Dva papežové (2019)

Kupodivu příjemné konverzační drama okořeněné humorem a hlavně charakterní osobností Anthonyho Hopkinse, jemuž výborně sekunduje vrabčák Jonathan Pryce. Excelentní casting zde zajistil všechny čtyři slunce. Netflix zde v podstatě vsadil na jistotu a scénář na zajímavé konverzační témata. Výsledek je titul, který patří k topce toho, co se v roce 2019 urodilo, než přišla doba filmového temna pro kinofilmy. A úsvit VOD éry. 80%

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Nejslabší vánoční pohádka roku 2020. Příběh o živé vodě by přitom měl celou plejádu námětů na kvalitní děj, kdyby měl ale dobře napsané hlavní postavy. Ty tentokrát nemají kvalitní scenáristické vedení. Je to plejáda viděných postupů u jiných a lepších pohádek, bez vlastní tvůrčí invence. I to by ale nevadilo. Ostatně pohádky nemusí být originální. Zde ale nezajímavé postavy hrají herci, co ve výsledku nemají co hrát. Vedlejší charaktery se jen mihnou, aniž by zanechaly svou účastí vzpomínku či jakýkoli pocit v divákovi, který od jejich účasti čeká skládačku z níž vzejde finální dílo. To sice vznikne, ale jako nezajímavý příběh o vodě s pachutí, že to celé vlastně mohly postavy vyřešit jinak a lépe. Scénáristé si zde vybrali slabší chvilku a diváci na to opět doplatí. 45%

Hodinářův učeň (2019)

Jedna z těch lepších vánočních pohádek. Předně díky skvělému harpagonovskému Preissovi, na jehož záporáka jsem se výtečně těšil. Pak dalším plusem je o něco vážnější ladění tohoto příběhu, který se nevyhýbá i tématice smrti, kterou nelze vzít zpět. Jitka Rudolfová používá osvědčené pohádkové postupy ze staré školy, přičemž vždy se soustředí na své hlavní postavy a jejich aktivitu dosáhnout svých cílů. Díky tomu - a oproti pasivní vánoční pohádce O vánoční hvězdě - celý příběh nemá čas nudit, naopak odsýpá, s postavami soucítíme, fandíme jim, chápeme je a doufáme, že - i když jde o pohádku - šťastně skončí. Za mě velký palec nahoru. 75%

O vánoční hvězdě (2020) (TV film)

První letošní vánoční pohádka bohužel tak trochu neví, čím chce primárně býti. Příběhem hvězdy? Příběhem učitele? Příběhem žárlivosti či záchrany? Vše by pospolu jistě fungovalo, kdyby fungovala chemie mezi postavami. To se bohužel neděje a příběh to táhne dolu. Nejvíce ze všeho (a to je ve všech příručkách scenáristiky)... pasivita všech postav zde, místo aby aktivně se snažili dosáhnout svých cílů. Zamrzí i přílišná doslovnost. Tedy že to co vidíme, o tom i vždy slyšíme. O kvalitativní průser rozhodně nejde, ale celé je to až příliš průměrné, než abych tomu dal více jak tři slunce. Když připočtu i nechuť to celé vidět znovu, mám tu výsledný počet hvězd. 55%

Willow (1988)

Jako malý jsem byl touto pohádkou fascinován i strašen. Dneska však jde o průměrný zážitek s přepálenou stopáží, který vyvolá nostalgii po dětství i místy úžas nad vybudovaným světem. Prostě retro se vším všudy. 65%

Beethoven (1992)

Byl to v devadesátkách jeden z filmů, který jsme několikrát sjížděli na VHS kazetě. Dneska už se na jeho kvality dívám jinak než tehdy. Ano, jako dítě mě to bavilo. Bohužel ale nejde o jednu z těch kvalit, která by zasáhla i dospělé. Tedy v mém případě se to nestalo. A maximum pozitivního, co u mě tento film dokáže, je vyvolat nostalgii dětských let. Tři slunce s odřenýma ušima. 60%

Anna proletářka (1952)

Pokud existuje král budovatelských filmů, pak jsem jej konečně našel. Slizký propagandistický blivajz, který se názvem schovává za obyčejnou venkovskou dívku, která prvorepublikovým měšťákům dělá služku. Ale ve skutečnosti Anna je ve filmu minimálně (vedlejší postava) a místo ní sledujeme Josefa Beka v roli zarytého komunisty, který válčí proti prvorepublikovým politikům, kteří jsou - optikou komunismu - jen černí a černější. Vývoj charakterů je nulový. O to zde tvůrcům nešlo. Nějaká historická věrnost je zde zkreslena politickou agitkou, a tak je nasnadě se ptát, o co vlastně zde filmařům šlo? Příběh je napěchován komunistickými hesly. Furt se zde vysvětluje co je soudružství, třetí internacionála a kde je přítel a kde nepřítel. Jakoby si autoři nebyli jisti, že je diváci pochopí. Daná moudra se opakují stále dokola. Zas a znovu. Je to únavné a bolí z toho hlava. Nechtěl bych být v kůži lidí, co na to šli do kina. Ovšem soudruzi komunisté u toho museli onanovat blahem. Co říci závěrem? Na Annu proletářku do smrti nezapomenu. Bohužel bych si to moc přál, ale nejde to. Vidět jsem ji musel s přestávkami po cca 20 minutách. Toto únavné, dvouhodinové dílo je ukázkou toho, co odporného přinesl komunismus do tuzemského filmu. Kamera je skvělá, o tom žádná. Stejně tak i zvuk a ostatní technické aspekty. Ovšem ten scénář se mi zajídá ještě nyní, když píšu tyto řádky. A budoucnost nebude výjimkou. Podívejte se na to jen v případě, chcete-li vědět, jak fungovala komunistická propaganda v 50. letech, a co se snažili komunisté v počátku své moci u nás vštípit lidem do hlav. 25%

Konspirační teorie s Jesse Venturou (2009) (seriál) odpad!

Série, která mi velice připomíná (v moderním kabátě) komunistické propagandistické filmy z počátku 50. let. Kupříkladu proces s čihošťským farářem Toufarem. V něm také ukazovali zlo, které nás chce zničit (církev) pocházející od západu. Stejnou metodiku, ale v jiném kabátě je něco podobného i tento pořad. Zlo je zde málokdy jmenováno, a pokud ano, jde vždy o nadnárodní korporace, nebo významné oligarchy. Prostě pořad, kterému nevěřím ani nos mezi očima. Deset procent za dabing. Viděny pouze dva díly, na více jsem neměl žaludek. 10%

Addamsova rodina (2019)

Kupodivu příjemné překvapení, a to jsem čekal skutečně královský průser. Humor byl krásně ironický, černý, srozumitelný jak dětem, tak dospělým, často vícenáznakový. Animace ušla, byť ji nepovažuji za ideální mé původní představě (čekal jsem něco více burtnovského). A samotný scénář, i když nehýří originalitou, skvěle naplňuje co od něj předloha očekává. Takže za mě spokojený palec nahoru, který stále nenašel svou ruku. 75%

Dámský gambit (2020) (seriál)

Jeden z nejlepších filmů pojednávající o královské hře zvané šachy. Skutečně je radost vidět jak se tvůrci piplali s charaktery a jak záživně můžou podat něco tak monotématického, jako je zdlouhavá šachová partie, která může trvat i několik dní. Anya Taylor-Joy je navíc excelentně vybranou hlavní protagonistkou do níž se nemám problém vžít, stejně tak do jejích přátel. Scénář excelentně pracuje s charaktery a vývojem postav, čímž drží diváka v napětí i mimo šachové partie. Když si k tomu připočtete i kvalitní práci na vedlejších postavách, dostanete zcela jasnou pětihvězdičkovou tutovku, kterou Dámský gambit zaslouženě je. 90%