Boratův navázaný telefilm (2020)

Herecky skvělé, dějově ale ne tak výrazné. Naopak, docela často jsem se nudil. Přesto si ale Borat zaslouží minimálně ten průměr. Jak hlavně za excelentního Sachu Barona Cohena, tak i za výborný herecký objev Mariu Bakalovou. Minimálně kvůli těmto dvěma osobnostem se vyplatí na druhého Borata podívat. A závěrečná šoková pointa byla excelentní. 65%

Muzikant a smrt (1984)

Má srdcová loutková záležitost. Muzikant a smrt mě poprvé zaujal již v dětství. Pak jsem ho na dlouhé roky ztratil, abych ho opět našel až nyní a potvrdil si jeho kvality. Jeho úžasnou atmosféru a krátký, ale silně emotivní příběh o Muzikantovi, který se musí rozloučit se životem a svou překrásnou hudbou, která okouzlí i samu Smrt. Všem kdo neznají, vřele doporučuji. 90%

The Haunting (2018) (seriál)

Jeden z nejlepších hororů současnosti. Mike Flanagan dokazuje, že na práci s charaktery, nikoli na lekačkách stojí horor. A pokud postavy, kterým fandíte, zažívají hororové peklo, budete se bát mnohem více, než u těch nejšílenějších lekaček, které zde - díky Bohu - nenajdete. První série je pro mě pětihvězdičková klasika. Série číslo dvě z úcty k pilotu má hvězdy čtyři. Přesto ale celkově oběma příběhům uděluji souhrnně hodnocení maximální. Více informací naleznete po rozkliknutí jednotlivých hororů. 90%

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Horor, který má srdce a horor, který má logiku. Netflix dokázal stvořit jeden z nejáčkovějších duchařských snímků, který je přesně tím, čím první série American Horror Story nebyla a chtěla být. Orientace na horor skrze charismatické a skvěle psychologicky vykreslené charaktery, které musejí čelit svým vlastním démonům a hororové scény jsou okolo nich vystavěny jen jako koření, nikoli hlavní surovina, je přesně ten zásah do černého, díky kterému můžeme pět chválu na výsledné kvality. Tady se podařilo úplně vše od castingu, přes scénář až po samotný hororový dům a duchy (třímetrový levitující dědeček s hůlkou kraluje). Navíc každé strašení, duch i pomalu zvuk tu má své jasně dané místo v ději, čímž nepůsobí lekačky jen jako prostředek k děšení, ale využívají se i jako prostředku dějinného směřování a pointování různých dějových linek. Což se samozřejmě ukazuje postupem času. Tady prostě jinak než za plný počet ani nemohu. Mike Flanagan vytvořil dílo, které svou kvalitou sahá po příčce nejlepšího duchařského hororu v historii tohoto žánru (promiň Jamesi Wane). A závěrem jen dodám, že takto přesně se mělo přistupovat k adaptacím všech Kingových děl. Protože takhle jsou Kingovy knihy vyprávěny, a proto slaví takový úspěch. Jen až Flanagan to spolu s pár dalšími pochopili (samotnému Kingovi se to ostatně také ve filmu nedaří). Nedivím se, že samotný Stephen King tento seriál doporučuje. 95%

Apostle (2018)

Thriller s hororovými prvky, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Bohužel se obávám, že jen za jedno. Svým způsobem mě to strašně mrzí, ale i přes chválu, kterou ve svém komentáři uvedu, jde o nevytěžený výborný námět, který potápí ke dnu klišé a nelogická rozhodnutí postav a nedovysvětlených zápletek. Přesto ale herecké výkony jsou skvělé. Stejně tak casting. Atmosféra je přímo excelentní a kdyby nebylo zmíněných klišé a lapsů, mohlo by jít o čtyř až pětihvězdičkové dílo. Takhle pouze zůstáváme u béčka, které mělo ambice na áčkové kvality. Škoda toho scénáře a tuctovější režie, protože vše jinak bylo zmáknuto perfektně. 70%

Jabloňová panna (1973)

Krátké, atmosférické, goticky laděné. To jsou tři body, které se mi vybaví ohledně výborného kraťasu a temně laděné pohádky s názvem Jabloňová panna. Všem milovníkům českého loutkařství doporučuji, protože to je krásné, poetické a hlavně poutavé. Pátá hvězda unikla jen o kousek, protože kupříkladu Krysař je stále o úroveň lepší. 80%

Staré pověsti české (1952)

Technicky vypiplaný, ale dějově tak moc plytký, že jsem u toho usínal. K čemu je přesné odvyprávění Jiráska, když většina příběhu je vizuálně tak rozmělněná, až mě to nudilo. Tím bohužel utrpěl i můj výsledný dojem z tohoto vskutku technicky luxusního díla. Jenže bohužel bez dobře napsané hlavní postavy (těch je zde ale více) není dobrý děj a z toho důvodu snižuji hodnocení o dvě slunce. 70%

Barbaři (2020) (seriál)

Seriál, který docela odsýpá a jenž není pouze o střetu v proslulém Teutoburském lese, ale spíše o vykreslení života proslulého německého hrdiny Arminiuse. Plus je zde, že se autoři snaží být v rámci možností historicky věrní (samozřejmě s přimhouřením jednoho vypíchnutého oka). Římané zde mluví římsky a Němci německy. Několik postav je černobílých, ale převážně vykreslení Němců a Římanů nepůsobí tak jednostranně, jak jsem si původně představoval. Možná by tomu spíše slušela polodokumentární, než čistě hraná verze, ale to jest můj subjektivní pohled. Přesto zvedám mírně palec nahoru a očekávám, že do pár let tu bude druhá série, která prohloubí nastolená dramata. Přece jen Arminiusovi zbývá ještě !POZOR MOŽNÝ SPOILER! dlouhých 12 let života. !KONEC SPOILERU! 75%

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

Děsivý dokument o děsivé, vícenásobné vraždě, maximálně autentický. Čtyři slunce jsou minimum, co si tento výsledek zaslouží a silnou psychiku přeji. 80%

Hubieho Halloween (2020)

Opravdu špatné překvapení a jeden velký WTF. Adam Sandler hraje prostoduchého a dobrosrdečného hocha v mužském těle, který je posedlý konáním dobra a ochrany všech během Halloweenu. Proč zrovna o Halloweenu, na to nenaleznete odpověď, stejně jako, proč policista, který se tohoto podivína snaží celý film zbavit, jej pak s městem obviní (nutno k dobru filmu podotknout, že zcela logicky) ze zmizení několika občanů, aby posléze přišel střih a Hubie a policista spolu spolupracují jako letitý kolegové a linka ohledně obvinění z únosu je zcela zapomenuta. Není to málo? Tak si přidejte mámu se super schopnostmi. Romantickou linku v podobě nejkrásnější ženy ve městě, která ze všeho nejvíc touží po tom vzít si za muže prostoduchého Hubieho. A vlkodlaka s Michaelem Myersem (bez komentáře). Logických lapsů je ve filmu nespočet a raději je zde ani nehledejte. Snaha maximálně rýžovat na morálních kodexech skoro až bolí. Vše je doslovné a pro jistotu dvakrát opakované. Ano, toto je skutečně jeden z nejhorších filmů herecké kariéry Adama Sandlera. Nejhorší proto, že je tak blbý, jakoby scénář napsal prostoduchý postižený jedinec, který si během dloubání nudlí z nosu řekl, že vyplní svůj čas prázdného čistého nosu napsáním filmového scénáře. A toto je výsledek. 40%