Živí mrtví - Víra (2022) (epizoda)

Na konci jsem po delší době u tohoto seriálu měl nervy, jak to dopadne. Pěkně se nám to teď rozjelo, tak jsem zvědavý na zbylé dva díly. Snad to neposerou.

Barbar (2022)

Jeden z těch filmů o kterém si předem nic nevyhledávejte a jděte do toho naslepo. Barbarian má skvělou atmosféru, dobře napsané postavy, režisér Cregger má film natočený špičkově (Vedle Nope za mě nejlíp natočený horor roku) a děj je nepředvídatelný. Největší problém budou mít diváci s pointou u které bude nejlepší nepřemýšlet. Plus samotné finále mě lehce zklamalo, mohlo to být daleko intenzivnější. Pro mě sice horor roku ne, ale v mojí topce film nebude chybět. Doporučuji. Více ZDE. 8/10

Hellraiser (2022)

Skvělá režie Davida Brucknera, který potvrdil, že patří mezi nejlepší hororový režiséry současnosti. Vizuálně je film působivý, design Cenobitů perfektní a atmosféra je více než dobrá. První polovina má pomalejší tempo, ale v té druhé dojde na atmosférickou, děsivější a lehce akčnější podívanou, kterou si i divák, který je neznalý předlohou dokáže narámně užít. Má to ale slabší postavy a zbytečně moc Cenobitů (stačily by 3-4). Ve výsledku se, ale jedná o bezesporu o jednoho z nejlepších hororů roku. Určitě lepší než sledovat lekačky (divám se na tebe Smile). Více ZDE. 8/10

Rod Draka - Série 1 (2022) (série)

Rod Draka byl jedním z nejočekávanějších seriálů roku. A čekání se vyplatilo. Návrat do Západozemí se povedl na výbornou a divák, který byl zklamaný po závěrečné 8. sérii Hry o trůny bude u Rodu Draka s nadšením sledovat tuto show. Největší kritika padá na nudný děj, skoky v čase a na tmu v některých scénách. Osobně můžu říct, že mě tyto komentáře dokáží rozesmát, protože takhle skvěle napsané dialogy, výborně napsané postavy nemá ani náhodou takový Prsteny moci, které lidé s Rod Draka srovnávají. Ano skoky v čase možná jsou trochu na škodu, postavy jsou dalším a dalším dílem starší a tak se přeobsazují herci. Na tyhle věci si, ale divák bude muset zvyknout, protože 1. série slouží jako výstavba pro budoucí dění. Co se týče tmy v některých scénách můžu za sebe říct, že je to možná zbytečně tmavý, ale já, který seriál sledoval v noci jsem s tím neměl proto žádný problém, ale ve dne to bude horší koukání o tom žádná. Největší chválu si zaslouží herci. Každý podává přesvědčivé výkony. Matt Smith v roli Daemona Targaryena si dokáže seriál ukrást pro sebe aniž by promluvil. Mladá Milly Alcock jako Rhaenyra, dcera krále Viseryse odvedla skvělou práci. Můj největší respekt si, ale zaslouží Paddy Considine v roli Viseryse. V jedné epizodě předvede takový herecký výkon, že o budoucím vítězy Emmy je již rozhodnuto. Stanice HBO potvrdila, že jde o jednoznačného krále, co se týče televizní produkce. Kinematografie Rodu Draka je fantastická a vedle tohohle vypadá Hra o trůny jako levnější podívaná. Efekty jsou na vysoké úrovni a scény na dracích jsou každým dalším dílem lepší a lepší. Jedna sekvence s draky bere dech. No a nesměl bych zapomenout na skladatele Ramina Djawadiho, který po 8. sériích Hry o trůny předvedl, že ještě má co nabídnout. Djawadi je pro Hru o trůny stejně důležitý jako John Williams pro Star Wars. Rod Draka je pro mě osobně jeden z adeptů na seriál roku. 9/10

Rod Draka - Černá královna (2022) (epizoda)

The war has begun. HBO si bohužel neuhlídal únik na internet. Závěrečný díl první série je od pátku venku (nebo já jsem to viděl v ten den) a to čekání na HBO MAX jsem nevydržel a musel jsem se podívat. Je to úžasná tečka za touto skoro až dokonalou sérií ve které se připravovala půda pro budoucí válku. Postavy jsou skvěle vykresleny, karty rozdaný a krev může začít téct. Po kinematografické stránce je Rod Draka fantastické dílo, které potvrdilo dominanci HBO na seriálovém poli a posledních 10 minut této epizody je na seriálovou tvorbu něco fenomenálního a strašně závidím těm, kteří mají možnost tento seriál sledovat v kině na velkém plátně. Čekání na 2 sérii bude dlouhý. Adept na seriál roku. Minimálně v TOP 3 to bude u mě.

Úsměv (2022)

Smile se jevil jako ten nejmainstreamovější horor roku. Pozitivní recenze ve mě vzbudil pocit naděje, protože na mě trailer nedělal dobrý dojem. Nakonec sám nejsem natolik spokojený jako kritici a diváci, jak napovídá zdejší hodnocení (v době kdy píšu tuto recenzi na ČSFD svítí 72%). Film je po řemeslné stránce výborně zpracovaný. Scénář dobře pracuje s hlavní premisou. Hlavní hrdinka myslí racionálně a bylo hrozně fajn vidět, že není hlavní postava pitomá. Bohužel film má mnoho lekaček a ačkoliv jsou efektivní narozdíl oproti většině hororů zaměřující na lekačky nedokáže se film proměnit do znepokojivého, intenzivního hororu. Já osobně nemám rád, když film chce diváka děsit lekačkama. Ani u jednoho jsem se nelekl (nechci dělat machra, že mě jen tak něco nevyděsí) a to proto, že mě to nudilo (dvakrát jsem v kině usínal). Tohle levný strašení na mě nedokáže fungovat, když se filmu nedaří vytvořit atmosféru. Na tohle je borec James Wan. No a finále bylo bohužel pro mě předvídatelné. Každopádně se jedná o dobrý horor, který musím fanouškům žánru doporučit. 5,5/10

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Jedna zásadní chyba seriálu je, že je zbytečně natahovaný. Má to dobrý příběh, všechny dějové linky mají co nabídnout a každá má svoje momenty. Jen to pomalejší tempo a především některé epizody mají trochu vatu budou pro mnohé diváky tím největším kamenem úrazu. Prsteny moci jsou nejdražším seriálem všech dob a jde to vidět na každém záběru, každém kostýmu, na detailech, efektech. Krásně se na seriál v tomto směru dívá. Hudební podkres skladatele Bear McCrearyho je velice povedený a nebýt jeho, tak by seriál to kouzlo Středozemě na jaký jsme z filmů zvyklí nemělo.  Potěší fakt, že se v první sérii dozvíte věci na které první série staví. Odpovědi divák dostane a ke konci vás seriál překvapí zajímavým zvratem díky kterému první série ke konci chytne vítr do plachet a divák bude zaháčkován do sedačky a zvědav, co bude dál. Jen je škoda, že se seriálu nepodařilo více přidat na plyn, protože tam, kde se tři-čtyři díly něco řeší, by mohlo být vyřešeno za pouhé dvě epizody. Ale na druhou stranu je čas vykreslit postavy a o to více má divák možnost se do nich vžít a některé si oblíbit. Prsteny moci mohly ve výsledku dopadnout mnohem hůře, ale nakonec jsme dostali pěkně vystavěný svět, sympatické postavy, chytře napsané dialogy, krásný vizuál, pěknou hudbu a ke konci slušný náběh na druhou sérii. Jen to tempo a zbytečné natahování tomu škodí. Nakonec ale musím dát palec nahoru a těším se na další sérii. Jen doufám, že se z chyb tvůrci poučili a v další sérii se do toho pořádně opřou. Tento svět si nic jiného nezaslouží! 7/10

Halloween končí (2022)

Absolutně rozumím tomu, co lidem vadí na tomto filmu. Tvůrci se pokusili o něco jiného a nesedne to každému. Režisér David Gordon Green natočil celou trilogii a všechny tři filmy působí, že je natočili tři různí režiséři. Ano Greenův rukopis jde cítit v každém filmu, ale svým stylem, lookem se všechny tři filmy liší. A já to osobně beru. Je to zajímavý přístup. Líbí se mi důraz na drama, postavy se snaží posunout dál po těch strašlivých událostech a přiznám se, že mě první polovina bavila více než ta druhá. Asi i proto, že to byl dobrý pocit nesledovat pořád to samý dokola (zabíjení, toho jsme se namlsali v předchozím filmu). To co udělali s Michalem Myersem v tomto filmu nebude snadné pro všechny. Mě se to líbilo a zároveň ne. Přesto mají ode mě tvůrci palec nahoru za to, že se pokusili o něco jiného. Zabíjení ve filmu super, to má celá trilogie na jedničku. Hudba od Carpentera jako vždy skvělá. Tentokrát ale byl větší důraz na dramatičnost a emoce, takže se Carpenter mohl předvést jinak než ho známe. A povedlo se mu to. Závěrečný souboj Laurie s Michaelem jsem si užil a jako fanoušek této značky nemůžu být moc negativní. Za mě osobně odvážné zakončení, které většině nesedne, ale já si to překvapivě dost užil. Přesto chápu ty negativa. Sbohem Michaele,pořád si pro mě můj nejoblíbenější zabiják. Jaime Lee Curtis je naše FINAL GIRL! 5/10

Rod Draka - Pán přílivů (2022) (epizoda)

Tomuhle říkám emotivní epizoda. Paddy Considine po tomhle musí dostat cenu Emmy, protože jeho výkon byl nadpozemský. A co víc, maskéři se pěkně předvedli. Nemám tomuto dílu co vytknout. Chci víc scén mezi mladými z kterých extrémně vyčnívá Aemond. Nejenom, že jsem měl slzy, ale při dvou momentech jsem se rozplakal. Safra.... no tohle jsem nečekal. Také je nutno zmínit, že tomu strašně napomáhá hudební podkres Djawadiho. Je to frajer.