Frigo na mašině (1926)

Moc krásná zlatá škola, která se přetahuje s komedií a historickým dramatem. Přičemž ale mě nejvíce na tom bavil onen historický prvek. Honička se starými parními mašinkami už jen tak nevznikne. A pokud ano, určitě v ní už neuvidíme padat z mostu skutečnou lokomotivu. Buster Keaton je zde jako v jiných filmech naprosto perfektní! Davové scény jsou epické i dnes a finální bitevní scéna byla příjemná třešnička na dortu. Velký palec nahoru produkci, která si na to tehdy troufla. 80%

Ta dívka z fotky (2022)

Dokument plný zvratů jehož tempo vyprávění jsem z počátku skoro nevystál, ale o to raději jsem pak byl, že jsem to vydržel. Hodně drsný, emočně náročný, jen pro silné povahy. 80%

Kingsman: První mise (2021)

Spolu s jedničkou nejlepší díl celé série. Alespoň v době napsání tohoto komentáře. Kingsman: První mise je vtipným překrucováním reality, kde jsou historické zlomy Velké války překrucovány tak, aby vyhovovaly Vaughnovo pojetí světa v němž se tajná služba Kingsman odehrává. Takže tu máme tajné spiknutí, které chce zabít Františka Ferdinanda d'Este. Ovlivnit cara, aby vstoupil do války, stejně tak USA, aby do války nevstupovala apod. A vy si spolu s hlavními hrdiny tím vším procházíte jako v počítačové hře. A je to velice zábavné. Čtyři slunce a po nepovedeném Zlatém kruhu konečně film, na který se opět rád podívám. P.S. Ralph Fiennes byl vynikající a dějový twist s jeho synem jsem opravdu nečekal. 80%

Kouzelný klíč (1995)

Film, který jsem viděl naposledy před 20 lety a náhodou na něj natrefil až nyní v TV. Musím říci, že pohled na něj dospělýma očima mi vzal nějaké ty dětské iluze, tedy alespoň, co jsem měl ve vzpomínkách. Příběh je to skutečně svým způsobem zvláštní. O tom, jak si děti zahrávají s osudy dospělých lidí o velikosti hraček (OK, byli sice hračkami, ale díky kouzelné skřínce jsou to lidské bytosti). Nicméně v některých momentech je tento film i velice aktuální, co se týče důrazu na to zda jsou oživlé hračky věcmi nebo už lidskými bytostmi s vlastními právy. Za to zvyšuji hodnocení na tři slunce. 65%

Seveřan (2022)

Excelentní historický thriller. Robert Eggers natočil svůj nejdiváčtější snímek a evidentně tak se dostal pod drobnohled osob, kteří jeho dílo viděli poprvé v životě. Pak se nelze divit tak nízkému hodnocení, protože vlastně netušili, na co koukají. Seveřan je takovým severským Hamletem. Excelentně vyprávěný, kde se mísí realita se sny a představami, propletena tak, abychom záměrně nevěděli co je fantazie a co skutečnost. Přesně to mám na Eggersově tvorbě rád. Nicméně i já si na to u předchozích filmů musel zvykat. Docela by mě bavilo Eggersovo pojetí Noční můry v Elm Street. Nicméně zde mi tento zručný filmař naservíroval pořádné naturalistické historické sousto. Konečně Viking, jak se sluší a patří. S výborně vybranými herci, kamerou (ty táhlé záběry v bitvách a scenérie byly úchvatné) a pár zvraty, které mě nesmírně potěšily. Jedna z topek tohoto roku a určitě se na film ještě mnohokrát a rád, podívám. 90%

Vzkaz na zdi záchodků (2020)

Film, který mi strašně rychle vyprchal z hlavy, ale u kterého si moc vážím tvůrcům, kteří se rozhodli vzít si na paškál něco tak náročného, jako je psychologická nemoc či porucha. Zde schizofrenie. Herecky průměrné, ale vizuálně opojné, i když dějově velice pohádkové, což mě mrzelo. 70%

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Třetí pokračování - když opominu dívčí film - který mi sedl daleko více, než jsem čekal. Musím přiznat, že Krotitele duchů jsem nikdy nebral jako kult. Ovšem vždy mi přišli jako dobrá jednohubka na víkendové odpoledne. A to samé jsem čekal od trojky. A dostal jsem v podstatě kvalitní Stranger Things s fungujícími postavami, tajemnem, které evidentně někdo detailněji promyslel a prošpikovaný kupou odkazů na staré filmy. Ano, evidentně jsem též spadal do cílovky, protože jsem se celou dobu usmíval od ucha k uchu. A všem, kteří staré Krotitele duchů znají, doporučuji zhlédnout i tyto nové. Ty s ženami prostě ignorujte. 80%

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Animované filmy, které mi z velké části velice sednou. Konečně sci-fi, které jednou těží tento žánr, co to jen umění dá. 80%

Čarodějnice (2015)

Film u něhož musím hluboce smeknout. Vypadá totiž tak, jako byste půjčili videokameru osobě z 19. století z USA a on či ona natočil realitu okolo sebe. Není to žádná amatéřina, jde o naprosto profesionální snímek. Postavy ve filmu jsou silně nábožensky založené - ortodoxní. Zároveň těžce pracující. A na pozadí toho sílí i hrozba, která tuto drsnou realitu okoření fantasy-hororovým prvkem. Celé je to tudíž i artovější, prostě film pro festivaly a ne pro široké masy. I proto nemusí Čarodějnice sednout každému. Já ale tři hvězdy dám a málo nechybělo k tomu, aby byla hvězda čtvrtá. Nemám totiž potřebu se na něj podívat někdy znovu. 70%

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Délkou maximálně táhlé, ale zároveň i velice záživné. Čtvrtá série si vzala za úkol dát dohromady celou řadu různých dějových linek, což se jí daří krásně a s přehledem. Tentokrát tu máme hororovější sérii, zcela otevřeně reagující na osmdesátkový hit: Nightmare on Elm Street. Však i ten Robert Englund si zde zahrál epizodní roli. Padouch byl excelentní, hrdinům jsem fandil a tu a tam se ušklíbl nad pitomým nápadem či scénou. Všem ale kraluje zasedání občanů města, kde policii (jenž tuto schůzi svolala) vyruší jeden místní výrostek s protrženou hubou, který strhne pozornost na sebe a policie to ani nijak neřeší. Je to stejně tak pitomé, jako fakt, že tato dějová odbočka pak vyznívá do ztracena, zcela určitě na rozhodnutí samotných tvůrců. Tyto vady na kráse mi ve výsledku brání udělit čtvrté sérii lepší hodnocení, než pilotní sérii. Ve výsledku je to stejně na podobné kvalitativní úrovni. 90%