• Životopisný

Avatar: The Way of Water (2022)

Mno, nejásali jsme. První výlet na Pandoru, to byl skvost. Objevování nového světa, postupně se rýsující zápletka boje modrých domorodců proti bezohledným techno-korporátním uchvatitelům ze Země a ve finále jejich vyhnání z planety mělo svůj půvab v neotřelosti, novosti a umu, s jakým Cameron příběh filmařsky ve 3D převyprávěl. Do té doby nevídané fantastické zpracování do filmové řeči, které světu vyrazilo dech. Za to Way Of Water..to byl pro mne prostě filmařsky precizně vysoustružený recyklát prvního dílu, který od občasné ztráty pozornosti ani nová kamerová a CGI kouzla nezachránila. Ano, Way Of Water je obrazově a zvukově dokonalý film. Ale bohužel není dobrý. Hlavně kvůli opravdu nenápaditému scénáři, který je emočně plochý jako česká televizní seriálová tvorba. Je plytký, předvídatelný a bohužel opravdu chvílemi nudný. I přes očividné ekologicko-politické apely a zdařilé bojové sekvence. Návštěvu 3.dílu si po tomhle „zážitku“ opravdu rozmyslím, už teď třeba nevím, jak se jmenovaly hlavní dětské postavy a v podstatě mě nezajímá, jestli z té otravné puberty vyrostou nebo ne…Dávám 60% a pokud si před kinem neodskočíte „na malou“..tak na to máte uprostřed filmu cca hodinu, kdy se v podstatě pořád plave pod vodou a děj se opravdu nepohne ani o píď.

Godzilla vs. Kong (2021)

Tak nejdřív prozradím, že jsem dokoukal do konce. Ale v podstatě jsem nemusel, protože mi asi tak od půlky bylo jasné „jak to dopadne“, včetně různých „překvapivých“ twistů. V podstatě to bylo takové G.I.Joe nebo Bitevní loď. Vlastně bych měl přiznat, že to je dětský film a definitivně s se tímhle žánrem rozloučit. Ale zkusím, aby se můj subjektivní pocit zklamání, že už si podobné filmy nebudu užívat jako dřív, neodrazil v recenzi. V kině to musela bejt paráda. Kong i ostatní obrovitánské příšerky prostě v telce dostatečně nevyzní. Tvůrci dali dohromady fanservis příběhů o duté zeměkouli a v něm skrytém světě s prehistorickou faunou, včetně různých tyranosaurů a přerostlých pterodaktylů, dále hi-tech scifi, King Konga, japonskou posedlost Gojirou a je tu i svět Pacific Rim s Kaiju. Všechno je to splácané do prostoduchého arkádového scénáře, v němž nejvýraznější hereckou tváří byla Millie Bobby Brown, aka „Eleven“ ze Strange Thnigs. Akčních scén nebylo tolik jako logických lapsů, ale když přistoupíte na hru, tedy že se díváte na v podstatě oživlý comics, tak se můžete i bavit. A ano, vlastně jsem se chvílemi i pobavil hodně, jen mi bylo líto Hong Kongu (nomen omen), že ho souboj hrdinského Konga s Godzillou a pak ještě s Mechazzilou (no nebudu pátrat, jak se to další monstrum jmenovalo..sorry..) částečně smazal z mapy. Jasná oddychová popcornovka, kterou účinně naředíte inzulinový šok z cukroví v čase Vánoc, klidně si to dejte. Dávám 55% a varování jste dostali. Emerichova Godzilla z roku 1998 se o svoje prvenství bát nemusí.

Válečnice (2022)

A nakonec jsem se přiklonil ke 4 hvězdám v hodnocení. I když tu máme generický příběh o hrdém africkém národu utlačovaném bělochy (většinou připitomělými), super zesílený feminimní akcent (elitní šedesátikilový bojovnice řežou stokilový svalnatý chlapy jako žito) i zlidšťující linku matka- dcera…Prostě řadu osvědčených a bezpočtukrát použitých šablon. Jenže je to taky prostě velmi dobrá filmařina ve svižném tempu, dost neokoukané africké exteriéry, dobře využité a choreograficky zvládnuté akční sekvence. Přes dvě hodiny stopáže opravdu nevadilo a jistá režie i tento v podstatě obehraný příběh vede jistou rukou k očekávanému konci bez únavných momentů. Velká role pro Violu Davis aka Amandu Wallerovou ze Sebevražedného oddílu. Jen ta angličtina s domorodým přízvukem…no ale, určitě to znělo líp než v dabingu, což bych asi ani nezkoušel. Dávám 70% a celkové hodnocení (akt.53% v prosinci 2022) přičítám celosvětové averzi vůči „hnutí ženského filmu“, tlačícího na pilu až příliš. Tenhle film je teda ze stejného žánru, ale režisérka Gina Prince-Bythewood nabízí prostě dobrý akční film a není to taková blbina jako poslední sólovka Harley Queen nebo Wonder Woman84.

Promlčeno (2022)

Mohla to bejt pěkná kriminálka…ale není. Protože jí chybí dobrej konec, čili že zlo bylo potrestáno. No nebylo. A není to tím, že bylo promlčeno…chtěl to tak režisér, kterej postupně zamotal děj 20 let starého zločinu tak, že se v tom nakonec nevyznal ani on sám. Takže je to nakonec jako u mnoha jinejch českejch filmovejch projektů. Pěkně to začne, herci hrají skvěle, má to spád a napětí, příběh vás vtáhne. A pak sprcha, posledních deset minut se najednou tak nějak rozpliznou do neurčita. Velmi se mi líbili Roden, Cibulková, mladá Barešová (ta zraje…to je velkej talent). Díky nim to celé fungovalo. Slabinou byl naopak scénář, který prostě neuměl v podstatě jednoduchý kriminální případ uspokojivě dovysvětlit a především pak uzavřít. Takže ten pocit podivného rozladění se u mě po dokoukání nedostavil proto, že pan Sedláček chtěl upozornit na české krátké promlčecí lhůty u hrdelních zločinů, ale kvůli tomu, že tento shlédnutý filmový zločin byl jakž takž vysvětlený (..no ale kdo tbyl teda objednavatel?), ale pan režisér prostě konec nenatočil. Jo a Rodenova postava ve finále přišla o všechny moje sympatie, což je teda taky nějaká česká specialita…Plivnout na hrdinu, kterou nám režisér nabídl jako hlavní, abychom jí od začátku fandili. Dávám tedy 55%, hlavně za ty skvělé herce, kteří to ustáli se ctí.

Zabít Gunthera (2017)

Čekal jsem guilty pleasure...a bohužel...nedostavilo se. Měl jsem problém dokoukat, připomnělo mi to izraelské komedie, které byly poměrně nedávno dostupné na HBO+. Arnie to zachránit mohl, ale jelikož prakticky v celém filmu nehraje, tak tu šanci nedostal. A jako, je to od tvůrců a distributorů tak trochu podraz...Vrazit Arnolda do středu plakátu, do čela titulků, do anotací...a pak na něj čekat přes hodinu, než se zjeví v záběru...to je prosím pěkně chucpe. No, nesmál jsem se a jen tak tak nedávám hodnocení odpad.

Kdyby radši hořelo (2022)

Vesnický příběh o hasičích, kteří o velikonocích řeší chemtrails, arabské teroristy nebo otcovství. Nízkorozpočtovka, kterou zachraňují Polívková, Krobot a Isteník, a z které můžete mít místy až nepříjemný pocit, jak přesní ve svých rolích čecháčků, zblblých internetovými splašky tihle herci jsou. Mimo jiné uvidíte skinheady se sekerami na velikonoční vigilii v kostele, cikána nadávajícího na čmoudy, milování s octem nebo nekňubu, co si ani neumí pořádně otevřít flaškáče. Je to syrové, popisné a vůbec to není lehká letní komedie. Filmy o životních deprivantech se tu už objevily a tenhle ono sociální téma uchopuje jinak a pro mne třeba lépe než režiséři Krobot nebo Bohdan Sláma. No, není to propadák, film má ryze svůj jazyk a není vůbec špatný. Dávám 65% a doporučuju.

Brexit (2019) (TV film)

Politické drama z poměrně nedávné minulosti s opět skvělým D.Cumberbatchem. Možná si taky myslíte, že ty myšlenky, co se vám honí hlavou jsou jenom vaše…jenže to platilo tenkrát…kdysi, než jste se připojili k nějaké té internetové sociální síti. Jo, z tohodle filmu jsem měl lehký mrazení po páteři. Tak si to dejte, koukněte se jak sociální inženýři s podporou „orwellovských“ softwarových analytických nástrojů Cambridge Analytica a AggregateIQ (alespoň o těchto se ve filmu hodně mluví) vykopli United Kingdom z EU. Zakázka se jim prostě povedla.. a názor si udělejte sami. A mě mrazí u páteře furt. Co totiž umí modernější analytické nástroje, pracující skrytě s našimi statusy a fotkami? Je to jako s reportážemi z vojenských přehlídek…veřejnosti se ukáže jen to, co už nemusí být utajováno. Co je teď moderní a co všechno novinky umí, to v telce neuvidíte..No tak konec dystopického okénka a film doporučuju, dávám 85%.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Seriál byl výbornej a Fylm ho nepřekonal..ale to vlastně ani nemohl, protože to v podstatě taky byl sled několikaminutových scének, jen nebyly nasekány na díly, ale propojeny dobře podanou hlavní linkou o tom, že Lavi má synka a toho má na chvilku svěřenýho do péče. Takže Lavi je taťka – jediná změna. Je ale hlavně furt dementní kopačka a i přesto na konci ze všeho šťastně vybruslí, pardon, vykličkuje. Fylm je brutálně nekorektní a prvoplánově velmi obhroublá komedie, která naštěstí není trapná. Další povedený zářez Jakuba Štáfka, kterej ví co chce točit, ví taky jak to chce natočit a hlavně ví pro koho to točí. A pochopili to i staří pardálové, jako Hanuš, Pavelka nebo Plesl, jejichž vstupy do děje jsou přesně tím, co tenhle film udrželo na více než snesitelné úrovni i pro diváky, kteří komedie plný fotbalu, f*ck a sr*ček zrovna nemusí. Hodně povedený dílko a jen jsme si doma povzdychli, že by si takhle dobrej film zasloužila i Lajna. Dáváme 90% + 90% a pokračování bejt teda nemusí.

Sázka na nejistotu (2015)

No…plně jsem to nepochopil ani napotřetí..Ale na druhou stranu, i napotřetí jsem se fakt skvěle pobavil a vím, že za pár let se k tomuhle filmu zase vrátím…a to, i přes skvělé herecké obsazení, v českém dabingu. Protože sledovat předkládanou dvouhodinovou frenetickou kulometnou finanční hatmatilku v angličtině s titulkama, to opravdu nefunguje. Prostě to hlasový mistrovství, kterýho se ve svých rolích dopouští Christian Bale, Ryan Gosling nebo Jeremy Strong nemůžete skrz neustálé kulometné žonglování ryze finančnickejma termínama prostě docenit. Ale vyznění je jasný a rozhodně se vyplatí se před filmem trochu pohrabat v internetu a načíst si základní informace o „zápletce“, tedy o krachu americkýho realitního trhu v roce 2008 a něco i o následné globální krizi.

Norbit (2007)

K odpadu tenhle počin E.Murphyho s fekálními a prdícími „vtípky“ fakt nemá daleko. No ale, v USA si tenhle film na sebe vydělal a tak aspoň můžem porovnat, jak vypadaj komedie na úrovni babovřesk v zahraničním provedení. A proto nedávám odpad..I když je to prostě přepálený a místama fakt idiocie, přesto je to taky solidní oddychovka a je 100x lepší než pokusy o totéž v česku. Tak na vaše riziko…mrkněte se na trojroli Norbit-Rasputia-Wong a pokochejte se třeba scénou, kdy p.Wong (E.Murphy) trefí Rasputiu (E.Murphy) harpunou mezi obří půlky a Norbit (E.Murphy) to všechno sleduje…všechno v jedné, pochopitelně sestřihané scéně, ale za to s bohatým komparsem. No, tak je to za 15% a ty Zlatý Maliny E.Murphymu fakt přeju. Naštěstí si to dávno vyžehlil, třeba v Dreamgirls nebo už dávno předtím v Trading Places a Beverly Hills´Cop (1).