Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Muži, kteří nenávidí byl výborný krimi thriller s hutným dějem a výbornou atmosférou. Toto pokračování však působí, jako kdyby ho o něco zručnější český režisér s většími finančními prostředky, natočil pro nedělní večer s Českou televizí. Celý film je pouze nudně utahaný, zápletka se tváří malinko brakově, až na výjimky je to béčkově natočené a pro spoustu souvislostí člověk zřejmě musí do knižní předlohy. To by však nebylo zas až tak hrozné. K největšímu průseru dojde, když se režisér pustí do nějaké trošku akčnější scény. Většina z nich (s výjimkou souboje s motorkáři a následné projížďce na motorce) působí spíše komicky a jakékoliv pěstní souboje vypadají jak z parodie na filmový souboj. Do toho se v nich většinou kolíbá obrovský blonďák, který necítí bolest a vypadá, jak kdyby nebyl důstojným soupeřem pro Seana Conneryho ve starých bondovkách, tak ho poslali do tohoto filmu. Se změnou režiséra došlo bohužel i ke změně formátu a trilogie byla ve Švédsku odvysíláná jako šestidílný seriál. Škoda, mohlo se jednat o zajímavou a napínavou trilogii. Takhle to pan Alfredson, jak se říká v Tanci s vlky, poslal do tratoliště dějin.

Opravdová kuráž (2010)

Čtrnáctileté dívce zabije Josh Brolin otce, což si ale měl dopředu dobře rozmyslet. Malá Mattie si totiž najímá tvrdého maršála v podání Jeffa Bridgese, přídává se k nim texas ranger Matt Damon a vydávají se do divočiny pronásledovat vraha. Film je hlavně obrovskou poctou původnímu True Grit z šedesátých let a vůbec všem klasickým westernům. Najdeme tu macho maršála Jeffa Bridgese, který se ničím moc nemaže, chlastá whisky, štřílí do vzduchu, kope do retardovaných indiánských dětí a cedí jednu neuvěřitelnou hlášku za druhou. Vedle něj se objevuje spíše komický texaský gentleman Damon, jehož postava mi moc k srdci nepřirostla. Celé plátno si pro sebe však krade mladá čtvrnáctiletá Hailee Steinfeld, která ze sebe sype jedno moudro za druhým a opravdovou kuráž má v sobě hlavně ona. Film je poctivě natočený, bratři Coenové mají režiji klasicky pevně v rukou. Ale přesto všechno je to na tyto bratry moc obyčejné, "necoenovské". Sice jsem si bratry oblíbil pro něco jiného, ale i přesto je tohle velmi kvalitní film i pro lidi, které žánr westernu (stejně jako mě), nikdy příliš nezasáhl.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Vícevrstevný a každým coulem napínavý detektivní thriller ze Skandinávie. Sakra poctivý kus řemesla ať už jde o scénář, soundtrack a vůbec atmosféru celkově. Když už je nutné hned natočit remake, jsem rád, že se dostalo pod ruce mého favourite režiséra Davida Finchera. Je to film přesně pro něj a on jako jediný dokáže tuto výbornou látku ještě okořenit.

Criss Angel: Mistr magie (2005) (pořad) odpad!

Jeden z největších nesmyslů a podvodů na diváky běžících v televizi. I negramotným vidlákům v Americe u konzumace dvanáctého hamburgeru to může připadat maximálně průměrné.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Dvě a půl. Jediné alespoň trochu zábavné scény jsou ty s Alfredem Molinou. Jinak prázdná nuda o ničem, kde se opakuje první scéna s utíkajícím malým klukem s tim rozdílem, že hošík zestárne, vyroste z něj mistr světa v parkouru Jake Gyllenhaal a dostane do ruky meč. Na Gemmu se dobře kouká, ale to na necelé dvě hodiny taky nevystačí. Kdyby Newell v každé akční scéně necpal kameru lidem až skoro do obličeje a zkusil je nasnímat alespoň trochu přehledně, třeba by to by to bylo alespoň trochu zábavné.

Centurion (2010)

Nečekejte velkolepý výpravný historický film, ale 97 minut dlouhou brutální akční řežbu, při které se létajícími rukami, nohami a hlavně hlavami opravdu nešetří. Je to především příběh o odvaze, cti a sekání do všeho, co se hýbe. Parta přeživších římských legionářu utíká před naštvanou partou Piktů, kteří jsou vedeni ještě naštvanější Olgou Kurylenko. Se scénářem se sice Neil Marshall příliš nepatlal, je to v podstatě jedno velké klišé a když některý z Římanů otevře pusu a něco řekne, je to takové moudro a takové klišé, že to je občas člověku až k smíchu. Ale všechno je to kompaktní, dohromady to funguje a Marshall zvládá akční scény víceméně na jedničku, takže sice né až příliš objektivní, ale přesto čtyři hvězdičky. Nemůžu si pomoct, ale dost mě to bavilo:).

Carlitova cesta (1993)

De Palmova vypiplaná gangsterka patřící mezi špičku žánru. Se střihačskými nůžkami se to moc nepřehání, některým scénám do dokonalosti chybí máloco a poslední půlhodinka a obzvláště vygradovaná honička na vlakovém nádraží, je prostě téměř perfektní. Al Pacino, Sean Penn k nepoznání + kouzelná Penelope Ann Miller * De Palma v největší formě = společně s prvním Kmotrem pro mě jeden z nejlepších zástupců žánru.

Nezapomeň na mě (2010)

Zatím čtyři hvězdičky, ale obávám se, že časem půjdu s hodnocením dolů. Název Nezapomeň na mě po jeho shlédnutí spíše evekuje to, že se na něj bude dát opravdu těžko hned tak zapomenout, než aby vypovídal o vztahu hlavních hrdinů. Kostra zápletky je s výjimkou konce předvídatelná a je již tisíkrát ohraná a Allen Coulter tlačí na pilu a divákovi emoce až moc okatě, zbytečně a do jisté míry i prvoplánově. Ale všechno to celou dobu funguje a podívaná to byla zajímavá. Největší problém filmu je jeho konec o kterém si zatím nejsem jistý, co si o něm mám myslet.

Ať vejde ten pravý (2008)

Svěží vánek do žánru upírský hororů, do kterého za poslední dobu nepřirostl žádný kvalitní zástupce. Låt den rätte komma in je velmi netradiční upírský film a zároveň velmi netradiční romantický film o vztahu dvou "dvanáctiletých dětí". Člověku běhá mráz po zádech od začátku dokonce a to ať se jedná scény se získáváním krve všelijakými způsoby, tak i ze scén které zkoumají vztahy malého hrdiny Oskara s jeho spolužáky a rodiči. Škoda, že Hollywoodská produkce přichází hned takhle brzo s remakem, takže všichni opět budou znát jenom remake a po originálu nikdo ani nevzdechne. Pro mě k páté hvězdičce chybělo velmi málo. Na imdb.com se zatím drží tento film mezi 250 nejlépe hodnocenými, jsem zvědavý, jak dlouho se tam udrží a budu držet palce.

Tajemství jejich očí (2009)

Nadžánrová pecka, ve které se mísí kvalitní detektivka, navrch dobrý romantický film a občas to proloží celkem vtipná komedie. Celý fim je poskládaný ze tří vrstev- součastnosti, minulosti a vzpomínkami na minulost zobrazené v knize. Celé to takhle zní celkem šíleně, ale celek je výborně poskládaný, celé to do sebe zapadá a výsledek je až překvapivě konzistentní a působivý. Film si i bez včerejšího oscara rozhodně zaslouží širší pozornost. Všemi zmiňovanou scénu z fotbalového zápasu zmíním pro jistotu také, aby se na ní nezapomnělo:). Ale i bez ní musím nekompromisně za plný počet.