Zámek hrůzy (1999)

Když jsem byl zavolán k televizi s tím, že "je film s Catherine Zetou-Jones" a uviděl Owena Wilsona, myslel jsem, že se jedná o parodii (úplný začátek jsem zmeškal). Po chvíli jsem ale pochopil, že je to myšleno vážně a tak jsem s mísou zeleninového salátu ("Nejez to maso na večer, budeš tlustej!" :D ) usedl do gauče a těšil se na napínavý děj, který mě rozebere z otrávené nálady. Rozebral, ale naprosto jinak, než jsem si myslel :D Hlasy, krvavé stopy a listování ve starých knihách působí strašně instantně a uměle, ale byl jsem to ochotný akceptovat s tím, že jsem doufal v dobré finále a zhuštěnou atmosféru ve druhé polovině filmu. Ale nic z toho se nekoná. Jediné co vidíme, jsou šíleně, ale opravdu ŠÍLENĚ špatné efekty, které vyvolávají dojem studentských animací ("Pojď tyvole, musíme udělat tu rozhýbanou zeď, je to už na zítra...") a jsou využívány extrémně často a velmi hloupě (Ta ruka co se vynoří ze dveří a odstrčí hl. hrdinku, to měl být fakt fór, že jo?). A mimochodem, herecké výkony se dají směle srovnat s velmi nízkorozpočtovými béčky... Takže * za Catherine, která tu sice nicmoc nehraje, ale upřímně, díváme se na ni snad jen proto? :D P.s.: Zlatým hřebem filmu je smrt Owena Wilsona, tu scénu jako jedinou opravdu doporučuji zhlédnout ;-)

Temné stíny (2012)

Dark Shadows pro mě znamená bezmála největší filmové zklamání letoška. Na tohle jsem se těšil od doby, kdy jsem si přečetl, že se začnou točit, už jsem viděl charismatického Deppa, sexy Evu Green a Bellu Heathcote v rolích... A to je právě to. Příběh samotný je tu totiž tak plytký, že postavy nedostanou prostor prakticky k ničemu (a to ještě bez problémů odhadneme, jak to bude dál) a tak se celý film veze na více či méně povedeném vizuálu (Deppův make-up a celkový vzhled doktorky mi tady absolutně nesedly) a skvělé hudbě - jejich setkáním pak vzniká nejpůsobivější část filmu - titulková sekvence s Victorií (zároveň asi jediný moment, odkud si ji budete pamatovat). Bohužel, pak film upadá a po docela vydařeném začátku přichází nudný střed a naprosto katastrofální konec filmu, který bych s klidem označil za nejpředvídatelnější a nejhůř promyšlené finále roku (naprosto nudný souboj, vlkodlak, usmíření na konec - to vypadá jako studentská práce, ne jako dílo Tima Burtona...). Takže ** za titulky, lepší první polovinu a nakonec (a hlavně !!!) za Evu Green, která je tady naprosto neodolatelná :D

Lov lososů v Jemenu (2011)

Tenhle film má všechno, ale ve finále nám z toho vzniká poměrně nepovedený guláš. Máme tu skvělé herce, jenže Ewan McGregor rozhodně nepůsobí autisticky či zamlkle a dokazuje tím, že se hodí hlavně na role nezávislých chlapů, kteří se spoléhají sami na sebe (viz Mark Renton nebo třeba Obi-Wan :-D). Emily Blunt je k sežrání, ale ve filmu zoufale nevýrazná a upřímně mi místy i dost lezla na nervy :D No a politická satira, lehce ekologické myšlenky o lososech a globalizační závěr, to je prostě smrtící kombinace - kdyby se film zaměřil jen na jednu či dvě věci (jen romantika + ekologie, jen globalizace + satira), mohl by to být perfektní kus, ke kterému bych se rád vracel. Takhle je to jen něco dalšího, na co jsem byl v kině...

Vrtěti ženou (2011)

Tak tenhle film mě neoslovil ani náhodou. Začíná dobře, ale po prvních pár chvílích jde ke dnu naprostou absencí překvapivého děje (vše se dá předvídat od chvíle, kdy se objeví Charlotte), takže se divák více a více nudí a jen útrpně očekává konec. Dalším krizovým bodem je pak sama Charlotte, jakožto kombinace sufražetky a socialistky, která působí opravdu nepříjemně a navíc ani není hezká (ve srovnání s Felicity Jones už "tím tuplem"). A posledním hřebíkem do rakve jsou samy "zákroky" u kterých figurují postarší angličanky, a které si tak žádají silný žaludek a velmi špatnou vizuální paměť (obávám se, že tohle mě bude strašit ještě dlouho :-D ), takže ** za začátek a za téma, ze kterého mohl být dobrý film...

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po nezáživném pilotu mě seriál začal na pár dílů opravdu bavit, a tak jsem přečetl i knihy. A tady nastává kámen úrazu - tam, kde je v knize vše popsáno (někdy až příliš dlouze), v seriálu je vše osekáno a někdy i úplně pozměněno (často až nelogicky moc). Pokud nesrovnáváme seriál s knihou, dostáváme spíše konverzační drama než fantasy, ve kterém se ze 3 příběhových linií dostává skutečné pozornosti jen jedné (válka v Západozemí), linie s Daenerys je na ústupu a děj za Zdí (který je můj suverénně nejoblíbenější) bývá odbyt jednou či dvěma scénami za díl. Kvůli rozpočtu chybí bitvy a tak máme ve většině epizod schéma: cesta někam + hooodně konverazce + souboj + sex (ten tam bývá fakt často a i tam, kde v knize není :D ), problém tak je, že se to brzy ohledí a já se dál už celkem dost nudil. Takže za 3, kdybych neznal předlohu (takhle to beru jen jako doplnění), možná i méně...

Strážci - Watchmen (2009)

Pokud se na tento film díváte jen z pohledu "zábavnosti", budete zklamáni. To byl taky důvod, proč jsem Watchmen shlédl až teď, 3 roky po natočení. Watchmen nemají v hlavní roli bezstarostného sympaťáka, který kosí padouchy a jen tak mimochodem pořádá večírky s krásnými blondýnami. Watchmen nemají ani čestného hrdinu, který nezná strach, jen několik členů bývalé elitní jednotky, kteří žijí v deziluzi a "hledají se" v 80. letech, kde už pro ně tak nějak není místo. A právě proto jsou běžnému divákovi blíž. Samotný děj je dobrý, flashbacků je dost, ale zaujaly mě a jsou poměrně citlivě vložené, takže nijak neruší. Jedinou větší výtku mám k postavě Dr. Manhattana, který ten krásně "lidský" komiks zbytečně narušuje (děj by mohl bez větších změn probíhat i bez něj, je tu defacto jen kvůli "mírovému" finále, které by šlo vyřešit jakkoliv jinak) a degraduje tím skupinu perfektních osob na pouhé statisty, což si Sůva, Rorschach, Hedvábný přízrak ani Ozymandias opravdu nezaslouží... P.s.: Malin Akerman a Carla Gugino vypadají tak dobře, že bych zcela nekriticky jásal i u mnohem horšího filmu :-D

Železná lady (2011)

Očekával jsem velkolepý životopisný film o Margaret Thatcherové. Očekával jsem, že se dozvím něco o jejím dětství, prvních láskách a opatrných krůčcích do politiky. Očekával jsem, že film vyzní jako oslava jedné velké osobnosti. Nedočkal jsem se ani jednoho. Iron Lady nám je tu představena jako stará a senilní ženská, která má halucinace a žije už jen vzpomínkami na minulost. Pomocí těchto vzpomínek je nám pak chaoticky představen onen "děj", který by se snad ani dějem nazývat neměl. Jde totiž jen o sled scének z jejího života, které se různě míchají a ani netvoří ucelený příběh (setkání s manželem, dospívání, premiérská pozice...). To filmu opravdu škodí, protože i když už vás nějaká etapa jejího života chytne, po chvíli je ukončena a před sebou máme opět jen bezbrannou stařenku, což spolehlivě "zabíjí" jakýkoliv dojem z jejích činů. Takže závěrem, myslím, že tohle si opravdová Iron Lady opravdu nezasloužila. P.s.: Jedna hvězda za samotnou postavu M.T., druhá pak za Alexandru Roach, na kterou jsem opravdu "vysazený" :-D

Covington Cross (1992) (seriál)

Tenhle seriál se řadí k těm, na které se vždy čas od času rád podívám. Připomíná mi doby mé docházky na základní školu, kdy jsme všichni obdivovali Richarda, Armuse a Cedrika a kdy jsme milovali Eleanor :-D Dnes, s odstupem doby vidím, že je škoda "odlehčeného" pojetí seriálu, který tak neodpovídá dobově ani chováním postav. Přesto se jedná o slušnou zábavu a pro vyplnění dlouhého odpoledne můžu jen doporučit ;-)

Legenda o slavném návratu (2000)

Film, ve kterém nám chybí klasické rozdělení rolí (kladný hrdina, záporák...) a kde je hlavní část děje vměstnána do 3 dnů golfového turnaje... A o tom to právě je. I když golf jinak nemusím, tak tady je opravdu "cool" a film ani na chvíli nenudí. Charlize Theron je k sežrání, Will Smith je taky skvělý, ale pro mě byli hlavní jednoznačně oni tři soutěžící a konec turnaje mě opravdu potěšil... P.s.: Příchod Bruce McGilla na scénu prostě nemá chybu :-D

Žena v černém (2012)

Na tenhle film jsem se docela dost těšil, doufal jsem v něco, co mě chytne, v něco, o čem budu později mluvit jako o "fakt dobrém hororu" a ze zečátku to tak opravdu vypadá. Radcliffe jakožto Arthur Kipps přijíždí do městečka s nepřátelskými obyvateli a strašidelným domem, kde později tráví noc prací na dokumentech... Nebude však velkou nadsázkou, když řeknu, že zbytek si divák domyslí. Děj jede v extrémně předvídatelných kolejích (možná je to vina předlohy, tu však znám jen velmi zběžně, tak hodnotím čistě film), opravdu překvapivých momentů je tu minimum, což platí i pro "lekačky". Ty jsou bez výjimky vytvořené dle schématu: zvuk -> Arthur jde za zvukem -> nic nevidí + tichá hudba -> hlasitá hudba -> leknutí. Když se to opakuje už asi potřetí, opravdu to není strašidelné ani nic podobného, maximálně vám je nepříjemný onen hlasitý zvuk. Takže, film není špatný, ale ničím nepřekvapí a myslím si, že s lepším scénářem to mohl být opravdu hit. P.s.: Nejlepšími momenty jsou duch v křesle a závěr jako z Gladiátora :-D