Návrat do budoucnosti III (1990)

Neviem, zdá sa mi, že táto záverečná časť polavila a je o chlp slabšia než ostatné.

Transformers (2007)

Niesom sklamaný, pretože som viac ani nečakal. Pohodová jednohubka a ozaj veľkolepá a efektná akčná podívaná (asi skôr české slovo ale slovenský ekvivalent ma k nemu nenapadá.. pozeraná??) . Nič viac - nič menej.

Leon (1994)

Mladá Portmanová naprosto úžasná, jedna z najlepších ženských filmových postáv. Reno, Oldman taktiež bez chyby. Bohužial pri pokuse zohnať director's cut som narazil na nejaký divný zostrih dlhší než 110 minút a zároveň kratší než 136, čo nechápem ale snáď sa mi raz podarí vidieť ten "správny cut". Najlepšie scény a vo kinematografii ako takej premňa doteraz kultové a nezabudnuteľné: keď Matilda v pokuse zachrániť si krk so slzami v očiach beznádejne klope Leonovi na dvere, aby jej po dlhom váhaní otvoril. A potom keď mu chce dokázať, že je pripravená a nerozvážne začne strieľať z okna. A samozrejme mnoho ďalších, ktoré netreba vypisovať, kto videl ten vie a kto nevidel, nech to rýchlo napraví.

Mazací hlava (1977)

Mňa ten film dostal...skvelím snovým spracovaním, ktoré fakt pripomína nejaký nepríjemný ponurý sen, o ktorom keď niekomu porozprávate, bude mu pripadať iba divný ale ten nepríjemný stiesňujúci pocit si ťažko domyslí. Netreba sa moc zaoberať tým o čom to bolo ako pri iných lynchovinách. Jednotlivé symboly divák sám ťažko pochopí ale celková pointa filmu je jasná - Jedna veľká depresia z života, ktorí nie je takí akí chceme a kde už človek vidí len jediné posledné východisko. Popri sloňom mužovi moj obľúbený Lynch. Jediné čo by som tomuto filmu vytkol je slabšia znovupozerateľnosť kvôli celkovému pomalému ubiehaniu a miestami môže niekoho nudiť.

Tetsuo (1989)

Nedopozeral som to a nie pre celkovú úchylnosť ale pre NUDU. Nie som popcornový divák, ktorý nedokáže oceniť experimentálnu tvorbu a novátorské a inovatívne postupy ..ale toto je ***(slušný výraz ma nenapadá). Tá jedna * zato že je to fakt niečo nové a ťažko to k niečomu prirovnať, inak odpad!

Slunce, seno a pár facek (1989)

Celkové hodnotenie tejto trilógie je dosť nízke, čo ma dosť šokuje,tak snáď stačí, keď sa vyjadrím u tejto, asi najlepšej, i keď trošku dlhej časti.. Okrem série slunce, seno.. som od Trošku videl len kameňáky, čo bol fakt odpad, ale to sa s týmto naozaj nedá rovnať. Hlavne Růžičková ma vedela vždy pobaviť, staré klebetnice tiež a samozrejme mnohé hlášky a scénky, ktoré sa mi vryli do pamäte podobne ako u takého Dedictví. "Aď se propadnu do Západního německa, jestli klamu.""Táto, a bila tě taky někdy tvoje máma? Ne, jen ta tvoje""Když vy inženírku, tak my...to se budete divit! Ospravedlňujem sa za prípadné hrubky v češtine, mno a ešte treba spomenúť "main theme":D Tú si snáď každý aspoň raz zahmmkal, alebo zapapapákal.

Stalker (1979)

Väčšina inteligentnejších filmov (tie ktoré nepatria medzi komerčné blockbustery, teen komédie, bezduché akčáky atď.. ) sa snažia mnohokrát zaujať záverečnou pointou, ktorá je zaujímavá a diváka by predchádzajúcu hodinku dve ani nenapadla, a potom zrazu po záverečných titulkoch majú otvorené ústa, čo to vlastne videli za bombu. Podobný pocit Vám ale môže navodiť aj Tarkovskij ale iným spôsobom. V jeho tvorbe vôbec nejde o zápletku a o prípadné rozuzlenie, to je len pozlátko aby sa mali oči na čo pozerať (a teda že je! ), ale dostane si Vás tým zvláštnym pocitom, ktorý človeka núti rozmýšlať nad rôznymi menej, či viac vážnymi filozofickými a morálnimi otázkami. Teda aspoň u mňa!

Batman se vrací (1992)

Napriek obľúbenosti Jokera (nemám na mysli súčasnú Heatho-Jokerovskú mániu, ale fakt že v Batmanovskom univerze má tento šmejd asi najpevnejšiu pozíciu a ide o masovo najobľúbenejšieho záporáka) je dvojka vyzretejšia a po všetkých smeroch predčiaca svojho predchodcu. Oswald je v podaní DeVita úchvatnejší záporák ako Nicholson, Walkenov Schreck je úžasne slizký, Michelle je svojej roli najzovdnejšia ženská postava v Batmanovi (vrátane Nolanových filmov) a Keaton je síce vcelku nevýrazný a jeho rola je v tomto filme upozadená, stále je lepší než toporní Kilmer a Clooney. Snáď len v závere trošku stráca tempo.

Batman (1989)

Klasika žánru a nielen preto, že Batman je môj obľúbenec ale Burtonove fantazijné stvárnenie čohokoľvek je jednoducho oku príjemné a Nicholson bol tiež správna voľba.

Vetřelec vs. Predátor (2004) odpad!

Nič som nečakal nič som nedostal. Výprava a masky + z malinkatej časti kúsky iných ingrediencií filmu by na tu jednu * postačili a keby som trochu benevolentnejší a pri hodnotení úplne zavrel oči a nebral ohľad na na pôvodnú látku a hviezdičkoval bez najmenšieho sentimentu a ohľadu na votrelecké a predátorské (u mňa teda hlavne tie votrelecké) filmy, isto by to cez odpad prešvihlo. Ako tu niekto písal, kto nepozná univerzum AvP z ich predchádzajúcich stretov v knižkách či komixoch, ten bude viac stratený a tápať, tak ja píšem, že nie je podstatné či pozná niekto predchádzajúce vyvraždovačky medzi týmato fešákmi, pretože jednak: obe aj tak vychádzajú námetom z filmov, kde boli tieto ohavy oddelené a jednak preto že ten stupídny scenár je ako kotva a ťahá sebelepší námet so sebeprepracovanejším a domyslenejším univerzom ťažko dole. Keďže nám už odpadáva strach z nepoznaného a z predchádzajúcich diel dobre vieme aké potvory tu proti sebe stoja, mohli by sme očakávať aspoň akčný nárez, síce parazitujúci, ale aj tak fajnšmejkersky separujúci a vyberajúci z oboch filmov to najlepšie. To samozrejme nedostaneme...A dokonca aj tá akcia (ktorá ma síce nezaujala aj bez ohľadu na skoršie alien filmy) začína až podivuhodne neskoro vzhľadom na stopáž a na to že minúty pred ňou neboli vôbec využité na vybudovanie atmosféry alebo predostreniu čo najinteligentnejšej (alebo skôr čo najmenej stupídnej) zápletky. Máme tu súčasnosť, nejakú pyramídu zapadnutú prachom, pardon, ľadom a kopu stupídnych postáv určených na skapatie + jednu určenú do pozície last stand (wo)man, no bohužial ani s tou sa nedá stotožniť ani sympatizovať ani z polovice tak ako u borcov z predchádzajúcich predátorov alebo nebodaj milovanej Ellen. A samozrejme nesmiem zabudnúť na hlavné hviezdy večera, kvôli ktorým je niekto ochotný na tento brak vôbec pozerať a to: v ľavom rohu ringu Predáááátor!!!!!!aka priateľský emzák ktorému je ľúto že si na svoje potýčky so slizákmi vybral práve zem a že pri tom musel vyhladiť zopár ludí, ale keď im sa tu tak páči...ale aby nám ukázal, že to nie je žiadny parchant, tak sa nás aj zastane(brr..jaké nechutne populistické gesto od neho)..A v pravom rohu ringu Voooooo...tadadadá...trelééc!!!!kedysi slávne a uznávané monštrum, ktoré neradno mať v blízkosti čo i len jednoho kilometra, dneska zviera chované ako na bitúnku určené k odstrelu...davy burácajú a za ich asistencie mu to predátor naloží. Zas také jatka to nebudú, nemajte strach, alien rezignoval, už to nie je ten frajer čo to býval, to asi drogy. Hold neviem ako sa k tomuto postavia fanúšikovia predátorských filmov, ktoré ja považujem za "iba dobré" ale tí ktorí si obľúbili Ripleyovej temné muky a zúfanie že si snáď aspoň na chvíľu môže sadnúť bez toho aby musela mať strach že jej z neznámeho miesta nezačnú kapať na plece gebriny nejakého prerasteného hmyzu, toto asi ťažko predýchajú. Tvorcovia AvP nezvládli filmovú látku ako takú vôbec, a paradoxne, čím menej má človek hlavných mimozemských protagonistov v obľube, tým väčšia šanca, že tento počin prežije bez hlbšieho traumatu...joj a ešte tá bodka na konci, tie alibistické dvierka pre lahšie tvorenie príbehu* do prípadného pokračovania..ah *vzhľadom na to, že som tento komentár písal dlho po vzhliadnutí už aj dvojky, viem také niečo ako príbeh nemá