The Adventure of English (2002) (seriál)

Britskej televíznej dokumentárnej tvorbe síce v dnešnej dobe naďalej nesporne kraľuje BBC, ale keď sa konkurenčná ITV občas prebudí a produkuje skutočne hodnotnú dokumentárnu tvorbu, výsledok stojí za to. Pre všetkých ľudí s čulým záujmom o historický vývoj jazykov a obzvlášť angličtiny (teda aj pre mňa) je tento seriál povinná jazda. Zmysluplne vystavané scenáre jednotlivých dielov, sympatické sprevádzanie po najrôznejších lokalitách Melvynom Braggom, detailný pohľad na etymológie a premeny výrazov v priebehu vekov, prekvapujúco atmosférická hudba, pekné lokality nakrúcané doma aj v zámorí... a nechýba tu aj trochu humoru. Nie je to až tak dávno, čo som seriál prvýkrát sledoval, ale aj teraz po rokoch, vlastne už 15 rokov od jeho vzniku, nestratil tento seriál na hodnote. Ukážkovo poučný osemdielny dokument, ktorý nestráca paru a pútavosť ani vtedy, ak neukazuje v každom druhom zábere dychberúce prírodné panorámy.

matka! (2017)

Taká Aronofského Lady in the Water, bohužiaľ (našťastie aspoň bez tartútikov a iných oných hatlanín). Celý film mohol mať inteligentnejšiu výstavbu, pointa je dosť prostučká. A ľutujem, ale Lawrencová si takýmito rolami u mňa len zväčšuje už existujúcu antipatiu.

Probuzení tmy (2007) odpad!

Ani Eccleston a McShane to nezachránia. K predlohe to má ďaleko, nakrúcané kdesi v Rumunsku, americká rodinka v "britskom" prostredí, blonďavý fracek ktorý je na staršie a lezie na nervy, neskonale smiešny zloduch. Scenárista a rejža dokonca na plnú hubu priznali, že im bolo fuk, ako to zadaptujú alebo nakrútia. Totálne rutinérstvo, klišé na klišé. Prepadák na celej čiare. Dejovo, finančne, návštevnosťou, adaptačne. Čisté zúfalstvo. Dobrý varovný príklad pre budúcich filmových študentov, aké rýchlokvasené patvary sa rodili počas horúčky fantasy filmov začiatkom 21. storočia. //// Zaujímavé komentáre: Hromino, imf, KarelR, Nathalie, Psema, Prehistar_, SallyZen, Malarkey

Most (1992) (TV film)

Pekný námet o náhodnom cestovaní v čase do čias tridsaťročnej vojny (taký slovenský Timeline od Crichtona, LOL ?), ale spracovanie bolo priemernejšie. Miestami to malo podarenú atmosféru. Predabovanie niektorých hercov trochu smiešne.

Dunkerk (2017)

Videné 30. júla. Ak smiem zacitovať starší komentár od Geminiho: "Nolan mocný, Nolan veľkolepý, Nolan nezlyhávajúci." Veľmi dokudramatické, veľmi prízemné a ľudské, a napriek warnerovským peniažkom náramne britské. Každým kúskom tak kvalitné a "k veci, prosím", ako som očakával. Akonáhle Tommyho parťáci padnú jeden po jednom pod nepriateľskými strelami v jednej z úvodných scén, a kamera sa k nim už nikdy viac nevráti zádumčivými, sentimentálnymi zábermi, hneď viete, koľká bije. Hneď viete, že toto je odlišný, nekompromisný vojnový film. Sčasti zo starej školy, akú dnes už nevídať, ale sčasti niečo úplne nové a inovatívne. Nie je tu čas na pátos, na rozjímanie, na cherubínske chóry, na bitie sa do hrude ohľadom vlasti... Niekedy tu nie je čas ani na dlhšie uvažovanie nad vecami. Hodiny a dni plynú, čas dochádza, narýchlo zbúchaná Operácia Dynamo čelí potenciálnemu fiasku. Za týchto okolností sa vojna, zatiaľ trvajúca ani nie rok, zdá takmer vopred prehratá. Toto je príbeh o prežití. O prežití, o napätí rodiacom sa pri snahe o prežitie, v dobrom aj zlom. Nepriateľ pôsobí ako prízrak, ktorý nikdy nevidíte zblízka, ale nie je pred ním úteku. Slovami Branaghovho veliteľa, domov je na dohľad. Ale prirodzená prekážka, ktorá ho zároveň chráni pred inváziou, sa teraz stáva rovnakým nepriateľom, ako Britov a Francúzov obkľučujúce nacistické vojská... Na filme je najlepšie, že v ňom bez zakopnutia funguje tak civilná rovina (malé tragédie, nepriamo spôsobené vojnou a jej daňou na duševnom zdraví radových ľudí) ako aj vojenská rovina (do krajnosti vystresovaní vojaci a preživší velitelia, dúfajúci vo vyslobodenie, ktoré možno vôbec nepríde). Na to, ako málo sa dozvieme o jednotlivých postavách, empatia narastá s každým momentom, ktorý s nimi prežijeme. Toto sú ľudia v hraničnej situácii, a neempatizovať s nimi by dokázal iba totálny cynik. Úprimne, prvýkrát po dlhých 20 rokoch tu máme vojnový film, ktorý konečne inovuje staré rozprávačské a prezentačné šablóny, podobne ako to práve pred 20 rokmi urobil Spielbergov Ryan. (Čím začal vlnu imitátorov, v dôsledku ktorej sa rýchlo stal takou istou znôškou klišé, ako jeho prekonaní prechodcovia. Pevne verím, že pri Dunkirku k niečomu takému nedôjde.) Prostý, načisto civilný, nádherný epilóg. Ďalší potlesk pre vás, pán Nolan. //// P.S. Absolútne fantastické letecké zábery. Doteraz som pochyboval, či sa vojnové filmy niekedy leteckými scénami priblížia úrovni pohrúženia sa do detailného zážitku, aký už dlhé roky ponúkajú kvalitnejšie letecké simulátory o druhej svetovej. Dunkirk je prvý film, ktorý vyvrátil moje pochybnosti, či by sa podobný zážitok dal vytvoriť aj pre hraný film. Neviem, nakoľko boli letecké zábery točené naživo, a nakoľko pomohli machri v CGI, ale žiadne efekty som si nevšimol. //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, kleopatra, Tosim, Lima

Babel (2006) odpad!

Priam archetyp filmu, snobsky zaľúbeného do vlastnej domnelej geniálnosti. Banálnosť, povrchnosť a stereotypizácia vládnu. Ste si istí, že toto točil pomerne talentovaný Iñárritu, a nie Tommy Wiseau ? Toto nie je bábel, ale smiešny blábol.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Nezaskakovali za Singera a scenáristov Psík a mačička ? Ukážkový príklad toho, ako kvantitatívne založený "Viac ! Viac ! Viac ! A ešte tam pridajte niečo !" prístup nie je vo filmárine zárukou kvality. Obsadením, dejiskami a efektmi najvýpravnejšia z X-Menoviek, ale celý film pôsobí ako mimoriadne nudné tech demo bez zmysluplnejšieho príbehu. O to väčšia päsť na oko, ak vezmeme do úvahy komornejší charakter predchádzajúcich filmov, aj s podstatne komornejšími konfliktmi a antagonistami. Uštipačná poznámka typu "Veru, Apokalypsa !" sa priam núka. (A samotný film nechcenej irónii ešte nasadí korunu chabým pokusom o vtip na adresu tretích dielov trilógií.) Som trochu smutný z toho, že po celkom dobrej Prvej triede a Budúcej minulosti sa všetka predchádzajúca snaha, dráma aj nadhľad zdegradovali takmer na úroveň typickej hlučnej, digibordelovej bayoviny. MacAvoyov Profesor X prevandruje väčšinu filmu s roztržitým úsmevom na tvári (asi telepaticky vycítil nekvalitu scenára). Scény s Magnetom v Poľsku tragické - v zlom slova zmysle, z viacerých uhlov. Trčí z nich vykonštruovanosť "musíme ho naštvať, aby sa vrátil do akcie" na entú. Scény s Magnetom hocikde inde nechcená komédia - jeden by mal dojem, že sa preteká s Apocalypsom o to, kto vyznie silenejšie. A to ho fakt nechajú len tak ísť ? Najprv zradne pomáha záporákovi, potom ho zradí a zase pomáha starým známym, v hneve vyhodí do ľuftu múzeum v Osvienčime (WTF !!!) a narobí kopu ďalších monumentálnych škôd ? A nechajú ho, nech si pekne odkráča preč ? No nebuďte pokrytci, vy "hrdinovia"... Moira zase takmer načisto nevyužitá, až má človek chuť si povedať, že sa im na to mala Rose radšej vykašľať. K Lawrencovej námesačníctvu v roli Mystique sa radšej nevyjadrujem. Hádam jediné postavy, ktoré sa dejom znudene neprezívajú, majú aspoň pár sympatických dialógov a sem-tam pobavia, sú Quicksilver a poniektorí z mladších mutantov-študentov. Ale to film nezachráni. Hviezda za niektoré herecké výkony (aj to len v niektorých pasážach), jednu vtipnú scénu a za priestor pre viacero doteraz ignorovaných postáv. Neviem, či bol Apocalypse práve najšťastnejšia voľba pre ústredného záporáka. Čo funguje v komiksoch a animovaných seriáloch, niekedy nemusí vôbec fungovať v hraných filmoch. Keď si uvedomím, že pochabá, ale zábavná a rozumná Prvá trieda odo mňa dostala plné hodnotenie, a tento diel takmer spadol do odpad!-u, naozaj mi vŕta v hlave, ako sa mohli ľudkovia v Líške 20. storočia tak príšerne uťať. //// Zaujímavé komentáre: Isherwood, Djkoma

Vědecky prověřeno (2014) (pořad)

Škodoradostno-milá, náučnejšia variácia na dnes už ohraný archetyp relácie o domácich videách. Hammond a kolegovci perlia a nevtieravo poúčajú o fyzike...

Pán času - The Return of Doctor Mysterio (2016) (epizoda)

Man of Steel my arse... Toto je ono. Supermanovská homáž sympaticky, podomácky. :-D Zdanlivá jednorazovka Nardole sa nečakane vracia, aby ukázal, že má potenciál a aj istú vážnosť ako nový parťák v TARDIS. (No vyhoďte ho, keď tak múdro a rozvážne vládol Byzantskej ríši...) Doktor perlí ako vždy. A máme tu aj návrat suchárskych mozgožrútov z predchádzajúcich Vianoc... Oddychovka, ktorá sa na nič nehrá. P.S. Hláška o odvedení pozornosti Pokémonom Go ma dorazila. X-D Moffat je večné decko, ale podarené decko. //// Zaujímavé komentáre: mad_ness, Spenatka, BR23, Šimpy