Spása (2014)

Syrový western, tichý a nekompromisní jako většina jeho postav. K dokonalosti chybělo jen něco dovyprávět - především tedy bratrovu část příběhu. Jinak ovšem bez výhrad. Obzvlášť závěrečná přestřelka byla výborná a plná skvělých nápadů, ale i do té doby se stále něco zajímavého dělo, film od úvodních titulků v podstatě nezpomalil, Mads Mikkelsen byl přímo proklatě charizmatický a Eva Green v němé roli řekla jedním pohledem všechno.___P.S. Odkaz na Tenkrát na Západě ve scéně s petrolejkou mě velice potěšil.

Mama (2013)

Jak si pročítám zdejší komentáře, zjišťuji, že jsem jeden z mála, komu se líbil závěr na útesu. Z mého pohledu to bylo ale právě finále, které z Mamy udělalo více než nadprůměrný horor, jímž byla do té doby. Jessica Chastain výborná, z holčiček šel zpočátku mnohem větší strach než z jejich digitální mrtvé vychovatelky, Nikolaj Coster-Waldau byl ovšem úplně zbytečný. Nejlepší scéna? Nejspíše ta, v níž si Lilly hrála v pokoji, zatímco ostatní se procházeli po chodbě.

Marťan (2015)

Zcela bezproblémový sci-fi film plný optimismu, příjemně svěžího humoru i napětí, se skvělými herci vedenými puntíčkářským režisérem, který má zkrátka filmařinu v malíčku a o němž teď spousta lidí bůhvíproč tvrdí, že "je zpět", ačkoliv podle mého názoru nikdy pryč nebyl. No nic. Srovnávání s Interstellarem jsou zcela mimo, ale příměr ke Gravitaci už se hodí víc a já musím říct, že Marťan se jí ve všem vyrovná a nemám nejmenší důvod dávat nižší hodnocení.___P.S. Montáž s Bowieho Starmanem je jednoduše boží.___P.P.S. Půjdu znovu.

Neporažení (1956)

Jiří Sequens, mistr atmosféry! Samozřejmě, ideologie v Neporažených je a já osobně se coby příznivce Edvarda Beneše nikdy neshodnu s tím, kdo ho šmahem označí za ustrašeného slabocha a dál nepřemýšlí. Jenže takových myšlenek a jiných momentů typu "dělný lid ovládne svět" či citování Klementa Gottwalda je v tomto filmu naštěstí minimum. Prim hraje, jak jsem naznačil úvodním výkřikem, atmosféra. A ta je vážně skvělá od úvodního záběru děl nad Prahou po úplný konec. Cítíte osamělost vojáků vydaných napospas nepříteli, cítíte jejich tíseň, strach i vztek, a je to zásluha režie, hudby a herců. Závěrečná půlhodina s Němci, kteří pomalu a v naprostém tichu postupují vpřed, vycházejí z dýmu a obkličují československou posádku čekající na nejvhodnější moment k prvnímu výstřelu, ta půlhodina rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v našem válečném filmu vzniklo. Napětím jsem nedýchal, a teď ani trochu nepřeháním.

Predestination (2014)

Jsem z toho blázen. Celý tenhle film je asi paradox, jeho děj zřejmě nikdy nikdo nenapsal... A přesto byl natočen... Nebo snad nebyl? No páni... Prvních padesát minut je skvělá podívaná a tolik emocí se ve sci-fi jen tak nevidí (vzpomněl jsem si na Gattacu), ale zbytek, který postupně spěje k dlouho očekávané a velmi okatě naznačované pointě, už bohužel musí nepřehledně vršit jeden "šokující" paradox na druhý, aby to nějak zamaskoval. Výsledkem je vědeckofantastický guláš cestující časem, po němž zůstane velká chuť vidět ho znovu i velká obava, že to napodruhé bude ještě horší. Tři a půl.

Don Juan (1972) (TV film)

Fantastický, Jan Tříska je v roli Dona Juana zkrátka fantastický. A Josef Somr jako jeho přetvařující se sluha taktéž. Jiří Bělka byl na televizní dramata zkrátka machr.

Camelot (2011) (seriál)

Možná je to tím, že současnou seriálovou scénu příliš nesleduji a nemám tedy s čím srovnávat, ale Camelot se mi vcelku líbil. Akorát bych tedy název změnil na Morgan, protože právě o postavu v podání (po všech stránkách) fantastické Evy Green tu kráčí především. Hraje ji jako nevypočitatelného chameleona, nedělá jí problém v jednu chvíli někomu podříznout krk a pár minut nato s naprosto nevinným a uvěřitelným úsměvem jinému lichotit, intrikuje, čaruje do posledních sil, je vyčerpaná i plná odhodlání, které jí do těla pumpuje stará křivda... A divák to všechno přímo cítí. Ale ostatní postavy se také povedly. Artuš tedy mohl být sympatičtější (jeho starší verzi by mohl v klidu hrát Steve Buscemi), ovšem Merlin jako drsný intrikán nemá chybu, Guinevera je krásná, Artušovi rytíři / bodyguardi nejdou pro ránu mečem nebo rukou daleko, jeptiška Sybila je odporná... A v prvních dvou dílech hrál můj oblíbený James Purefoy a mě mrzí, že se nezdržel déle. Co se týče příběhu, přišli scenáristé se spoustou dobrých nápadů oživujících klasickou legendu (díly Meč a koruna a Jezerní paní se mi líbily ze všech nejvíce), jen je škoda, že v závěru seriálu se děj jaksi rozmělnil a bitvě, na niž tvůrcům očividně chyběly peníze, bylo věnováno tolik prostoru. Tři a půl.

Mistrovský plán (2011)

Velmi suchá komedie, ale myslím, že záměrně. Zpočátku vlastně připomíná spíše nějaké komorní drama plné komediálních herců. Ale když dojde na loupež (přičemž plán hlavní hrdinů rozhodně nijak mistrovský není, to se zase našemu distributorovi asi něco zdálo) a především na eskapádu na laně, zábava to je. Stejně tak jsou zábavní Alan Alda, Ben Stiller i Eddie Murphy, režiě mě také nijak zvlášť neurazila a Beckova hudba se mi velice líbila. Navíc jsem rád, že se scénář obešel bez jakýchkoliv tělních tekutin a jiných nechutností. Tři a půl.

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Předně musím poděkovat plzeňskému Filmovému klubu, že promítl Jeho a Ji v jeden večer hned po sobě. Být mezi filmy nějaký větší rozestup, asi bych je nehodnotil tak, jak hodnotím. Zmizení Eleanor Rigbyové je perfektně propracované romantické drama s velmi uvěřitelnými výkony, působivě tichou atmosférou a poměrně nečekaně se vyvíjejícím příběhem, který si s odhalováním různých důležitých věcí sice dává na čas, ale nevleče se a nenudí.___Druhý film Ona se mi líbil asi o něco více než On. Jenže kdybych Jeho neviděl před Ní, Ji bych si dost pravděpodobně tolik nevychutnal. Spousta děje by mi scházela. Před scenáristou a režisérem nicméně smekám klobouk. Ten jiný pohled na stejnou věc je nesmírně osvěžující nápad a z chladné Eleanor, která v Něm zkrátka bůhvíproč a bůhvíkam zmizela, se díky tomu stala Eleanor úplně jiná, křehká, tápající a hledající, kterou už není problém pochopit. Oporu hledá v rodině (úžasní William Hurt a Isabelle Huppert) a tím, kým byl v Jeho příběhu Conorův otec, je tentokrát profesorka Friedmanová v podání Violy Davis.

Zmizení Eleanor Rigby: On (2013)

Předně musím poděkovat plzeňskému Filmovému klubu, že promítl Jeho a Ji v jeden večer hned po sobě. Být mezi filmy nějaký větší rozestup, asi bych je nehodnotil tak, jak hodnotím. Zmizení Eleanor Rigbyové je perfektně propracované romantické drama s velmi uvěřitelnými výkony, působivě tichou atmosférou a poměrně nečekaně se vyvíjejícím příběhem, který si s odhalováním různých důležitých věcí sice dává na čas, ale nevleče se a nenudí.____První film On je opravdu působivý pohled do nitra mladého muže, jenž se vyrovnává s tím, co přišlo, a i když ví, co chce, netuší, jestli a jak se mu to podaří. James McAvoy ho hraje skvěle a v Jessice Chastain, jež chladně působí jen dokud se neusměje, má skvělou partnerku. Senzační je ovšem i Ciarán Hinds v roli jeho světáckého otce, jemuž se ustavičně nedaří pronášet moudra, a také personál Conorovy restaurace je velmi sympatická sebranka. Veselý příběh to není, ale je plný naděje.