Vatel (2000)

Mám moc rád příběhy, které se snaží být až rekonstrukcí skutečnosti. Nevím do jak velkých podrobností toto drama znázorňovalo tehdejší skutečnou hostinu. Ale svou výpravou, kostýmy a rekvizitami to bylo tak bohaté, zalidněné a kamerově nádherné, až mi přišlo, že se z televize stal stroj času a ukazuje mi dobovou organizaci a veselí na této slavné hostině. Gérard Depardieu tu navíc hraje jako v Cyranovi nebo Dantonovi, tedy prostě jako v době jeho zlaté slávy. Škoda jen občasné rozvleklosti. Nicméně i tak musím smeknout a udělit čtyři slunce. 80%

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Po BB zpvu seriál, na který jsem se díval skrz prsty, ale který si mě od druhé řady získal. Excelentní, pomalý a hlavně důkladný, co se vykreslení charakteru týče a jeho propojení s divákem, že s postavami doslova žijete. Ano, končí tu jedna velká televizní éra a já jen doufám, že Vince Gilligan přijde se stejně kvalitní novinkou. BB a BCS jsou jedny z nejlepších seriálů, které kdy televize natočila. 90%

Třináct životů (2022)

Asi jsem právě viděl jeden z filmů roku! Ron Howard opět dokazuje, že je nejen expertem, ale doslova mistrem na dramata podle skutečných událostí. Mistrně a bez patosu tu ukazuje náročnost, hrdinství a nebezpečí, které provázelo slavný případ záchrany dvanácti chlapců a jejich trenéra. Nedokážu si představit, jak náročné toto bylo natočit, ale o to živěji zde vidím, čím si všichni záchranáři a dobrovolníci museli projít v těch necelých dvaceti dnech. Doufám, že tento film si odnese ceny i na Oscarech, hlavně za zvuk, protože ten z podvodních scén dělala nervy drásající horor! Všem doporučuji, včetně osob, kterým nedělá dobře stísněný prostor. Přesně ten důvod proč miluji filmy a moc mě mrzí, že tento se nedostal do kin. Hlavně ale že vznikl! 90%

Sandman - Sen o tisíci kočkách / Kalliopé (2022) (epizoda)

Krásná výplňková epizoda, která není o hlavním příběhu, ale jakousi jednou z celé řady vedlejších odboček, kterých jsou komiksy plné. Za mě excelentní animovaná i hraná pasáž. Skoro až mi to přišlo jako vyprávění příběhu večer u táborového ohně, které si s kamarády vymýšlíte. Zde samozřejmě excelentně rozšiřující svět Sandmana, který díky nim ožívá ve všech svých barvách. Jsem tuze rád, že filmaři se na tyto vedlejší odbočky nevykašlali a i díky nim je tento seriál natolik odlišný od konkurence, až mi přijde, že si jede svou vlastní ligu, která nemá v seriálové tvorbě obdoby. Ale až další série toto mé tvrzení potvrdí nebo vyvrátí. Jinak jsem moc rád, že zde i tyto výplně hráli áčkoví herci a ne jen béčka, která jsou levným doplňkem pro drahé speciální efekty. Díky Bohu, tvůrci zde moc dobře ví, že vše tu stojí na příběhu podávaném formou dobrých a dobře obsazených herců. 90%

Last minute - za železnou oponu (2020)

Příjemná jemná komedie s dramatickou linkou, která skvěle šlape hlavně v první polovině. S výborným soundtrackem a obsazením. Druhá polovina kvalitu táhne dolů, ale i tak na jedno zhlédnutí doporučuji. 65%

Film roku (2021)

2700 ohodnocení 1800 komentář | Film, který se mi fakt líbil, ale kterému nemohu dát více než tři hvězdy. Proč? Inu nejprve začněme pozitivním: Film roku je snímkem, který si skvěle utahuje z umění jako takového. Dokonce bych řekl, že nejen z umění hereckého či filmového, ale prostě ze všeho, co je dnes za umění považováno. Krásným příkladem budiž scéna poslechu artové hudby. Zároveň má přímo excelentně vybranou ústřední trojici. Všichni hrají bravurně spolu i osamoceně. Co mi ale na filmu vadí, jsou dvě zásadní věci. Každá za jednu hvězdu. První věc je, že po skončení nemám potřebu se na film znovu podívat. Prostě jedno zhlédnutí stačilo a již ho nemusím znovu vyhledávat. Což u skutečně kvalitních filmových kousků nemám. A proto nemůže mít pět hvězd. A proč nemůžu nechat ani tu čtvrtou hvězdu? Druhým negativem pro mě jeho rozvleklost. Což i souvisí s tím, že jej nechci vidět znovu. Ač jsou charaktery skvěle napsané, navíc film i tne do živého v rámci bizarností, které se v kulturní sféře ději (věřte mi, že je to tak, sám v této sféře pracuji), je tu i dost scén, které jsou jakoby výplní mezi těmito scénami a tato výplň tu a tam je lepší, ale je i horší. A proto snižuji hodnocení o další jednu hvězdu. Kdyby se z filmu vystřihlo tak dvacet minut, klidně bych čtvrtou hvězdu přidal. Přesto celek opravdu doporučuji ke zhlédnutí a i mě se přes zmíněné skutečnosti, velice líbil. 70%

Predátor: Kořist (2022)

Výborná práce a skvělý béčkový film, který atakuje áčkové kvality. Tam, kde si mnozí vylámali zuby, Dan Trachtenberg pochopil, co činí z klasika klasiku. Vyprdl se na velký film a rozvíjení univerza. Místo toho napsal uvěřitelnou hlavní postavu v uvěřitelném světě (zde éra před divokým západem, počátek 18. století), které za každou cenu budeme fandit a rozumět jejímu konání. Ikonické hlášky a jejich důležitost je až na třetím, ne-li pozdějším místě. A proti ní postavil ikonického záporáka, který dělá jen to, co dělal ve slavné jedničce: loví predátory. Výsledek je survival se sci-fi prvky, který jede na plné obrátky od začátku do konce a nesmírně jsem si ho užíval. Velký palec nahoru a doufám, že Dan Trachtenberg se bude režii a scenáristice věnovat nadále. 80%

Sandman (2022) (seriál)

Na seriál Sandman jsem se jako čtenář komiksu (díky své ženě) velice těšil. Už to měla být pro mě předzvěst, že velké očekávání předznamenává veliký pád. Bohu dík, nestalo se tak. Sandman je excelentně zpracované dílo prvních dvou komiksů Neila Gaimana. Skoro to vypadá, jakoby políčky knihy i s bublinami replik posloužily jako storyboard. Vše je důslednou skoro replikou a téměř žádná vedlejší linka nebyla vynechána. Zvláště za epizody Nonstop a Zvuk jejích křídel jsem rád. To byly podle mě nejlepší části prvních dvou komiksů a tedy i samotné pilotní série. Casting byl výborný a herci zapadli do svých rolí přesně. A pokud jde o hnidopichy co se zaměřují na homosexualitu, tak vězte, že nejde o politiku produkce, ale o celkem věrně zobrazenou realitu v komiksu samotném. Za mě obrovská spokojenost a snad nastavená laťka bude v další sérii minimálně totožná. První série: 85%

Sandman - Ztracená srdce (2022) (epizoda)

Tak konec přišel přesně tak, jak jsem si představoval. Tedy v podstatě kopie komiksu. Proč tedy dávám čtyři a ne pět hvězd? Inu epizoda o "nesmrtelném" nebo o bistru byla kvalitativně někde úplně jinde. A to myslím, jak u komiksu, tak zde v pilotní sérii seriálu. I tak ale uděluji čtyři hvězdy, protože prostě chválu si toto dílo zaslouží. Stejně jako druhou sérii k níž dojde. Děkuji tvůrcové... 80%

Sandman - Sběratelé (2022) (epizoda)

Kvalitativně totožné s předchozí epizodou. Pro mě jako znalce komiksu je to nyní dosti natahované, neb druhou epizodu sleduji jednu kapitolu druhého komiksu, který má cca dvacet stran. Nicméně kvalita zobrazovaného skutečně odráží atmosféru i děj, který jsem z ilustrací vyčetl. Těším se na vyvrcholení. Snad alespoň to mě motivuje navrátit pět hvězd. 80%