy = trojité sauto vo vzduchu sa síce nájde, no v rámci žánru je to v norme. Charakter Ip Mana je tu pomerne výrazne zidealizovaný, takže si k nemu divák ľahko nájde cestu. Dej, zasadený do jedného z najsmutnejších období čínskej histórie plynie vcelku príjemne aj keď neponúka nič, čo by tu už nebolo. Martial arts scény sú na výbornej úrovni, ale na to sme si už u majstrov z Hong Kongu zvykli. Vo vzťahu k Fearless (všimol som si, že tu viacero ľudí tieto dve diela porovnáva) je pre mňa Ip Man po všetkých stránkach víťazom a preto ho hodnotím o triedu vyššie.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Skutočne pohodová komédia, ktorej humor pobaví a pritom neurazí ani náročného diváka. Takýmito dielami Briti postupne dokazujú, že kvalitná komédia sa bez problémov obíde i bez vulgárnej či sexistickej "tlačby", ktorú často používajú ich americkí kolegovia. Štyri hviezdičky za to, že posledná štvrtina mi osobne nesedela do kontextu zvyšku filmu. Inak však nemám žiadne výhrady a tento snímok môžem len doporučiť.

Jerusalema (2008)

"Po každej veľkej revolúcii príde nový poriadok. Ale ešte pred ním prídu veľké príležitosti.". Pravdivejší výrok som už dlho nepočul.

Jezero smrti (2008)

Horory sú žánrom, ktorý mám zo širokej škály kinematografie rád asi najmenej. Aj keď Eden Lake za čistokrvný horor označiť nemožno, nesie niektoré prvky, ktoré sú preň typické. A jedným z nich je bohužiaľ nelogickosť. Hoci sa tu nevyskytuje ani zďaleka tak často ako u podobných počinov, je tu a to u mňa zráža celý film výrazne dolu. Na druhej strane však z neho vyžaruje akási autentickosť a reflexia spoločnosti so skrytou kritikou zvyšujúcej sa agresivity mladistvých a negatívneho vplyvu vodcov "gangov", ktorí aj relatívne "normálne" dieťa prinútia robiť veci, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani kat v stredoveku. Vzhľadom na súčasný stav spoločnosti mi film neprišiel výrazne prehnaný a nebyť niektorých samoúčelných náhod, šiel by som s hodnotením vyššie. V rámci žánru však výrazný nadpriemer. 70%