Devil (2001)

Klasické dílo Guillerma del Torra. Nečistokrevný horor, který vás strhne svou stupňující se atmosférou, která vás nepustí do samotného závěru. Skrz dětské oči budete sledovat spletitý příběh, kde se protíná duchařina s válečným dramatem. Místama lze dokonce film porovnávat s o něco lepším Faunovo labyrintem, který zase spíše než k hororu spadá do sféry fantasy. Pro milovníky tohoto tvůrce povinnost. Pro ty ostatní příjemně strávený večer nad strašidelným filmem.

Agora (2009)

Velice inteligentní historický film, který předčí i ty vysokorozpočtové velkofilmy. Nenajdete zde žádné bitvy plné hrdinů s meči. Ale skutečně surový pohled na rané křesťanství, které ne náhodou je zde vyzobrazeno ve své počáteční formě tak jako současní muslimové. Proti sobě v tomto filmu nestojí hrdinové s meči, ale věda a inteligence vyspělého starověkého Říma proti zpátečnickému smýšlení o světě, kde země je placatá a vše dobré rovná se bůh a špatné rovná se satan, čarodějnice "UPÁLIT, ROZTRHAT, ZABÍT, ZNIČIT!". Pokud jste milovníci historického žánru a zajímá vás, jak mohla vyspělá civilizace se svou inteligencí a pokročilou higienou tak najednou zmizet na celá staletí a uvrhnout svět zpět do temnoty, pak film Agora vás jisto jistě potěší. 85%

Počátek (2010)

Po věru předlouhé době jeden z nejlepších sci-fi filmů, které jsem kdy viděl. Christopher Nolan je prostě bůh mezi režiséry a nebýt jeho a pár dalších, tak by originalita z Hollywoodu zcela vymizela. Leonardo DiCaprio hraje s dokonalou přesvědčivostí, kterou jsem tolik obdivoval u Prokletého ostrova a i vedlejší role hrají hvězdy u nichž nejde očekávat nic, než kvalitní herecký výkon. Tomu všemu vrcholí dokonalá Zimmerovská hudba bez níž by atmosféra nebyla tak napínavá a hutná (hlavně v závěru) jako právě v tomto filmu je. Vše složité je navíc tak dobře vysvětleno, že to pochopí i průměrný třináctiletý kluk. Sečteno a podtrženo, plný počet hvězdiček a nic míň. Tohle se prostě musí vidět nejméně třikrát. Všem doporučuji. A díky bohu, že to neni ve 3D. 95%

Nepotopitelný Titanic (2008) (TV film)

Zajímavý hraný dokument toho, co se událo od stavby do potopení této velkolepé lodi. Určitě doporučuji fanouškům, co se zajímají o fakta nebo samotný Titanic. Vše je zajímavě pojato a vysvětleno. Přesto ale je celá problematika pojímána dosti povrchně a po přečtení řady knih mohu říci, že mám na řadu věcí úplně jiný názor. Přesto hlavně za metodickou stránku: 65%.

Jezero smrti (2008)

Jasná špička hororů roku 2008. Eden Lake má vše, co od tohoto žánru očekáváte. Skvělé herecké výkony, zvraty, morální poučení, napětí, akci, dobrou hudbu a správné trefné zakončení, ze kterého běhá až mráz po zádech. Začátek, střed, konec. Vše je zde vyšperkované a nemám nic, co bych mohl vytknout. Vše působí navíc tak reálně, že už teď se mi chce volat k nejvyšším místům a alarmovat všechny před současným chováním mladistvých. Eden Lake vám nažene strach. A určitě to nebude ten příjemný strach, který možná očekáváte... to rozhodně ne. Tentokrát to bude pořádný nervák!

Bytost (1982)

Jeden ze špičkových duchařských hororů, které v klidu strčí do kapsy moderní remaky. Snímek, který dokazuje, že nejlepší éra hororových snímků byla osmdesátá léta. Entity by měla být pro každého fandu tohoto žánru doslova povinnost. Napětí, které vás neopustí od samotného začátku do závěrečných titulků. A skutečně dobré herecké výkony založené na skvělém scénáři. Ať se jedná o horor podle skutečné události nebo ne, jedno je jisté... na Bytost - Entity se určitě znovu podívám. 85%

Stalinova kariéra (2005)

Pokud by se konala soutěž o nejbrutálnější tyrany moderních dějin (a snad i celé historie), první místo by zcela bezkonkurenčně zaujímal Josif Vissarionovič Džugašvili - později známý jako Stalin (muž z ocele). Tento dokument to nejen dokazuje, ale i podtrhuje. Zajímavými dobovými materiály převedené nejmodernější technologií do barvy nám Stalinova kariéra představuje profil jednoho z nejbrutálnějších diktátorů lidských dějin a přibližuje politiku, strach, vyvražďování i nesmyslnost socialistického režimu ve 20 až 50 letech 20. století. Jedná se o dobu, která by stejně jako holocaust neměla být zapomínána. Vždyť přece vyhlazovací tábory - Gulagy vzešly ze Stalinovy hlavy. A ať si říkáme o Hitlerovi co chceme, Stalin dokázal systematické vyvražďování dotáhnout tak daleko, že v Rusku po jeho krutovládě nebyla snad žádná rodina, která by pod jeho rukou nepřišla o někoho blízkého. Přesto pro něj po jeho smrti milióny lidí plakalo a páchaly se sebevraždy. Tento dokument řekne o tomto muži vše důležité. Ukáže vám ho jaký skutečně byl a to navíc formou velice zajímavou. Jednoduše řečeno... u tohoto historicky zaměřeného dokumentu se určitě nudit nebudete.

Superman: Soudný den (2007)

Velice příjemné překvapení. Škoda, že nemohl být tento scénář natočen i v hrané podobě. Nic se však nemění na tom, že se jedná o špičkový příběh se sympatickými hrdiny a záporáky tak odpornými jako známe z komixů. A pak tu máme souboje. Podle mého takové animované verze soubojů ze závěru třetího dílu Matrixu. Je zbytečné hledat na tomto filmu nějaká negativa. I hudba byla trefná a překrásná zároveň. Nejsem sice příznivcem takovéto animace, ale film jako tento jsem viděl převelice rád. A pokud příznivcem staré, komixu podobné anime jste, tak je dokonce vaší povinností toto shlédnout. Opravdu krása! Scénáristé, klaním se vám.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Jedno z nejlepších děl, co jsem viděl ohledně tématu první světové války. Ta je zde rozkreslena do opravdu děsivě realistických rozměrů, které už my nemůžeme pamatovat. A díky skvělé výpravě a kameře máte pocit, že v ní doopravdy jste. V převelikém množství vedlejších postav - které se příběhem většinou jenom mihnou - se nemusíte bát, že by tím pro vás byl příběh nějak zvlášť nepochopitelný. Právě naopak. Navíc jeho romantická stránka dává tomu všemu o to emotivnější nádech. Jean-Pierre Jeunet se předvedl jako režisér s velkým R u něhož budu každý jeho film vyhlížet s velkým očekáváním. 95%

Baader Meinhof Komplex (2008)

Film je tak historicky přesný, že by se kolegové z Hollywoodu měli z tohoto díla učit. Ano, je sice šíleně dlouhý, ale zároveň musím říct, že mě ani minutu nenudil a já hltal každou sekundu, záběr po záběru od začátku do konce. Jako mínus bych zdůraznil pro neznalce historie těžká orientace v postavách a určitých událostech. Každopádně tento film zařazuji k mojim oblíbeným, podobně laděným snímkům jako je Spielbergův Mnichov či český Sametoví vrazi.