Střepy v hlavě (2008)

Musím se přiznat, že jsem Střepy v hlavě viděl na rychlo a mox jsem mu nevěnoval pozornost. Snad budu mít další příležitost a přehodnotit hodnocení.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Příběh svérázné jihokorejky a trochu divného mladíka. Příběh dvou zcela odlišných existencí. Romantické filmy jsem nikdy nějak neměl v lásce, ale ty asijské mi vůbec nevadí. Přestože My sassy girl nekončí happy endem, donutí to diváka se zamyslet. Tento film jen potvrzuje mou teorii dobře zvládnutých konců. Je to přesně ten typ filmu, během kterého si nejste tak zcela jistí, že ho chápete, že si nejste jistí, co tím chce autor říct a dojmy z filmu mohou být všelijaké. Jakmile ale přijde konec, dá vám zabrat a vy si jste rázem jisti, že to je ten nejlepší film, co jste za poslední dobu viděli.

3-iron (2004)

Trojka železo vám asi nic neřekne, teda pokud nejste golfista. Na tomto filmu si nejvíc cením, že přestože je tak málo ukecaný, řekne toho tolik, kolik toho neřekli ani ve filmu 12 Angry Men. Chtěl jsem napsat, klasický romantický asijský film, ale není na něm vlastně nic klasického, kromě lásky. Pro zajímavost; film byl natočen v téměř rekordních 16 dní. Hlavní hrdina během filmu nepromluvil jediné slovo a dva hlavní hrdinové mezi sebou nepromluvili taky ani jediné slovo. Možná jediná vada na kráse je narychlo točený film. Možná, kdyby byl lépe připravený a promyšlené kulisy, byl by o kousek pěknější. I tak pohladí po duši, hlavně konec.

Ponorka (1981)

Ponorkový válečný film best ever.

Čas probuzení (1990)

Jeden z mála dlouhých filmů, ku kterého mi vůbec nevadilo, že byl tak dlouhý. Vidět zářivou hvězdu všech gangsterek v plénkách byl do jisté míry vtipný a zajímavý pohled. Zajímavá změna vidět DeNira v jiné roli, než v roli gangstera. Nemůžu si pomoct, ale při sledování Času probuzení mi na mysl vstával Přelet nad kukaččím hnízdem. V porovnání Formanův Přelet je o level výš, ale i tak je Čas probuzení nadprůměrně ohodnotitelný.

Rok vlka (2007)

Typicky severské drama. Přesně ty mám rád. Atmosférické drama s těžce konstruovanou osobitou atmosférou. První půlka filmu mi přišla hlavní hrdinka Sari jako dokonalé nádherné děvče. Jenže v druhé půli už tak dokonalá nebyla. Z osobní jedinečnosti se vyklubala tuctová holka z města, která dojede na své hříchy. Možná jsem čekal něco více hlubokomyslného. Přestože jsem šel do tohoto filmu po hlavě, neinformován, mě nikterak ani nemohl zklamat. Nadchnout ve výsledku však taky ne.

Americký zločin (2007)

Až nereálně neskutečná slátanina s velmi jednoduchou zápletkou. Podle mě jen další ždímání nervů diváka.

Pianista (2002)

Mám rád ten Polanského perfekcionalismus v jeho filmech. Pianista je pěkná a milá podívaná s příjemnou atmosférou. Detailnější a rozvláčnější záběry a scény vůbec nejsou na škodu. Člověk se tak lépe vžije do děje, lépe se sblíží s hlavním hrdinou a dostane se do válečné doby. Moc se mi líbily kulisy, kostýmy a jednoduchá kamera s minimalistickými záměry. Pianista nevypráví nijak zvlášť velký, hrdinný či katastrofický příběh. Pianista je vlastně o obyčejném životě polských židů.