Cesta z města (2000)

Mám tenhle film čím dál víc rád.

Střelci na útěku (1998)

Tenhle "hongkongský akčňák odehrávající se v Americe" mi nepřipadá zdaleka tak špatný, jak se říká. Ano, scénáři by kapka (nebo spíš pár litrů) originality neuškodila, protože obzvlášť v první polovině "boss vyšle zabijáky - selžou - boss se to dozví a vyšle zabijáky - selžou..." působí přihlouple, jenže kvůli neustálé akci, rozumné stopáži a příjemné videoklipové režii jsem se nakonec nenudil a můj mozek se necítil nijak zvlášť zneužitý.

Půlnoc v Petrohradu (1996)

Ale proč ne... Je to stále lepší průměr, ačkoliv na ostatní filmy s Harrym Palmerem Půlnoc v Petrohradu nemá. Nuda, jež ve filmu místy nehezky vládne, zamrzí obzvlášť ve srovnání s předchozím snímkem Bullet to Beijing, na který vlastně přímo navazuje. A to je asi hlavní problém - Půlnoc v Petrohradu mi totiž celou dobu připadala jako jakýsi epilog, závěrečná kapitola, která se minule prostě nevešla. Nicméně film má svá světlá místa, Michael Caine je šarmantní a vtipný jako vždy (každé jeho udýchané "Bloody hell!" je skvělé), pánové Connery a Gambon si také slušně zahráli. Akce bohužel ubylo na úkor špionské podívané, která se ale tak úplně nepovedla. Tři a malý kousek.

Bullet to Beijing (1995) (TV film)

"Bratsk? Kde je kruci Bratsk?" Dost dobrý, v pořadí čtvrtý film s postavou (tentokrát už penzionovaného) agenta Harryho Palmera v podání Michaela Caina. Pokud se vám líbil předchozí snímek Mozek za miliardu dolarů, nečekejte na nic a na "střelu" se podívejte. Dostanete opět humorem odlehčenou podívanou s povedenou dvojicí Caine-Connery jr. (jako by tatíkovi z oka vypadl), zajímavou zápletkou točící se kolem smrtelného viru, jenž chtějí Rusové prodat Severokorejcům, řadou perfektních scén (například celá ta část s vyhozením z vlaku a jeho doháněním pěšky, letadlem i autem je doslova bezchybná) a vyvedeným závěrem. "Už vás někdy vyhodili z vlaku?" - "Ne, nikdy jsem nebyl tak hloupý. A vás?" - "Dvakrát." - "Co jste dělal?" - "Zavolal jsem si taxi. Bylo to v Londýně."

Nultý kilometr (1973) (TV film)

Příběh mladého svářeče, který si ve vězení odpykával trest za pokus o překročení hranic a teď, podrážený vzdělaným otcem, pracuje na stavbě brněnského vodovodu, aby konečně i tam už tekla dobrá a čistá kohoutková... Slabý televizní výplod se silným podtextem, není příliš oč stát.

3:15 zemřeš (2005) odpad!

Nečekal jsem nic extra, ale výsledek překonal i ty nejhorší představy. Tvůrci si zřejmě vzali do hlavy, že věta "Natočeno podle skutečné události" je úžasné alibi, a tak mohou tenhle strašidelný dům nacpat od sklepa po podkroví sto plus jedním klišé. Horor? Kdepak. Spíš splácanina libovolného duchařského příběhu o prokleté barabizně, Kruhu, Osvícení, Vymítače ďábla... A navíc tak hloupě napsaná a zrežírovaná bez kapky napětí! Co se v domě přihodilo, se dozvíme hned na začátku, a dál už jen sledujeme, jak se v Amityville zabydluje nová rodina, jak pomalu a zcela nezáživně odhaluje to, co my už dávno víme, do toho z každého kouta (za nutného burácení Jablonskyho nehudby) občas vykoukne nějaký ten nebožtík, otec začíná vyšilovat, špatný herecký výkon střídá ještě horší... Děsivé to nebylo, děsné rozhodně ano.

Vnitřní vesmír (1987)

Steven Spielberg uvádí... A je to vidět. Vnitřní vesmír je totiž úžasná podívaná. Expert na dobrodružné sci-fi komedie Joe Dante byl v roce 1987 v plné síle a za přihlížení velkého Stevena zavedl diváky do útrob lidského těla. Nutno podotknout, že do naprosto skvělých útrob, protože triková stránka tohohle filmu je i po pětadvaceti letech stoprocentně přesvědčivá a perfektně propracovaná. Zrovna tak fungují i kvanta gagů a také akční scény, jako třeba ta s Martinem Shortem, který k smrti vyděšený visí na otevřených dveřích jedoucího náklaďáku a neodolatelně řve. K tomu přidejte záporáka s multifunkční rukou, zmenšené vědce, ten krásný moment s embryem a hudbu Danteho kumpána Jerryho Goldsmithe, který jako by si s motivem Kovboje střílel z Ennia Morriconeho... Z mého pohledu jasných pět hvězd.

Staré pověsti české (1952)

Animovaný skvost, nad nímž moje zarytě vlastenecké srdéčko plesá především ze dvou důvodů: Že máme tak bohatou a krásnou mytologii, o které se může spoustě takzvaných "mocnějších" národů zdát jen v horečkách, a že u nás tvořili tak výjimeční lidé, jako právě Jiří Trnka (o Jiráskovi nemluvě). Nádhera.

Mechanik zabiják (2011)

Co je platná zručně natočená akce, když má člověk od začátku do konce pocit, že remake výborného Mechanika je zcela zbytečný a vznikl hlavně proto, že scénáristům už došly nápady. Téhle verzi chybí navíc to hlavní, co Bronsonův originál činí výjimečným - vykreslení přátelského vztahu mezi "učitelem a žákem". Bez něho celá ta podívaná podle mě prostě nefunguje a mění se v rutinní akční vybíjenou, která navíc v některých momentech (ano, v těch, kdy se příběh odchýlí od původního filmu) dělá z hlavní postavy nehorázného vola. K tomu všemu mám neustále problém Jasonu Stathamovi tyhle superakční chlapáky (s výjimkou filmu Expandables) věřit. Pořád se mi totiž zdá, že se narozdíl od pánů Schwarzeneggera, Stallona a Willise bere příliš vážně. A že nemá mimiku. Nebude trvat dlouho a začnou o něm kolovat vtipy. První (a nejlepší) z nich vymyslí Chuck Norris.

Muži v černém 3 (2012)

Spousta humoru, desítky nejrůznějších nádherných mimozemšťanů z dílny Ricka Bakera, senzační Will Smith, bezkonkurenční Tommy Lee Jones a parádní Josh Brolin v roli jeho mladšího já. Ano, zápletka se sice opět točí kolem záchrany planety, ale díky cestování v čase je originální a velice zábavně podaná. Nejsem si jistý, jestli Barry Sonnenfeld a spol. plánují i čtvrtý díl, ale myslím, že už není zapotřebí. Trilogii se podařilo velice důstojně uzavřít (to krásné finále!).__P.S. Vtip s panem prezidentem, který pije kakao, byl téměř smrtící.