Tajemství hrobky v Sakkáře (2020)

Pokud milujete starověký Egypt a archeologii, určitě tento dokument nesmíte minout. Je to nádherný pohled do této práce i kultury, kterou odkrývá (a lidí, co se tomu věnují). Ano, můžeme tu a tam pochybovat o některých postupech typu vynesení kostí napovrch, aniž by se zdokumentovalo jejich původní rozmístění a poloha, ale to jsou jen drobné vady na kráse jinak celkem kvalitního díla, které jen v závěru klopýtne vcelku zbytečným otevřeným koncem, kde se vše utne a v ústech zůstane pachuť, že to celé mohlo ještě pokračovat a doříct nejzajímavější závěry. Přesto ale dávám palec nahoru. 75%

SpongeBob ve filmu: Houba na útěku (2020)

Pro mě po jedničce druhý nejlepší SpongeBob ve filmu. Výborně jsem se bavil od začátku do konce. Keanu Reeves to celé skvěle táhl jako průvodce kupředu a řadu gagů si budu velice rád připomínat. Oproti mnohým recenzentům nesouhlasím, že tento film je nejslabší i kvůli úmrtí původního tvůrce. Ne, vše si zanechalo původní duši i ráz a bavit se zde budou dospělí i děti. Mimochodem 3D animace zde není ani tak rušivá, jak jsem se bál, neb plně respektuje původní 2D animační styl. Za mě čtyři slunce z pěti. Přeci jen jednička je stále TOP. 75%

Temný krystal: Věk vzdoru (2019) (seriál)

Detailně proipracovaný fantasy svět se skvělými loutkami a kamerou i hudbou. Pokud něco šlape na paty Pána prstenů, tak svým promyšlením zajisté toto. Souboj dobra a zla je tu pojat nikoli dětinsky, ale spíše dospěleji. Postavám jsem upřímně fandil, jiné z duše nenáviděl. Pokud existuje kvalitní fantasy, Temný krystal do něj musí patřit, protože si nedokáži představit nic, co by zde mohlo tvrdit opak. Velká spokojenost. Pátou hvězdu nedávám jen kvůli závěru v němž tvůrci naznačovali velké věci, ale ve výsledku končil celkem otevřeně. Rozhodně nešlo o nejlepší akci celé série. 80%

Beetlejuice (1988)

Dnes již klasické dílo, které se vyžívá v tématice a logice posmrtného života, který zde vlastně téměř žádnou logiku nemá, což Tim Burton využil jako studnici šílených nápadů. A upřímně jsem si tu a tam připadal, že celý koncept vznikl pro spíše loutkové, než hrané dílo. Nicméně výsledkem jsem byl velice potěšen. Jak chováním postav, tak i praktickými efekty. Příběh se navíc vyhýbá klasickým žánrovým klišé, což je osvěžující. Nejde přímo o horor, ale o černou komedii. Já si ji kdykoli rád připomenu. 80%

Colectiv (2019)

Výborný a napínavý dokument, který mě několikrát šokoval. Naprostá prohra poctivosti na úkor korupce a nekompetentnosti. Postupné odhalování a pokusy o nápravu se všemi protivenstvími ze strany prohnilých úřadů mi skoro až připomínalo Hlavu 22 ve své stupiditě, která vládne a myslí na cokoli, jen ne na blaho a záchranu lidských životů. Velký palec nahoru všem, kteří se pokoušeli o nápravu, ať šlo o ministra zdravotnictví (toho pozdějšího) či novináře ze Sportovního děníku, atd. A předně děkuji HBO, jenž s tím vyšlo na světlo světa v tomto vskutku excelentním dokumentu z investigativního prostředí. 90%

Mrňous a čarodějnice (1980)

Skvělá krátkometrážní děsivá pohádka pro děti. A pro dospělé kraťas, který zanechá řadu otazníků. Proč je za vesnicí mešita? Proč děti jdou v klidu do chalupy, když je její plot z lidských kostí? Proč baba chce vraždit děti, když se stará o to, aby v klidu spali? K čemu je babě kouzelné mýdlo z něhož je hora bublin, když se evidentně nikdy nemyla? K čemu je babě kouzelná nit z níž je hora nití? A k čemu je babě dýka, která roztrhne zemi vejpůl? Tyto filozofické otázky nemají ve filmu odpovědi a tudíž je na mě tento film příliš chytrý, protože jsem si na ně nedokázal odpovědět. Přesto ale musím uznat, že jako krátkometrážní, trochu hororová vyprávěčka to bylo vskutku dobré. Jen u toho nesmíte myslet. 75%

Pahorek (1965)

Excelentní psychologické, válečné drama s legendárním Seanem Connerym, který tu předvádí přímo úžasné herectví. A nejen on, ale i všichni ostatní vedlejší postavy. To vše přímo bravurně režíruje Sidney Lumet. V podstatě vězeňské drama, které se může řadit ke špičce dramatického žánru vedle Vykoupení z věznice Shawshank či Zelená míle. Dokonalá sonda do duše trestaných vojáků a následků, které psychologické trýznění zanechá na duši i těle. Je to o rozpadu sociálních vztahů a zároveň o hledání spravedlnosti v nespravedlivém prostředí. Kruté následky nelidského přístupu k člověku to ale bude mít naprosto pro všechny. Pokud milujete komorní psychologická dramata, určitě po tomto filmu sáhněte. Nebudete litovat. To, že jde o černobílý film zde nijak nevadí, protože Pahorek je zcela určitě nadčasovým dílem, jemuž doba nijak neuškodila. 85%

Rosemary má děťátko (1968)

Kupodivu skutečně kvalitní filmařina s excelentními herci, castingem a myšlenkou. Bohužel ale s tak rozvláčným dějem, až mě to tu a tam nudilo. Kdyby se z celku vystříhala půlhodina, bylo by to na plný počet hvězd. Takto ale vývoj postav je místy téměř zastaven v cyklu: pití driáků, těhotenská bolest, pití driáků, manželské rozpory, pití driáků, a tak dále. Přesto ale velký palec nahoru Polanskiho vedení. Zasloužená legenda. Jen za mě moc rozvláčná. 70%

Žaluji! (2019)

Velice věrně a též záživně pojaté (spíše) politické drama ze soudní síně, kanceláří a soukromých rozhovorů, primárně z vojenského prostředí. Je až neuvěřitelné, kam tehdejší případ aféry Dreyfus dospěl. Do obhajoby agenta donášejícího cizí mocnosti, aby se v žádném případě nepřišlo na to, že francouzská armáda (která stejně už v té době stála za starou belu, což se pak prokáže u obou světových válek) odsoudila nevinného člověka na doživotí, jen proto, že je žid, a důkazně si to pojistila zfalšovanými dokumenty. Roman Polanski si tuto látku (věřím) nevybral náhodně, sám má zkušenosti z nepravdivých obvinění, a případ aféry Dreyfus mu poskytl ideální výbušný materiál, jak toto bezpráví ventilovat filmovým způsobem. Výsledek na mě působil maximálně důvěryhodně, emotivně a profesionálně v každém záběru. Herecké výkony byly výborné, děj přehledný a spravedlnost nespravedlivá. Je až šokující, že jen pár let po zobrazovaných skutečnostech se obdobný případ vyskytl i v našem prostředí v souvislosti s hilsneriádou, který ale daleko více rezonoval u obecné veřejnosti. U Žaluji! zvedám palec vzhůru a všem milovníkům historických dramat komornějšího rázu, jej doporučuji. Rozhodně neprohloupíte. 80%

Křidýlko nebo stehýnko (1976)

Pro mě jeden z vrcholů komedie s Louisem de Funésem. Samozřejmě s excelentním dabingem Františka Filipovského. Gurmánský komediální zážitek, kterému jiné filmy o gastronomii sahají pouze po kotníky. Jasný plný počet hvězd, protože si nedokáži představit, že by to mohlo být lepší. 85%